Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 37 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 27353637
Αποτελέσματα 361 μέχρι 365 από 365
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παντως κανενα καλης ποιοτητας και φρεσκαδας υλικο για φυτρα , δεν βρωμα τοσο ευκολα

Θα ηθελα (χωρις να το ταισεις φυσικα ) εκτος απο αυτο , να ετοιμασεις και φυτρα με το μιγμα σπορων που ταιζεις , για να δουμε και εκει την ... φρεσκαδα του
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    δημητρης
    Κατοικίδιο
    red siskin, καναρινια
    Post Thanks / Like
    Η οικογένεια σημερα..
    Και το μίγμα για φύτρα. Greg germinabile gardelini.θα δοκιμάσω να ξανά κάνω και με το κύριο μείγμα σπόρων.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3. Likes wild15, adreas, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δοκιμασε να ξανακανεις φυτρα και με αυτο σε μικρη ποσοτητα , ομως με καλο ξεπλυμα των σπορων , πριν τα μουλιασεις . Μετα μουλιασμα για 6 ωρες και μετα συχνο πλυσιμο καθε 4 ωρες . Δοκιμασε επισης το ιδιο αφαιρωντας τους μεγαλους ηλιοσπορους που εχει εντος

περιμενω δοκιμη και στο βασικο μιγμα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    περιμενω δοκιμη και στο βασικο μιγμα
    Γιατί ρε Δημήτρη γράφουμε έτσι για να γράφουμε κανονικό μείγμα δεν κάνει για φύτρα θα βρωμάει τα έχουμε ξαναπεί…………………

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω Ανδρεα δεν γραφω για να γραφω ...

ζητησα δυο τεστ και το εκανα για συγκεκριμενους λογους :

Δινει ενα μιγμα για φυτρα , το οποιο προσπαθωντας να το κανει να φυτρωσει , βρωμαει (συμφωνα με λογια του Δημητρη ) πριν καν περασουν οι συνηθισμενες 4 ωρες που καθε τοσο το ξεπλενουμε . Αρα πρεπει καταρχην σε αυτο να δουμε τι συμβαινει και του εδωσα καποιες οδηγιες , ωστε να γινει σωστα η διαδικασια , μην τυχον φταιει αυτη ή να δουμε αν τελικα εχουν ευθυνη οι σποροι (του << ειδικου >> μιγματος για φυτρα ) , δοκιμαζοντας επισης και χωρις μεγαλο ηλιοσπορο, για τον οποιο μου εχει τυχει οποτε εχω δοκιμασει , παντα να μουχλιαζει

Ζητησα ομως και τεστ φυτρικοτητας στο κανονικο μιγμα , για δυο λογους . Ο πρωτος ειναι γιατι θελω να δω την ποιοτητα των βασικοτερων σπορων του . Διαφωνω μαζι σου στο οτι ειναι φυσιολογικο να μην φυτρωνει ενα μιγμα ξηρων σπορων του εμποριου , εκτος του κανναβουριου , το οποιο πραγματι ακτινοβολουν για να μην φυτρωνει . Αν οι αλλοι σποροι δεν φυτρωνουν , ειτε ακτινοβολημενοι ειναι με οτι συνεπαγεται για τη μειωση της θρεπτικης αξιας τους , ειτε μπαγιατικοι .Κυριως με ενδιαφερει το δευτερο .... για αυτο θελω να προχωρησει τη διαδικασια μεχρι να φυτρωσουν , ακομα και επι 4ημερο , οχι φυσικα για να ταισει ενα τετοιο μιγμα μετα (σε καμμια περιπτωση και το εχω επισημανει !!! ) αλλα γιατι θελω να δουμε στην πορεια , τοσο τα αποτελεσματα σε οσμη , οσο και στο αν στη διαδικασια ξεκινησει να πιανει χνουδι (μουχλα - ασπεργιλλο ) .Αυτο που θα επρεπε ολοι να κανουμε αλλα δεν κανουμε .Αν το καναμε θα καταλαβαιναμε πολλα ... δεν θα συμβει σε ολους αλλα αρκετοι θα βρισκοταν μπροστα σε ... kinder εκπληξη ...

Για ποιο λογο θεωρεις αποδεκτο οτι ενα κανονικο μιγμα ειναι λογικο να βρωμαει ; αλλο δεν φυτρωνει αλλο βρωμαει κιολας .Αν μαλιστα δεν καταλαβες , αυτο που του βρωμαει , ειναι το εμπορευομενο ως μιγμα για φυτρα

7. Likes IscarioTis liked this post

Σελίδα 37 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 27353637

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία