Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 23
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κωστας
    Post Thanks / Like
    Σε κάποια σημεία στρώθηκε λίγο πιο ψηλά οπότε το πήρε χαμπάρι και όρμησε...

2. Likes ndlns liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κωστας
    Post Thanks / Like
    Με ξύδι τα πέρασα εγώ το κλουβακι....πιστεύω με δυο φορές την εβδομάδα πέρασμα δεν θα έχω πρόβλημα....νεράκι αλλάζω κάθε μέρα και λέω να του βάζω 3 κουταλάκια του γλυκού σε κάθε ταιστρακαι να το αλλάζω καθημερινά....σήμερα το μενού θα έχει και βρασμένο αυγό...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν το αλλάζεις καθημερινά, νομίζω ότι θα πετάς, χωρίς λόγο, πολλούς σπόρους. Δύο κουταλιές του γλυκού κοφτές είναι υπέρ αρκετές! Ειδικά αν του δίνεις καθημερινά και λίγο πρασινάδα (μαρούλι, σπανάκι, μπρόκολο, μήλο...)

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    τον ζεωλιθο τον χρησημοποιω τον τελευταιο ενα χρονο , αλλα τον σταματησα λογω της σκονης που περιεχει , ειναι βολικος πολυ για μενα αλλα η σκονη ειναι μεγαλο μειονεκτημα και επισης δημιουργει προβληματα στην υγεια των πουλιων μας . Πλεον χρησημοποιω φλοιο απο οξια που περνω τσουβαλι απο το πετσοπ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimk1 Εμφάνιση Μηνύματος
    Για το πλυσιμο του κλουβιού χλωρίνη και μετά άφθονο νερό γισ ξέπλυμα, για υπόστρωμα ζεολιθο αλλαγη αν 15ημερο

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Τι κοκκομετρια χρησιμοποιούσες Μήπως χρησιμοποίησες το πολύ ψηλό και είχε αρκετή σκόνη

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Spyros
    Post Thanks / Like
    Χρησιμοποίησα για λίγο το cat's best, δεν μου πολυάρεσε στα καναρίνια, αλλά μόνο στα κοκατίλ όπου η λεκάνη του κλουβιού είναι πολύ βαθύτερη.
    Τωρα χρησιμοποιώ ζεόλιθο χονδρής κοκκομετρίας και είμαι πολύ ευχαριστημένος...
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το υπόστρωμα με τα κομμάτια οξιάς είναι κατάλληλο και για ανοιχτά κλουβιά εξωτερικής εκτροφής ή θα είμαι με μια σκούπα στα χέρια;
    Επίσης αν έχει δοκιμάσει κάποιος υπόστρωμα κάνναβης με 10πλάσια απορροφητικότητα από την άμμο και 3πλάσια από το ξύλο, ας μας δώσει τα φώτα του.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σπυρο ως προς το cats best το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον
    καπου που δεν μπορω λογω κανονων να βαλω πηγη ,βρηκα αυτη την περιγραφη .Μιλαμε για απλη φυσικη αργιλο (κατι τετοιο ειναι ο μπετονιτης ) .Δεν εχει καποια προσθετα .Παντως η δικια μου εμπειρα ,παλια που ειχα χρησιμοποιησει ,ειναι οτι ναι μενα απορροφα το νερο ,αλλα αν ειναι απο μπανιο ,διαλυεται και αν εχει αερα βγαινει και εκτος κλουβας

Υπόστρωμα υγιεινής κλουβιού καναρινιού

"Η άμμος Coshida κατασκευάζεται από 100% φυσική άργιλο και είναι απαλλαγμένη από βλαβερές ουσίες και ίνες. Η ικανότητα μετατροπής της άμμου σε μικρούς σβόλους, μειώνει σημαντικά την απαιτούμενη ποσότητα προϊόντος. Δεν είναι πλέον απαραίτητο να αντικαθιστάτε καθημερινά την άμμο, τώρα απλώς τη συμπληρώνετε. Η φυσική ικανότητα διόγκωσης και απορρόφησης των αποξηραμένων κόκκων κατακρατεί την υγρασία σε δευτερόλεπτα δημιουργώντας συμπαγείς σβόλους και αποτρέπει τη δημιουργία οσμών. Οι πατούσες της γάτας παραμένουν καθαρές, όπως και το τρίχωμά της", αναγράφει η συσκευασία CoshidaBentonit.
    τα θετικα του

o μπετονιτης (γιατι εκει πρεπει να γινεται η αναζητηση .στο υλικο ,οχι στο αν το προιον προοριζεται εμπορικα για αλλο ζωο ) ειναι δεδομενος στα πτηνοτροφεια (κοτες ) στα οποια εχουν γινει οι ερευνες που δειχνουν θετικη επιδραση εναντιον των αφλατοξινων

http://journals.tubitak.gov.tr/veter...4-2-0509-1.pdf
    Bentonites are excellent aflatoxin binders due their
    affinity for polar substances
    ακομα και αν αυτος αποτελει μερος της διατροφης τους

http://www.bentogroup.ru/en/goods/animal-adds-en

δεν ειναι ξενος και στα κατοικιδια (παπαγαλο τουλαχιστον εχει η εικονα ) με θετικη επιδραση σε αυτα
    https://www.californiaearthminerals....try-feed2.html

ως προς το υποστρωμα κανναβης , στην ουσια ειναι pellet απο κανναβη σαν αυτα που υπαρχουν στο εμποριο απο αλλα ειδη ξυλου . Ιδανικη λυση για περιοδους εκτος αυτων που κανουν συχνα μπανια τα πουλια . Οταν εχουμε συχνα μπανια , το υποστρωμα φουσκωνει σιγα σιγα ασχετα αν παραμενει στεγνο και ελαφρυ . Το προβλημα ειναι οταν δεν υπαρχει σχαρα .Τοτε τριμμενο το pellet , συχνα γινεται η << ασχολια >> των πουλιων και δεν μπορεις να εξασφαλισεις οτι καποιο δεν θα τρωει τριμματα .Οπου παντως εχω υποστρωμα , εχω pellet
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    το πιο χοντρο που κυκλοφορα στο παζαρι , αλλα παλι υπαρχει αρκετη σκονη πανω στους κοκκους οπως και μεσα στο σακκι

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimk1 Εμφάνιση Μηνύματος
    Τι κοκκομετρια χρησιμοποιούσες Μήπως χρησιμοποίησες το πολύ ψηλό και είχε αρκετή σκόνη

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    τα υποστρομα με κομματια οξιας γω περνω το 6mm αλλα τα εχω σε εξωτερικο χωρο , αλλα παλι δεν εχει θεμα ,φυσικα υπαρχει και η επιλογη των 8mm οπως και 10mm που ειναι πιο βαρετα και μπαινουν ανετα σαν υποστρωμα σε εξωτερικο εκτροφειο . Το υποστρομα ,με κανναβη δε κανει σε καμια περιπτωση για εξωτερικο χωρο ουτε καν σε εσωτερικο οταν δεν υπαρχει σινι, ειναι παρα πολυ ελαφρυ και μονο με το πεταγμα των πουλιων πεταει στον αερα

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TZANNSPY Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρησιμοποίησα για λίγο το cat's best, δεν μου πολυάρεσε στα καναρίνια, αλλά μόνο στα κοκατίλ όπου η λεκάνη του κλουβιού είναι πολύ βαθύτερη.
    Τωρα χρησιμοποιώ ζεόλιθο χονδρής κοκκομετρίας και είμαι πολύ ευχαριστημένος...
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το υπόστρωμα με τα κομμάτια οξιάς είναι κατάλληλο και για ανοιχτά κλουβιά εξωτερικής εκτροφής ή θα είμαι με μια σκούπα στα χέρια;
    Επίσης αν έχει δοκιμάσει κάποιος υπόστρωμα κάνναβης με 10πλάσια απορροφητικότητα από την άμμο και 3πλάσια από το ξύλο, ας μας δώσει τα φώτα του.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    μετα που εχω χρησημοποιησει ολα τα ειδη υποστροματων που μπορει να χρησημοποιησει καποιος σαν υποστρομα κλουβιου , απο ζεωλιθο ,χαρτι , πελλετ , αμμο , κομματια κανναβης και κομματια οξιας , εχω συμπερανει οτι ως προς την τιμη , την ποσοτητα , την επιφανεια που καλυπτει , τον χρονο αλλαγης , το θεμα προκλησης προβληματων που εχουν θεμα με το αναπνευστικο , κατεληξα στην αποφαση οτι το ιδανικο ειναι υποστρομα απο κομματια οξιας . Απλα αναφερω οτι ο ζεωλιθος εχει την πιο ψηλη τιμη ανα βαρος , και πιθανον να δημιουργει θεματα με το αναπνευστικο , το χαρτι δεν το συζητω καν γιατι θελει αλλαγη καθημερινη , το πελλετ δεν ηταν πιο φτινο απο τα αλλα ειδη αλλα καλυπτει πολυ πιο λιγη επιαφανεια απο τα αλλα , ο αμμος εχει θεμα με την δημιουργια αναπνευστικων προβληματων , τα κομματια κανναβης ειχαν πολλα υπερ αλλα ειναι παρα πολυ ελαφρια οταν ειναι σε κομματια και φευγουν εκτος .

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σπυρο ως προς το cats best το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον

τα θετικα του

ως προς το υποστρωμα κανναβης , στην ουσια ειναι pellet απο κανναβη σαν αυτα που υπαρχουν στο εμποριο απο αλλα ειδη ξυλου . Ιδανικη λυση για περιοδους εκτος αυτων που κανουν συχνα μπανια τα πουλια . Οταν εχουμε συχνα μπανια , το υποστρωμα φουσκωνει σιγα σιγα ασχετα αν παραμενει στεγνο και ελαφρυ . Το προβλημα ειναι οταν δεν υπαρχει σχαρα .Τοτε τριμμενο το pellet , συχνα γινεται η << ασχολια >> των πουλιων και δεν μπορεις να εξασφαλισεις οτι καποιο δεν θα τρωει τριμματα .Οπου παντως εχω υποστρωμα , εχω pellet

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας