Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like

Κλουβί δίπλα σε καλοριφέρ

Καλησπερα! Στην φωτο ειναι το κλουβι που θα μπει την βδομαδα που ερχεται,το παπαγαλακι μου! Απλα το κλουβι οπως φαινεται και στην φωτο ειναι μπροστα απο καλοριφερ! Να διευκρινησω οτι το καλοριφερ δεν ανοιγει ποτε.Τουλαχιστον για φετος.Απλα το εβαψα το καλοκαιρι και αν πας παρα πολυ (σχεδον να ακουμπησει η μυτη πανω στο καλοριφερ) κοντα μυριζει.Θα υπαρχει προβλημα για το μικρουλι; Να το παω σε αλλο σημειο του δωματιου;
    Υ.Γ Για να σας προλαβω, ολα τα πραγματα που θα μπουν στο κλουβι θα τα αγορασω αυριο.Ποσες πατιθρες ειναι καλες για ενα παπαγαλακι;

Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 20-11-2016 στις 12:39 Αιτιολογία: Εμφάνιση φωτογραφίας

2. Likes Efthimis98 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Χρήστο.

Εφόσον το καλοριφέρ δεν ανοίγει ποτέ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό με τη μυρωδιά επίσης δεν το θεωρώ πρόβλημα, ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί. Αλλά πως και μυρίζει ακόμη μετά από τόσους μήνες; Θα έπρεπε να είχε φύγει η μυρωδιά.

Ο χώρος είναι ιδιαίτερα μεγάλος για ένα Lovebird, οπότε μπορείς να βάλεις αρκετές πατήθρες και παιχνίδια ώστε να μπορεί το παπαγαλάκι να παίζει και να σκαρφαλώνει. Νομίζω πως πρέπει να βάλεις γύρο στις τρεις με τέσσερις πατήθρες σε διάφορα ύψη και πάντα κατά πλάτος ή διαγώνια σε κάποια γωνία ψηλά. Δες στο θέμα του Γιάννη στο post #48. Είναι βέβαια λίγο ασφυκτικό, έχει πάρα πολλές πατήθρες. Εγώ θα πρότεινα να βάλεις σίγουρα κάποιο παιχνίδι όπως αυτό που έχει που κρέμεται από την οροφή αντί για κάποια πατήθρα.

Να βάλεις επίσης χρωματιστά παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις εσύ, εδώ θα βρεις πολλές ιδέες -με τα καλαμάκια είναι από τα πιο εύκολα-, ή να αγοράσεις με μπάλες και κουδουνάκια μέσα. Υπάρχουν πάρα πολλά.

Υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια. Επίσης, οι χρωματιστές πατήθρες μπορούν να αντικαταστήσουν κάποια ξύλινη, αλλά πρόσεξε να μην τη μαδάει. Αν τη μαδάει να είσαι προσεκτικός ιδιαίτερα και όταν αρχίσει να ξεφτάει να την αφαιρέσεις. Υπάρχει εδώ στο φόρουμ θέμα με καταγεγραμμένο πρόβλημα από αυτό και ξαφνικά από το πουθενά κινδύνεψε το παπαγαλάκι.
    Το ίδιο ισχύει με ό,τι σχοινένιο. Επίσης, μην πάρεις παιχνίδια με καθρέπτες και καθρεπτάκια.

Επίσης, εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα να φτιάξεις εσύ πατήθρες, όπως και ο Γιάννης στο post που σου παρέθεσα, με διακλαδώσεις ή σχήματος Υ, τις οποίες θα καταευχαριστηθεί να σκαρφαλώνει ανάμεσά τους και να τα δαγκώνει. Σχετικά άρθρα: Ασφαλή και τοξικά ξύλα για τα κατοικίδια πτηνά, Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου!.

Επιπλέον για τη θέση του, νομίζω πως πρέπει να βάλεις ένα άλλο τραπεζάκι ή να το μετακινήσεις σε ένα ψηλότερο μέρος, ώστε να είναι λίγο πιο ψηλά, περίπου στο ύψος των ματιών σου. Τέλος, το κλουβί να πατάει καλά, όλη η βάση του για να αποφύγεις τυχόν πτώση του κλουβιού.

4. Likes xrisam , XristosAngie Koki liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε μια τέτοια θέση είχα και εγω τα δυο κλουβια μου για δύο χρόνια με την διαφορα ότι τα είχα πάνω σε καναπε.

Ούτε εμεις αναβαμε καλοριφερ οπότε απο την εμπειρία μου θα σου πω σε σχεση με το παραθυρο να σκεπάζεις το κλουβι με ενα κουβερτάκι το βράδυ και να αφήνεις μονο μπροστα ακαλυπτο.

Για το θέμα της βαφής προσεχε να μην ακουμπάει το κλουβι πάνω στο βαμμένο καλοριφερ γιατί απο περιέργεια μπορεί να το δαγκώσει.
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 20-11-2016 στις 17:18

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα Χρήστο.

Εφόσον το καλοριφέρ δεν ανοίγει ποτέ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό με τη μυρωδιά επίσης δεν το θεωρώ πρόβλημα, ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί. Αλλά πως και μυρίζει ακόμη μετά από τόσους μήνες; Θα έπρεπε να είχε φύγει η μυρωδιά.

Ο χώρος είναι ιδιαίτερα μεγάλος για ένα Lovebird, οπότε μπορείς να βάλεις αρκετές πατήθρες και παιχνίδια ώστε να μπορεί το παπαγαλάκι να παίζει και να σκαρφαλώνει. Νομίζω πως πρέπει να βάλεις γύρο στις τρεις με τέσσερις πατήθρες σε διάφορα ύψη και πάντα κατά πλάτος ή διαγώνια σε κάποια γωνία ψηλά. Δες στο θέμα του Γιάννη στο post #48. Είναι βέβαια λίγο ασφυκτικό, έχει πάρα πολλές πατήθρες. Εγώ θα πρότεινα να βάλεις σίγουρα κάποιο παιχνίδι όπως αυτό που έχει που κρέμεται από την οροφή αντί για κάποια πατήθρα.

Να βάλεις επίσης χρωματιστά παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις εσύ, εδώ θα βρεις πολλές ιδέες -με τα καλαμάκια είναι από τα πιο εύκολα-, ή να αγοράσεις με μπάλες και κουδουνάκια μέσα. Υπάρχουν πάρα πολλά.

Υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια. Επίσης, οι χρωματιστές πατήθρες μπορούν να αντικαταστήσουν κάποια ξύλινη, αλλά πρόσεξε να μην τη μαδάει. Αν τη μαδάει να είσαι προσεκτικός ιδιαίτερα και όταν αρχίσει να ξεφτάει να την αφαιρέσεις. Υπάρχει εδώ στο φόρουμ θέμα με καταγεγραμμένο πρόβλημα από αυτό και ξαφνικά από το πουθενά κινδύνεψε το παπαγαλάκι.
    Το ίδιο ισχύει με ό,τι σχοινένιο. Επίσης, μην πάρεις παιχνίδια με καθρέπτες και καθρεπτάκια.

Επίσης, εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα να φτιάξεις εσύ πατήθρες, όπως και ο Γιάννης στο post που σου παρέθεσα, με διακλαδώσεις ή σχήματος Υ, τις οποίες θα καταευχαριστηθεί να σκαρφαλώνει ανάμεσά τους και να τα δαγκώνει. Σχετικά άρθρα: Ασφαλή και τοξικά ξύλα για τα κατοικίδια πτηνά, Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου!.

Επιπλέον για τη θέση του, νομίζω πως πρέπει να βάλεις ένα άλλο τραπεζάκι ή να το μετακινήσεις σε ένα ψηλότερο μέρος, ώστε να είναι λίγο πιο ψηλά, περίπου στο ύψος των ματιών σου. Τέλος, το κλουβί να πατάει καλά, όλη η βάση του για να αποφύγεις τυχόν πτώση του κλουβιού.
    Νταξει Ευθυμη τα παιχνιδακια αυτα ειναι φοβερα!!! Ελπιζω να τα βρω στα μεγαλα πετ σοπ..Ειδικα το πρωτο ειναι απιστευτο!Ελπιζω να το βρω!!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xrisam Εμφάνιση Μηνύματος
    Σε μια τέτοια θέση είχα και εγω τα δυο κλουβια μου για δύο χρόνια με την διαφορα ότι τα είχα πάνω σε καναπε.

Ούτε εμεις αναβαμε καλοριφερ οπότε απο την εμπειρία μου θα σου πω σε σχεση με το παραθυρο να σκεπάζεις το κλουβι με ενα κουβερτάκι το βράδυ και να αφήνεις μονο μπροστα ακαλυπτο.

Για το θέμα της βαφής προσεχε να μην ακουμπάει το κλουβι πάνω στο βαμμένο καλοριφερ γιατί απο περιέργεια μπορεί να το δαγκώσει.
    Σε ευχαριστω για τηις συμβουλες!!! Θα τις τηρησω!!!
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 21-11-2016 στις 13:41 Αιτιολογία: Συγχώνευση μηνυμάτων

7. Likes Efthimis98 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κάτι το οποίο θα ήθελα να συμπληρώσω είναι να προσέξεις να είναι ακτάλληλα για το μέγεθος των Lovebird, να μην είναι πολύ μεγάλα (δηλ. για μεγάλους ή μεγαλύτερους παπαγάλους) γιατί μπορεί να τα φοβάται.

9. Likes XristosAngie Koki liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Παιχνιδάκια πολλά θα βρεις και σε γνωστό παιχνιδιάρικο. Όχι για παπαγάλους αλλά για πιτσιρίκια. Έχει διάφορα πλαστικά που είναι μια χαρά για παπαγάλους.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

11. Likes XristosAngie Koki liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία