Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Το καινούργιο μου κουτί

Επειδή ήρθε η ώρα να χωρίσω τον μικρό αρσενικό από τους γονείς του και επειδή ο κάτω όροφος του χώρου τους δεν έχει ακόμα θέρμανση αποφάσισα να του φτιάξω ένα κουτί για να τον φέρω μέσα.
    και έχω δύο ερωτήσεις.
    Η πρώτη αφορά στην ταίστρα οικονομίας που πήρα για να δοκιμάσω.Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? θα βρεί ο μικρός τους σπόρους ή θα μείνει νηστικός? θα έχουν ροή οι σπόροι ή θα κολλήσουν ψηλά και δεν θα μπορεί να τους φτάσει?
    Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την αλλαγή της θερμοκρασίας.Στον χώρο του τώρα έχει 7 με 9 βαθμούς και στο διαμέρισμα έχω 24. Θα πάθει σοκ άν τον φέρω μέσα?

]picu[IM[IMG]gratis

bilder upload[/IMG]

bilder[/IMG]G[IMG]<a href='https://postimg.org/image/3mj2zlqsf/' target='_blank'><bilder kostenlos hochladen[/IMG]pload[/IMG]

anonymous
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Kostas Angelo Εμφάνιση Μηνύματος
    ...έχω δύο ερωτήσεις.
    Η πρώτη αφορά στην ταίστρα οικονομίας που πήρα για να δοκιμάσω.Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? θα βρεί ο μικρός τους σπόρους ή θα μείνει νηστικός? θα έχουν ροή οι σπόροι ή θα κολλήσουν ψηλά και δεν θα μπορεί να τους φτάσει?
    Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την αλλαγή της θερμοκρασίας.Στον χώρο του τώρα έχει 7 με 9 βαθμούς και στο διαμέρισμα έχω 24. Θα πάθει σοκ άν τον φέρω μέσα?....

1) θα βρει τους σπορους
    2) θα προσαρμοστει αμεσως στη νεα θερμοκρασια

3. Likes jk21, Kostas Angelo liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες, Υβρίδια, Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Κάθε πουλί χρησιμοποιεί διαφορετικά τις συγκεκριμενες ταΐστρες, τα περισσότερα τη χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα υπάρχουν όμως και ορισμένα που καθαρίζουν τους σπόρος μέσα στην τρύπα (που βάζουν το κεφάλι τους) με αποτέλεσμα να γεμίζει με τσόφλια, το πουλί να μη τρώει τους υπολοίπους σπόρους που είναι κάτω από τα τσόφλια και κατ επέκταση να μη κατεβαίνουν άλλοι σπόροι. Άσε την ταΐστρα απείραχτη για 4-5 μέρες και μετά έλεγξε αν συμβαίνει αυτό που περιέγραψα. Αν όχι, που είναι και το πιθανότερο είσαι κομπλέ. Επίσης κάποια πουλιά (πάλι λίγα) καταλαβαίνουν πως λειτουργεί και πετάν άθικτους τους σπόρους που δε θέλουν στο πάτωμα ώστε να κατεβαίνουν καινούργιοι και να τρων μόνο αυτούς που τούς αρέσουν, έτσι οι ταΐστρα μόνο οικονομίας δεν είναι ενώ επιπλέον το πουλί δεν τρέφετε σωστά. Αν μιλάμε για καρδερίνα οι ταΐστρες αυτές δεν ενδείκνυνται κατά τους χειμερινούς μήνες διότι λόγω χαμηλών θερμοκρασιών θεωρώ ότι δεν πρέπει να πιέζονται πολύ τα πουλιά να τρων όλους τους σπόρους, στους 24 βαθμούς φυσικά δεν έχεις τέτοιο θέμα.

5. Likes jk21 liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας