Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 32 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 223031323334 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 311 μέχρι 320 από 361
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο μικρος με ανησυχει .... τοσο απο θεμα παροχης ενεργειας , λογω της ελλειπους θερμομονωσης στη φωλια , οσο και αν το ταιζουν ή απομονωνεται στο κατω μερος . Με τη συμφωνη γνωμη - προταση αλλων μελων , ισως χρειαστει βοηθεια ποτε ποτε και απο σενα με κρεμα ή διαλυμενο κροκο σε χλιαρο νερο , καλα βρασμενου αυγου (για μενα , με δεδομενο οτι ταιζει και η μανα , ειναι καλυτερο να κανεις το δευτερο , να ενισχυθει σε πρωτεινη αρκετα )
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

2. Likes adreas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Μη τα πειράξεις εφόσον ταΐζει η μάνα, σε 10 μέρες θα έχουν όλα το ίδιο σωματικό βάρος, εάν δεν δίνεις να τους παρέχεις καθημερινά περίλλα.

4. Thanks jk21 , adreas thanked for this post
    Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    δημητρης
    Κατοικίδιο
    red siskin, καναρινια
    Post Thanks / Like
    Πήγα χτες σπιτι το βράδυ μετά την δουλειά και βλέπω την μάνα να κοιμάται έξω από την φωλιά....λεω πάνε τα μικρά.
    Σήμερα το πρωί τα βλέπω και ήταν όλα εντάξει.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes Iscariot, dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Έχει ζέστη γιαυτο δεν έχουν θέμα ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν κανει ζεστη ... απλα το συγκεκριμενο θηλυκο διατηρει τη συνηθεια των αρχεγονων αγριων πουλιων στη Βενεζουελα να μην κλωσσα απο μια μερα και μετα και ευτυχως οχι τοσο νωρις οσο εκει (που το κλιμα ειναι πιο τροπικο και δεν υπαρχει αναγκη αρκετης παροχης θερμοτητας )

δειτε σχετικη αναφορα σε καποιο εκτροφεα του εξωτερικου αλλα ειναι κατι γνωστο και σε οσους ασχολουνται αρκετα με siskin και στην Ευρωπη και εδω

Σε ποια μερα ειναι σημερα Δημητρη ; ευτυχως βλεπω βγαζουν λιγα φτερακια και αν βγει πουπουλα θα ειναι οκ .Για πριν δεν μπορω να εγγυηθω

http://www.cliftonfinchaviaries.org/...ers/siskin.htm

Some of the aforementioned heartache is brought about by the bird's habit of not continuing to brood the young at night anytime from 3 days to 14 days old. This is my observation from my early days of keeping these birds. It does, of course, vary as to the type of aviary these birds are kept in and anyone who has heated aviaries has a much better chance of rearing the young. Leaving the young is one of the most common reasons of failure to rear. There are many other reasons and several aviculturists I know in Queensland say it is still common for the young to die and believe me it must be warmer there than here in Tasmania .....

9. Likes 321mitsos, dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Πάντως καλό είναι αυτό που δεν καθαρίζει τη φωλιά η μάλλον σταμάτησε να την καθαρίζει εγώ όταν το βλέπω αυτό χαίρομαι γιατί θα περάσω δακτυλίδια αναίμακτα.
    Όσο ποιο πολλά είναι τόσο ποιο γρήγορα συμβαίνει αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από adreas; 07-05-2018 στις 17:26

11. Likes 321mitsos liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    δημητρης
    Κατοικίδιο
    red siskin, καναρινια
    Post Thanks / Like
    Σήμερα είναι η έβδομη μέρα, το είχε κάνει και στην πρώτη γέννα αυτό αλλά λιγο πιο αργά νομίζω.
    Ανδρέα δεν τους βάζω δαχτυλίδια γιατί δεν θέλω να πάθουν οτιδήποτε,στις επόμενες γέννες μπορεί.
    Σήμερα μόνο κούνησα ένα ελαφρα Γιατί είχαν κάτσει πάνω στο κεφάλι του τα άλλα.
    Αργότερα να βγάλω και το άλλο υλικό που έχει μείνει η θα το βγάλει μόνη της όταν θελει;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

Θα σου πουνε ισως ατομα που ξερουν τα πουλια αυτα καλυτερα , καποια ειδικοτερα σημεια που πρεπει να προσεξεις , αλλα κατι που θα ηθελα να σου επισημανω , εινα οτι επειδη τα πουλια αυτα ζουνε σε τροπικο περιβαλλον και ζευγαρωνουν τετοια εποχη (στο νοτιο ημισφαιριο εχει φουλ ζεστη ) συχνα δεν χρειαζεται να καθονται εκει στα αυγα τους και ενστικτωδως πολλα τα παρατουν και εδω , ομως εδω αν η θερμοκρασια δεν ειναι πολυ ζεστη , αυγο σημαινει παγωμα τους ... Πολλοι δουλευουν με παραμανες για το λογο αυτο , ομως συχνα τα ζευγαρια επωαζουν και μεγαλωνουν μονα τους τα μικρα . Ισως να τα ξαναπουμε στην πορεια

Στο ειχα αναφερει και αρχικα αλλα μαλλον δεν το θυμασαι . Δεν ειναι θετικο που το δικο σου εχει ενεργο ακομα το ενστικτο , γιατι τα πουλια μπορει να παγωσουν , ειδικα οταν εχουν υποτυπωδες υποστρωμα φωλιας και δεν θα πειραξεις τιποτα αφαιρετικα ! Ευτυχως δεν ειναι πολυ μικρα , γιατι αλλιως θα τα ειχες ηδη χασει . Αν δεν εχει κρυωσει εκει ο καιρος (εδω Αθηνα εχουμε ψυχρα και ποτε ποτε βροχη ) ελπιζω να αντεξουν και ετσι αλλα σιγουρα οτι υπαρχει , δεν θα το αφαιρεσεις

* δες και το αρθρο που σου εβαλα , ειναι πολυ χρησιμο απ εμπειρο στο ειδος ξενο εκτροφεα

14. Thanks 321mitsos thanked for this post
    Likes 321mitsos liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Όπως θέλεις εγώ αν ήμουν στη θέση θα έβαζα η φωτογραφία μιλάει από μόνη της.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    δημητρης
    Κατοικίδιο
    red siskin, καναρινια
    Post Thanks / Like
    Τελικά έσπρωξα λιγο το υλικό που είχε μείνει από κάτω και έβαλα τα μικρά από πάνω όσο καλύτερα μπορούσα Γιατί έβλεπα ότι δεν χωρούσαν πλέον Έτσι όπως ήταν...
    Πριν φύγω για δουλειά κατά της 5 είδα την θυληκια και κλωσουσε.τωρα δεν ξέρω αν έκατσε πολύ η ακομα κάθετε γιατί έφυγα και ακομα δεν έχω πάει να δω.
    Αύριο θα δω τωρα τη γίνετε...

17. Thanks Iscariot thanked for this post

Σελίδα 32 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 223031323334 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία