Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 41
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια ωραία ιστορία

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα παιδάκι που απέκτησε ένα πουλάκι κλπ κλπ. Μετά αυτό το παιδάκι μεγάλωσε, παντρεύτηκε, έκανε δικά του παιδάκια, αλλά ποτέ δεν ξέχασε την αγάπη του για τα πουλάκια. Έτσι, αποφάσισε πέρυσι, να ξανά ασχοληθεί με την συντήρηση και την εκτροφή τους. Οι λόγοι πολλοί και ένας από αυτούς ήταν να μάθουν και τα δικά του παιδάκια να αγαπούν και να φροντίζουν αυτούς τους μικρούς οργανισμούς.

Όπως όλες οι ιστορίες που ξεκινάνε με το «μια φορά και έναν καιρό» έχουν και ένα κακό πρωταγωνιστή (κακός λύκος, πονηρή αλεπού, δράκος που βγάζει φλόγες), στην δική μας ιστορία τον ρόλο του «κακού» τον έχει η μαμά, η οποία φωνάζει για τα πούπουλα που μπαίνουν στο σπίτι, για τα σπόρια που πέφτουν στο μπαλκόνι και μαζεύονται οι δεκαοχτούρες και σκαλίζουν τις γλάστρες της, για τους τοίχους που είναι βρώμικοι, επειδή δεν την αφήνω να ανοίξει τα φώτα το βράδυ που κοιμούνται τα πουλάκια και άλλα μικρά και ασήμαντα πραγματάκια…

Πέρυσι λοιπόν, ξεκινήσαμε με 2 πουλάκια στο μικρό μας μπαλκόνι. Μετά αποφασίσαμε (δηλαδή εγώ αποφάσισα και με πολλές προσπάθειες ψήθηκε και η μαμά, αφού ταπαιδάκια είχαν υποστεί τρομερή προπαγάνδα και ήταν με το μέρος μου) να φτιάξουμε και μια κλούβα.

Έτσι,φτιάξαμε όλοι μαζί (εκτός από τη μαμά) μια πολύ ωραία κλούβα!!!

Και τα πουλάκια σιγά σιγά από 2 έγιναν 28 και εκτός από την κλούβα και τα πρώτα 2 κλουβάκια, πήραμε και 4 ζευγαρώστρες, 2 τσουβάλια με τροφές, έξτρα ποτίστρες, ταΐστρες, κλαδάκια, φωλιές, νήματα,ψειρόσκονη, σουπιοκόκκαλα, γκριντ, chevi-tren, ενεργό άνθρακα και πολλά άλλα, δηλαδή ψιλοπράγματα, και κάθε φορά να προσέχουμε πως θα αντιδράσει ο κακός της ιστορίας μας.

Εκτός βέβαια από τα παραπάνω, παίρναμε απότην λαϊκή αυγά και διάφορα χορταρικά: τσουκνίδες, ραδίκια, γλιστρίδες μέχρι που μας ρώταγαν κυρίες να τους πούμε την συνταγή για την χορτόπιτα που νόμιζαν ότι ετοιμάζαμε…

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, κάθε φορά που καθόμασταν μπροστά στον υπολογιστή διαβάζαμε μόνο για πουλάκια, βλέπαμε βίντεο με πουλάκια και όταν σηκωνόμασταν, βάζαμε τον υπολογιστή στο μπαλκόνι για να ακούνε τα πουλάκια να τραγουδούν άλλα πουλάκια…

Όλα τα παραπάνω η «κακιά» μαμά δεν τα έβλεπε με καλό μάτι και γκρίνιαζε. Γκρίνιαζε γιατί δεν ασχολούμασταν με τίποτα άλλο και όλες μας οι σκέψεις ήταν στα πουλάκια (όπου πληθυντικός να γίνει πρώτο πρόσωπο ενικού).

Με αυτά και αυτά πέρασε η αναπαραγωγική περίοδος, πέρασε η πτερόροια, μερικά πουλάκια τα δώσαμε, πήραμε και μερικά ακόμη και πριν λίγο καιρό έπρεπε να αποφασίσουμε για την νέα αναπαραγωγική χρονιά και την διαχείριση του στόλου, ε συγνώμη, του σμήνους…

Βασική αρχή για την επικείμενη προετοιμασία ήταν η διάθεση του χώρου. Δυστυχώς, μόνος διαθέσιμος χώρος είναι το μπαλκόνι (μέχρι να εξοριστώ μαζί με τα πουλιά στην ταράτσα). Οι περσινές εικόνες με κλουβί σε κάθε δυνατή γωνία δεν ενοχλούσαν μόνο την «κακιά» μαμά αλλά και εμένα.

Αποφασίσαμε λοιπόν [δηλαδή αποφάσισα, μετά σχεδίασα και παρουσίασα με κάθε λεπτομέρεια και μετά παρακάλεσα για την υλοποίηση του (ακόμη πληρώνω τα ανταλλάγματα - θα πλένω τα πιάτα μέχρι το 2019)]:

1. Να χαλάσουμε την κλούβα γιατί μάζευε βρωμιές και ήταν δύσκολο έως ακατόρθωτο το καθάρισμα

2. Να βάψουμετον τοίχο

3. Να φτιάξουμε ένα συγκεκριμένο χώρο που θα είναι το εκτροφείο μας

4. Να μειώσουμετον αριθμό των πουλιών

5. Να φροντίσουμε να είναι καθαρό και να μην γεμίζει ο τόπος σπόρια και πούπουλα

6. Να μην πειράξουμε τα λουλούδια* στο μπαλκόνι μας

Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν, με μόνο αστερίσκο (*) πως θα «αντιδράσουν» οι βοκαμβίλιες στις παραπάνω αλλαγές… Περιμένω πως και πως να ανθίσουν για να περάσουμε στις διαπραγματεύσεις για την ελάφρυνση των κυρώσεων. Θα απαιτήσω όταν πλένω τα πιάτα να έχει ζεστό νερό !!!

Και έζησα εγώ καλά και η υπόλοιπη οικογένεια καλύτερα…

Υ.Γ. Θα μαζέψω όλο το υλικό με την τωρινή εμφάνιση του μπαλκονιού και θα το παρουσιάσω αναλυτικά σε νέο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από MacGyver; 13-02-2017 στις 17:04
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    καρδερινες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

παρε ενα πλυντηριο πιατων γιατι θα το χασεις το στοιχημα.

3. Likes Efthimis98 , NickKo, MacGyver liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ομορφιες ! αλλα σε βαθος δεν ειναι λιγο μικρη;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

5. Likes johnrider, peris liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εντάξει, respect! Απίστευτη η ιστορία! Ακόμα γελάω... Κάτι μου θυμίζει μάλλον ο "κακός"... Και αυτό με τα πιάτα επίσης... Τέλος πάντων, οι "κακοί" έχουν τα ίδια πονηρά σχέδια φαίνεται... Εγώ να ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα σχεδίασες και να γλιτώσεις, με όσο γίνεται λιγότερες παράπλευρες απώλειες... Το μόνο που δεν κατάλαβα ήταν πως τα δύο πουλάκια γίνανε 28 τόσο γρήγορα. Από γέννες; Αν είναι έτσι, πες μας από ποια λαϊκή ψωνίζεις τα χόρτα! Καλή επιτυχία στα όποια σχέδια σου!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7. Thanks mitsman, Ariadni thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νώντα πολύ ωραία η κλούβα, αν και ήθελε λίγο ακόμη βάθος/πλάτος όπως είπε και ο Δημήτρης, και γενικά ο χώρος σας. Αυτό είναι μπαλκόνι, μέσα στο πράσινο. Περιμένουμε να βάλεις φωτογραφίες και στο θέμα με τους κηπουρούς.

Πολύ καλή σκέψη όντως η δημιουργία ενός χώρου αποκλειστικά για αυτά, γλυτώνεις πραγματικά πολύ ταλαιπωρία. Ο χώρος αυτός θα είναι στο μπαλκόνι ή κάπου αλλού;

Όπως και να έχει περιμένουμε με ανυπομονησία το καινούργιο θέμα που θα μας παρουσιάσεις την κατασκευή του χώρου όπως και τα πουλάκια που θα αποφασίσεις να κρατήσεις. Θα επικεντρωθείς σε κάποια συγκεκριμένη ράτσα καναρινιών;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    3καναρινακια, ενα καρδερινοκαναρο,ενα αδέσποτο σκυλακι, και 1γατα με τα τέσσερα μωρά της.
    Post Thanks / Like
    Πολυ μου άρεσε η ιστορία σας, σαν παραμύθι.......οσο για την κακιά μάγισσα, μάλλον την σύζυγο, ε, κάπως θα την καταφέρεις....
    Μπραβο σου, που μαθαίνεις τα παιδιά, να αγαπούν τα ζώα....και φυσικά να μάθουν, και τις ευθύνες, και τις υποχρεώσεις, που απορεουν από μια τέτοια κινηση......
    Στο δικο μας σπίτι εγω εχω σύμμαχο την κόρη, και ο κακός ειναι ο μπαμπάς......αλλα τον καταφέρνουμε.....αδυναμίες , βλέπεις.
    Περιμενουμε την νέα διαμόρφωση του χώρου.
    Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, τα πουλακια σου, και την γυναικούλα σου...

10. Thanks MacGyver thanked for this post
    Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Έτσι μπράβο. Και γω έχω σύμμαχο το γιο μου.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. Thanks MacGyver thanked for this post
    Likes Soulaki liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Η κλούβα ήταν στενή, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμος χώρος στο μπαλκόνι γιατί ήταν μπροστά η πέργκολα με τις βοκαμβίλιες. Γενικά, ήταν πολύ όμορφη αλλά παρουσίασε και πολλά προβλήματα και γι' αυτό το λόγο θα οδηγηθεί ...στην πυρά.

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που έχω έναν "κακό" στην ιστορία μου. Πέρα από την πλάκα όμως, με βοηθά στο να προσγειώνομαι στην πραγματικότητα και μου έχει συμπαρασταθεί περισσότερο από τις αντοχές της.

Τα πουλάκια αυξήθηκαν με γεωμετρικό ρυθμό τόσο λόγω μικρών (15 στον αριθμό) όσο και από μεταγραφές. Τα νέα ζευγαράκια θα τα παρουσιάσω με το νέο project. Και για να μην σας έχω σε αγωνία, παραθέτω μια σημερινή φωτογραφία

Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 13-02-2017 στις 20:20 Αιτιολογία: Εμφάνιση φωτογραφίας

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Πολύ όμορφη η ιστορία σου, και η συνέχεια ακόμα καλύτερη προβλέπεται.

15. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι καιρός να παρουσιάσω με την σειρά μου τις εγκαταστάσεις και στη συνέχεια και τα ζευγαράκια για φέτος.

Η μίνι εκτροφή μου είναι εξωτερική, σε γωνιακό μπαλκόνι, με νότιο προσανατολισμό και προστατευμένη τόσο από την τέντα όσο και από την κατασκευή στην πρόσοψη των κλουβιών. Ο ήλιος δεν βρίσκει τα κλουβιά απευθείας – μόνο στο πάτωμα – και η τέντα την ημέρα είναι μονίμως ανεβασμένη εκτός αν έχει ισχυρό νοτιά ή βροχή. Το καλοκαίρι θα κατεβαίνει για την αντηλιά.

Τα κλουβιά είναι 60άρες ζευγαρώστρες, κατεβαίνουν και καθαρίζονται μια φορά την εβδομάδα, ενώ οι καθημερινές ανάγκες γίνονται στη θέση τους από τις πλαϊνές πόρτες (νερό, αυγό, χορταρικά κλπ). Οι προσόψεις ανοίγουν και χωρίς να μετακινηθούν τα κλουβιά, αλλά γενικά το αποφεύγω.

Στον πάτο των κλουβιών χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας με λίγη άμμο για να μην σηκώνεται και να απορροφά τις υγρασίες και μυρωδιές. Μείγμα σπόρων χρησιμοποιώ την King Major Luxury 15Kg, την οποία μοιράζομαι για να μην μπαγιατέψει. Συνήθως την αραιώνω με κεχρί για τα καναρίνια και προσθέτω λίγο καναβούρι - το έκανα το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες και όταν έχουν μικρά.

Το αυγό αυτή την εποχή είναι καθημερινά στη διατροφή τους. Αυγοτροφή έχω πάρει την «Indios Αυγοτροφή για ιθαγενή με extra πρωτεϊνες», την οποία την δίνω μια φορά την εβδομάδα μαζί με αυγό και jkmax, με πολύ καλή αποδοχή.

Καθημερινά, μέχρι τώρα έδινα τσουκνίδα, έπαιρνα σποριασμένο ματσάκι από την λαϊκή και κρατούσε μια βδομάδα στο ψυγείο (εξήγηση στον πωλητή ότι δεν θα την έπλενα και αν πάθαιναν τίποτα τα πουλιά θα τον πλάκωνα στο ξύλο!!!). Πλέον δεν βρίσκω τσουκνίδα και ξεκίνησα να παίρνω φύτρες από ιταλικό ραδίκι και μάλλον με αυτό θα συνεχίσουμε. Επίσης, δίνω μήλο και πιπεριές, κυρίως σπόρια που περισσεύουν στο μαγείρεμα. Επίσης, βάζω κλωναράκια με αποξηραμένη ρίγανη και κυριολεκτικά τη τσακίζουν. Αποφεύγω να βάζω αγγούρι, μαρούλι, μπρόκολο και σπανάκι, για πιθανές διάρροιες και τυχόν φυτοφάρμακα.

Σκορδόνερο βάζω μια δυο φορές το μήνα (1 σκελίδα σκόρδο σε 1 λίτρο νερό για μίση ώρα), όπως και μηλόξυλο (όχι κατά την αναπαραγωγή, συγκρατεί το ασβέστιο απ’ ότι έχω διαβάσει). Δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο στο νερό. Στα κλουβιά υπάρχει μόνιμα σουπιοκόκκαλο, και grid με ενεργό άνθρακα. Όταν παρατηρώ 1ο αυγό γεμίζω και μια αυγοθήκη με σουσάμι για τις extra ανάγκες σε ασβέστιο. Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα δυστοκίας.

Οι εγκαταστάσεις μου έχουν συγκεκριμένα όρια στον αριθμό κλουβιών και πουλιών που μπορεί να φιλοξενήσει. Αν όλα πάνε καλά, μπορεί να αντικατασταθούν οι δύο τελευταίες 60άρες με 76άρες για να χρησιμοποιηθούν ως κλούβες πτήσης (σκέφτομαι να τις ενώσω και να γίνει μια μεγάλη, είδομεν…). Θα ήθελα να είναι όλες 76άρες, αλλά είχα ήδη τις 60άρες και οι όποιες αλλαγές περνάνε από οικογενειακό συμβούλιο (ακόμα πλένω πιάτα ).

17. Thanks Iscariot, wild15, jk21 thanked for this post

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία