Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 23 από 23

Θέμα: Τιμπράντο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    'Ονομα
    Τάσος
    Κατοικίδιο
    timbrado español-2 τσιουαουα
    Post Thanks / Like
    Aλλο πραγμα ειπα αλλα δεν πειραζει ..Εμενα παντως τη δευτερη χρονια γινονται καλυτερα τα πουλακια..

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Λενε οτι μεχρι καποια ηλικια επηρεαζονται απ ηχους (αυτο λεει η θεωρια ) αλλα εχω ακουσει απο εκτροφεις ( απο εμπειρικα βιωματα , δεν ξερω αν ομως ειναι επαρκη στατιστικα ) οτι τελικα ισως τα πουλια να μην επηρεαζονται απο αλλες ρατσες στον ηχο , σιγουρα βεβαια απο την δικη τους

Προσωπικα δεν εχω την πειρα να βαλω σφραγιδα σε αυτο που ακουσα και μετεφερα , αφου δεν εχω αλλο ειδος καναρινιου μαζι με τα τιμπραντο (εκτος απο ενα θηλυκο ρατζακι εντελως προσφατα ) για να βγαλω συμπερασμα εστω με τα δικα μου πουλια .Μπορω να πω βεβαια οτι τα δυο αρσενικα μικροτερης ηλικιας που εχω , εχουν ξεκαθαρα κρατησει τη γραμμη του γεννητορα της γραμμης τους και ρεπουν σε πιο ημισυνεχες ρεπερτοριο , εντελως διαφορετικο απο ενα 92αρη πουλακι classico που επισης εχω μαζι τους . Σε καμμια περιπτωση επισης δεν εχουν επηρεαστει απο τις καρδερινες και δεν μου εχει πει και καποιο παιδι που χαρισα καναρινακια κατι αντιστοιχο .Ομως ακομα και να ειχα προσωπικη εμπειρια , στατιστικα δεν αρκει ουτε να επιβεβαιωσει την αποψη που αναφερω οτι ακουσα , ουτε την αντιθετη γνωμη και σιγουρα η μαρτυρια οσων γινεται περισσοτερων εκτροφεων , δινει πιο εγκυρο συμπερασμα
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Likes kostastim liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    'Ονομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια TIMBRADO ESPANOL
    Post Thanks / Like
    Θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου.Ναι Μαιρη τα timbrado επηρεαζονται στο τραγουδι τους απο την 10ηεμρα που ειναι ακομη μεσα στο αυγο..................εως και την δευτερη κανονικη πτεροροια που κανουν.
    δηλ απο την μερα που γεννιουνται μεχρι και μετα 1,5 χρονο γεματο.
    Tο timbrado ως ενας καλος μιμος μπορει ευκολα μεσα στο παρπανω χρονικο περιθωριο να αντιγραψει ενα αλλο ΖΩΝΤΑΝΟ πουλι οσο αφορα το τραγουδι του.......... ομως ΕΞΕΡΟΥΝΤΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ και αλλα ειδη πουλιων που δεν εχουν τραγουδι.
    Αυτο μπορει να γινει κατα ποσοστο (αντιγραφης)απο ενα 10% εως και 90% μεσα σε αυτην την χρονικη διαρκεια.
    Επισης πρεπει να συμπληρωσω οτι οταν ενα καλο timbrado με καλη γεννετικη οσο αφορα στην εκμαθηση του τραγουδιου του , μετα τον 1,5 χρονο της ζωης του θα κρατησει το τραγουδι που εμαθε αυτον τον εναμιση χρονο και μπορει να τραγουδισει -να συμπληρωσει και μερικα σημεια επιπλεον αν ακουει απο αλλα πουλια και μετα τον εναμιση χρονο της ζωης του .
    ΚΙΟΥΡΤΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ TIMBRADO EOO T31

5. Thanks jk21 , Efthimis98 thanked for this post
    Likes jimk1, tasosziak liked this post

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία