Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 84
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οπως ειδαμε και εδω
    Διατροφή της καρδερίνας στην εκτροφή με βίντεο στο ποστ 112

γνωστος εκτροφεας του εξωτερικου , δεν φοβαται καθολου να δωσει σπανακι , μαρουλι , αλσηνη στις καρδερινες του και αυτες το χαιρονται δεοντως !

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

2. Thanks Iscariot, Stefpars thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιαννης ζουγανελης
    Post Thanks / Like
    Παιδια απο οτι βλεπω τα λαχανικα σας ειναι ολα
    μαζεμενα απο χωραφια και παρκα.
    Εγω που δινω ζοχο και μπροκολο απο μαναβη
    ειναι επικυνδινο?
    Να το σταματησω?
    Το μονο που κανω ειναι να τα βαλω κανα τεταρτο
    σε νερο με ξυδι

4. Thanks jk21 thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    γαρδελια !!
    Post Thanks / Like
    Άμα τα πλύνεις και τα στεγνώσεις καλά όλα Ο.Κ.

6. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes jk21 , Iscariot liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Και μαρουλι να τους δινεις 2 φορες την βδομαδα δεν χρειαζεται το ξυδι
    Πιασε το μαρουλι το σπανακι βαλτα σε τρεχουμενο νερο και τριψτα με τα χερια σου,θα δεις οτι στην αρχη θα ειναι σαν να εχουν κατι σαν γλιτσα πανω στα φυλλα τους,οταν νιωθεις οτι "τριζουν" τα φυλλα περνατα 2-3 φορες ακομα και εισαι ετοιμος τα βαζεις χαρτι κουζινας τα αφηνεις15-20 λεπτα για να φυγει οτι νερο εχουν πανω ή να φυγει το περισσοτερο και τα βαζεις,τωρα οσο για το μπροκολο ακολουθεις την ιδια μεθοδο απλα οταν το εχεις κατω απο το τρεχουμενο νερο τα ανοιγεις μεταξυ τους να φυγει το χωμα που ισως εχει αναμεσα το αφηνεις και αυτο σε χαρτι και μετα εισαι ετοιμος,και πριν απο ολη αυτη την διαδικασια κανε ενα καλο πλυσιμο στα χερια σου γιατι μπορει να εχεις πιασει τιποτα που για μας να ειμαι τιποτα αλλα για τα πουλια να ειναι επικινδυνο
    Μπορεις να βαλεις 1-2 μαρουλια σε γλαστρες στο μπαλκονι σου και θα εχεις και εσυ δικα σου μετα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

8. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το μπροκολο θελει καλυτερο πλυσιμο αλλα απλα πλυσιμο με νερο βρυσης τρεχουμενο με πιεση .Αυτο γιατι εχει περισσοτερα << κρυφα >> μερη

Τα χορταρικα απ θεμα μικροβιων , εχουν περισσοτερο κινδυνο , οσα ειναι χαμηλα στο εδαφος και μπορει να κατουρηθουν απο ζωα πχ τα φυλλα του ταραξακου ( αν το μπουμπουκι του κατουρηθει χαλαει , ειναι εμφανες ) .Αλλα και αυτα με καλο πλυσιμο δεν εχουν κανενα θεμα .Ο ζωχος ειναι ψηλο φυτο και δεν εχει τετοιο θεμα . Σχεδον παντα απλυτο τον δινω .Πρεπει να προσεχουμε αν ειναι απο χωραφια με ελιες , για τυχον ψεκασμενα μερη για τον δακο της ελιας .Ακομα και εκει με καλο πλυσιμο θεμα δεν υπαρχει και αν υπαρχει , υπαρχει τις πρωτες μερες που τα εντομοκτονα ειναι ακομα ενεργα . Ομως φυτα οπως ο ζωχος , δεν εχουν θεμα ραντισματος απο τους παραγωγους που τα πουλανε στις λαικες .Αν και ανθεκτικοτατα σε ασθενειες και ελαχιστα ψεκαζομενα , ακομα και αν ψεκαστουν , πανε στη λαικη σε ασφαλες διαστημα .Το προβλημα υπαρχει στα μαρουλια ,που ειναι ευπαθη.Εκει οι καλλιεργητες συχνα δεν τηρουν το νομιμο ασφαλες διαστημα μεταξυ τελευταιου ψεκασμου και εμποριας του προιοντος .Για αυτο θελουν πολυ καλο ξεπλυμα . Εκει ισως εχει ισως νοημα (μονο εκει ) η χρηση αραιωμενου ξυδιου και προσωρινου ψεκασματος του χορταρικου και αμεσου ξεβγαλματος του μετα με νερο , ωστε να αδρανοποιηθουν τυχον υπολειματα , αφου τα εντομοκτονα ειναι κυριως χημικα που αποτελουν << βασεις >> που ριχνοντας εμεις << οξυ >> ηπιο δηλαδη το ξυδι , αδρανοποιουνται σχηματιζοντας αλατα που ξεπλενουμε μετα . Το ξυδι δεν προστατευει απο κανενα μικροβιο παρα αδρανοποιει για οσο διαστημα υπαρχει , καποια μονο που δεν μπορουν να αναπτυχθουν σε οξινο ph . Δεν ειναι βακτηριοκτονο αλλα βακτηριοστατικο οσο υπαρχει . Ο εμποτισμος σε ξυδι για αρκετα λεπτα , οδηγει σε προωρη αποδομη των θρεπτικων συστατικων των φυτων , πολυ πριν φτασουν στο στομαχι , ωστε να γινει εκει οτι πρεπει να γινει απο το υδροχλωρικο οξυ και τα χολικα υγρα γενικα .... Τρωμε εμεις σαλατες που εχουμε φτιαξει και ριξει λαδι και ξυδι πριν κανενα διωρο; γιατι να δινουμε κατι τετοιο στα πουλια μας ; Προσεξτε ... ακομα και εκει , το ξυδι δεν ειναι μονο του με το χορταρικο

οσο για οσους φοβουνται τα νιτρικα αλατα των εδαφων απο τη χρηση λιπασπατων , μαλλον δεν θα πρεπει να φοβουνται τα αλανιαρικα φυτα τυπου ζωχου που μαζευουμε απ αγονα ακαλλιεργιτα χωραφια αλλα εχει καποια βαση αυτο , για φυτα που ειναι καλλιεργειμενα σε χωραφια με λιπασματα . Ομως σε αυτη την περιπτωση , αν η επιπτωση ειναι σημαντικη , τι να συζηταμε για τους σπορους που βγαινουν απο φυτα που εχουν φαει τα αντερα τους σε λιπασματα ; να κοψουμε και αυτους;

η πραξη του κατα ποσο επηρεαζουν ή οχι , φαινεται με την καταθεση ζωντανω εικονων και βιντεο απο τη χρηση τους απο τον καθενα μας και εγω το εχω κανει κατα κορο . Αν ειδατε τα πουλια μου να δηλητιριαζονται και να εχω μαζικους θανατους τις επομενες μερες , τοτε να ανησυχειτε ... μαλλον το αντιθετο .Σχεδον καθε μερα εχουν χορταρικο ή ημιωριμο απ την φυση ! Ολα τα πουλια πανε πανω τους σαν τρελα . Οσο για τα νιτρικα αλατα που ισως να δινουν μακροπροθεσμα αποτελεσματα ... εχω πουλακια που ζουνε τοσα χρονια , εχω πουλακια που τα 3 τελευταια χρονια γινονται γονεις , εχω και γω την υγεια μου απο τη χρηση χορταρικων προσωπικα και δεν ξερω αν την ειχα και γω και αυτα , αν ετρωγα ξηρες τροφες και ας με φυλαξει ο Θεος απο καρκινους του παχεος εντερου αποτελεσμα συνηθως ξηρης διατροφης χωρις φυτικες ινες απο τα φυτα αυτα !!! Σε καθε τι βαζουμε ζυγαρια ..τιποτα δεν ειναι μονο για το καλο ...

10. Thanks Iscariot, wild15 thanked for this post
    Likes Iscariot, gonousas, wild15 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιαννης ζουγανελης
    Post Thanks / Like
    Παιδια αυτο με τα στεγνα λαχανικα ακουσα οτι ειναι μυθος
    Τελικα τι ισχυει?
    Αμα φαει μπροκκλο ας πουμε και πιει αμεσως νερο δεν ειναι το ιδιο?
    Η στη φυση αμα βρεχει δεν τρωνε;
    Ειναι και δυσκολο να τα στεγνωσεις τελειως
    Εγω μπροκολο του μπαρμπα σταθη που ξεπαγωνω μου ει αι αδυνατον να το στεγνωσω

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα χορταρικα εχουν σχεδον 80% με 90 % νερο . Θεωρητικα λοιπον , το να αφουμε απεξω ακομα ενα 10 % μαλλον αστειο φαινεται να δημιουργει προβλημα και ειναι αστειο , αν οποιος πλυνει τα λαχανικα , τα πλυνει πραγματικα και δεν κανει ενα προχειρο πλυσιμο , μην πω απλα μουσκεμα .

Ειδικα απο καρδεριναδες που αφηνουν την κουτσουλια μεχρι πανω στο κραχτοκλουβο και την τροφη στην ταιστρα μια φορα και πολυ σου λεω την εβδομαδα , μην περιμενεις σχολαστικο πλυσιμο στο χορταρικο ....

Οταν τυχον ακαθαρσιες πχ υπολειματα κοπρανων , ουρων ή εστω μικροβιων απο αλλη αιτια μεινουν πανω τους , τοτε χωρις υγρασια εχουν πολυ μικροτερη πιθανοτητα να αναπτυχθουν .Τα βακτηρια θελουν υγρασια συνηθως για να αναπτυχθουν πιο γρηγορα .Αρα ενα στεγνο χορταρικο , οχι τελεια πλυμμενο , ειναι λιγοτερο επικινδυνο (αλλα και παλι επικινδυνο ) για τα πουλια μας . Ενα καλα πλυμμενο , δεν εχει ουτε ετσι ουτε αλλιως προβλημα . Το καλοακαιρι η υγρασια που θα παραμεινει πανω σε λαχανικο που εχει πλυθει ομως καλα ! θα το κρατησει πιο λαχταριστο στο κλουβι γιατι δεν θα αφυδατωθει γρηγορα .Το χειμωνα η υγρασια θα ενυδατωσει πιο γρηγορα το πουλι (ακομα και αν ειναι σε πεντακαθαρο χορταρικο ) και δεν θα φαει αρκετο λαχανικο και θα στερηθει μερος των βιταμινων , γιατι μην ξεχναμε οτι τα πουλια ενυδατωνονται απο τα λαχανικα συν οτι αλλο ! Τελος υπαρχουν και χορταρικα που δεν τρελενονται στην αισθηση να τα μουσκευουμε ... χαλαει η υφη τους

Εγω πλενω μονο τα λαχανικα της λαικης , οχι τοσο για μικροβια (αλλα και για αυτα ) οσο για υπολειματα φαρμακων .Της φυσης πλενω μονο οσαν ειναι κοντα και απλωνεται πλησιον του εδαφους και κατω απο το υψος ενος ζωου ... Το ζωχο πχ δεν τον πλενω , ειδικα τις κορυφες του .Τον ταραξακο 100 % τα φυλλα , ποτε τα μπουμπουκια , οχι γιατι ειναι ψηλα απ το εδαφος αλλα γιατι μπουμπουκι που εχει κατουρηθει απο ζωο ,μαραινεται

13. Thanks adreas, ndlns thanked for this post
    Likes adreas, Iscariot, wild15, stefos, ndlns liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Εμενα δν εχει δημιουργηθει προβλημα μεχρι τωρα .. εγω τα πλενω γ λιγο με αρκετη πιεση στο νερο και μετα ισα που τα στραγγιζω σε ενα χαρτι κουζινας για να μη χαλασει η υφη οπως λεει ο Δημητρης ....
    το μονο χορταρικο π εδινα κ εβλεπα υδαρες κουτσουλιες ειναι το μαρουλι (το οποιο σταματησα να δινω) ..
    τα παγωμενα λαχανικα θεωρω οτι δε τα δινεις αν δν εχουν παρει θερμοκρασια δωματιου .. εγω σε αυτη τη περιπτωση αυτο που κανω ειναι οτν παρουν θ.δ. να τα τυλιγω με ενα χαρτι κουζινας να τα τιναζω λγ να φυγουν τ πολλα πολλα νερα και μετα τα δινω ....
    Υγ: αν αρχισεις να το κανεις και παρτηρησεις κτ υποπτο οσες φορες το εκανες πες μας τι ακριβως εκανες και τι εγινε κ με ποιο λαχανικο και απο που τ πηρες κλπ κλπ ..
    Υγ: αν φαει μπροκολο και μετα πιει νερο προφανως δν ειναι το ιδιο .. αλλα εχω παρατηρησει οτι το πουλι δε θα πιει τοσο νερο στην περιπτωση π ειναι βρεγμενο το χορταρικο μπορει να μη πιει και καθολου αρα παιζει αυτο με την υγρασια ..

HelloWorld

15. Thanks jk21 , adreas thanked for this post
    Likes jk21 , adreas, ndlns, Iscariot liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συμπληρωματικα θα ηθελα να πω , οτι τα περισσοτερα απ τα κατεψυγμενα λαχανικα , δεν βολευει να τα δινεις αμαγειρευτα ή σκετα τελως παντων στα πουλια οταν ερθουν σε κανονικη θερμοκρασια , γιατι σε πολλα χανεται η φυσικη υφη τους (γιατι ο παγος τα κρυσταλλωνει εσωτερικα και σπαει την δομη τους ) οχι ομως η θρεπτικη αξια .Βολευει ομως να δινονται ωμα ή μαγειρεμενα μεσα σε αυγοτροφες (μαγειρεμενα αλλοιωνονται πιο δυσκολα μετα )

Επειδη σε μια απο τις συζητησεις με το ιδιο θεμα που ειδα σε ομαδες του fb (που προφανως ειδες και πηρες και συ αφορμη Γιαννη ) ειδα ως απαντηση οτι αν τα πουλια τρωνε χορταρικα βρεγμενα , πινουν περισσοτερο νερο και αυτο δημιουργει διαρροια , να πω τα εξης :

μην μπερδευουν τη διαρροια (μπερδεμενο στερεο με υγρο τμημα της κουτσουλιας σε ακανονιστο σχημα ) με την υδαρη κουτσουλια (φυσιολογικου σχηματος κουτσουλια με διακριτα τα τμηματα της αλλα με υπερβολικα υγρα που διαβρεχουν και το στερεο τμημα και απλωνουν το χρωμα του συχνα γυρω γυρω )

οταν τα πουλια παρουν αρκετο νερο απο χορταρικα και το νερο που τα εχει διαβρεξει και παραμενει σε αυτα , απλα δεν πινουν τοσο απο την ποτιστρα και αυτο ειναι ευκολα παρατηρησιμο σε οσους δινουν προσοχη στην καθημερινοτητα των πουλιων τους

Επειδη σε αλλη ενοχοποιειται η υγρασια οτι αυξανει την προσληψη υπολειματων φυτοφαρμακων στα πουλια να πω τα εξης :

Τα φυτοφαρμακα και τα υπολειματατους στα χορταρικα και στα λαχανικα , πραγματι ειναι γενικα προβλημα και ειδικα σε ευαισθητα σε αλλοιωσεις , γιατι οι καλλιεργητες τα ραντιζουν παρανομα μεχρι τελευταια στιγμη (πχ μαρουλι ) ενω καποια αλλα λογω ιδιαιτεροτητων (πχ σχημα , μορφη ) οπως το μπροκολο , μπορει να κρυβουν ποσοτητες στο ξεπλυμα και θελουν προσοχη . Οταν ενα ομως χορταρικο ξεπλυθει πραγματικα και οχι προχειρα , δεν επηρεαζεται απο το στεγνωμα ως προς αυτα , γιατι δεν υπαρχει πουθενα το οτι τα φυτοφαρμακα γινονται πιο ενεργα ξανα αν ειναι μαζι με υγρασια .Αν κατι τετοιο συνεβαινε , δεν θα ελεγαν οι υπευθυνοι του κρατους και οι γεωπονοι , δεν ραντιζουμε οταν μετα απο μια μερα προκειται να βρεξει ... αν ισχυε κατι τετοιο , τοτε θα προτιμουσαν μια τετοια μερα ωστε βρεγμενα ξανα τα χορταρικα , να απορροφουσαν καλυτερα τα φαρμακα

Δεν φοβομαστε να δινουμε χορταρικα !! Δεν δινουμε ομως σε συνεχη παροχη σε αμαθα πουλια εντελως αλλα αυξανοντας μια μερα ανα βδομαδα . Ειναι λογικο οτι η ξαφνικη μαζικη παροχη (γιατι τα καημενα στερημενα μεχρι τοτε με κατι που τους αρεσει ενστικτωδως , το τρωνε σε ποσοτητα ) δημιουργει αλλη εντελως ισορροπια στο εντερο και φυσικη αλλα οχι παθολογικη κινητικοτητα . Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο αλλα ειναι ενοχλητικο στο πως αισθανονται και απ το στρες μπορει να εχουμε αλλα προβληματα .Πουλι ομως που τα εχει συνηθισει , μπορει και πρεπει να τρωει ακομα και καθε μερα αν ειναι δυνατον !

Δεν φοβομαστε να δινουμε χορταρικα με υγρασια πανω τους .Αρκει να τα πλυναμε πραγματικα και να μην τα ... μουσκεψαμε απλως

17. Thanks wild15 thanked for this post
    Likes adreas, wild15, ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ πάντως τους δίνω κάθε μέρα, όλο το χρόνο, ότι υπάρχει κάθε εποχή και δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα!
    Ό,τι δίνω το ξεπλένω σχολαστικά, αλλά στο στέγνωμα δεν είμαι τόσο φανατικός...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

19. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes jk21 , Iscariot liked this post

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία