Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 56
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    αριστερα στο χαρτι ειναι νορμαλ , δεξια δεν μου αρεσουν

το χαρτι ηταν μονο στον φλωρο; τι ωρα γινανε οι κουτσουλιες ;

αν γινεται βγαλε μια ξανα , οχι πολυ πρωινη
    ναι μονο του φλωρου ειναι.
    αυτο σκευτομουν τωρα να ξαναβγαλω γιατι εκεινες εγιναν μονο απο τη στιγμη που κοιμηθηκε το πουλι μεχρι οταν ξυπνησαμε ..
    Τωρα ειχε ποσοτητα ..

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το σιγουρο ειναι οτι θα ηθελα να του δινες μερικες μερες ultra levure προβιοτικο απο φαρμακειο ( ειναι των 50mg η καψουλα σε 400 ml νερο ) .Το συγκεκριμενο μονο

Απο κει και περα ειμαι σε διλλημα αν πρεπει να δωσεις για τριχομοναδα ... δεν υπαρχουν σαφεις ενδειξεις , ειδικα αν το σαλιο ειναι αραιο και εχει εικονα σαν αυτο που βλεπεις και στο αλλο πουλακι που δεν εχει συμπτωματα .Οι κουτσουλιες οι περισσοτερες ειναι οκ . Ο ηχος μπορει και να μην ειναι τιποτα . Η φαγουρα στο ραμφος με προβληματιζει μονο ... τα ματια δεν τα τριβει ... ή τριβει και αυτα;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    το σιγουρο ειναι οτι θα ηθελα να του δινες μερικες μερες ultra levure προβιοτικο απο φαρμακειο ( ειναι των 50mg η καψουλα σε 400 ml νερο ) .Το συγκεκριμενο μονο

Απο κει και περα ειμαι σε διλλημα αν πρεπει να δωσεις για τριχομοναδα ... δεν υπαρχουν σαφεις ενδειξεις , ειδικα αν το σαλιο ειναι αραιο και εχει εικονα σαν αυτο που βλεπεις και στο αλλο πουλακι που δεν εχει συμπτωματα .Οι κουτσουλιες οι περισσοτερες ειναι οκ . Ο ηχος μπορει και να μην ειναι τιποτα . Η φαγουρα στο ραμφος με προβληματιζει μονο ... τα ματια δεν τα τριβει ... ή τριβει και αυτα;
    Οκ θα παω τωρα να του παρω .
    Να βαλω και στο αλλο πουλακι που ειναι διπλα προληπτικα ?
    Οσο το παρατηρουσα το πρωι πριν παω σχολη και τωρα λιγο τ απογευμα δεν ειχε τετοια συμπεριφορά (να τριβει το υπολοιπο κεφαλακι του στα ξυλακια).
    Μονο το ραμφος του εξυνε ολη την ωρα .
    Α ειχα πει στο συγκατοικο να του βαλει μπροκολο, μελι και γλυκανισο (σε ξηρη μορφη) . Αλλα τα αφησε μεσα για 2 μερες .Λετε να χαλασαν και να το πηραξαν η ν του καθισε τπτ στ λαιμο ?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το μελι μην εχει κολλησει ... ή κρατα πανω στο ραμφος του ή εσωτερικα σκονη .Δεν νομιζω να χαλασε κατι .Δωστου μπανακι μηπως θελει να το πλυνει καλα

Ναι μπορεις και στην καρδερινα και στα αλλα πουλακια αν εχεις . Το ultra levure ειναι προβιοτικο στελεχος , οχι ακριβως φαρμακο

Διαβασε απο ποστ 26 και μετα

Προβιοτικά - Πρεβιοτικά

4-5 μερουλες αρκουν
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 11-01-2017 στις 18:01 Αιτιολογία: ο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Το μελι μην εχει κολλησει ... ή κρατα πανω στο ραμφος του ή εσωτερικα σκονη .Δεν νομιζω να χαλασε κατι .Δωστου μπανακι μηπως θελει να το πλυνει καλα

Ναι μπορεις και στην καρδερινα και στα αλλα πουλακια αν εχεις . Το ultra levure ειναι προβιοτικο στελεχος , οχι ακριβως φαρμακο

Διαβασε απο ποστ 26 και μετα

Προβιοτικά - Πρεβιοτικά

4-5 μερουλες αρκουν
    Μπανιο τους εδωσα σημερα τα βγαλα και λιγο στον ηλιο κανα 20λεπτο (15 βαθμους ειχε εδω στο Ηρακλειο) αλλα τα προφυλαξα καλα απο τον αερα που συνηθως εχει κατι νοτιαδες ..
    Στο μπανιο δε ξερω αλλα πανε με τετοια ανεση-πριν βαλω νερο μπαινουν μεσα ..
    Τελικα κοιταξα στο φαρμακειο εδω σπιτι και εχω και τα δυο φαρμακα που ανεφερες (flagyl 500αρι και ultra levure 50 & 250 2 κουτια) για καποιο λογο .
    Διαβασα για το ultra και νομιζω και γω μονο καλο θα του κανει , θα το δοκιμασω .
    Οποτε κανω αυτο για 5 μερες και αν δω καποια επιδεινωση ή αλλαγη θα σας το αναφερω .

ΥΓ: Πρεπει να συστηθω καποια στιγμη και εγω και τα πτηνα μου (ελπιζω να βρω χρονο μια απο αυτες τις μερες

7. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για το flagyl αν το επαιρνες εσυ , καποια επεμβαση ειχες κανει και στο εδιναν με την εξοδο απ το νοσοκομειο μαζι με καποια κινολονη , να σε καλυπτει αυτο απο gram + βακτηρια (στην ουσια η μετρονιδαζολη ειναι αντιβιωση ειδικη για τετοια βακτηρια που απλα εχει και αντιπρωτοζωικη δραση ) και η κινολονη απo gram - μετεγχειριτικα

9. Thanks adreas thanked for this post
    Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα

Σημερα μετα απο 3-4 μερες συνεχιζει να εχει αυτη τη συμπεριφορα (ξυνει τη μυτη του ,ανοιγει το στομα του με τη γλωσσα εξω , οπως οι ανρθωποι να βγαλουν κατι προς τα εξω με τη γλωσσα και κανει αυτο το θορυβο. 1-2 φορες παρατηρηαα να τιναζει το κεφαλι του και να το τριβει ετριψε και τ ματια του .
    Επισης νομίζω πως εχει αρχισει να εχει παρομια συμπεριφορα και η καρδερινα αν και ειναι πιο κελαιδιστη και κινητικη απο εκεινον..

Συνεχιζω να δινω ultra levure και στα 2 θα συνεχισω για 2 μερες ακομη ..

Παρατηρησα επισης οτι στεκονται (ειτε στο πατο του κλουβιου ειτε στις πατηθρες σαν να ξεκουραζονται οχι φουσκωμενα ή στο ενα ποδι) πιο πολυ ωρα απο οτι παλαιοτερα με το φλωρο σαν να αφηνει ελευθερα τα φτερα του προς τα κατω να κρεμοντια (αλλα οχι να ακουμπουν κατω ) .

Προσπαθησα να δωσω μια πιο περιγραφικη εικονα της συμπεριφορας μηπως σας βοηθησω περισσοτερο ..

ΥΓ: υπαρχει περιπτωση ολο αυτο να προερχεται απο στρες ?
    Μεσα σε 4 μερες εχει ερθει ενα καφε πουλι μεγαλο σαν γερακι και επιτεθηκε πανω στο κλουβι (τη μια τα ειχα εξω την αλλη μπηκε μεσα στο παραθυρο οπου τα εχω πιο διπλα δηλαδη αν εχει το θεο του και εμεινε εκει ακομη και οταν ετρεξα απο το θορυβο απο το σαλονι )

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Τελικα δεν νομιζω , ειναι σιγουρο !
    Την ιδια συμπεριφορα εχει και η καρδεδινα ..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου στελνω δοσολογια flagyl στο νερο .Αν τα πουλια δεις οτι χειροτερευουν και δεν πινουν , θα πρεπει να επικοινωνησουμε ξανα για δοσολογια στο στομα .Αν τα συμπτωματα ενταθουν , θα σου πω τις επομενες μερες και για αντιβιωση ισχυρη σε αναπνευστικα αλλα προς το παρον ας την αποφυγουμε

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Σου στελνω δοσολογια flagyl στο νερο .Αν τα πουλια δεις οτι χειροτερευουν και δεν πινουν , θα πρεπει να επικοινωνησουμε ξανα για δοσολογια στο στομα .Αν τα συμπτωματα ενταθουν , θα σου πω τις επομενες μερες και για αντιβιωση ισχυρη σε αναπνευστικα αλλα προς το παρον ας την αποφυγουμε
    Δεν γινεται να απαντησω με μυνημα οποτε στελνω εδω .

Φωτο απο τις κοιλιες να βγαλω τωρα ?

Το flagyl ειναι ενα ετσι ( μην δωσω αλλα αντι αλλων ) ?
    Γραφει απ εξω flagyl , metronidazole , 500 mg , Καψουλες .
    Ημερομηνια ληξης εχει 03 2017.
    Εχει μεσα 4 σαν λαδι χρωματος καψουλες και πρεπει να το χα ανοιξει πριν αρκετοοοοο καιρο οταν ειχα κανει εγχειρηση .

Ξεκινω αυτο απο σημερα αφαιρωντας το ultra ή απο αυριο το πρωι οπου και τελειωνω με το ultra levure ?

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία