Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 34
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Επιλογή πρώτου παπαγάλου!

Καλησπέρα στην παρέα, έπειτα αρκετό καιρό συμβίωσης με τα ζεμπράκια μου, θα ήθελα να αποκτήσω και έναν παπαγάλο μιας και θαυμάζω την ομορφιά και την ευφυΐα των συγκεκριμένων πτηνών.
    Είχα ανοίξει και στο παρελθόν ένα θέμα καθώς σκεφτόμουν να αποκτήσω ένα budgie αλλά έκρινα πως εκείνη την περίοδο δεν είχα τον χρόνο για να το φροντίσω όπως πρέπει και έτσι δεν προχώρησα σε αγορά.

Έχοντας δει τα περισσότερα είδη μικρών παπαγάλων και μιλώντας και με εκτροφείς που μου φάνηκαν αξιόλογοι, έχω κατασταλάξει σε 3 επιλογές :
    - Ήμερο κοκατίλ 2-3 μηνών (λατρεύω το πόσο φιλικά είναι με τους ανθρώπους και το ότι τους αρέσουν τα χάδια) - 70 ευρώ
    - Ήμερο budgie 2-3 μηνών (μου αρέσουν πολύ οπτικά αλλά δεν ξέρω τι παίζει με θέμα συμπεριφοράς και είναι και φασαριόζικα) - 20 ευρώ
    - Parrotlet πράσινο ~6 μηνών (το είδα στο πετ σοπ μου, λογικά δεν είναι ήμερο απλά ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά) - 40/45 ευρώ

Να ξεκαθαρίσω ότι θα προτιμούσα ένα ήμερο πτηνό για να μπορώ εύκολα να το βγάζω και εκτός κλουβιού και να είναι πιο "άνετο".
    Επίσης, επειδή δεν φημίζομαι για την υπομονή μου, ενδεχομένως ένα πτηνό το οποίο μπορεί αν έχει άσχημα βιώματα ή είναι πιο δύσκολο σαν χαρακτήρας να μην είναι δεκτικό σε αρκετά πράγματα οπότε και να με αποθαρρύνει..(προφανώς και θα το αγαπάω και θα το προσέχω το ίδιο είτε είναι άνετο μαζί μου είτε όχι, απλά θα προτιμούσα να μπορεί να περνάει και κάποιες ώρες πιο ελεύθερο να το χαζεύω κι εγώ μέσα στο σπίτι :-) )

Εσείς τι θα επιλέγατε στη θέση μου και γιατί?

Ευχαριστώ!!

ΥΓ Παραπάνω έχω γράψει και τις τιμές που έχω βρει το καθένα αν βοηθάει και αυτό ως μέτρο σύγκρισης.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    2 Καναρίνια, Χρηστινα και Φωτεινουλα, θυληκο καρδερινοκαναρο Κικιτσα,και αδέσποτο σκυλακι Ρουντης.
    Post Thanks / Like
    Εγω θα σου πρότεινα κοκατιλ.....ειχα και Μπάτζι, αλλα ειναι πολυ φασαριοζικα, οπως και τα παροτλετ.Φαντασου, οτι και στον ύπνο τους , μιλούσαν....
    Το κοκατιλ της μαμάς μου, και αυτο βεβαια φωνάζει, ομως μας μιλάει κιολας.....έχει μάθει πολλές λέξεις, και ειναι πολυ χαδιαρικο....
    έχε υπ όψιν, οτι συνηθως τα αρσενικά μιλάνε.....
    Γενικοτερα οι παπαγάλοι, ειναι φασαριοζικα πουλακια.Τα Μπάτζι και αυτα μιλάνε, αλλα ειναι λίγο πιο δύσκολο......Για παροτλετ, δεν ξέρω να σου πω.....
    Παντως οτι και να παρεις, καλη αρχή σου ευχομαι.....και να μην ξεχάσεις να μας τα συστήσεις.

3. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Efthimis98 , Zizu liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Κι εγώ είμαι πιο κοντά στο κοκατίλ μιας και είναι πολύ φιλικά και πιο ήσυχα από τα υπόλοιπα.
    Τα budgie ενώ είναι όμορφα και πιο οικονομικά - ίσως και να πήγαινα για ζευγάρι - με φοβίζει το επίπεδο του θορύβου και η διάρκειά του μιας και δεν μένω μόνος στο σπίτι..
    Τέλος, το παροτλετ οπτικά μου φάνηκε το πιο όμορφο με διαφορά αλλά με προβληματίζει ότι είναι από πετ σοπ με ότι αυτό συνεπάγεται :-/

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρινια,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Μπορεις να βρεις όποιο πουλάκι θελεις από εκτροφεα σε πολυ καλες τιμες...
    Εγω θα σταθω σε κατι που εγραψες πως δεν εχεις πολυ υπομονή και θα σε συμβούλευα πως αν οντως δεν μπορεις να εχει υπομονη αλλα και επιμονή μην παρεις παπαγάλο...
    Ο παπαγαλος εχεις αναγκη ενασχολήσεις απο τον ανθρωπο που τον φροντιζει και υπομονη θα πρεπει να ειναι το πρωτο πραγμα για μενα που πρεπει να εχει καποιος που θα αποκτήσει παπαγαλο οχι μονο στην αρχή αλλα και κατα την συμβίωσή...
    Ενας παπαγαλος μπορει να σου προσφέρει απιστευτες στιγμες χαρας αλλα μπορεί το ιδιο ευκολα να σε απογοητεύσει...
    Διαβασε καλα πριν την επιλογη και οτι θελεις να ρωτησεις εσω ειμαστε...
    Εχω στην κατοχη μου παπαγαλο παροτλετ

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Zizu, krisp liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Υπομονή δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω στην εξημέρωσή του και μόνο. Όχι στη συμβίωση και στις ιδιορρυθμίες που μπορεί να έχει το έκαστοτε πτηνό! Απλά επειδή σε κάποια άρθρα διάβασα ότι μπορεί να πάρει και χρόνια να εξημερωσεις ένα πτηνό, δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα προσπαθούν επί ένα χρόνο για να δουν το πρώτο αποτέλεσμα, το πιο πιθανό είναι να απογοητευτώ, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα το αγαπάω και θα το προσέχω.
    Γιαυτό το λόγο σκέφτηκα να πάρω ένα ήμερο, το οποίο και πιο εύκολα θα με μάθει και θα το μάθω και με τα χρόνια θα μπορώ να του μαθαίνω καινούρια πράγματα και να εξοικειωνομαστε περισσότερο οι δυο μας!

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Γιώργο. Αρχικά θέλω να σου πω πως όποια απόφαση πάρεις αυτή να είναι δική σου και να μην επηρεαστείς από τους ένθερμους υποστηρικτές της εκάστοτε ράτσας.

Εγώ προσωπικά σου προτείνω κοκατίλ δαγκωτό. Είναι αρκετά ήρεμοι και φιλικοί παπαγάλοι, εύκολα διαχειρίσιμοι με ευγενικό χαρακτήρα. Μπορείς πάρα πολλές πληροφορίες να διαβάσεις στο άρθρο: Παπαγάλοι κοκατίλ ή Cockatiel (Nymphicus hollandicus). Για Budgie εντάξει, δεν έχουν και πολύ δυνατή φωνή, αλλά είναι πολύ φλύαρα και μπορεί να μιλούν για αρκετή ώρα. Από την άλλη, τα Parrotlet δεν θα τα πρότεινα για έναν αρχάριο ή τουλάχιστον για κάποιο που δεν ξετρελαίνεται με την πρώτη ματιά μαζί τους. Μπορεί να γίνουν πολύ κτητικά, θέλουν χάδια μόνο όταν το ζητάν και μπορεί με λάθος χειρισμούς να καταλήξεις σε πολλά προβλήματα όπως είναι η πτεροφαγεία. Είναι μεγάλοι παπαγάλοι εγκλωβισμένοι σε μικρή συσκευασία.

Για τα Budgie και τα Parrotlet μπορείς να βρεις πληροφορίες στα άρθρα: Budgie: το κοινό παπαγαλάκι (Melopsittacus undulatus) και Parrotlet.

9. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Zizu liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρινια,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Οχι σιγουρα δεν θα σου παρει χρονια μιλαμε για καποιες εβδομαδες αν ασχολησαι καθημερινα με πρόγραμμα καποιες ωρες τον ελευθερο σου χρονο...
    Απλα καθε πουλακι εχει διαφορετικο χαρακτηρα και μπορεί να παρει λιγο περισσότερο...
    Αλλα ακομα ταισμενο στο χερι να πάρεις δεν σημαινει πως θα εξηκοιωθει πιο γρηγορα απο ενα αγριο η το αντιστρφο
    Το δικο μου ηταν ταισμενο στο χερι αλλα ηταν λιγο τσαμπουκας και μ πηρε λιγο χρονο μεχρι να μαθει να μη με δαγκώνει απο φόβο...
    Επίσης το δικο μ δεν δεχεται πολλα χαδια η μαλλον δεχεται οποτε αυτο θελει...μαθαινει ομως γρήγορα με εντατικη εξασκηση...
    Για μενα τον παν ειναι να ξεκαθαρησεις σε ποιον παπαγαλο(χαρακτηρα) ταιριαζεις εσυ και οχι ποιος παπαγαλος σου ταιριαζει..
    https://youtu.be/zbxjmWmrSmc

https://youtu.be/O0DrRCVFO2k
    Το πρωτο βιντεο ειναι στην αρχη ακομα που του μαθαινα να ερχεται στο χερι αλλα δεν υον εβγαζα εξω
    Και το δευτερο ενα μηνα μετα
    Τωρα βεβαια εχει μαθει πολυ περισσοτερα πραγματα

11. Thanks Zizu thanked for this post
    Likes Efthimis98 , Zizu liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρινια,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Συμφωνω σε ολα με τον ευθημη αν και ο πρωτος μ παπαγαλος ηταν παροτλετ ηξερα πολυ καλα τι θα αντιμετωπίσω και αυτος ηταν και ο λογος της επιλογής οτι ολες αυτες οι δυσκολιες εμενα μου αρεσαν...
    Οτι λεει ο ευθυμης σου περιγραφω και εγω πιο πανω...

13. Thanks Zizu thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα Γιώργο. Αρχικά θέλω να σου πω πως όποια απόφαση πάρεις αυτή να είναι δική σου και να μην επηρεαστείς από τους ένθερμους υποστηρικτές της εκάστοτε ράτσας.

Εγώ προσωπικά σου προτείνω κοκατίλ δαγκωτό. Είναι αρκετά ήρεμοι και φιλικοί παπαγάλοι, εύκολα διαχειρίσιμοι με ευγενικό χαρακτήρα. Μπορείς πάρα πολλές πληροφορίες να διαβάσεις στο άρθρο: Παπαγάλοι κοκατίλ ή Cockatiel (Nymphicus hollandicus). Για Budgie εντάξει, δεν έχουν και πολύ δυνατή φωνή, αλλά είναι πολύ φλύαρα και μπορεί να μιλούν για αρκετή ώρα. Από την άλλη, τα Parrotlet δεν θα τα πρότεινα για έναν αρχάριο ή τουλάχιστον για κάποιο που δεν ξετρελαίνεται με την πρώτη ματιά μαζί τους. Μπορεί να γίνουν πολύ κτητικά, θέλουν χάδια μόνο όταν το ζητάν και μπορεί με λάθος χειρισμούς να καταλήξεις σε πολλά προβλήματα όπως είναι η πτεροφαγεία. Είναι μεγάλοι παπαγάλοι εγκλωβισμένοι σε μικρή συσκευασία.

Για τα Budgie και τα Parrotlet μπορείς να βρεις πληροφορίες στα άρθρα: Budgie: το κοινό παπαγαλάκι (Melopsittacus undulatus) και Parrotlet.
    Κι εγώ είμαι πιο κοντά στο cockatiel να σου πω την αλήθεια!
    Τα 70 ευρώ για ήμερο 2 μηνών είναι καλή τιμή? Αν έχετε επίσης να προτείνετε κάποιον εκτροφέα μέσω πμ, ελεύθερα.

Κάτι τελευταίο, εφόσον πάω για κοκατίλ ένα κλουβί σαν αυτό
    με διαστάσεις 40*40*82 πιστεύεις θα είναι οκ?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kaper Εμφάνιση Μηνύματος
    Οχι σιγουρα δεν θα σου παρει χρονια μιλαμε για καποιες εβδομαδες αν ασχολησαι καθημερινα με πρόγραμμα καποιες ωρες τον ελευθερο σου χρονο...
    Απλα καθε πουλακι εχει διαφορετικο χαρακτηρα και μπορεί να παρει λιγο περισσότερο...
    Αλλα ακομα ταισμενο στο χερι να πάρεις δεν σημαινει πως θα εξηκοιωθει πιο γρηγορα απο ενα αγριο η το αντιστρφο
    Το δικο μου ηταν ταισμενο στο χερι αλλα ηταν λιγο τσαμπουκας και μ πηρε λιγο χρονο μεχρι να μαθει να μη με δαγκώνει απο φόβο...
    Επίσης το δικο μ δεν δεχεται πολλα χαδια η μαλλον δεχεται οποτε αυτο θελει...μαθαινει ομως γρήγορα με εντατικη εξασκηση...
    Για μενα τον παν ειναι να ξεκαθαρησεις σε ποιον παπαγαλο(χαρακτηρα) ταιριαζεις εσυ και οχι ποιος παπαγαλος σου ταιριαζει..
    https://youtu.be/zbxjmWmrSmc

https://youtu.be/O0DrRCVFO2k
    Το πρωτο βιντεο ειναι στην αρχη ακομα που του μαθαινα να ερχεται στο χερι αλλα δεν υον εβγαζα εξω
    Και το δευτερο ενα μηνα μετα
    Τωρα βεβαια εχει μαθει πολυ περισσοτερα πραγματα

Αν μιλάμε για τέτοιο διάστημα προφανώς και μου φαίνεται φυσιολογικό και έχω την υπομονή και κυρίως τη διάθεση να ασχοληθώ.
    Είναι απόλυτα λογικό μιας και το πτηνό δεν με ξέρει και από εχθές και από τη φύση του στην αρχή θα είναι και διστακτικό και φοβισμένο. Δεν έχω την αίσθηση ότι επειδή ο παπαγάλος είναι ταισμένος στο χέρι από την πρώτη μέρα θα παίζει και θα μιλάει μαζί μου και αν τον ξεχάσω και καμιά βδομάδα στο κλουβί δεν έγινε και τίποτα, σε ΚΑΜΊΑ περίπτωση.

Εγώ αν και θεωρώ πανέμορφα τα parrotlets πιστεύω ότι ταιριάζω πιο πολύ σε κάποιο κοκατίλ που δεν είναι δύστροπα και θα είμαστε πιο άνετοι και οι δύο. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω βγάλει από το παιχνίδι τα lovebirds, ένα δύστροπο πτηνό θα με άγχωνε με τη συμπεριφορά του και αυτό θα δυσκόλευε και εμένα και αυτό..
    Τελευταία επεξεργασία από CaptainChoco; 10-01-2017 στις 00:51 Αιτιολογία: εμφάνιση εικόνας

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρινια,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Γιωργο νομιζω πως το κλουβιβπου ποσταρες εχει μεγαλο διάκενο στα καγκελα και δεν σου κανει μπορει βεβαια να με ξεγελαει η φοτο

16. Thanks Zizu thanked for this post

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία