Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτα
    Post Thanks / Like

Smile Αφαίρεση φωλιάς ή όχι σε θηλυκό που κλωσσά άσπορα;

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
    Με λένε Παναγιώτα και είμαι καινούρια στην παρέα. Εχω δυο καναρινάκια και χρειάζομαι την άμεση βοήθειά σας! Μέχρι πρότινος θεωρούσα πως ήταν αντίθετου φύλου (το ενα μου το είχαν πουλήσει ως αρσενικό). Τελικά και τα δυο είναι θηλυκά και το ενα έχει κάνει ήδη δυο αυγά τα οποία φυσικά κλωσσάει τσάμπα. Επιτρέπεται να αφαιρέσω τη φωλιά ή το πουλάκι μπορεί να μαραζώσει; Δεν καταλαβαίνει οτι τα αυγά είναι άσπορα;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2. Likes ΣΑΒΒΑΣ ΛΑΖΑΡΟΥ liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εισαι σιγουρη οτι εκεινο που ειχες ως θηλυκο αρχικα , ειναι και κεινο θηλυκο , εκτος απο αυτο που ειχες για αρσενικο και βγηκε θηλυκο; για βαλε μας μια φωτο του φερομενου εξ αρχης ως θηλυκου .... μην πειραξεις τα αυγουλακια μεχρι να ειμαστε σιγουροι και για το φυλο αυτου του πουλιου .Ετσι κι αλλιως καλα ειναι να κλωσσησει το θηλυκο σου ακομα και ασπορα , για να εκτονωθουν οι ορμονες του

Ποσες ωρες φωτισμου εχεις στο σπιτι;

Τι διατροφη κανεις στα πουλακια;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτα
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα! 1000 ευχαριστώ για την βοήθεια και με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση... είχα κάποιο πρόβλημα (κάτι έκανα λάθος) και νόμιζα πως τα μηνύματά μου δεν φαινόντουσαν οπότε απογοητεύτηκα οτι δεν θα έπαιρνα κάποια απάντηση! Λοιπόν σήμερα και το δεύτερο θηλυκό έφτιαξε φωλιά! Την ημέρα τα έχω στο σαλόνι και το απόγευμα, κατα τις 7-8 τα μεταφέρω σε σκοτεινό δωμάτιο. Οπότε οι ώρες που είναι σε φως είναι γύρω στις 12.
    Δεν ξέρω αν πρέπει να τους βάζω κάτι ιδιαίτερο. Τους δίνω το κλασσικό καναβούρι, κίτρινη τροφή (βιταμίνη είναι μάλλον), φρέσκο μηλαράκι και στικάκι (που είναι σαν παστέλι). Είχα δοκιμάσει το αυγό αλλά δεν τους άρεσε. Επίσης, επειδή το ένα είναι καραφλoύλι βάζω σταγόνες πολυβιταμινών στο νερό τους.
    Φωτό θα στείλω όταν καταφέρω να μάθω να χειρίζομαι σωστά το forum!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αρα εχεις δυο θηλυκα οριστικα ... Αστα να κλωσσησουν μια γεννα και σταδιακα μειωνε 5 λεπτα καθε μερα το φωτισμο που δεχονται .Οι πιο εμπειροι σε εκτροφη εσωτερικη , μαλλον θα σου πουνε ποσο συνολικα πρεπει να μειωσεις , ωστε να ξεπυρωσουν απο τη μια μερια .να μην οδηγηθουν σε προωρη πτεροροια απο την αλλη .Ενα μισαωρο παντως το ελαχιστο , δεν νομιζω να δημιουργησει προβλημα . Αλλιως θα συνεχισουν ασπορες γεννες και πρεπει να ενισχυθουν με ασβεστιο ... Αν δεν μπορεις να σταματησεις τις γεννες , καλυτερα να προμηθευτεις ενα αρσενικο και σε ευρυχωρο κλουβι να τον εχεις και με τις δυο , με φωλιες σε αντιθετη κατευθυνση και αν ειναι δυνατον να υπαρχει εμποδιο οπτικο μεταξυ τους

Κλασσικο κανναβουρι μαλλον εννοεις οχι τον σπορο με αυτο το ονομα αλλα το μιγμα σπορων για καναρινια (καναρινοσπορο , κανναβουρι , νιζερ, λιναρι κλπ ) .Ενας ειναι ο σπορος ή περισσοτεροι;

Η κιτρινη τροφη δεν ειναι βιταμινη ... Ο μύθος της καλής αυγοτροφής και της κακής κιτρινης βιταμίνης

Το στικακι παχαινει και δημιουργει κινδυνους για καντιντιαση αν τα πουλια εχουν προδιαθεση

Το μηλο συντομα μαυριζει και πρεπει να βγαινει απο το κλουβι .Προτιμησε χορταρικα εποχης , οχι φρουτα

Δες εδω χρησιμα θεματα για το σερφαρισμα σου στην παρεα

Βοηθός περιήγησης στο GreekBirdClub.com

Ο χάρτης της παρέας μας

Δημοσίευση Νέου Θέματος στο Forum

Ανέβασμα φωτογραφιών με imgur

Ανέβασμα φωτογραφιών από συσκευές android

Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

6. Thanks xrisam , CaptainChoco thanked for this post
    Likes xrisam , CaptainChoco liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής