Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 30
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Γιώργος Οικονομου
    Post Thanks / Like

Είναι κατάλληλος ο φωτισμός;

Καλησπερα σας πολυ χρησιμο αρθρο: Τεχνητός φωτισμός σε εσωτερική εκτροφή – Απλό Σύστημα ανατολής-δύσης αλλα δεν βρηκα διαθεσιμη καμια λαμπα απο το αρθρο διοτι μου ελεγαν ειναι εξιδικευμενες λαμπες κ.λπ. και με χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ διοτι μου ειπαν οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του αλλα η τιμη ξεφευγει στο ηλεκτρονικο μπαλαστ. Να μην σας τα πολυλογω η λαμπα που μου εδωσαν ειναι lumen 1350 at 25 βαθμους κελσιου 18 watt διαρκεια ζωης 15000 ωρες 4000 kelvin FT8/18W/840 χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ με διπλό σφακακι για δυο λαμπες. Τα υπολοιπα σταδια ευτυχως τα ειχαν ολα χωρις προβληματα. Θα εχω κανενα προβλημα με αυτην την λαμπα φθοριου; Τα φωτα σας. Σας ευχαριστω εκ των προτερων, συγχαρητηρια για το φορουμ.
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 15-02-2017 στις 14:19 Αιτιολογία: Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giorgos13
    Καλησπερα σας πολυ χρησιμο αρθρο αλλα δεν βρηκα διαθεσιμη καμια λαμπα απο το αρθρο διοτι μου ελεγαν ειναι εξιδικευμενες λαμπες κ.λπ. και με χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ διοτι μου ειπαν οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του αλλα η τιμη ξεφευγει στο ηλεκτρονικο μπαλαστ. Να μην σας τα πολυλογω η λαμπα που μου εδωσαν ειναι lumen 1350 at 25 βαθμους κελσιου 18 watt διαρκεια ζωης 15000 ωρες 4000 kelvin FT8/18W/840 χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ με διπλό σφακακι για δυο λαμπες. Τα υπολοιπα σταδια ευτυχως τα ειχαν ολα χωρις προβληματα. Θα εχω κανενα προβλημα με αυτην την λαμπα φθοριου; Τα φωτα σας. Σας ευχαριστω εκ των προτερων, συγχαρητηρια για το φορουμ.
    Προτιμα να παρεις led strip cool daylight waterproof , θα γλυτωσεις πολλη φασαρια και μπαινει παντου , απαλα θα χρειαστεις μια λαμπα των 5w κιτρινη για προσωμιωση την ανατολης και της δυσης
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 15-02-2017 στις 14:15 Αιτιολογία: Διόρθωση παράθεσης

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    Tasos
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες, Red siskin,
    Post Thanks / Like
    Υπαρχει και αυτη η επιλογη με κοστος 50-60 ευρω (τοσο μου ειχε κοστισει εμενα) ολα μαζι με 5 μετρα λεντοταινια.

[IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Με 5 καναλια (εξοδους) διαφορετικης ρυθμισης το καθενα, πανευκολο στον προγραμματισμο.
    Μπορεις να ρυθμισης τα led απο 0 φωτεινοτητα εως 100 (full light), με αυξανομενη ενταση ανα ωρα και λεπτα.
    Το μονο "ελαττωμα" που εχει ειναι οτι ο προγραμματισμος ειναι
    24ωρος επαναλαμβανομενος.
    Το "ελαττωμα" λυνεται δημιουργοντας 4-5 (η οσα θελουμε) αρχεια
    files με τις ωρες που θελουμε να αλλαξουμε την ενταση φωτος και
    διαρκειας του (ανατολη-δυση) και οταν θελουμε "φορτωνουμε" το
    καινουργιο αρχειο, π.χ καθε βδομαδα.

4. Likes legendguards, Giorgos 13, oasis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Γιώργος Οικονομου
    Post Thanks / Like
    Επειδη δεν εβρισκα καμια απο τις συγκεκριμενες λαμπες φθοριου που εχεις αναθεσει στο αρθρο διοτι μου ειπαν στο μαγαζι οτι αυτες οι λαμπες είναι εξειδικευμενες και υπαρχουν μονο στα κεντρικα. Μου εδωσαν λαμπες φθοριου FT8/18W/840 με 4000 KELVIN 1350 LUMEN AT 25 βαθους κελσιου με 1500 ωρες Daylight θα εχω προβλημα με τη λαμπα αυτη και χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα μου ειπαν και η τιμη ξεφευγει;

Σε ευχαριστω legendguards για τη συμβουλη αλλα δε με βοηθας σε αυτο που ρωτησα διοτι ο φωτισμος εχει εγκατασταθει και ειναι δυσκολο να αλλαξει.
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 15-02-2017 στις 14:25 Αιτιολογία: Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Γιώργος Οικονομου
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστω TasosM αλλα δε με βοηθας σε αυτο που ρωτησα.
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 15-02-2017 στις 14:25 Αιτιολογία: Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Γιώργο, δημιούργησα νέο θέμα για το ερώτημά σου. Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί εδώ. Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία γιατί αφενός απαγορεύονται από τους κανόνες, αφετέρου είναι σαν να φωνάζεις στη διαδικτυακή γλώσσα. Λίγη υπομονή και θα λάβεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα ακριβως αλλα αν το προβλημα σου ειναι το ηλεκτρονικο μπαλαστ , στην Κυπρο υπαρχει καταστημα το οποιο υπαρχει και στην ελλαδα το οποιο πουλαει σκαφακια με εφαρμοσμενο ηλεκτρονικο μπαλλαστ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giorgos 13 Εμφάνιση Μηνύματος
    Επειδη δεν εβρισκα καμια απο τις συγκεκριμενες λαμπες φθοριου που εχεις αναθεσει στο αρθρο διοτι μου ειπαν στο μαγαζι οτι αυτες οι λαμπες είναι εξειδικευμενες και υπαρχουν μονο στα κεντρικα. Μου εδωσαν λαμπες φθοριου FT8/18W/840 με 4000 KELVIN 1350 LUMEN AT 25 βαθους κελσιου με 1500 ωρες Daylight θα εχω προβλημα με τη λαμπα αυτη και χωρις ηλεκτρονικο μπαλαστ γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα μου ειπαν και η τιμη ξεφευγει;

Σε ευχαριστω legendguards για τη συμβουλη αλλα δε με βοηθας σε αυτο που ρωτησα διοτι ο φωτισμος εχει εγκατασταθει και ειναι δυσκολο να αλλαξει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Γιώργος Οικονομου
    Post Thanks / Like
    Efthimis98 ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου legendguards το πρόβλημα μου είναι αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη λάμπα που ανέθεσα παραπάνω στο σχόλιο μου και αν το ηλεκτρονικό μπαλαστ επηρεάζει και αυτό τους φτερωτούς μας φίλους και αν έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα αυτό είναι το πρόβλημα μου και όχι το τι θα πάρω όπως μου ανέφερες διότι τα έχω ήδη εγκτατεστημενα στο χώρο μου από τότε που έβαλα το πρώτο μου σχόλιο γιαυτό σου είπα ότι με την απάντηση σου δεν με βοηθάς

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    τωρα καταλαβα . οχι η λαμπα φθοριου πρεπει να ειναι απο 5000 kelvin τουλαχιστον ,κανονικα πρεπει να ειναι 6000. το ηλεκτρονικο μπαλαστ ναι το χρειαζεσαι φιλε

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giorgos 13 Εμφάνιση Μηνύματος
    Efthimis98 ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου legendguards το πρόβλημα μου είναι αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη λάμπα που ανέθεσα παραπάνω στο σχόλιο μου και αν το ηλεκτρονικό μπαλαστ επηρεάζει και αυτό τους φτερωτούς μας φίλους και αν έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα αυτό είναι το πρόβλημα μου και όχι το τι θα πάρω όπως μου ανέφερες διότι τα έχω ήδη εγκτατεστημενα στο χώρο μου από τότε που έβαλα το πρώτο μου σχόλιο γιαυτό σου είπα ότι με την απάντηση σου δεν με βοηθάς

11. Likes Efthimis98 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Εγώ πέρυσι είχα βάλει λάμπα τύπου φθορίου αλλά led και δεν είχα πρόβλημα.Οπότε έχει κάποιο δίκιο ο Αντώνης και είναι και πιο φθηνή λύση.Τώρα αφού το πήρες δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αλλά από όσο ξέρω θέλει ηλεκτρονικό μπάλαστ.Το ποιά προβλήματα δημιουργούντε θα στα πούνε οι πιο ειδικοί εγώ πλεόν τα περισσότερα πουλιά τα έχω έξω εκτός από δυο που μείνανε για φέτος μέσα αναγκαστικά λόγω θεμάτων υγείας.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας