Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 43
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Δεν μπορω να σε πιστεψω Δημητρη
    4,5 γραμ, λιπαρων εστω καλης ποιοτητος,σε εναν οργανισμο 20 περιπου γραμ,για καθημερινη διατροφη ειναι το 15% , αν φαει 30γραμ απο αυτη την τροφη,οποιου και οτι μαρκα και να ειναι θα μετατραπει σε γρασαδορο.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυγοτροφή για την αναπαραγωγή jk21 Morbide Eggfood ποστ 19

εκει θα δεις δυο ερευνες συγκεκριμενες για τη διατροφη του καναρινιου η μια και συγκριση της με τη διατροφη των zebra η αλλη , που και οι δυο αναφερουν ρητα η μια 3 με 4 γρ τροφης την ημερα και 3.52 γρ ακριβως η αλλη .Εκει αναφερεται και η σχεση πρωτεινης και λιπαρων ... αυτη τη φορα ελπιζω να τις ανοιξεις και να τις διαβασεις .Στο ιδιο θεμα τις ειχες αμφισβητισει στο ποστ 21 , ως μη ρεαλιστικες ως προς την ποσοτητα των 4 γρ . Τοσα γραμμαρια στερεης τροφης (χωρις το νερο δηλαδη ) ειναι σχεδον 5 γρ παρα κατι με την υγρασια τους και ειναι ιση ποσοτητα με 1 κουταλι του γλυκου , που πολλοι εδω μεσα ταιζουν τα πουλια τους , αν δεν θελουν να εχουν φουλ λιπος και σιγουρα μπορει να το κανει οποιοσδηποτε το καλοκαιρι .Οταν τα πουλια τα εχεις μεσα με ελεγχομενη θερμοκρασια , ειναι απολυτα εφικτο να το τηρεις , ειδικα αν δινεις και χορταρικα ωστε να κοβουν την πεινα τους με τις απεπτες φυτικες ινες τους που τελικα αποβαλλουν με την κουτσουλια . Αλλα εγω σου λεω ασε το 1 κουταλι του γλυκου ... αντε να το κανουμε 2 του γλυκου ... οχι 3 κουταλιες της σουπας εστω και αν η καθε μια ειναι 10 γρ (κανονικα ειναι παραπανω ) . Τα 30 γρ που λες ειναι 6 κουταλια του γλυκου ... τα δικα μου δεν τρωνε τοσα .Αν τρωγανε τοσο θα ποναγε για τα καλα η τσεπη μου ...
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Σου εκανα το χατηρι,

στην πρωτη ερευνα λεει οτι απο κεχρι και ρουψεν εφαγαν καθαρα χωρις φλουδια σπορους, 4 γραμμαρια,και ειχαν 45 k 75 αντιστοιχα δεικτη kj (μεταβολισημη ενεργεια)κλπ κλπ
    α) Αν ηταν η ερευνα για αυγο η αυγοτροφη ,δεν θα εδινε 4 γραμμαρια.
    β) Η αποδεχεσαι την ερευνα ως εχει, η την αποδεχεσαι κατα το δοκουν.
    Στην πρωτη περιπτωση θα πρεπει να δεχθεις με βαση την ερευνα αυτη το ρουψεν και το κεχρι σαν βασικους σπορους διατροφης του καναρινιου."το λεει η ερευνα"
    Στην δευτερη περιπτωση θα προσπαθησεις να αποδειξεις παλι με λινκ και ερευνες αλλες,οτι το ρουψεν ειναι "θανατος" εδω θα συμφωνησω γιατι στο παρελθον με επεισες.
    Ως συμπερασμα να υποθεσω οτι δεν συμφωνεις 100% με αυτη την ερευνα ??
    Αν ναι ,επιτρεψε μου να μην συμφωνησω και εγω.

Η δευτερη ερευνα λεει περιπου τα ιδια,αλλα στο τελος των σχολιων αν προσεξες αναφαιρει οτι καποιοι διαφωνουν και την υποβαθμιζουν αναφορικα με τα ποσοστα kj, αναφαιρει και τα ονοματα τους,αρα δεν ειναι εμπεριστατομενη, εγω η εσυ γιατι πρεπει να την παρουμε σαν κανονα.

Και οι δυο ερευνες εχουν παραγγελθει απο επιχειρηση διατροφης πετ κ.α.
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 27-01-2017 στις 09:27

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Αυγοτροφή για την αναπαραγωγή jk21 Morbide Eggfood ποστ 19

εκει θα δεις δυο ερευνες συγκεκριμενες για τη διατροφη του καναρινιου η μια και συγκριση της με τη διατροφη των zebra η αλλη , που και οι δυο αναφερουν ρητα η μια 3 με 4 γρ τροφης την ημερα και 3.52 γρ ακριβως η αλλη .Εκει αναφερεται και η σχεση πρωτεινης και λιπαρων ... αυτη τη φορα ελπιζω να τις ανοιξεις και να τις διαβασεις .Στο ιδιο θεμα τις ειχες αμφισβητισει στο ποστ 21 , ως μη ρεαλιστικες ως προς την ποσοτητα των 4 γρ . Τοσα γραμμαρια στερεης τροφης (χωρις το νερο δηλαδη ) ειναι σχεδον 5 γρ παρα κατι με την υγρασια τους και ειναι ιση ποσοτητα με 1 κουταλι του γλυκου , που πολλοι εδω μεσα ταιζουν τα πουλια τους , αν δεν θελουν να εχουν φουλ λιπος και σιγουρα μπορει να το κανει οποιοσδηποτε το καλοκαιρι .Οταν τα πουλια τα εχεις μεσα με ελεγχομενη θερμοκρασια , ειναι απολυτα εφικτο να το τηρεις , ειδικα αν δινεις και χορταρικα ωστε να κοβουν την πεινα τους με τις απεπτες φυτικες ινες τους που τελικα αποβαλλουν με την κουτσουλια . Αλλα εγω σου λεω ασε το 1 κουταλι του γλυκου ... αντε να το κανουμε 2 του γλυκου ... οχι 3 κουταλιες της σουπας εστω και αν η καθε μια ειναι 10 γρ (κανονικα ειναι παραπανω ) . Τα 30 γρ που λες ειναι 6 κουταλια του γλυκου ... τα δικα μου δεν τρωνε τοσα .Αν τρωγανε τοσο θα ποναγε για τα καλα η τσεπη μου ...
    Δεν ειπα εγω 3 κουταλιες αυγοτροφης πουθενα,αντιθετα μετα την προχειρη αναλυση που εκανες εσυ στα υλικα μου ειδα οτι ειναι πολλα τα λιπαρα ,και πρετεινα ενα κουταλακι του γλυκουσε ενα βραστο αυγο.
    Για εμενα ηταν ειναι και θα ειναι το αυγο ενα μεσω μεταφοραςσυστατικων που δεν μπορουν ευκολα τα πουλια να βρουν στον εγκλωβισμο, και μια προσθηκη ζωικης πρωτεινης για την εποχη που η φυση καθοριζει οτι την χρειαζονται και μονον τοτε.
    Τα αλλα συστατικα ειναι βοτανα και ξηροι καρποι για να εμπλουτισουν την διατροφη απο σπορους (που δεν εμπιστευομαι) και να βοηθησουν το συκωτι τους για τους ιδιους λογους.
    Για την υπαγορευση και τους κανονες,θα ακουσω τα παντα και τους παντες,αλλα θα εμπιστευθω μονον την φυση στο μετρο του εφικτου για εμενα.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η ερευνα μιλα για γραμμαρια στερεας τροφης και ενεργεια που παιρνουν τα πουλια την ημερα . Απο μια ετοιμη αυγοτροφη με λιπαρα γυρω στο 15 % αν αφαιρεσεις ενα 10 % υγρασια απο το βαρος της (το ανεφερα νομιζω ) παιρνεις την στερεα τροφη που τρωνε τα πουλια

Η ερευνα γινεται με χρηση στα πουλια ενος μιγματος της εποχης , γιατι επρεπε να γινει με πραγματικες συνθηκες .Δεν ερευνα την χρηση ρουμπσεν σε καναρινια .Σε κοτες που εχει γινει , τα αποτελεσματα τα ξερεις .Επισης η ερευνα οπως ειπα εγινε με μιγμα της εποχη εκεινης ... θυμασαι ποσα μιγματα υπηρχαν σε καθε χωρα με ρουπσεν τοτε και ποσα υπαρχουν τωρα; δεν νομιζω να δινανε σε μια σημερινη ερευνα ...

Αν δεν ειπες οτι τα πουλια τρωνε τοσο τοτε τα 30 γρ που εχεις πει τοσες φορες , τι ειναι ;

εχω αδικο , εχεις δικιο , παμε παρακατω ... τα μελη διαβασανε και κρινανε
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Αν δεν ειπες οτι τα πουλια τρωνε τοσο τοτε τα 30 γρ που εχεις πει τοσες φορες , τι ειναι ;

Ας το παμε αναποδα,και ας υποθεσουμε οτι οταν καποιος λεει οτι ενα ζωο τρωει τοσα κιλα τροφη την ημερα,εχει υπολογισει και αφαιρεσει την υγρασια?
    Στερεα μαζα μισο αυγο 30γραμ. εχει αφαιρωντας 70% την υγρασια του,10 γραμμαρια ?

Στο "φατσοβιβλιο" εγραψες οτι στο φορουμ οτι γραφει κανεις μενει,για αυτο μετεφερα την προταση μου εδω,γνωριζομαστε ,δεν χρειαζεται να συστηθουμε ξανα,δεν ειναι ποιος εχει δικαιο και ποιος αδικο,δεν συμφωνουμαι σε ολα ,ουτε διαφωνουμαι σε πολλα,
    παραθετω μια προταση οχι για να αντιδικησω μαζι σου ,αλλα γιατι την θεωρω ορθη,κανεις αλλος δεν κανει προτασεις εκτος απο εσενα, δεν ειμαι αντιπαλος ,θελω την γνωμη σου και την προσοχη σου εστω και αν διαφωνεις (καλο ειναι αυτο) γιατι ολοκληρωνοντας την προταση μου ,θα υπαρχουν πιο εντονες διαφωνιες,αλλα στο τελος θα δεις κατι θα μεινει για το μελλον.

Υ/γ με ολο το θαρρος χαλαρωσε λιγο μπας και ακουστουν και αλλες γνωμες.
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 27-01-2017 στις 19:35

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτο λεω εδω και αρκετα ποστ ... οτι εγω τουλαχιστον οτι ειχα να πω το ειπα αλλα αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια . Περιμενουμε λοιπον τις αλλες γνωμες

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Συνεχιζοντας λοιπον σιωπηλε αναγνωστη με τα λιγοτερο μασημενα, αναζητωντας εναν εφικτο τροπο να εμπλουτισεις την διατροφη του κοπαδιου σου ,με συστατικα οπως καθοριζει ο σεφ φυση,
    πρεπει κατα την γνωμη μου οχι μονον να κατανοησεις ,αλλα και να επιβαλεις στην εκτροφη σου (οπως και η φυση) τον διατροφικο χειμωνα πριν την περιοδο της αναπαραγωγης.

Τα πουλια συνδεουν την δραστηριοτητα τους με τα ερεθισματα που λαμβανουν απο την φυση.
    Παραταση της ηλιοφανειας +ανοδο της θερμοκρασιας +επαρκεια τροφης(βλαστηση) =ερεθισμα για αναπαραγωγη.
    Παρατεταμενη ζεστη + καταπονηση απο αναπαραγωγη =πτεροροια.
    Μικροτερη διαρκεια ηλιακου φωτος +πτωση της θερμοκρασιας + περιορισμος της βλαστησης (μειωση της τροφης)= χειμωνας.

Εχοντας αυτα υπ οψιν που δεν τα καθοριζω απλος τα λεω εγω, πως να συμφωνησει κανεις με ολο τον χρονο επαρκεια φουλ συνταγες με οτιδηποτε καλο προσφερει η κουζινα,ολα εχουν τον τροπο τους και τον λογο τους που πρεπει να γινουν.

Τα συστατικα της προχειρης αναλυσης που αναφερει ο Δημητρης στο ποστ 5 για την βαση αυγοτροφης δεν θα τα βρεις σε ετοιμα ,η εν θερμο παρασκευασματα που εχουν χασει το πλεονεκτημα του ωμου και του προτογενους φυσικου, και περιεχουν (bakery protact) εστω αναγνωρισημα αλλα (bakery protact).
    Στο ποστ 1 προτεινω μια κουταλια της σουπας βαση αυγοτροφης,διοτι εγω ετσι την ταιζω,στην ουσια ταιζω αυτο αντι αυγοτροφης και το τρωνε σκετο γιατι στα δικα μου πουλια εχει εφαρμοστει διατροφικος χειμωνας,
    τα πουλια που τρεφονται ολο το χρονο με ολα τα καλουδια απο διαφορες προτασεις,εχουν υψηλα ποσοστα αρνησης για αυτο το μιγμα,για αυτο ξεκινωντας προτεινω με πατημενο αυγο.

Η προσπαθεια και η ερευνα ξεκινησε πριν απο 4 περιπου χρονια,με ενα μιγμα βοτανων και μια αλλη συνθεση,που ειχε τοτε καποια ευεργετικα αποτελεσματα σε ενα καρδερινακι με ονομα αρκετα διασημο τοτε,
    ενθουσιασμενοι καποιοι τοτε πηραν ενα μικρο δειγμα του παρασκευασματος αυτου ,καποιος ζητησε και την συνθεση αλλα δεν την εδωσα.
    Βελτιωμενη και δοκιμασμενη την παραθετω εδω.
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 28-01-2017 στις 13:32

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Δημητριαδης Νικος Εμφάνιση Μηνύματος

Τα συστατικα της προχειρης αναλυσης που αναφερει ο Δημητρης στο ποστ 5 για την βαση αυγοτροφης δεν θα τα βρεις σε ετοιμα ,η εν θερμο παρασκευασματα που εχουν χασει το πλεονεκτημα του ωμου και του προτογενους φυσικου, και περιεχουν (bakery protact) εστω αναγνωρισημα αλλα (bakery protact).
    σε καποιο προηγουμενο ποστ , ειχες αναφερει ως αναγκαια την παστεριωση . Με ποια διαδικασια κανεις κατι τετοιο ή προτεινεις κατι τετοιο , χωρις να χανεται το πλεονεκτημα της ωμης τροφης; γιατι η παστεριωση που ξερω εγω συμβαινει σε θερμοκρασια που σιγουρα σκοτωνει τα ενζυμα , αρκετες απο τις
    βιταμινες Β και μειωνει την αξια των ω3 και ω6 λιπαρων οξεων

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Αν κανει καποιος μικρη ποσοτητα για τις αναγκες του,και συντηρηση στο ψυγειο δεν ειναι αναγκαια,και σωστα η παστεριωση στο σπιτη ειναι εφικτη μονον εν θερμο.

Αλλα επιτυνχανεται και με προσθηκη αζωτου,η διοξειδιου του ανθρακα,η 1% οξυγονου
    με αλλα λογια περιβαλλον για επιμηκυνση του χρονου αλλοιωσης χωρις συντηρητικα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας