Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τρώνε επαρκή ποσότητα ώστε να καλύψουν τις ανάγκες τους;

Καλησπέρα παιδιά! Ομολογώ πως εδώ και λίγο καιρό έχω μερικές απορίες, τις οποίες και θα εκθέσω στο θέμα αυτό, σχετικά με το αν τα πτηνά μας λαμβάνουν επαρκείς ποσότητες από βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και μέταλλα που χρειάζονται.

Ξεκινώντας με ίσως την πιο συχνή έλλειψη που γίνεται ευκολότερα αντιληπτή, όχι άμεσα βέβαια, αυτή του ασβεστίου, θα ήθελα να ρωτήσω αν η ποσότητα που προσφέρεται στα πτηνά μας μέσω του σουπιοκόκκαλου, και αποδεδειγμένα τρώνε από αυτό, είναι επαρκής; Με άλλα λόγια, πέραν των ενδείξεων που είναι πιο ευρέως γνωστά όπως η εναπόθεση αυγών με λεπτό τσόφλι ή τα σημάδια στο ράμφος των πτηνών υπάρχει κάποιος άλλος άμεσος τρόπος ώστε να καταλάβουμε ότι τα πτηνά δεν λαμβάνουν επαρκή ποσότητα ασβεστίου πριν αρχίσουν αυτά τα προβλήματα να είναι εμφανή; Παρέχουμε προληπτικά τροφές πλούσιες σε ασβέστιο (σουσάμι, σουπιοκόκκαλο, τσόφλι αυγού) την εποχή που γνωρίζουμε ότι το έχουν περισσότερο ανάγκη; Και αν λαμβάνουν περισσότερη ποσότητα, αυτό δε μπορεί να προκαλέσει προβλήματα;

Επίσης, για να διευρύνω το συλλογισμό μου, μιλώντας για τις βιταμίνες, πώς καταλαβαίνουμε την έλλειψη σε κάποια συγκεκριμένη, μιλώντας για βιταμίνες που επιφέρουν προβλήματα στην όραση ή στις φλέβες και τα νεύρα όπως περιγράφονται στο άρθρο: H διατροφή των παπαγάλων Budgie; Ή και σε αυτή την περίπτωση φροντίζουμε να παρέχουμε διάφορες τροφές που περιέχουν αυτές τις τροφές; Και αν ναι, σε τι συχνότητα, με ποιους συνδυασμούς ώστε να απορροφούνται καλύτερα τα στοιχεία (όπως π.χ. συμβαίνει με το ασβέστιο και το οξαλικό οξύ που βρίσκεται στο σπανάκι για παράδειγμα όπως στο άρθρο: Η διατροφή των πτηνών); Υπάρχει κάποιος που πέραν της ποικιλίας ψάχνει να δει τι βιταμίνες περιέχει το χορταρικό που δίνει ώστε να δει αν υπάρχει έλλειψη σε κάποιο άλλο στοιχείο;

Αρκεί άραγε να βλέπουμε ένα πτηνό να είναι ενεργητικό και χωρίς σοβαρά εξωτερικά σημάδια για να πούμε ότι όλα πηγαίνουν καλά; Ξέρουν ενστικτωδώς τι χρειάζονται και τρώνε π.χ. μεγαλύτερες ποσότητες από αυτό που τους λείπει. Αλλά πως εμείς θα το καταλάβουμε εγκαίρως πριν αρχίσουν να εμφανίζονται τα προβλήματα, δεδομένης της τελευταίας ερώτησης της προηγούμενης παραγράφου;

Ίσως κάποιοι να το θεωρήσουν υπερβολικό, αλλά είναι ένας συλλογισμός που ενώ μπορώ να δώσω και δική μου απάντηση, κάπου στο τέλος χωλαίνει. Θα ήθελα πολύ τις δικές σας απόψεις σε όσα περισσότερα από τα ερωτήματα που έθεσα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας που διαβάσατε αυτό το κατεβατό!

2. Likes xrisam liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ από τα δικά μου πουλάκια είναι πως κάθε τροφή την καταναλώνουν διαφορετικά ανάλογα την εποχή. Ένα παράδειγμα είναι το σουπιοκόκκαλο που ανέφερες και εσύ, που σε περίοδο πτερόροιας και αναπαραγωγής τρώνε σαφέστατα μεγαλύτερη ποσότητα από ότι τον υπόλοιπο χρόνο. Επίσης, την περίοδο που τα ζεμπράκια μου είχαν νεοσσούς παρατηρούσα πως από το αυγό ξεχώριζαν και έτρωγαν το ασπράδι και έμενε ο κρόκος ενώ τις άλλες περιόδους το τρώνε όλο κανονικά.
    Θεωρώ πως έχουν μία αντίληψη του τι χρειάζονται, στα πλαίσια του εφικτού. Προσωπικά δεν αναζητώ συγκεκριμένα κάθε βιταμίνη που έχουν οι τροφές εκτός από πολύ βασικά και γνωστά πχ. το καρότο έχει βιταμίνη Α και η κινόα σημαντική ποσότητα ασβεστίου. Γιαυτό πιστεύω πως είναι σημαντικό να τους προσφέρουμε μία ποικιλία τροφών έτσι ώστε να επιλέξουν τα ίδια τι είναι αυτό που χρειάζονται την κάθε στιγμή.

Το θέμα αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις απόψεις άλλων μελών σχετικά με αυτό!

4. Likes jk21, xrisam , IscarioTis liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εμένα ολό και περισσότερο τελευταία με απασχολεί το ερώτημα του Ευθύμη κυρίως για τον Ξερξάκο μου κάθως φέτος γίνεται 9 ετών λεβέντης!!! Θα ήθελα να ξέρω τι παραπάνω να του προσφέρω με βάση την ηλικία του και για την Πηνελοπίτσα εννοείται (αν και αυτή είναι πιπίνι ακόμα!!).

Τρώνε δεν έχω παράπονο πρασινάδες, λαχανικά, αυγό. Εδώ και 2 χρόνια δίνω φαγοπυρο βιολογικό σαν σνάκ και τους τελευταίους μήνες και κινόα.

6. Likes jk21, Efthimis98 , CaptainChoco liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας