Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 34
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Στα κάθετα το διάκενο είναι όντως μεγάλο, στα οριζόντια κάνοντας χοντρικά τη διαίρεση πρέπει να είναι περίπου 2.5cm.
    Βρήκα και ένα στρογγυλό αλλά διάβασα ότι δεν ενδείκνυται..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Ενυδρείο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και από εμένα!

Τα κοκατίλ είναι πράγματι από τα πιο χαλαρά στη συμπεριφορά πτηνά που δένονται πάρα πολύ με τον άνθρωπο τους. Στο "κοπάδι" των κοκατίλ μου υπάρχει πτηνό που ταίστηκε από τους γονείς και τον πήρα σε μικρή ηλικία, ταισμένη από άνθρωπο που τη πήρα όταν ήταν πιο μεγάλη και λίγο διστακτική, ταισμένη από εμένα από 20 ημερών και ταισμένα από τους γονείς με δική μου ενασχόληση. Όλα τους, παρόλο που είναι εντελώς διαφορετικές "περιπτώσεις" δείχνουν με κάποιο τρόπο τη στοργή και την προτίμηση τους προς εμένα και παρόλο που έχουν συντροφιά το ένα το άλλο, μόλις βάλω το χέρι στο κλουβί θα είναι και τα 5 δίπλα μου!

Ένα καλό κλουβί, καθώς έχω παρατηρήσει πως κάποιες φορές διασκεδάζουν να πετάνε κυκλικά στο κλουβί τους, είναι μία 76άρα ζευγαρώστρα.

Φυσικά μπορείς να ψάξεις και πιο κλασσικά κλουβιά παπαγάλων, απλά να έχουν μικρότερο διάκενο γιατί μπορεί να σφηνώσουν το κεφαλάκι τους. Τα στρογγυλά κλουβιά όντως είναι ακατάλληλα καθώς δεν έχουν γωνίες και το πτηνό στρεσσάρεται καθώς νιώθει εκτεθειμένο από παντού.

Don't think too much, you will create a problem that wasn't even there in the first place.

3. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes alex1986lunatic, Zizu liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Ζευγαρωστρα μου είναι πιο εύκολο να βρω και είναι και πιο οικονομικές συνήθως.

Αυτό που σκέφτομαι είναι αν αξίζει όντως να πάρω ταισμενο στο χέρι ή να πάρω ένα που το έχουν ταΐσει οι γονείς και μόλις έχει απογαλακτιστει;

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Έχουν φασαρία τα μπατζάκια αλλά τα αγαπώ πολύ!
    Με το καλό να αποκτήσεις το νέο σου φιλαράκι. Αν θες μπορείς να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του εκτροφέα μπατζι; σκέφτομαι μπας και πάρω παρεούλα στον μπακουρη που έχω.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Zizu liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Zizu Εμφάνιση Μηνύματος
    Ζευγαρωστρα μου είναι πιο εύκολο να βρω και είναι και πιο οικονομικές συνήθως.

Αυτό που σκέφτομαι είναι αν αξίζει όντως να πάρω ταισμενο στο χέρι ή να πάρω ένα που το έχουν ταΐσει οι γονείς και μόλις έχει απογαλακτιστει;

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Διαβασες τα αρθρα που σου εστειλαν τα παιδια; Τα πουλια που εχουν ταιστει στο χερι αντι απο τους γονεις τους αντιμετωπιζουν συχνα προβληματα, τοσο σωματικα οσο και ψυχολογικα. Επισης το οτι εχει ταιστει απο τους γονεις του δε σημαινει οτι δεν ειναι ημερο. Λιγη καθημερινη ενασχοληση του εκτροφεα μαζι του και θα ειναι μια χαρα εξοικειωμενο με τον ανθρωπο. Θεωρω οτι ειναι καλυτερο να ψαξεις και να ενημερωθεις λιγο παραπανω πριν καταληξεις σε καποιο πουλι.
    Τελευταία επεξεργασία από alex1986lunatic; 10-01-2017 στις 13:34

8. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Efthimis98 , Zizu liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Διαβασες τα αρθρα που σου εστειλαν τα παιδια; Τα πουλια που εχουν ταιστει στο χερι αντι απο τους γονεις τους αντιμετωπιζουν συχνα προβληματα, τοσο σωματικα οσο και ψυχολογικα. Επισης το οτι εχει ταιστει απο τους γονεις του δε σημαινει οτι δεν ειναι ημερο. Λιγη καθημερινη ενασχοληση του εκτροφεα μαζι του και θα ειναι μια χαρα εξοικειωμενο με τον ανθρωπο. Θεωρω οτι ειναι καλυτερο να ψαξεις και να ενημερωθεις λιγο παραπανω πριν καταληξεις σε καποιο πουλι.
    Επειδή τα διάβασα γιαυτό ρώτησα και αν είναι καλύτερα κάποιο ταϊσμένο από τους γονείς σε σχέση με κάποιο που έχει ανατραφεί από άνθρωπο.
    Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι εκτροφείς - αν όχι όλοι - τα δίνουν ταϊσμένα στο χέρι (λογικά είναι πιο εμπορικά έτσι και έχουν και μεγαλύτερο κέρδος οι ίδιοι, δεν τους αδικώ) και μεγαλωμένα από γονείς βρίσκω μόνο σε pet shop που δεν ξέρω αν πρέπει να τα εμπιστευθώ ή όχι...

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch, Budgie
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε καμία περίπτωση μην εμπιστευτείς pet shop. Προτίμησε κάποιον ιδιώτη ή εκτροφέα. Αυτό είναι σύνηθες φαινόμενο, να μη μπορείς να βρεις πουλάκια που έχουν ταϊστεί από τους γονείς του και έχει ασχοληθεί μαζί τους ο εκτροφέας. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές η λύση είναι μονόδρομος. Τελικά αποφάσισες για κάποιο; Διάβασες πληροφορίες για αυτό; Στο φόρουμ, ειδικά για τα Budgie και τα Cockatiel υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες!

11. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Iscariot, Zizu liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Δεν ειναι ευκολη διαδικασια να βρεις πτηνο. Μπορει να ακουγεται ελιτιστικη διαδικασια αλλα καθε αλλο. Με αυτον τον τροπο προωθουνται σωστες πρακτικες εκτροφης. Αν υπηρχε στην Ελλαδα καποιο καταφυγιο πτηνων που περιθαλπτουν πχ παπαγαλους που εγκαταλειπονται θα σου λεγα να ψαχνες εκει. Αλλα δυστυχως δεν υπαρχει. Οποτε υπομονη και μη βιαζεσαι.

13. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Efthimis98 , Iscariot, Zizu liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Έχω καταλήξει σε κοκατίλ ~3 μηνών που έχει ταϊστεί από τους γονείς του. Έχω διαβάσει αρκετά για το συγκεκριμένο είδος και συνεχίζω να μαθαίνω πράγματα!
    Όντως, η εύρεση του κατάλληλου πτηνού είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία αλλά είμαι διατεθειμένος να αφιερώσω χρόνο ώστε να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή :-)

Όπως ξαναείπα, αν έχετε θετική εμπειρία από κάποιον εκτροφέα θα το εκτιμούσα αν μου τον στέλνατε με πμ!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    Καναρίνι Χρηστος, αδεςποτο σκυλακι Ρουντης.
    Post Thanks / Like
    Το δικο μας κοκατιλ, το πήραμε από πετ σοπ στη γειτονιά, και οχι κάποιο επώνυμο.Δεν ξέρω αν έχει ταϊστεί στο χέρι ή αν από γονείς.Οταν το πρωτοείδαμε ήτανε ήμερο, σε σχέση με τα αλλα δυο, που πετούσαν από εδω και από εκει στο κλουβί.Να φανταστείς οτι ρώτησα, αν ειναι υγιές, αλλιώς θα τους το πήγαινα πίσω......
    Με διαβεβαίωσαν οτι ειναι οκ.Επαθε και η μάνα μου, κεραυνοβόλο έρωτα, και το πηραμε.....
    Θελω να καταλήξω οτι ολα ειναι σχετικά.....το πουλακι και στα χέρια μας καθετε, και χάδια ζητάει, και ολα καλα.....
    Απο ομιλία, λέει χίλια δυο, ολη μερα μιλάει, και μιμείται τα πάντα.
    Αν αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου, και αφήσεις να περάσει και κάποιο διάστημα , να σε συνηθίσει, πιστευω, οτι ολα καλα θα πάνε.Μην ξεχνάς οτι έχουν και αυτα διαφορετικούς χαρακτήρες, οπως και εμεις άλλωστε.
    Καλη επιτυχία στην επιλογή σου.

16. Thanks Iscariot, Zizu thanked for this post

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία