Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)

Τελικά ξύδι ή σαπούνι;

Καλημέρα σε ολους! Σημερα ειναι πολυ ομορφη μερα για μενα γιατι θα παω να παρω απο τον εκτροφεα το παπαγαλακι! Εχω αγορασει ολα τα εξαρτηματα για το κλουβι. Η απορια μου ειναι ο καθαρισμος αυτων των εξαρτηματων οπως και του κλουβιου. Εχω διαβασει πολλα αρθρα εδω απλα δεν εχω καταληξει καπου γιατι αλλοι χρησιμοποιουν χλωρινη και αλλοι ξυδι. Σκοτωνει τελικα το ξυδι ολα τα μικροβια ή θελει χλωρινη; Σκεφτομαι να χρησιμοποιω ξυδι με νερο καθε 2-3 μερες για τον καθαρισμο των εξαρτηματων και του κλουβιου και μια φορα το μηνα χλωρινη στον γενικο καθαρισμο. Επισης τωρα που τα πηρα να τα πλυνω προτου τα τοποθετησω στο κλουβι; Και τελος τι ξυδι χρησιμοποιουμε; Αυτο που εχουν τα σουπερμαρκετ;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Ναι ο καθενας χρησιμοποιθ οτι θεωρει αυτος πιο καλο
    Κ εγω ξυδι χρησιμοποιω για τον καθαρισμο καθε παρασκευη λιγο νερο και ξυδι κ 1 φορα τον μηνα σκετο ξυδι και το αφηνω κανα 10λεπτο και στις πατηθρες το ιδιο.
    Για μενα παρε αυτα που εχεις παρει ηδη 2 φορες ετσι ωστε να πλενεις και να απολυμρνρις την πρωτη φουρνια και να βαζεις την αλλη στο κλουβακι
    Για το αν σκοτωνει ολα τα μικροβια δεν ξερω δεν ειμαι 100% σιγουρος να σου πω
    Αυτα απο μενα με το καλο το πουλακι να γινεται σμηνος σιγα σιγα
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)

Ranks Showcase

To ξύδι για καθημερινή χρηση είναι μια χαρά. Στο σούπερμάρκετ έχει μπουκάλι μεγάλο 1 λίτρο γύρω στο ευρώ και θα σε βγάλει καιρό.

Προσωπικά σαπουνίζω με υγρό πιάτων προδερμ baby και καυτό νερό έπειτα ξύδι και ξεβγάζω καλά.

Όταν κάνω όμως γενική καθαριότητα χρησιμοποιώ για σαπουνισμα ambitasol φαρμακείου (που δεν αφήνει άσχημη μυρωδιά) και καλό ξέβγαλμα εννοείται.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    το ξύδι είναι σίγουρα ότι πιο αθώο μπορείς να χρησιμοποιήσεις

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία