Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 56
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like

Φλώρος - κρύωμα, ακάρεα ή... ;

Καλησπερα και καλη χρονια. Πρωτη φορα γραφω εδω αν και σας παρακολουθω κτ χρονια

Στο θεμα μας :
    2 μερες τωρα ο φλωρος κανει αυτον τον περιεργο θορυβο σαν σπαει σπορια με το ραμφος του χωρις τροφη μεσα .. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να ειναι ακαρεα τραχειας οπως μου λενε μερικοι διοτι ειναι σπανια ασθενεια δεν εχει ερθει σε επαφη με πουλια αδεσποτα , ειναι στο σπιτι μεσα , εχει καλες κουτσουλιες και μεχρι πριν 4-5 μερες κελαιδουσε και γενικα η συμπεριφορα του ηταν κανονικη ( η μονη περιπτωση να απεκτησε αυτα τ πραματα θα ειναι απο τη τροφη γτ ελειπα και του δινανε χυμα απο πετσοπ επειδη τελειωσε μια συσκευασμενη π ειχα) .
    Υπαρχει περιπτωση να εχει κρυωσει οταν εβγαλα εξω μετα απο τοσο καιρο στο σπιτι και να την αρπαξε ισως απο ρευματα αερα που εχει εδω συχνα και να μην το καταλαβα ειδικα οταν του εβαζα και μπανιερα και εμπαινε μεσα αμεσως.?
    Επισης ειχε κανει και πτεροροια μεσα-τελη δεκεμβρη υποψιαστηκα απο τις υψηλες εσωτερικες θερμοκρασιες καλοριφερ στο φουλ ενω τα ειχα εξω και ηταν αποτομη αλλαγη .
    Αλλα το μετεφερα καπου και ειναι πιο κοντα στη θερμοκρασια περιβαλλοντος τωρα.
    Αν δεν ειναι κρυωμα τι αλλο μπορει να ειναι , τι μπορω να κανω γ να διαπιστωσω τι ειναι ? Δεν θελω να του δωσω φαρμακα αρχικα .
    ο καθενας εξω (πετσοπ) μ λεει το μακρυ του και το κοντο του γ ν πουλησει ..
    Δε ξερω τι παθαινει το tapatalk .. 4η φορά προσπαθω .

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 10-01-2017 στις 18:02 Αιτιολογία: Συγχωνευση μηνυματων

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νικο το πουλακι ειναι οπως πριν κινητικο ή νωχελικο με φουσκωμενο πτερωμα;

θα ηθελα να δουμε την κουτσουλια του σε λευκο χαρτι κουζινας και την κοιλια του χαμηλα μεχρι εκει που κουτσουλα , με παραμερισμενα πουπουλα (το κανεις με υγρα δαχτυλα ευκολα )

Δεν εχει ακαρεα σιγουρα το πουλακι αλλα τα υπολοιπα θα τα πουμε αφου δω πρωτα κοιλια .Δες επισης στο στομα και στα ρουθουνια αν εχει βλεννα ή καποιο λευκο σημαδακι

Αν μπορεις βαλε φωτο την τροφη του και ποια εδινες πριν

Πες μου επισης αν εχεις ηδη σπιτι σου καποια φαρμακα απ παλιοτερη αναγκη και ποια
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Νικο το πουλακι ειναι οπως πριν κινητικο ή νωχελικο με φουσκωμενο πτερωμα;

θα ηθελα να δουμε την κουτσουλια του σε λευκο χαρτι κουζινας και την κοιλια του χαμηλα μεχρι εκει που κουτσουλα , με παραμερισμενα πουπουλα (το κανεις με υγρα δαχτυλα ευκολα )

Δεν εχει ακαρεα σιγουρα το πουλακι αλλα τα υπολοιπα θα τα πουμε αφου δω πρωτα κοιλια .Δες επισης στο στομα και στα ρουθουνια αν εχει βλεννα ή καποιο λευκο σημαδακι

Αν μπορεις βαλε φωτο την τροφη του και ποια εδινες πριν

Πες μου επισης αν εχεις ηδη σπιτι σου καποια φαρμακα απ παλιοτερη αναγκη και ποια
    Φαρμακα εχω μονο το nyfuramicyn μου το χαν δωσει για παρομοια κατασταση αλλα δεν του το δωσα ποτέ .
    Ειναι κινητικό , τρεφεται κανονικα ρημαζει ολο το καναβουρι και οτι αλλο λιπαρο υπαρχει ( σαν φλωρος αν δν τελειωσει το καναβουρι δν τρωει κατι αλλο ) γενικα δειχνουν ολα φυσιολογικά εκτος απο το τσικ τσικ αυτο.
    Στο στομα δεν εχει κατι μονο σαλιο, νομιζω ειναι φυσιολογικο.Εβαλα οδοντογλυφιδα το ανοιξε καλα το δα οσο μεσα μπορουσα οκοκληρη τη γλωσα μεχρι μεσα και ολο το στομα.
    Ανεβαζω φωτογραφια με κοιλια (πολυ πουπουλο) και τη τροφη που εχει τωρα .
    Την προηγουμενη τροφη την εχω παραγγειλει ειχε τελειωσει κ δν εχω δειγμα για φωτο αλλα μπορω να πω το ονομα που γραφει η συσκευασια απ εξω ? (Απ τοτε π ειχα βρει ζουζουνια μονο συσκευασμενες παιρνω)
    Α ακομη κατι που ηθελα να πω ειναι οτι οταν το χαιδευω στο κεφαλι απο την αντιθετη κατευθυνση π πανε τ πουπουλα πεταει κτ ασπρα σαν ριζες τριχας σε ασπρο χρωμα και γενικα εχει σαν ξηροδερμια στο κεφαλι του
    Κουτσουλιες ξεχασα να βγαλω , αυριο το πρωι , δε θα το ενοχλησω τωρα .
    ..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κοιλια υποδειγμα

Το σαλιο αν ειναι αρκετο και σχετικα πυκνορευστο ειναι προβλημα και δειχνει αναπνευστικο απο καποιο μικρόβιο ή στην χειροτερη , αρχη τριχομοναδας και το δευτερο θα με αγχωνε σαν πιθανοτερη αιτια , μονο αν το δεις να τιναζει το κεφαλι ή να προσπαθει να φτυσει

Μιγμα καταλληλο για το πουλακι .Αρκετο βεβαια νιζερ ενω θα θελα περισσοτερο κανναβουρι .Εχει ρουπσεν , εστω οχι παρα πολυ και ειναι ο λογος που κυριως σου ζητησα να μας βαλεις το μιγμα .Ειναι ο στρογγυλος μαυρος σπορος . Αν τον ειχε και το αλλο μιγμα δεν με απασχολει στην ποσοτητα που δειχνει να ειναι (αν και δεν θα θελα να υπηρχε ) αλλα αν δεν υπηρχε και η παροχη του τωρα συνδιαστηκε με τον ηχο που λες , δεν σου αποκλειω να επηρεαζει το θυρεοειδη του πουλιου ,αν αυτο εχει προδιαθεση Ρούπσεν ένας αμφιλεγόμενος σπόρος

Μου σχολιαζεις τα πιο πανω , οπου χρειαζεται και αν καταληξουμε σε πιθανοτατο κρυωμα και οχι κατι αλλο , το βαζεις σε πολυ ζεστο χωρο για καποιες μερες (κοντα σε θερμαντικο ) και ψαχνεις με τη σειρα που θα σου πω , το micoresp της zoopan σε κτηνιατρικα ή baytril σε κτηνιατρικα ή augmentin των 250 mg σκονη για ποσιμο εναιωρημα σε φαρμακειο . Αν δεν ειχε το σαλιο ή αν το σαλιο ειναι το ιδιο με καποιο αλλο υγειες πουλακι που ισως εχεις , ουτε για αυτα θα βιαζομουνα ....

6. Likes adreas, tasos-mo liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Κοιλια υποδειγμα

Το σαλιο αν ειναι αρκετο και σχετικα πυκνορευστο ειναι προβλημα και δειχνει αναπνευστικο απο καποιο μικρόβιο ή στην χειροτερη , αρχη τριχομοναδας και το δευτερο θα με αγχωνε σαν πιθανοτερη αιτια , μονο αν το δεις να τιναζει το κεφαλι ή να προσπαθει να φτυσει

Μιγμα καταλληλο για το πουλακι .Αρκετο βεβαια νιζερ ενω θα θελα περισσοτερο κανναβουρι .Εχει ρουπσεν , εστω οχι παρα πολυ και ειναι ο λογος που κυριως σου ζητησα να μας βαλεις το μιγμα .Ειναι ο στρογγυλος μαυρος σπορος . Αν τον ειχε και το αλλο μιγμα δεν με απασχολει στην ποσοτητα που δειχνει να ειναι (αν και δεν θα θελα να υπηρχε ) αλλα αν δεν υπηρχε και η παροχη του τωρα συνδιαστηκε με τον ηχο που λες , δεν σου αποκλειω να επηρεαζει το θυρεοειδη του πουλιου ,αν αυτο εχει προδιαθεση Ρούπσεν ένας αμφιλεγόμενος σπόρος

Μου σχολιαζεις τα πιο πανω , οπου χρειαζεται και αν καταληξουμε σε πιθανοτατο κρυωμα και οχι κατι αλλο , το βαζεις σε πολυ ζεστο χωρο για καποιες μερες (κοντα σε θερμαντικο ) και ψαχνεις με τη σειρα που θα σου πω , το micoresp της zoopan σε κτηνιατρικα ή baytril σε κτηνιατρικα ή augmentin των 250 mg σκονη για ποσιμο εναιωρημα σε φαρμακειο . Αν δεν ειχε το σαλιο ή αν το σαλιο ειναι το ιδιο με καποιο αλλο υγειες πουλακι που ισως εχεις , ουτε για αυτα θα βιαζομουνα ....

Ναι αυτο ξεχασα να το πω . Το σαλιο του ειναι οπως της καρδερινας λιγο σε ποσοτητα αρκετα υγρο και οχι βλεννωδες η χρωματιστό .
    Τιναζει που και που το κεφαλι του αλλα πιο πολυ τη μυτη του ξυνει (του χει σπασει τα νευρα) .. Σαν να φτυνει δεν θα το λεγα απλα ανοιγει το στομα του και βγαζει τη γλωσσα του εξω συνεχεια ενω αλλα πουλια το κσνουν αυτο λιγοτερο συχνα.. Σαν να νυσταζει ..
    Θα το χω παλι μεσα με ανοιχτα τα σωματα να δω πως θα παει , απλα ηθελα να διαπιστωσω οτι οντως αυτος ο ηχος μπορει να προελθει απο κρυωμα και να αποφυγω να του δωσω φαρμακο.
    Α για το ρουπσεν το χω διαβασει αυτο 2-3 φορες αλλα δεν εχω καταληξει στο αν πρεπει να το βγαλω απο τη διατροφη του , μαλλον ομως πως θα το κανω .. Αυριο θα χω φωτο απο κουτσουλιες θα τον βγαλω και στο κλουβι του να τον δειτε .. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις , τοσο γρηγορα feedback δεν το περιμενα να σας πω την αληθεια ))

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πριν ποσο καιρο ηρθε στην εκτροφη σου ;

διευκρινισε μου αν και πριν ειχε ρουπσεν το μιγμα ... αν ναι , δεν νομιζω να οφειλεται στην παρουσια του η αλλαγη τωρα , οσο και αν δεν το εκτιμω

μην αγοραζεις αυτη τη στιγμη , απλα ρωτα σε μαγαζια κτηνιατρικα αν εχουν σκευασμα chevicol ( διμετριδαζολη )ή καποιο αλλο για τριχομοναδα πχ με αλλη ουσια οπως ρονιδαζολη και αν στο φαρμακειο εχει σιροπι μετρονιδαζολης (flagyl ) και των ποσων mg .Αν βρεις αυτο παρτο και τωρα ... οι κινησεις που κανει δινουν πιθανοτητες για τριχομοναδα (οχι σιγουρα ) και δεν μας παιρνει να το καθυστερησουμε ρισκαροντας

Ζεστη να εχει ετσι κι αλλιως

* για υγεια πουλιων , οσο θα ασχολουμε δημοσια με πουλακια , μου ειναι δυσκολο να μην ασχολουμαι αμεσα . Οσο θα ασχολουμε ....

9. Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Πριν ποσο καιρο ηρθε στην εκτροφη σου ;

διευκρινισε μου αν και πριν ειχε ρουπσεν το μιγμα ... αν ναι , δεν νομιζω να οφειλεται στην παρουσια του η αλλαγη τωρα , οσο και αν δεν το εκτιμω

μην αγοραζεις αυτη τη στιγμη , απλα ρωτα σε μαγαζια κτηνιατρικα αν εχουν σκευασμα chevicol ( διμετριδαζολη )ή καποιο αλλο για τριχομοναδα πχ με αλλη ουσια οπως ρονιδαζολη και αν στο φαρμακειο εχει σιροπι μετρονιδαζολης (flagyl ) και των ποσων mg .Αν βρεις αυτο παρτο και τωρα ... οι κινησεις που κανει δινουν πιθανοτητες για τριχομοναδα (οχι σιγουρα ) και δεν μας παιρνει να το καθυστερησουμε ρισκαροντας

Ζεστη να εχει ετσι κι αλλιως

* για υγεια πουλιων , οσο θα ασχολουμε δημοσια με πουλακια , μου ειναι δυσκολο να μην ασχολουμαι αμεσα . Οσο θα ασχολουμε ....
    Ηρθε πριν 2 χρονια περιπου . Δεν το αγορασα το βρηκα στο παρκο χτυπημενο στ ποδι και στη φτερουγα με αιματα και δεν πετουσε ηξερα τι πουλι ειναι και πως να πραξω και το πηρα το φτιαξα και μετα απο 2 μηνες ερχοταν πανω μ ετρωγε απο το χερι και γενικα πολυ ημερεψε , αλλα το αφησα εξω στη συνεχεια μαζι με αλλα πουλια και ξανααγριεψε ..
    ρουπσεν ειχαν ολα τα μιγματα που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα ..
    θα παω να δω σε ενα πετσοπ που εμπιστευομαι τον ιδιοκτητη του αν τα εχει αυριο το απογευμα αυτα που αναφερεις (σορρυ για τον ενικό αλλα εχω διαβασει τοσα που χεις γραψει που δν μπορω να μιλησω αλλιως)
    Μου χει ξαναδωσει φαρμακα παλιοτερα για καναρινια που γιατρευτηκαν (αλλα δεν εχω πια καναρινια τα χω δωσει)
    Α του δωσαν και μπροκολο και μελι στη ποτιστρα μια σταγονα τη βδομαδα αυτη που περασε (εγω τους ειπα) αλλα τα αφησαν για πανω απο μια μερα στο κλουβι ισως και δυο μερες ..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ολοι στον ενικο μου μιλουνε οταν με γνωρισουν ...

ψαξε και για το flagyl σε σιροπι σε φαρμακειο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Ολοι στον ενικο μου μιλουνε οταν με γνωρισουν ...

ψαξε και για το flagyl σε σιροπι σε φαρμακειο
    Καλημερα
    Αυτες ειναι οι κουτσουλιες που μου εκανε απο χθες μεχρι σημερα .. Τι ειναι η αληθεια δεν με ενθουσιαζουν αλλα εσεις εδω ξερετε κακυτερα ..
    Τα εβγαλα και μια φωτο και τα 2 που εχω να τα δειτε κιωλας (καρδερινα θυληκια , αρσενικος φλωρος)

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αριστερα στο χαρτι ειναι νορμαλ , δεξια δεν μου αρεσουν

το χαρτι ηταν μονο στον φλωρο; τι ωρα γινανε οι κουτσουλιες ;