Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 365
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like

Θηλυκό lovebird μαδάει χαρτί από τον πάτο

παιδια καλησπερα,εχω ενα ζευγαρακι lovebirds,ειναι 10 μηνων,εδω και 1 μηνα το θηλυκο κοβει χαρτακια και κανει κομματια την εφημεριδα και την βαζει στην πλατη της,μηπως εχει αυγα;επισης οταν τα βγαζω εξω μπαινουν μεσα στα ρουχα που βρισκουν στο δωματιο και κανουν διαφορους ηχους....ξερω οτι δεν ειναι περιοδος για αναπαραγωγη σωστα; φυσικα φωλια δεν εχω βαλει,ειχα σκοπο να την βαλω τον φεβρουαριο,μαρτιο οπως μου ειπαν τα παιδια εδω μεσα,η ερωτηση μου ειναι τι να κανω;μηπως υπαρχει προβλημα και βρω τιποτα αυγα στον πατο του κλουβιου καποια μερα;

2. Likes Μανώλης 2 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νομίζω οι περισσότεροι παπαγάλοι έχουν αυτή την τάση να μαδανε το χαρτι και να ο πατάνε σαν να θέλουν να κλωσσισουν. Η Πηνελόπη μου το κάνει πάντα όταν κάνει αγουλακια αλλά έχει τύχει να το κάνει και σε άσχετη στιγμή απλά επειδή έφτανε το χαρτι.

Το κάνουν και με τα ριχταρια η τα σεντόνια, ισως επειδή δεν υπάρχουν τέτοια υλικά εντός του κλουβιού.

ΥΓ:Καλό είναι να αποφύγεις την εφημεριδα στο πάτο του κλουβιού. Προτίμησε το χαρτι κουζινας.

4. Thanks lagoudakis thanked for this post
    Likes lagoudakis, Cristina, Iscariot liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    ευχαριστω χρυσα για την απαντηση σου,απλα ειναι εντονο αυτο τις τελευταιες μερες....εχει φουσκωμενα τα φτερα της και την βγαζει πολλες ωρες στον πατο(φυσικα δεν δειχνει να ειναι αρρωστη,ειναι υπερκινητικη και τρωει κανονικα)και τωρα κατω κοιματε,οταν ανοιγω το φως στο δωματιο και παω κοντα αρχιζει τις επιθεσεις,απλα φοβαμαι μην γεννησει στον πατο....

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή προετοιμάζεται να ετοιμάσει φωλιά. Αν και όπως είπε και η Χρύσα είναι μία συμπεριφορά που συνηθίζουν πολλοί παπαγάλοι (και όχι μόνο) τα lovebird έχουν την τάση να στρώνουν την ξύλινη φωλιά τους με υλικό. Επειδή τα βάζει στην πλάτη της, εγώ θεωρώ ότι προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Και αν της βάλεις φωλιά σίγουρα θα τη στρώσει και θα προχωρήσει σε αναπαραγωγή. Βλέπεις ζευγαρώματα; Προφανώς επιλέγουν σκοτεινά μέρη, όπως τα ρούχα, για να χρησιμοποιήσουν κάποιο από αυτό ως φωλιά. Είναι επιθετική γιατί αρχίζει να προστατεύει το μέρος που επέλεξε ως φωλιά. Υπάρχουν δύο εναλλακτικές.

Η πρώτη είναι να βάλεις τη φωλιά, να γεννήσει τα αυγά και να τα αντικαταστήσεις με πλαστικά και μόλις ολοκληρώσει τον κύκλο του κλωσήματος να αφαιρέσεις τα αυγά. Ωστόσο είναι κρίμα να πετάξεις γόνιμα αυγά. Τουλάχιστον για εμένα.

Σε αυτή τη φάση, το ιδανικό θα ήταν να μην προχωρήσει σε αναπαραγωγή. Επειδή όμως είναι εντός του σπιτιού επικρατούν ευνοϊκές συνθήκες, αν εξαιρέσεις αυτή της διάρκειας του φωτός, ίσως μπορείς να το επιχειρήσεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αυξήσεις τις ώρες φωτός (αφήνοντας για μία με δύο ώρες παραπάνω το φως του δωματίου ανοιχτό) και κυρίως όσο οι νεοσσοί είναι στις πρώτες εβδομάδες της ζωής τους που απαιτούν συγκεκριμένα ταΐσματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Εσύ θα κρίνεις ποια τακτική θέλεις να ακολουθήσεις.

7. Thanks lagoudakis thanked for this post
    Likes lagoudakis, Cristina, Iscariot liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    σε ευχαριστω ευθυμη,προσωπικα θα προτιμουσα να κλεισουν χρονο(ειναι 10 μηνων τωρα)για να ειναι πιο ωριμα στο μεγαλωμα των μικρων,οποτε ελεγα να παμε για απριλιο...απλα το αγχος μου ειναι μην γεννησει στον πατω του κλουβιου....υπαρχει τετοια περιπτωση;;;;τα βλεπω να περνανε τις πιο πολλες ωρες στον πατο του κλουβιου,πριν ηταν σπανιο αυτο.....

9. Likes Cristina liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι, είναι αρκετά πιθανό να γεννήσει στον πάτο. Επειδή είναι μικρά σε ηλικία το πιο πιθανό είναι να γεννήσει άσπορα αυγά. Τρώνε σουπιοκόκκαλο; Οπότε αφαιρείς τα αυγά που θα γεννήσει στον πάτο και ακολουθείς όλη την διαδικασία (διατροφική προετοιμασία, φωλιά, υλικό κ.λπ.).

11. Thanks lagoudakis, Cristina thanked for this post
    Likes lagoudakis, Cristina liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    σημερα το πρωι ειδα αυγο στο πατο!!!!!!το ειχαν σπασει σε ενα σημειο!!!!το κοκκαλο το τσακιζει η θηλυκια....οσο για διατροφη αστο ειναι πονεμενη ιστορια....δεν μου τρωνε τιποτε δυστυχως εκτος απο σπορακια οτι και αν εχω βαλει δεν το ακουμπανε......εβαλα πριν λιγο μια φωλια και την αγνοουν χαρακτηριστικα....δεν ξερω τι να κανω!!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    2 lovebirds
    Post Thanks / Like
    σημερα μπηκαν μεσα....αλλο αυγο δεν εχω δει μεχρι στιγμης,το πιθανοτερο ειναι να ειναι ασπορα λογω ηλικιας,το θυληκο ειναι φουσκωμενο πισω και κοβει συνεχεια χαρτακια και τα κουβαλαει μεσα,τα μισα της φευγουν στο δρομο αλλα η προσπαθεια μετραει,τους ανοιξα την πορτα για να δω τι θα κανουν....ο αρσενικος βγαινει για 3 λεπτα και ξανα μεσα,αυτο γινεται συνεχεια,το θηλυκο βγηκε για 5 λεπτα συνολο και μετα στην δουλεια....κοψιμο χαρτακια και στην πλατη

14. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes Cristina, Iscariot liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Χριστίνα
    Κατοικίδιο
    cockatiels, Μιμης το καναρινι ,Australian finches, society finches, waxbill finches
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ούτε και τα δύο κοκατιλ μου τρώνε αυγοτροφη ή αυγό βραστό. Δοκίμασε να τους βάζεις βρασμένο αυγό ψιλοκομμένο , μαζί με το τσόφλι.
    Είδα πεσμένο το σουπιοκοκκαλο και θέλω να σου πω πως υπάρχουν και πλαστικά στηρίγματα γι αυτά.
    Enjoy life today, because life tomorrow is promised to no one!

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιάννη τελικά τι θα κάνεις, θα επιχειρήσεις να τα αναπαράξεις; Εγώ σου είπα όλες τις πιθανές εκδοχές παραπάνω, τι να κάνεις. Χωρίς αυγό ή έστω αυγοτροφή, λαχανικά και χορταρικά δεν βλέπω να πετύχει η όποια αναπαραγωγή. Ή τουλάχιστον οι πιθανότητες είναι μειωμένες.

Προς το παρόν μαζεύει το θηλυκό υλικό και μέχρι αύριο, μεθαύριο θα την έχουν στρώσει. Λογικά αύριο το πρωί θα έρθει και το δεύτερο αυγό.

Το σπασμένο αυγό που είναι;

17. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes Iscariot liked this post

Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία