Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 55
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Elenaki
    Κατοικίδιο
    Cockatil
    Post Thanks / Like

Φόβος Cockatiel

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα προβλημα που εχω. Λοιπον, μου εκαναν δωρο ενα παπαγαλο cockatiel αρσενικο το οποιο ειναι ημερο απο εκτροφεα 3 με 3,5 μηνων το πολυ. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι δεν μπορει να προσαρμοστει δηλαδη θελει να καθεται μονο στο κλουβι του και οταν τον βγαζω παλι θελει να πηγαινει τρεχοντας μεσα. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι απο κατι εχει παρει φοβο. Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε πως μπορω να τον κανω να του φυγει ολο αυτο και σε περιπτωση που παιρνω θηλυκο θα μπορεσει να επηρεαστει απο το θηλυκο και να μαθει απο αυτο η γενικα απο τη φυση του το θηλυκο ειναι πιο ηρεμο και δε θα δουμε καποια διαφορα;
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 11-01-2017 στις 18:32 Αιτιολογία: Δημιουργία νέου θέματος

2. Likes Ariadni, Stefpars liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποσο καιρο εχεις το πουλακι;

4. Likes Stefpars, Cristina, CaptainChoco , Elenaki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Elenaki
    Κατοικίδιο
    Cockatil
    Post Thanks / Like
    Περίπου 2 μήνες. Τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν ξέρω. Έχω απελπιστεί. Είχα και άλλα Cockatiel αλλά μόνο με αυτό το συναντάω αυτό. Θέλω βοήθεια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 11-01-2017 στις 18:34 Αιτιολογία: Mετατροπή Greeklish σε Ελληνικά

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες Έλενα στην παρέα μας. Περιμένουμε να μας συστήσεις Cockatiel σου στην ενότητα: Συστήστε μας και τους φτερωτούς συντρόφους σας.

Εσένα σε φοβάται; Δέχεται τα χάδια σου και γενικά να το μεταχειρίζεσαι; Πες λίγα ακόμη λόγια για αυτό. Έχεις άλλα κατοικίδια που θα μπορούσαν να το φοβίζουν; Σε τι χώρο βρίσκεται; Μήπως υπάρχει κάποιο παιχνίδι στο κλουβί που αγαπάει πολύ και θέλει πάντα να είναι δίπλα του;

Όταν το έχεις έξω με τι ασχολείται; Ασχολείσαι μαζί του ή απλά τον αφήνεις και κάνει βόλτες;

Πώς συμπέρανες ότι φοβάται κάτι;

Απάντησε μας σε αυτά τα ερωτήματα ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, εφόσον μπορούμε. Σίγουρα αν είχες ένα θηλυκό θα βοηθούσε στην όλη κατάσταση αλλά άσε το ακόμη ως τελευταία λύση. Ακόμη είναι αρκετά μικρό. Προσπάθησε να ασχολείσαι μαζί του όταν είναι έξω, να παίζεις μαζί του, να το χαϊδεύεις, να του δίνεις λαχανικά/χορταρικά/φρούτα και άλλα.

Θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις σε Greeklish, αλλά Ελληνικά. Η γλώσσα μας είναι πάμπλουτη με ιδιαίτερο λεξιλόγιο και μοναδική. Ας μην την καταστρέφουμε!

7. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes CaptainChoco , xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Elenaki
    Κατοικίδιο
    Cockatil
    Post Thanks / Like
    Γενικα περναω πολυ ωρα μαζι τ φενεται πως μ φοβαται γτ δν μ αφηνει ν τν αγγιζω καθολου κ ξερω οτι τ κοκατιλ τρελενονται ν τ χαιδευεις στο κεφαλι κ γενικα νευριαζει πολυ εχω δει καποια βελτιωση απο τοτε π ηρθε αλλα δειχνει πως δν θελει τν ανθρωπο αυτο π θελει ειναι ν καθεται συνεχεια στο κλουβι τ χωρις ν τ πειραζουμε κ οταν τ βγαζω απο τ κλουβι για ν μ συνηθισει κ για ν μν αγριεψει μενει ακινητος η απλα τρεχει προς τ κλουβι παλι.Γενικοτερα αυτο π καταλαβαινω ειναι πως εχει παρει φοβο γιατι παρολο π τν εχω δυο μηνες δν κανει τ προσπαθεια ν εξερευνησει κ ν μαθει τ χωρο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Elenaki
    Κατοικίδιο
    Cockatil
    Post Thanks / Like
    Γενικα περναω πολυ ωρα μαζι τ φενεται πως μ φοβαται γτ δν μ αφηνει ν τν αγγιζω καθολου κ ξερω οτι τ κοκατιλ τρελενονται ν τ χαιδευεις στο κεφαλι κ γενικα νευριαζει πολυ εχω δει καποια βελτιωση απο τοτε π ηρθε αλλα δειχνει πως δν θελει τν ανθρωπο αυτο π θελει ειναι ν καθεται συνεχεια στο κλουβι τ χωρις ν τ πειραζουμε κ οταν τ βγαζω απο τ κλουβι για ν μ συνηθισει κ για ν μν αγριεψει μενει ακινητος η απλα τρεχει προς τ κλουβι παλι.Γενικοτερα αυτο π καταλαβαινω ειναι πως εχει παρει φοβο γιατι παρολο π τν εχω δυο μηνες δν κανει τ προσπαθεια ν εξερευνησει κ ν μαθει τ χωρο.Εχω καναρινια κ τ σχετικα κ αυτο παρατηρω ειναι πως πηγαινει κοντα τους γι αυτο εχω υποψιαστει πως θελει παρεα η τ λειπει οπως ηταν απο εκει π μ τν πηραν

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ελένη προσπάθησες να τον προσεγγίσεις σταδιακά με κεχρί; Για να μάθει ο παπαγάλος να βγαίνει από το κλουβί, πρέπει να κάνει εκείνος το βήμα χωρίς να το βγάλουμε εμείς "με το ζόρι". Ανοίγεις τη πόρτα του, τοποθετείς λίγο κεχρί δίπλα στη πόρτα και σταδιακά θα συνηθίσει. Θεωρούν το κλουβί μια ασφαλή ζώνη και δεν είναι εύκολο να συνηθίσουν. Πολλές φορές μπορεί να ξεγελαστούμε επειδή νομίζουμε πως τα ταισμένα στο χέρι έρχονται "έτοιμα", με αποτέλεσμα να τα τρομάξουμε άθελα μας με τις απότομες κινήσεις μας.

11. Thanks xrisam , Elenaki thanked for this post
    Likes Efthimis98 , xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Elenaki
    Κατοικίδιο
    Cockatil
    Post Thanks / Like
    Παιδια ολα αυτα τα εχω δοκιμασει και με το κεχρι, την πορτα του την εχω μονιμα ανοιχτη οσο ειμαι μαζι του και του εχω κεχρι στην πορτα για να τον ξεγελασω. Δεν κατεβαινει απο το κλαδακι για να παει στην πορτα για να φαει για να βγει (η πορτα κατεβαινει ολοκληρη κατω) τρωει μονο οταν τον βγαζω εξω κ τρεχει για να ξαναμπει μεσα ε και κανει κ μια σταση εκει για να φαει. Πως αλλιως ρε παιδια τι αλλο μπορω να κανω?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    2 budgie, τον Κελυφωτο και την Daisy.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Elenaki Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιδια ολα αυτα τα εχω δοκιμασει και με το κεχρι, την πορτα του την εχω μονιμα ανοιχτη οσο ειμαι μαζι του και του εχω κεχρι στην πορτα για να τον ξεγελασω. Δεν κατεβαινει απο το κλαδακι για να παει στην πορτα για να φαει για να βγει (η πορτα κατεβαινει ολοκληρη κατω) τρωει μονο οταν τον βγαζω εξω κ τρεχει για να ξαναμπει μεσα ε και κανει κ μια σταση εκει για να φαει. Πως αλλιως ρε παιδια τι αλλο μπορω να κανω?
    ελενη καλησπερα. ξανα ξεκινα την διαδιακασια εξημερωσης απο την αρχη. προσπαθησε το παπαγαλακι σου να σ εμπιστευτει απ την αρχη και να μενει στο χερι σου, καντου πτησεις στο δωματιο σχετικα με τ αρθρα που εχει το φορουμ για τις πρωτες πτησεις και γενικα φερσου ξανα σα να το πηρες τωρα και καντο με υπομονη οσο χρειαστει για να παρει θαρρος. γενικα τα παπαγαλακια εχουν χαρακτηρα και πρεπει να τον φτιαξεις ασχετα με το ποιος ηταν το προηγουμενο αφεντικο του και πως του φεροταν... θελει δουλεια..!!!

14. Likes Efthimis98 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Oταν λες οτι τον βγαζεις εξω τι εννοεις; Τον πιανεις και τον βγαζεις; Και οταν λες οτι δε σ'αφηνει να το αγγιξεις τι κανεις δλδ; Προσπαθεις να τον χαιδεψεις με το ζορι και φευγει; Τον πιανεις και τον χαιδευεις και νευριαζει;

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας