Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Αποτελέσματα 31 μέχρι 34 από 34
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μπορεί να επεκταθεί με λεπτομέρειες για την εκτροφή του σε νέο θέμα στην εκάστοτε κατάλληλη ενότητα.
    οταν λεμε εκαστοτε καταλληλη ενοτητα , ειτε για καναρινια ειτε για ιθαγενη , ειτε οποιου αλλου ειδους πουλιου , η ενοτητα αυτη , ειναι η ενοτητα της αναπαραγωγης που ειτε εξ αρχης υπηρχε πχ στα καναρινια , ειτε στην πορεια της λειτουργιας του φορουμ δημιουργηθηκε , υστερα απο αιτηση των μελων του η ενοτητα της αναπαραγωγης στα ιθαγενη , ωστε να υπαρξει καταγραφη της , να στηριχθει η αναπαραγωγη πουλιων εκτροφης και να διδαχθουν μεσα απ την κατατιθεμενη εμπειρια καθε αναπαραγωγικης χρονιας (με στοιχεια και οχι με λογια μονο ) τα νεα μελη που θα προσπαθησουν την εκτροφη αλλα και τα παλαιοτερα , γιατι στα ιθαγενη δεν σταματας να μαθαινεις . Οσοι ειναι παλιοι το θυμουνται αυτο . Η παραθεση μια εικονας σε ενοτητα ασχετη , ειναι ενα στιγμιοτυπο απ την εκτροφη μας αλλα δεν ειναι γνωση που θα βοηθησει οσο ενα θεμα καθαρα για την αναπαραγωγη .Η επεκταση μαλιστα στην ενοτητα εκεινη και σε συζητησεις καθαρα αναπαραγωγικων θεματων , ειναι off topic . Θα παρακαλεσω λοιπον τα στιγμιοτυπα που ειναι θεμιτο να υπαρχουν εκει , καλως υπαρχουν αλλα ουτε να επεκτεινομαστε εκει σε σχολια αλλης ενοτητας , ενω αν πραγματι θελουμε να βοηθησουμε καθε νεο παιδι που θα ψαξει θεματα αναπαραγωγης εκει που πρεπει να υπαρχουν , να ανοιξουμε ο καθενας μας το σχετικο θεμα .Αλλιως αν οχι .... κατι παραπανω , τουλαχιστον η ενοτητα της αναπαραγωγης απλα δεν θα εχει πια λογο υπαρξης και δεν μπορει να υφισταται οταν ανοιγουν θεμα σε αυτη μια μικρη μειοψηφια των ενεργων μελων του (δεν αναφερομαι σε μελη που δεν συμμετεχουν )

Περιμενουμε και εδω να μας αναφερουν οσοι δεν το εχουν ηδη κανει , τους στοχους , τα ζευγαρια και τον προγραμματισμο για την φετεινη περιοδο

Καλησπερα !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes Efthimis98 , IscarioTis, wild15 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα
    Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στοχο με τα παιδακια μου μακαρι να τα βγαλουν ολα αλλα(να δω που θα τα βαλω ) και ενα να παρω παλι ευχαριστημενος θα ειμαι,αρκει να εχουν Υγεια.

Sent from my Z1 using Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πώς πήγαν οι στόχοι σας φέτος?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Αναπαραγωγικός στόχος για το 2018 είναι να έχω 2 ζευγάρια καρδερίνες, 1 λούγαρα και 1 φανέτα και να μην βάλω καναρίνια.

Φέτος, θα βάλω 1 ζευγάρι ντιμπράντο, 1 καρδερίνες και 1 λούγαρα. Έχω ακόμη ένα αρσενικό φανέτο και μια αρσενική καρδερίνα (δυστυχώς δεν βρήκα θηλυκά) τα οποία μάλλον θα τα βάλω με 2 καναρινούλες, όχι τόσο για τους μούλους, αλλά για να ζευγαρώσουν και να γίνουν αργότερα στοργικοί γονείς (εννοείται ότι θα είναι μαζί με τα θηλυκά αν έχουν αυγά ή και μικρά).
    Για μένα και τα πουλάκια μου ήταν μια περίεργη χρονιά, γιατί οι καρδερίνες και τα λούγαρα έμειναν στα φιλάκια και δεν ολοκλήρωσαν... Τα ντιμπράντο πήγαν σχετικά καλά αναπαραγωγικά, αλλά λόγω ευλογιάς χάσαμε μερικά φετινά πουλάκια. Πρωταθλητής αναδείχτηκε το φανέτο με την κανάρα, όπου είχαμε 3 γέννες από 4 μικρά, ενώ το γαρδελάκι με την άλλη κανάρα έδωσαν μια γέννα με 2 μικρά στο τέλος της σεζόν.

Για του χρόνου, όπως είχα αναφέρει, δεν θα έχω καναρίνια - και δεν θα βάλω και για μούλους. Θα κρατήσω ένα καρδερινοκάναρο και 1 ή 2 φανετοκάναρα (το ένα είναι ο Μαγκάιβερ, του 2015), τα οποία ολοκληρώνουν την πτερόρροια και άρχισαν να κελαηδούν. Επίσης, υπολογίζω να κρατήσω 2 κανάρες ντιμπράντο για παραμάνες.

Φανέτα μάλλον θα έχω 2 ζευγάρια και αν όλα πάνε καλά θέλω να φτιάξω με τους απογόνους ζευγαράκια. Τελευταία εκκρεμότητα, να πάρω ένα γαρδελάκι θηλυκό για να το βάλω με το αρσενικό που ήταν φέτος με την κανάρα. Το άλλο ζευγαράκι καρδερίνες και τα λουγαράκια θα με παιδέψουν και του χρόνου, πιστεύω με καλύτερη διαχείριση από την πλευρά μου και με λίγη τύχη, να τα καταφέρουμε.

Δυστυχώς λόγω χώρου θα είναι στις 60άρες ζευγαρώστρες που έχω στο μπαλκόνι. Στη συνέχεια (από του παραχρόνου...) έχω σκεφτεί να ενώσω 2 κινέζικες 60άρες που είναι πιο φαρδιές και οικονομικές (στα 18-19 € η μια) και να φτιάξω 3 ή max 4 κλούβες 120άρες, αλλά θα μειωθούν και τα ζευγαράκια αναγκαστικά...
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    'Ονομα
    Σταμάτης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες balcanica , αχάτες τοπάζιο και σατινε κίτρινου μωσαικού
    Post Thanks / Like
    Εγω πάλι,κάποιοι οικογενειακοί λόγοι με έβγαλαν Εκτός, Όχι αναπαραγωγικού στόχου,αλλά προσοχής και συγκέντρωσης στο πιο όμορφο κομμάτι, αυτό της αναπαραγωγής.
    5 καρδερινακια κ 15 (τοπαζιο-μαυροκιτρινα σε μωσαϊκό ) Καναρινια. Κ πάλι καλά.
    Απο φέτος οι καρδερίνες δυστυχώς έχουν φύγει απ το κουμασι μου κ προχωράω με τα καναρινακια μου,ευελπιστώντας στο μέλλον να ξανάρθουν.
    Πανω απο Όλα χόμπυ!!
    Σταμάτης Σαραντινός
    Χίος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία