Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 21
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι καλό είναι τους καλύπτεις γιατί μπορείς να πέσει πάνω. Αλλά εκτός από αυτό ο καθρέπτης προκαλεί στρες.

Στην καραντίνα προσωπικά δεν χρησιμοποίησα φάρμακα, αντιπαρασιτικα ουτε καν βιταμινες δεδομένου ότι είχα ένα υγιές πουλάκι. Το μόνο που έκανα ήταν να το εχω σε άλλο δωμάτιο 40 ημέρες. Το μηλοξυδο, το ριγανονερο και γενικά οι "φυσικες" λύσεις είναι προτιμοτερα από τα φάρμακα.

2. Thanks Stefpars, Efthimis98 thanked for this post
    Likes Stefpars, Cristina, Efthimis98 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    2 budgie, τον Κελυφωτο και την Daisy.
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xrisam Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι καλό είναι τους καλύπτεις γιατί μπορείς να πέσει πάνω. Αλλά εκτός από αυτό ο καθρέπτης προκαλεί στρες.

Στην καραντίνα προσωπικά δεν χρησιμοποίησα φάρμακα, αντιπαρασιτικα ουτε καν βιταμινες δεδομένου ότι είχα ένα υγιές πουλάκι. Το μόνο που έκανα ήταν να το εχω σε άλλο δωμάτιο 40 ημέρες. Το μηλοξυδο, το ριγανονερο και γενικά οι "φυσικες" λύσεις είναι προτιμοτερα από τα φάρμακα.
    Καλημερα... Την ιδια γνωμη εχω και εγω... Απλα εναλλασσω μηλοξιδο με vuta-min για λογο εσωτερικης και εξωτερικης ομορφιας και λογο ph στο πουλακι...

4. Likes Efthimis98 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μία χαρά κάνεις την προετοιμασία, εφόσον το πουλάκι δείχνει ήδη υγιέστατο.

Καλό είναι με ένα σεντόνι να σκεπάζεις τους καθρέπτες. Οι παπαγάλοι δε μπορούν να τους καταλάβουν (θεωρούν πως απλά συνεχίζει ο χώρος) και πολλές φορές χτυπάνε επάνω με δύναμη, οδηγώντας σε διάφορα προβλήματα όπως σπασμένο ράμφος, σπάσιμο οστού κ.λπ.. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τις μπαλκονόπορτες.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο: Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των παπαγάλων μας.

6. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Μία χαρά κάνεις την προετοιμασία, εφόσον το πουλάκι δείχνει ήδη υγιέστατο.

Καλό είναι με ένα σεντόνι να σκεπάζεις τους καθρέπτες. Οι παπαγάλοι δε μπορούν να τους καταλάβουν (θεωρούν πως απλά συνεχίζει ο χώρος) και πολλές φορές χτυπάνε επάνω με δύναμη, οδηγώντας σε διάφορα προβλήματα όπως σπασμένο ράμφος, σπάσιμο οστού κ.λπ.. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τις μπαλκονόπορτες.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο: Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των παπαγάλων μας.
    Εχεις δικιο αλλα εχω ενα καθρευτη στο χωρο οπου οταν πεταει καθομαι μπροστα του... Κλειστες κουρτινες ναι για τις μπαλκονοπορτες... Ο κελυφωτος οταν πεταγε πηγαινε και καθοταν πανω στο καθρευτη παντα και δε καταλαβα γιατι...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Εγω προσωπικα δε χρεισιμοποιω ποτε ποτιθρες ουτε λιχουδιες στα πρωτα τους πεταγματα... Καθως εχει κατσει κανα 20λεπτο στο κλουβι βαζω το χερι μου σταθερα και πολυ αργα μεσα και το αφηνω μεχρι να ηρεμησει μονο του και να κατσει καπου μετα συνεχιζω να το κινω αργα μεχρι να το ακουμπησω (καθε φορα ομως που πεταει στο κλουβι το χερι μ μενει σταθερο μεχρι να ηρεμησει) το παρακινω με απαλη κινηση να ανεβει στο δαχτυλο μου και μολις ανεβει το κραταω σταθερο για 1-2 λεπτα ωστε να μ εμπιστευτει και του μιλαω χαμηλοφωνα. Μετα το βγαζω εξω αλλα δε κανω κινηση να πεταξει παρα μονο να καθετε στο χερι μολις δω το βλεμα του να ψηλοηρεμει του λεω να πεταξουμε και κουναω απαλα το χερι μου πανω κατω... Οπου κι αν παει στο δωματιο κοιταω να το πλησιαζω με τον ιδιο τροπο οπως οταν ηταν στο κλουβι και τελος το αφηνω να μπει μονο του στο κλουβι αφηνοντας το χερι μου μπροστα απ τη πορτουλα του και δε το βαζω ποτε με το χερι μου ο ιδιος μεσα... Παντα προσπαθω να το αφηνω πανω στη ταιστρα ή αν δεν εχω κουραστει το παρακινω να φαει γι αυτο και το κουραζω αρκετα στο πρωτο πεταγμα του (προσοχη: το κουραζω και του δινω χρονο να ξεκουραζετε παντα πανω στο χερι μου, δε το σκαω )

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Ερασμία
    Κατοικίδιο
    Ένα Budgie, την Μόζι!! Ένα cockatiel, τον Πάρη και έναν σκύλο, τον Robbie :D
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ όμορφο πουλάκι με πολύ ωραία χρώματα!Να τη χαίρεσαι!!

"Να τα σέβεσαι όπως σέβεσαι και τους υπόλοιπους γύρω σου..."

10. Likes Stefpars liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

αν και μονη της η μικρη μας παει πολυ καλα. Εχει αρχισει να ηρεμει, ειναι πιο ανετη, τα φτερα της κατηαριζονται μερα με τη μερα και συνεχιζουμε....

12. Thanks Efthimis98 , xrisam thanked for this post
    Likes Efthimis98 , Cristina, Esmi, xrisam liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μία χαρά τη βλέπω τη μικρή, πολύ άνετη!

Να της βάζεις μπανάκια συχνά, όπως και τον Μπούλη (σωστός ε; ), προσοχή όμως σε ρεύματα αέρα μην κρυώσει.

14. Thanks Stefpars, xrisam thanked for this post
    Likes Stefpars, Cristina, xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Στέφανος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Μία χαρά τη βλέπω τη μικρή, πολύ άνετη!

Να της βάζεις μπανάκια συχνά, όπως και τον Μπούλη (σωστός ε; ), προσοχή όμως σε ρεύματα αέρα μην κρυώσει.
    Σωστος ευθυμη... εχει λιγο τις αποστασεις της αλλα καλα παει ... δε της βαζω μπανακι ακομα για να αποφυγω στη καραντινα κρυωμα απ το μπανιο ωστε ν αποκλειω αρρωστειες. Αν και τη μικρη την εκανα μπανακι μια φορα με νερο/μηλοξυδο γιατι μου ηταν αρκετα βρωμικη απ το petshop, μονο γι αυτο...!!

16. Likes Efthimis98 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ενταξει το τριτο μελος ειναι το πιο ομορφο! Και τα θηλυκα ειναι απιστευτα μαμουνια! Για να δουμε ποιο απ τα δυο σου αντρακια θα διαλεξει!

18. Thanks Stefpars thanked for this post
    Likes Stefpars, Cristina, Efthimis98 , Esmi liked this post

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία