Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like

Επιτέλους έγινα...

Εχω κανα 2-3 χρονια που σας διαβαζω εχω ξαναγινει μελος αλλα βαριομουν να γραφω ( )
    Πριν καν συστηθω μπηκα στο ψητό γιατί με αγχωσε για 2η φορα ενα πουλακι και ειπα κατευθειαν το προβλημα μου σε αλλο θεμα.

Νικος ονομαζομαι μενω στο Ηρακλειο Κρητης αλλα ερχομαι απο Βόλο .. Ν.Ιωνία συγκεκριμενα

Περαν αλλων χομπι ( περισσοτερο αθλητικων δραστηριοτητων ) μ αρεσει ν ασχολουμαι με οτι εχει να κανει με κατοικιδια απο πριν καν παω σχολειο (εκτος απο ψαρια και χαμελαιων που ηθελα να παρω αλλα δν με αφηναν ..)

Ξεκινησα με φλωρια , σκαθρακια , λουγαρα και καρδερινες που μου εφερνε ενας παππους στη γειτονια (τα επιανε και μου τα χαριζε).
    Πολλα χρονια βαδιζα με αυτα .Παιδακι καθόμουν και τα παρατηρουσα τα χαζευα μαθαινα ..

Ταυτοχρονα ειχα και γατες (βαριοντουσαν που ζουσαν, τζουλη και χιονατη) και ινδικα χοιριδια (πουτζ και πατζ) και χαμστερ (αυτα ειναι παλαβα τελειως πεθαινεις στο γελοιο)

Καποια στιγμη περασαν απο τα χερια μου καναρινια σκουφατα και χοντρουλια και πολυ ηρεμα (χαζα τα ελεγα γιατι δεν νιωθαν φοβο κατι το λογικο με εμενα πανω απο τ κεφαλι τους ολη τη μερα ..Ενα ειχε φυγει και γυρισε πισω αλλα μου ειπαν γυρισε γιατι ειχε μικρα να μεγαλωσει και οχι του λειψα και το μετανιωσε ..Εκει ειχα τρελαθει ..

Και καποια κοκκινα μου ηρθαν καναρινια ρατσας μου ειπαν οτι τα αγορασαν για ζευγαρι τα πηρα και καναν 11 αυγα (περιεγρο ζευγαρι) α και κατεληξαν κιτρινα απο κοκκινα μετα απο λιγο ..(τα ξαδερφια μου δεν τα θελαν και μου τα δωσαν ) .Εκανα το πειραμα να τα ζευγαρωσω με τα σκουφατα π ειχα και πετυχε με τη μια (ημουν ολη μερα με αυτα και μαλλον τυχερος ) ειχα γεμισει καναρινια (7 τον αριθμο) μεχρι που αρχισαν να ψοφανε ενα ενα απο τους γονεις και αργοτερα και τα μικρα ενα ενα απο διαφορες ασθενειες. Τα χα 2-3 χρονια ..

Μετά ειχα βρει κατι budgie παπαγαλακια σε ενα σπιτι π πηγαινα στν αη γιαννη πηλιου ..μου αρεσαν τα χαζευα και μου τα δωσαν ( για καποιο λογο δε ξερω γιατι με κυνηγαν μου ρχονται τα πουλια συνεχεια , θελω δε θελω (μαλλον θα θελω).Αυτα και αν ζευγαρωναν , 1 ζευγαρι ειχα και κατεληξα με 12-13 δεν ειχα τι να τα κανω γεμισα το σόϊ παπαγαλακια (ενα τσιμπημα που το καναν)..
    Τα δωσα ολα εν τελη .

Στη συνεχεια γεμισε το σπιτι τιτιβισματα απο παραδεισια γιατί σιγά μην δεν επαιρνα και παραδεισια και σιγα που δε θα προσπαθουσα να τα ζευγαρωσω .Και αυτά μου κατσαν και εκαναν 3 μικρα (τα χαρισα στην αδερφη μου (δικάμου παλι ηταν μονο εγω ασχολιομουν)
    Γενικά οτι χαριζα στην οικογενεια κατεληγε να ειναι δικα μου πηγαινα στα σπιτια και τα φροντιζα σε οσους εδινα .

Τωρα εχω μια καρδερινα θυληκια εν τελη (μετά απο πολλες αποψεις κλπ κλπ αλλα μονος μου κατεληξα οτι ειναι θυληκό) . "Το φιφικο" δεν ξεραμε τι ηταν και το βγαλαμε ουδετερο ..2 χρονια το χω ηταν αγριμι εχει ηρεμησει εχει ομορφηνει .. και μετα απο 1 εξαμηνο βρηκα ενα φλωρο χτυπημενο στο παρκο θεοτοκοπουλου και τον πηρα τον εκανα καλα και το κρατησα (τοσο ηρεμο ουτε ο σκουφος ο καναρος που επεστρεφε ενω το σκαγε δε ηταν) Και τωρα λεω να παρω 1 καρδερινο μια απο αυτες τις μερες και να επιχειρησω να το ζευγαρωσω με τη δικια μου (οτι εχω ξαναπροσπαθει σε αγριαοπουλα ζευγαρωμα ή μουλους απετυχε) ..
    Τα πα ολα ..

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από NickKo Εμφάνιση Μηνύματος
    Εχω κανα 2-3 χρονια που σας διαβαζω εχω ξαναγινει μελος αλλα βαριομουν να γραφω ( )
    Πριν καν συστηθω μπηκα στο ψητό γιατί με αγχωσε για 2η φορα ενα πουλακι και ειπα κατευθειαν το προβλημα μου σε αλλο θεμα.

Νικος ονομαζομαι μενω στο Ηρακλειο Κρητης αλλα ερχομαι απο Βόλο .. Ν.Ιωνία συγκεκριμενα

Περαν αλλων χομπι ( περισσοτερο αθλητικων δραστηριοτητων ) μ αρεσει ν ασχολουμαι με οτι εχει να κανει με κατοικιδια απο πριν καν παω σχολειο (εκτος απο ψαρια και χαμελαιων που ηθελα να παρω αλλα δν με αφηναν ..)

Ξεκινησα με φλωρια , σκαθρακια , λουγαρα και καρδερινες που μου εφερνε ενας παππους στη γειτονια (τα επιανε και μου τα χαριζε).
    Πολλα χρονια βαδιζα με αυτα .Παιδακι καθόμουν και τα παρατηρουσα τα χαζευα μαθαινα ..

Ταυτοχρονα ειχα και γατες (βαριοντουσαν που ζουσαν, τζουλη και χιονατη) και ινδικα χοιριδια (πουτζ και πατζ) και χαμστερ (αυτα ειναι παλαβα τελειως πεθαινεις στο γελοιο)

Καποια στιγμη περασαν απο τα χερια μου καναρινια σκουφατα και χοντρουλια και πολυ ηρεμα (χαζα τα ελεγα γιατι δεν νιωθαν φοβο κατι το λογικο με εμενα πανω απο τ κεφαλι τους ολη τη μερα ..Ενα ειχε φυγει και γυρισε πισω αλλα μου ειπαν γυρισε γιατι ειχε μικρα να μεγαλωσει και οχι του λειψα και το μετανιωσε ..Εκει ειχα τρελαθει ..

Και καποια κοκκινα μου ηρθαν καναρινια ρατσας μου ειπαν οτι τα αγορασαν για ζευγαρι τα πηρα και καναν 11 αυγα (περιεγρο ζευγαρι) α και κατεληξαν κιτρινα απο κοκκινα μετα απο λιγο ..(τα ξαδερφια μου δεν τα θελαν και μου τα δωσαν ) .Εκανα το πειραμα να τα ζευγαρωσω με τα σκουφατα π ειχα και πετυχε με τη μια (ημουν ολη μερα με αυτα και μαλλον τυχερος ) ειχα γεμισει καναρινια (7 τον αριθμο) μεχρι που αρχισαν να ψοφανε ενα ενα απο τους γονεις και αργοτερα και τα μικρα ενα ενα απο διαφορες ασθενειες. Τα χα 2-3 χρονια ..

Μετά ειχα βρει κατι budgie παπαγαλακια σε ενα σπιτι π πηγαινα στν αη γιαννη πηλιου ..μου αρεσαν τα χαζευα και μου τα δωσαν ( για καποιο λογο δε ξερω γιατι με κυνηγαν μου ρχονται τα πουλια συνεχεια , θελω δε θελω (μαλλον θα θελω).Αυτα και αν ζευγαρωναν , 1 ζευγαρι ειχα και κατεληξα με 12-13 δεν ειχα τι να τα κανω γεμισα το σόϊ παπαγαλακια (ενα τσιμπημα που το καναν)..
    Τα δωσα ολα εν τελη .

Στη συνεχεια γεμισε το σπιτι τιτιβισματα απο παραδεισια γιατί σιγά μην δεν επαιρνα και παραδεισια και σιγα που δε θα προσπαθουσα να τα ζευγαρωσω .Και αυτά μου κατσαν και εκαναν 3 μικρα (τα χαρισα στην αδερφη μου (δικάμου παλι ηταν μονο εγω ασχολιομουν)
    Γενικά οτι χαριζα στην οικογενεια κατεληγε να ειναι δικα μου πηγαινα στα σπιτια και τα φροντιζα σε οσους εδινα .

Τωρα εχω μια καρδερινα θυληκια εν τελη (μετά απο πολλες αποψεις κλπ κλπ αλλα μονος μου κατεληξα οτι ειναι θυληκό) . "Το φιφικο" δεν ξεραμε τι ηταν και το βγαλαμε ουδετερο ..2 χρονια το χω ηταν αγριμι εχει ηρεμησει εχει ομορφηνει .. και μετα απο 1 εξαμηνο βρηκα ενα φλωρο χτυπημενο στο παρκο θεοτοκοπουλου και τον πηρα τον εκανα καλα και το κρατησα (τοσο ηρεμο ουτε ο σκουφος ο καναρος που επεστρεφε ενω το σκαγε δε ηταν) Και τωρα λεω να παρω 1 καρδερινο μια απο αυτες τις μερες και να επιχειρησω να το ζευγαρωσω με τη δικια μου (οτι εχω ξαναπροσπαθει σε αγριαοπουλα ζευγαρωμα ή μουλους απετυχε) ..
    Τα πα ολα ..

Εχουν περαστει τα στοιχεια που ειχα βαλει περυσι τον ιουνιο λολ απο αλλες συσκευες που χρησιμοποιουσα αλλα χρησιμοποιησα ιδιο μειλ μαλλον γ αυτο .. αρα μπορει και να χα ξανασυστηθει και αρα σας τα 'πα τσαμπα παλι .. (δεν εχω καθολου καλη μνημη σε καποια πραγματα )

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νικο καλως ηρθες στην παρεα !

Μενω εδω και δεκαετιες στην Αθηνα , αλλα καταγομαι απο Βολο καπου μεταξυ οξυγονου και αγιου Βασιλη και ερχομουν στο πολυκλαδικο εκει απανω .Ημουν στην πρωτη φουρνια του ...

Περι αναπαραγωγης ιθαγενων ... πολλοι στα νειατα τους ειχαν αγρια ... το μελλον ειναι η εκτροφη και η εκτροφη θελει πουλια εκτροφης ! αν το αγριμι σου ειναι πια ανικανο να φυγει (δυο χρονια δεν ειναι ουτε πολλα , ουτε λιγα χρονια και δεν μπορω να στο πω απο μακρια , αν πρεπει να απελευθερωθει , αλλα αν γινοταν μονο υπο προσαρμογη σταδιακη απο εξειδικευμενη οργανωση ) δεν ξερω αν ζευγαρωσει και συμπεριφερθει μεχρι τελους σωστα (αν διαβασεις συζητησεις στα θεματα της αναπαραγωγης θα καταλαβεις ) αλλα συνηθως εκτροφη επιτυγχανεται μονο με θηλυκα εκτροφης ή θηλυκα χαρακτηρες που αποδεχονται την αιχμαλωσια . Εσυ θα κρινεις και θα αποφασισεις ...

Δεν πολυκαταλαβα αν τελικα εχεις δυο λογαριασμους , αν και φαινεται οτι δεν γραφτηκες τωρα . Δεν υπαρχει αλλο μελος με το ιδιο email .Oπως και ip ιδια ειτε με την ip εγγραφης σου ή την παρουσα . Θα μας το εδινε το συστημα . Διευκρινισε μου ... ειχες αλλον παλιοτερο λογαριασμο , πριν το 2016 ; ή δευτερος που νομιζες ή εχεις , ειναι μεσα στο 2016;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam , Efthimis98 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Νικο καλως ηρθες στην παρεα !

Μενω εδω και δεκαετιες στην Αθηνα , αλλα καταγομαι απο Βολο καπου μεταξυ οξυγονου και αγιου Βασιλη και ερχομουν στο πολυκλαδικο εκει απανω .Ημουν στην πρωτη φουρνια του ...

Περι αναπαραγωγης ιθαγενων ... πολλοι στα νειατα τους ειχαν αγρια ... το μελλον ειναι η εκτροφη και η εκτροφη θελει πουλια εκτροφης ! αν το αγριμι σου ειναι πια ανικανο να φυγει (δυο χρονια δεν ειναι ουτε πολλα , ουτε λιγα χρονια και δεν μπορω να στο πω απο μακρια , αν πρεπει να απελευθερωθει , αλλα αν γινοταν μονο υπο προσαρμογη σταδιακη απο εξειδικευμενη οργανωση ) δεν ξερω αν ζευγαρωσει και συμπεριφερθει μεχρι τελους σωστα (αν διαβασεις συζητησεις στα θεματα της αναπαραγωγης θα καταλαβεις ) αλλα συνηθως εκτροφη επιτυγχανεται μονο με θηλυκα εκτροφης ή θηλυκα χαρακτηρες που αποδεχονται την αιχμαλωσια . Εσυ θα κρινεις και θα αποφασισεις ...

Δεν πολυκαταλαβα αν τελικα εχεις δυο λογαριασμους , αν και φαινεται οτι δεν γραφτηκες τωρα . Δεν υπαρχει αλλο μελος με το ιδιο email .Oπως και ip ιδια ειτε με την ip εγγραφης σου ή την παρουσα . Θα μας το εδινε το συστημα . Διευκρινισε μου ... ειχες αλλον παλιοτερο λογαριασμο , πριν το 2016 ; ή δευτερος που νομιζες ή εχεις , ειναι μεσα στο 2016;
    Και γω πολυκλαδικο πηγαινα στο γενικο .. κοντα στο παρκο λαμπρακη ειμαι εγω ..

Ειχα και πιο παλια φτιαξει λογαριασμο σιγουρα πριν το 2016 με αλλο mail αλλα δεν θυμομουν το κωδικό και εκανα καινουριο περυσι το καλοκαιρι αλλα δεν αρχισα ποτέ καμια συζητηση και δεν θυμαμαι αν ειχα προσπαθησει να μπω και δεν υπηρχε ο λογαριασμος ή δεν προσπαθησα ποτέ και απλα εκανα καινουριο .. δεν τ παω καλα με μνημη ..

Μαλλον γ αυτο ειχα αποτυχιες σε αυτα συνεχεια επειδη ηταν αγρια ..
    Τα φλωρια τρελαιναν τις καναρες και δεν αντεχαν ...
    οι καρδερινες στα μαχαιρια συνεχεια με ολα τα υπολοιπα γκετο κανονικο ...
    Τωρα με αυτην εχω καλη διαισθηση και ηθελα ουτως η αλλος να το δοκιμασω γιατι μου φαινεται πολυ ημερη πλεον ..

Οποτε θα δω οταν διαλεξω τον καρδερινο πωας θα πανε στα ταιριασματα ..
    Το θεμα ειναι κλουβας αρσενικό ημερο δεν βρισκεις ευκολα (καλα ουτε θυληκο) . Θα παω σε ενα πετσοπ που ο ιδιοκτητης μου ειπε: "ελα σε κατι μερες γιατι θελω να δω λιγο τα πουλια μονα τους , δε θελω να στα δωσω χωρις να ειμαι σιγουρος για καποιο" και ειχε να μου δωσει αρκετα τι ειναι αληθεια σε φυσιολογικες για τ πουλια αυτα τιμες ..
    Λεω να τον εμπιστευτω ..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν θα παρεις απο pet shop !!!! δεν προκειται να βρεις πραγματικα πουλια εκτροφης σε πετ σοπ ευκολα και αν ειναι πραγματι ,ειτε θα ειναι πολυ ακριβα ή πρωην αρρωστα

θα αναζητησεις εκτροφεα . Καλα ειναι να δεις την εκτροφη του απο κοντα .Ο ΠΟΚ τοπικος συλλογος της Κρητης στο ηρακλειο , εχει εκτροφεις που εκτρεφουν ιθαγενη

http://poc.gr

Ο λογαριασμος σου ο παλιος μαλλον ηταν ανενεργος και δεν υπαρχει λογω της εκκαθαρισης που εγινε προσφατα
    Διαγραφή ανενεργών λογαριασμών

Καλως ηρθες και παλι ενεργα στην παρεα !

7. Likes krisp, stefos liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Nίκο καλώς ξαναήρθες στην παρέα και στο φόρουμ.

Μπράβο που βοήθησες το πουλάκι που βρήκες αλλά όπως σου έγραψες και ο Δημήτρης έπρεπε να επιστρέψει στην φύση. Δες εδώ:

Γιατί είμαστε κατά της αιχμαλωσίας;

Καλή συνέχεια με τα υπόλοιπα πουλάκια.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    4 Καναρίνια, Χρηστινα,Φωτεινουλα,Δημητράκης, και ενα ανώνυμο, προς το παρόν. καρδερινοκαναρα,Κικιτσα,και αδέσποτο σκυλακι Ρουντης.
    Post Thanks / Like
    Καλη αρχή και από εμενα......αν το πουλακι που εχεις βρει, ειναι πια σε θέση, να ζήσει ελεύθερο, άστο να φύγει, και ξεκίνησε με πουλακια εκτροφής......ολα αυτα με πολυ αγάπη, για τα πλασματάκια που έχουν μάθει να ζουν ελεύθερα...

10. Likes stefos liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Νικόλας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια-καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Καλως ορισες στην παρεα μας και παλι
    Εκεί που ισιώνει ο αετός ...οι γλάροι δεν πετάνε!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Καλημερα
    Δεν εχω ιδεα αν μπορουνε να ζησουν εξω ..
    Ο φλωρος ηταν παντα πολυ ημερος και ηρεμος , ετρωγε απο τη πρωτη στιγμη απο το χερι μου (μαρουλακι και ολα τα χορταρικα )και αρχικά ειχα την εντυπωση οτι καποιος τον αφησε ή ξεφυγε απο καποιο κλουβί και δεν ηθελα να το ρισκαρω ..
    Η καρδερίνα ειχε ερθει απο τελειως διαφορετικό μερος , κλιμα και δεν ηξερα αν θα μπορουσε να επιβιωσει εδω καπου (εχει ημερεψει πολυ πλεον δεν το ρισκαρω στις αρχες ρο σκευτομουν συνεχεια αλλα παντα φοβαμαι για να μην το αφησω και το φαει καμια γατα μου χει τυχει να χω αφησει και 1 να το βρω ψοφιο ..) ..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νικο το σωστοτερο (αν εχεις διαθεση για απελευθερωση αλλα φοβο για το μελλον του ) ειναι να ερθεις σε επαφη με οργανωση για αγρια πουλια (ANIMA , EKΠΑΖ , ΑΛΚΥΟΝΗ ) και να ζητησεις την συμβουλη τους .Δεν θα σου προτεινουν τιποτα που να ειναι επικινδυνο για το πουλι . Εκεινοι ξερουν ποτε ενα πουλι ειναι ετοιμο να γυρισει εκει που ανηκει και ποτε οχι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία