Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 21
    Από το κακό στο χειρότερο... μην πας στο Σχιστό! Το έχουμε όλοι ακουστά και όποιον μα όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει τα χειρότερα. Εκεί τα πουλιά είναι σε χειρότερη κατάσταση και από τα pet shop. Επίσης, στο Σχιστό πουλάνε και άγρια... αλλά ο αγώνας δεν είναι απλά για να μην πουλάνε άγρια αλλά για να μην πουλάνε καθόλου ζώα εκεί.

Και όντως, πάει ο κάθε άσχετος εκεί που δεν είναι εκτροφέας. Όταν ακούω αυτό το μέρος... πάντα συγχύζομαι.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Τι μαθαινει κανεις..Και να φανταστεις παω εκει 20 χρονια..Μενω 5 λεπτα με το αμαξι..Απλα πηγαινα παντα βολτα..Ποτε δεν εχω ενδιαφερθει για ζωακι.. Οποτε ψαξιμο σε μικρα πετ σοπ και...facebook....

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από XristosAngie Koki Εμφάνιση Μηνύματος
    Ωχ καταλαβα!Θελει πολυ ψαξιμο. Θα ριξω και μια ματια και στο παζαρι του σχιστου(αν το εχετε ακουστα). Πανε διαφοροι εκει που πουλανε ψαρακια ζωακια ψαρακια κτλ.Ελπιζω να ειναι οι ιδιοι εκτροφεις βεβαια. Σκοπος μου ειναι αυτος Ευθυμη! Να παρω ενα μικρουλι αρσενικο 2-5 μηνων και να το εκπαιδευσω σιγα σιγα. Θελει καλη ερευνα αγορας.
    Ειδικά στο Σχιστό μην πατήσεις.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish

Ranks Showcase

Καλησπέρα και εγώ τα έχω στο υπνοδωμάτιο τα κοκατιλάκια μου και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, απλά πρέπει να είσαι προσεκτικός σε ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω και να έχεις υπόψην σου ότι από μία ώρα και μετά θα πρέπει να χαμηλώνει το φως για να ηρεμούν και να κοιμούνται και εκείνα. Επίσης το πρωι συχνά μπορεί να σε ξυπνάνε αν κοιμάσαι στον ίδιο χώρο.
    Με το θυμιάτισμα σε καταλαβαίνω γιατί και η μητέρα μου θυμιατίζει κάθε μέρα, αλλά έχει γίνει συμφωνία και στο δωμάτιο μου θυμιάζει απέξω μόνο και όχι μέσα για να μην μυρίσουν τα πουλάκια. Είναι αρκετά συννενοήσιμη και με κατανοεί σε τέτοια θέματα ευτυχώς.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από XristosAngie Koki Εμφάνιση Μηνύματος
    Ωχ καταλαβα!Θελει πολυ ψαξιμο. Θα ριξω και μια ματια και στο παζαρι του σχιστου(αν το εχετε ακουστα). Πανε διαφοροι εκει που πουλανε ψαρακια ζωακια ψαρακια κτλ.Ελπιζω να ειναι οι ιδιοι εκτροφεις βεβαια. Σκοπος μου ειναι αυτος Ευθυμη! Να παρω ενα μικρουλι αρσενικο 2-5 μηνων και να το εκπαιδευσω σιγα σιγα. Θελει καλη ερευνα αγορας.
    οπως σου ειπε και ο ευθυμης μακρια απο εκει....το χειροτερο μερος να αγορασεις πουλακι ειναι εκει και τα πανηγυρια,καλυτερα να ψαχτεις απο τις ομαδες του fb....

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια!!! Και ημουν ετοιμος πριν κατι μερες να παρω ενα μπατζι απο πανηγυρι..το ειχε 10 ευρω.παλι καλα δν το πηρα..

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    konstantinos
    Κατοικίδιο
    καναρινια,καρδερινες
    Φιλε μου μην παρεις απο παζαρι η πετ ψαξε στο νετ και πιστεψε με θα βρεις πολλους αξιολογους εκτροφεις και τιμές χαμηλωτερες απ οτι σε πετ σοπ

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Χριστίνα
    Κατοικίδιο
    cockatiels, Μιμης το καναρινι ,Australian finches, society finches, waxbill finches

Ranks Showcase

Χρηστο, το δεύτερο πουλάκι που είχα ήταν budgie. Τόσο έξυπνο και καλό πουλάκι... Μας το έφερε ο πατέρας μου από εκτροφεα, ήταν πολύ μικρό σε ηλικία, μπορεί και 2 μηνών και ήταν άγριο. Το εκπαιδευσαμε εμείς και έγινε το καλύτερο πουλάκι, το πέμπτο μέλος της οικογένειας. Θα τα καταφέρεις και εσύ , μόνο πήγαινε εσύ , όπως είπαν τα παιδιά, στον εκτροφεα, να δεις και συνθήκες και τους γονείς. Σχιστό= παζάρι ψυχών και τα πετ σου πουλάνε και το σπουργίτι για καναρίνι.
    Οι παπαγάλοι είναι κοινωνικά πουλιά, θέλουν παρεουλα. Δεν θα ήταν ότι καλύτερο να είναι μόνο του σε ένα δωμάτιο ( την ημέρα φυσικά) και απλώς να σας βλέπει οπότε περνάτε. Θέλει να είναι στο δωμάτιο που συχναζεται εσείς πιο πολύ και για ύπνο καλύτερα εκεί που λες θα ήταν καλύτερα. Ειδικά όταν είναι και μικρουλης και του κάνετε εκπαίδευση, θέλει την παρουσία σας. Δεν είναι σαν τα καναρίνια που δεν χρειάζεται να σε δουν συνέχεια...Δεν είναι να μας γεμίζουν τον χρόνο μας, πρέπει εμείς να τους γεμίσουμε τον χρόνο τους.... Πιστεύω πως καυαλαβες τι ήθελα να πω. Αξίζει τόσο πολύ η συντροφιά των παπαγάλων ( και όχι μόνο)!

Κάτι που ξέχασα... Γιατί να το βγαλεις έξω να το πλυνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από Cristina; 17-11-2016 στις 19:57
    Enjoy life today, because life tomorrow is promised to no one!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Cristina Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρηστο, το δεύτερο πουλάκι που είχα ήταν budgie. Τόσο έξυπνο και καλό πουλάκι... Μας το έφερε ο πατέρας μου από εκτροφεα, ήταν πολύ μικρό σε ηλικία, μπορεί και 2 μηνών και ήταν άγριο. Το εκπαιδευσαμε εμείς και έγινε το καλύτερο πουλάκι, το πέμπτο μέλος της οικογένειας. Θα τα καταφέρεις και εσύ , μόνο πήγαινε εσύ , όπως είπαν τα παιδιά, στον εκτροφεα, να δεις και συνθήκες και τους γονείς. Σχιστό= παζάρι ψυχών και τα πετ σου πουλάνε και το σπουργίτι για καναρίνι.
    Οι παπαγάλοι είναι κοινωνικά πουλιά, θέλουν παρεουλα. Δεν θα ήταν ότι καλύτερο να είναι μόνο του σε ένα δωμάτιο ( την ημέρα φυσικά) και απλώς να σας βλέπει οπότε περνάτε. Θέλει να είναι στο δωμάτιο που συχναζεται εσείς πιο πολύ και για ύπνο καλύτερα εκεί που λες θα ήταν καλύτερα. Ειδικά όταν είναι και μικρουλης και του κάνετε εκπαίδευση, θέλει την παρουσία σας. Δεν είναι σαν τα καναρίνια που δεν χρειάζεται να σε δουν συνέχεια...Δεν είναι να μας γεμίζουν τον χρόνο μας, πρέπει εμείς να τους γεμίσουμε τον χρόνο τους.... Πιστεύω πως καυαλαβες τι ήθελα να πω. Αξίζει τόσο πολύ η συντροφιά των παπαγάλων ( και όχι μόνο)!

Κάτι που ξέχασα... Γιατί να το βγαλεις έξω να το πλυνεις;
    Ευχαριστω πολυ Χριστινα και Κωνσταντινε! Εξω δεν θα το βγαζω για να πλενω το κλουβι του; Εκτος αν μεταφερω το πουλακι σε ενα αλλο μικρο κλουβακι ωσπου να πλυνω το κλουβι εξω..

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Χριστίνα
    Κατοικίδιο
    cockatiels, Μιμης το καναρινι ,Australian finches, society finches, waxbill finches

Ranks Showcase

Την γενική καθαριότητα , δηλαδή να πλυνεις και το μεταλλικό μέρος του κλουβιου, δεν θα το κάνεις συχνά. Είναι βέβαια στην κρίση σου, αλλά πάνω από μία φορά το μηνα για μένα είναι υπερβολικό. Αυτό που θα χρειαστεί πιο συχνά είναι να αλλάξεις το κάτω μέρος του κλουβιου, που είναι καλά να έχει σχάρα στο πάτο για να μην έχει επαφή το πουλί με τα περιττώματα και καλά είναι να στρώσεις και χαρτί κουζίνας στο πάτο. Έτσι θα μπορείς να ελέγχει τις κουτσουλιές του και να μην ταλαιπωρησε με την καθαριότητα. Εγώ που έχω τα κοκατιλ μου στο υπνοδωμάτιο για τον ύπνο τους αλλαζω τα χαρτιά κάθε μέρα και το πάτο το καθαρίζω οπότε είναι ανάγκη.

Αυτό που είπες να έχεις και άλλο κλουβί για να το μεταφέρεις για την καθαριότητα είναι καλό, απλώς πιστεύω ότι δεν γίνεται να το κάνεις κάθε μέρα ή μερα παρά μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από Cristina; 17-11-2016 στις 21:40
    Enjoy life today, because life tomorrow is promised to no one!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας