Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 21
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like

Κλουβί σε υπνοδώματιο.

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω κάποιες τελευταίες ερωτήσεις προτού αγοράσω το παπαγαλάκι που θέλω. Αρχικά αν το κλουβί του παπαγάλου είναι πρόβλημα(για μένα κυριώς) αν το έχω μόνιμα μέσα, χειμώνα-καλοκαίρι,στο υπνοδωμάτιο. Επίσης αν όταν θα φεύγω, από τις 5 το απόγευμα μέχρι το βράδυ π.χ υπάρχει πρόβλημα αν είναι στο σκοτάδι(τώρα που νυχτώνει και νωρίς) ή θα πρέπει να του έχω ένα φωτάκι ανοιχτό; Τέλος, η μητέρα μου θυμιάζει το σπίτι μια φορά την βδομάδα και στο δωμάτιο υπάρχει καντήλι και κερί-ρεσό κάποιες φορές.Αυτό είναι πρόβλημα; Όταν θυμιάζει υπάρχει πρόβλημα να το βγάζω 10 λεπτά στο μπαλκόνι να ξεμυρίσει ή η αλλαγή περιβάλλοντος και θερμοκρασίας θα του κάνει κακό; Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά θέλω πολύ να το πάρω και προτού γίνει αυτό θέλω να ενημερωθώ πλήρως ώστε να ζει το μπάτζι στις καλύτερες συνθήκες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. Likes IscarioTis, Efthimis98 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Στο υπνοδωμάτιο δε θα έχει πρόβλημα. Και το χειμώνα αν θες να ανάβεις φως για σένα μετά τη Δύση του ήλιου σκέπαζε το κλουβί με ένα σκούρο πανί να μην ενοχλείτε. Το πρωί όμως τι ώρα ξυπνάς; θέλω να πω μη μένει σκοτεινό το δωμάτιο για ώρες πολλές και μαραζωσει το πουλάκι.
    Όσο για τα λιβανια εγώ θα το απέφευγα. Εδώ πειράζει τους ανθρώπους η τόσο έντονη μυρωδιά δεν θα πειράξει το ζώο; πρέπει να θυμιατιζεις παντού;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes IscarioTis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Φωτεινη
    Κατοικίδιο
    budgie sunny, black headed caique τσαρλι
    Post Thanks / Like
    συμφωνω με την μαργαριτα,τα πουλια δεν κανει να μοιριζουν κανενα ειδος καπνου και ουτε πρεπει η αλαγη της θερμακρασιας στον χορω τους να ειναι μεγαλη γιατι προκαλουνται διαφορες ασθενιες οπως εγκεφαληκα τουλαχιστον ετσι μου ειχε πει ο πτηνιατρος που παω το μπατζι μου αν δεν υσχειει διορθωστε με.
    Φυληκα

6. Likes Cristina liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like
    Κατάβα και ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Δηλαδή στο καθαρισμά του που θα πρεπει να το βγάζω στο μπαλκόνι θα υπαρχει πρόβλημα λογο αλλαγή θερμοκρασίας;

Ευθυμη περιμενω την πολυττιμη βοηθεια σου.
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 17-11-2016 στις 12:20 Αιτιολογία: Συγχώνευση

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δυστυχώς ή ευτυχώς Χρήστο είναι όπως ακριβώς στα περιγράφουν τα παιδιά. Αρχικά, θα ήθελα να μου διευκρινίσεις αν το παπαγαλάκι που θα πάρεις θα είναι ήμερο, ταϊσμένο στο χέρι ή από γονείς, μικρό σε ηλικία με την ελπίδα να το εξημερώσεις εσύ ο ίδιος ή ό,τι έχεις γενικά στο νου σου. Έπειτα θυμάμαι είχες πει ότι μελλοντικά θες να αποκτήσεις και άλλο πουλάκι, αντίθετου φύλου ώστε να γίνουν ζευγαράκι. Εκείνο το παπαγαλάκι θα είναι ήμερο ή όχι. Θέλεις να έχεις ένα ζευγάρι που μπορούν να είναι έξω μαζί σου και να παίζεται (το κατά δύναμιν αφού όταν είναι ζευγάρι συνήθως προτιμούν να ασχολούνται μεταξύ τους και να παραμελούν τον ιδιοκτήτη, όχι όμως ότι τον φοβούνται ή τρομάζουν στην παρουσία του. Αυτό βέβαια απαιτεί και τη δική σου καθημερινή ενασχόληση εκτός απροόπτων) ή απλά ένα ζευγαράκι που θα είναι καλά στο κλουβί τους και θα περνάς την ώρα σου χαζεύοντας τα; Εδώ, θέλω να μου επιτρέψεις να σου πω πως και αυτό έχει τη χάρη του, ειδικά αν φτάσεις σε σημείο να μην τρέμουν στην παρουσία σου και μόνο, πράγμα ιδιαίτερα εύκολο ακόμη και στα ενήλικα παπαγαλάκια του είδους, πόσο μάλλον στα κάτω του ενός χρόνου.

Εγώ δε θα πρότεινα το μόνιμα μέσα ή μόνιμα έξω. Η ιδανική λύση είναι το καλοκαίρι τα παπαγαλάκια να είναι σε εξωτερικό χώρο, προστατευμένο από τον ήλιο, τον αέρα και σαφώς τα αρπακτικά που υπάρχουν πλέον παντού ακόμη και στις μεγαλουπόλεις, και το χειμώνα να βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο που θα πληρεί ορισμένες προϋποθέσεις. Γνώμη μου επίσης, επειδή μένεις Αθήνα και τα κρύα εκεί δεν είναι και ιδιαίτερα τσουχτερά, θεωρώ πως με ορισμένες "τροποποιήσεις" μπορείς να τα έχεις και έξω. Αυτό βέβαια ισχύει μόνο σε περίπτωση που έχεις άγρια (μη ταϊσμένα στο χέρι ή εξημερωμένα) παπαγαλάκια και βέβαια αφού έχουν περάσει το καλοκαίρι και την πτερόρροια τους σε εξωτερικό χώρο ώστε να καλυφθούν με το κατάλληλο φτέρωμα σε κάθε περίπτωση.

Αν πάρεις ταϊσμένα στο χέρι ή μικρά σε ηλικία που θέλεις ή μπόρεσες να τα εξημερώσεις η λύση είναι να βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο όλο το χρόνο και το καλοκαίρι, όταν βρίσκεσαι στο σπίτι, να τα βγάζεις έξω για τουλάχιστον 10 με 15 λεπτά καθημερινά (εννοείται όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο) και το βράδυ να τα μετακινείς μέσα. Άλλωστε δεν υπάρχει ιδιαίτερη αλλαγή θερμοκρασίας, εκτός και αν έχετε αναμμένο το air condition επί μονίμου βάσεως.

Εγώ δεν θα πρότεινα το υπνοδωμάτιο ως χώρο ειδικά για τα πουλάκια. Δεν ξέρω βέβαια και τι χρησιμοποιείται εκεί. Τη θέλω να πω: συνήθως στο υπνοδωμάτιο οι γυναίκες και οι άντρες σε μικρότερο όμως βαθμό είναι το μέρος που περιποιούνται πριν την έξοδο τους. Δηλαδή, λακ, αρώματα, κολόνιες, αποσμητικά και άλλα τέτοια λοιπά προϊόντα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα στο αναπνευστικό των πουλιών το οποίο είναι υπέρ ευαίσθητο, θα μπορούσαμε να το παραλληλίσουμε με αυτό ενός ανθρώπου με άσθμα.

Ξέρω ότι οι γονείς, και ειδικά όσοι έχουν μεγαλύτερους ηλικιακά γονείς συνήθως, μπορεί να είναι κόλλημα το θυμιάτισμα. Για αυτό δεν έχω λύση, αλλά θεωρώ ότι εκείνη την ώρα μπορείς να αποσύρεις τα πουλάκια από το χώρο ή να έχεις ανοιχτή την πόρτα για λίγα λεπτά μέχρι να ξεμυρίσει ο χώρος του πουλιού. Εννοείται και κατά τη διάρκεια του θυμιατού. Αλλά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα επιβλαβές, αν αναλογιστεί κανείς πως ακόμη και έξω να τα βγάλεις τον χειμώνα, η ατμόσφαιρα θα είναι περισσότερο αποπνικτική. Το καλοκαίρι βέβαια δεν είναι πρόβλημα, απλά τα βγάζεις έξω ή είναι ήδη ανοιχτές οι πόρτες λόγω ζέστης.

Επίσης, το μπάνιο δεν είναι κατάλληλο λόγω υγρασίας και εκεί προϊόντων περιποίησης, καθαριστικά, απολυμαντικά και άλλα, η κουζίνα ή η σαλοκουζίνα (ανάλογα με τη διαρρύθμιση του σπιτιού) λόγω αναθυμιάσεων κατά το μαγείρεμα και ειδικότερα αν χρησιμοποιείται ορισμένα είδη σκευών (βλ. teflon και άλλα υπερθερμασμένα αντικολλητικά μαγειρικά σκεύη όπως Fluron, Supra, Silverstone και Xylon. Όταν θερμαίνονται και ιδιαίτερα όταν υπερθερμαίνονται εκλύουν πολυτετραφθοροαιθυλένιο -PTFE-, ένα θανατηφόρο άοσμο αέριο το οποίο σκοτώνει αργά και επώδυνα όσο πουλιά το εισπνέουν. Απλώνεται στο χώρο όπως ο καπνός και άλλα πουλιά μπορεί να τον εισπνεύσουν και άλλα όχι, αναλόγως με τα ρεύματα αέρος.).
    Λύση σε αυτό είναι να μην υπερθερμαίνουμε τα τηγάνια και τα σκεύη, ούτε να τα αφήνουμε να καίγονται στο μάτι (όπως κάθε σκεύος βέβαια).

Αυτά βέβαια ίσως να φτάνουν και στα όρια της υπερβολής, αν αναλογιστείς ότι και τα καυσαέρια από τα οχήματα μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στα πουλιά, αλλά μία χαρά επιβιώνουν τα πουλιά που ζουν και αναπαράγονται στις μεγαλουπόλεις. Απλά πρέπει να τα αναφέρουμε για να τα αποφεύγουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Π.χ. να μην βάζεις λακ στα μαλλιά και από πίσω να είναι το πουλάκι.

Όταν λες θα φεύγεις στις 5 η ώρα και θα επικρατεί σκοτάδι; Τελείως. Το χειμώνα δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα, το καλοκαίρι όμως σίγουρα. Εκτός και αν αφήνεις λίγο ανασηκωμένο το παράθυρο για να μπαίνει φως. Βέβαια και το πρόβλημα αυτό μπορεί να αντιμετωπιστεί ανάλογα με το αν τα μπάτζι είναι ήμερα ή άγρια, αν θα μένουν μόνιμα ή όχι εντός ή εκτός του σπιτιού.

Ελπίζω να μη σε κούρασα!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like
    Αν με κουρασες; Μην το ξαναπεις αυτο. Εκτιμω την βοηθεια ολων των παιδιων αλλα δεν θα σου κρυψω πως περιμενα (και) την δικη σου απαντηση. Ησουν κατατοπιστικοτατος και σε ευχαριστω πολυ οπως και ολους. Στο θεμα τωρα, θελω να παρω(σημερα θα παω σε μια γνωστη αλυσηδα pet shop να ριξω μια ματια) απο 2-5 μηνων μπατζι,ταισμενο απο γονεις ημερο. Αρχικα θελω να παρω ενα, να το μαθω,να μαθω και εγω γιατι πρωτη φορα θα εχω πτηνο(για αυτο και ολες αυτες οι ερωτησεις), και λιγο αργοτερα,καποιους μηνες μετα υποθετω,αν ειμαστε καλα θα παρω και ενα δευτερο για ζευγαρωμα. Βρηκα τον χωρο που θα το βαλω.Εχω στο σπιτι ενα υπνοδωματιο το οποιο δεν μενει κανεις(εμενα η αδερφη μου αλλα εφυγε λογω παντρειας). Θα το βαλω εκει. Διπλα στο παραθυρο.Η πορτα ειναι συνεχεια ανοιχτη,περναμε ολοι απεξω και πιστευω οτι οταν ειμαι σπιτι και οχι βολτα θα την βγαζω και εγω εκει και θα παιζω μαζι του. Απλα μετα τις 5 συνηθως ειμαι εξω μεχρι τις 11-12 το βραδυ.Αν υπαρχουν παρατηρησεις καλοδεχουμενες.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω άλλα να μην πάρεις από πετ σοπ. Τα περισσότερα ειδικά τα μεγάλα πετ σοπ εμπορεύονται πουλιά σε συνθήκες άθλιες. Μην το ρισκάρεις

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις τέτοιες αλυσίδες για απόκτηση παπαγάλου. Συνήθως οι συνθήκες που ζουν είναι άθλιες, μπορεί να είναι άρρωστα που δεν έχουν ακόμη νοσήσει -αν δεν είναι ήδη- αφού θα υπάρχουν σίγουρα άλλα πουλάκια που νοσούν αν όχι στο ίδιο κλουβί στο διπλανό. Επιπλέον η συμπεριφορά των ανθρώπων απέναντι στα παπαγαλάκια από τη στιγμή της αποστολής στο πετ σοπ μέχρι και την αγορά τους είναι άθλια. Έχουν αποκτήσει ήδη αρκετές τραυματικές εμπειρίες. Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον εκτροφέα ή έστω ιδιώτη που είχε κάποια γέννα (απαγορεύεται η δημόσια αναφορά σε αυτούς) τότε προτίμησε κάποιο μικρότερο, συνοικιακό pet shop. Μπορεί να είναι μικρότερο και να μην έχει μεγάλη ποικιλία από παπαγαλάκια σε μεταλλάξεις, φύλο ή ακόμη και ηλικία αλλά θα είσαι λίγο πιο σίγουρος ότι θα είναι υγιές το παπαγαλάκι, ή όσο το δυνατόν πιθανότερο. Βέβαια εξαρτάται και το μαγαζί, σε τι χώρους έχει τα πουλιά. Μπορεί κάποιο συνοικιακό πετ σοπ να έχει σε χειρότερη κατάσταση τα παπαγαλάκια από μία αλυσίδα. Αυτό θα το κρίνεις εσύ βλέποντας και επισκέπτοντας πολλά μαγαζιά. Άλλωστε δεν σε βιάζει κανείς.

Ενημερωτικά, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω ή να σε αποθαρρύνω, δες τι τράβηξε και συνεχίζει να τραβάει ο Νίκος: Νέο μπάτζι με πρόβλημα;.

Αν αγοράσεις από πετ σοπ όμως, θα πρέπει να ξέρεις και πως να ξεχωρίζεις το φύλο από μικρή ηλικία, να δεις τα σημάδια που δείχνουν πόσο μικρό είναι ένα μπάτζι, να δεις τα δείγματα που συγκλίνουν πως το μπάτζι είναι υγιές. Έτσι θα κάνεις την κατάλληλη επιλογή μέσα στο "χάος" των μπάτζι. Συνήθως σε κάθε κλούβα/κλουβί υπάρχουν ντουζίνες από παπαγαλάκια.

Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο ιδιώτη κοντά σου που είχε γέννα και να αγοράσεις από εκείνων. Έτσι θα ξέρεις τουλάχιστον την ηλικία και είναι πολύ πιθανότερο να βρεις κάποιο υγιές πουλάκι. Το πιο πιθανό βασικό. Μπορείς να κάνεις κάποια αναζήτηση στο facebook. Υπάρχουν πολλές και διάφορες ομάδες.

12. Likes ndlns liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από XristosAngie Koki
    ταισμενο απο γονεις ημερο.
    Αυτά συνήθως δεν πάνε μαζί. Και αυτό γιατί οι εκτροφείς ή ακόμη και οι ιδιώτες έχουν τα μπάτζι που τα ταΐζουν στο χέρι και τα πουλάν για ήμερα και αυτά που ταΐζουν οι γονείς που τα πουλάν για άγρια. Και αυτό γιατί είναι πιο γρήγορο να ταΐζεις στο χέρι από το να αφιερώνεις καθημερινά χρόνο όσο τα μικρά είναι στην φωλιά για να σε μάθουν και να σε συνηθίσουν. Α, και βέβαια μπορεί να μην θέλουν χάδια από άλλο, πέρα από αυτόν που τα μεγάλωσε... άρα αυτό σημαίνει δυσαρεστημένος πελάτης που δεν πήρε αυτό που πλήρωσε.

Αν είναι ταϊσμένο από τους γονείς και το πάρεις από 2 έως 5 μηνών είναι βέβαια αρκετά πιο εύκολο να το εξημερώσεις εσύ. Και αυτό προτείνω εγώ. Άλλωστε στα σχέδια σου είναι η απόκτηση και άλλου πουλιού. Προτίμησε να ξεκινήσεις με αρσενικό μπάτζι.

14. Likes Cristina liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2016
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    1 Lovebird(Kίκο)
    Post Thanks / Like
    Ωχ καταλαβα!Θελει πολυ ψαξιμο. Θα ριξω και μια ματια και στο παζαρι του σχιστου(αν το εχετε ακουστα). Πανε διαφοροι εκει που πουλανε ψαρακια ζωακια ψαρακια κτλ.Ελπιζω να ειναι οι ιδιοι εκτροφεις βεβαια. Σκοπος μου ειναι αυτος Ευθυμη! Να παρω ενα μικρουλι αρσενικο 2-5 μηνων και να το εκπαιδευσω σιγα σιγα. Θελει καλη ερευνα αγορας.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας