Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 78910 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 91
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Μαρ
    Κατοικίδιο
    timbrado espaniol ( classico)
    Post Thanks / Like
    Θα ηθελα να παραθεσω ενα ερωτημα.Εφοσον ειναι τυπου θερμοκηποιο,το καλοκαιρι μηπως ανεβαζει θερμοκρασια θα πρεπει να βγαλουμε το καλυμμα ? Σε αυτη την περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε? Μην ξεχναμε τα κουνουπια, καθως και αρπακτικα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το ναυλον καλλυμα βγαινει ευκολα και σαφως αναφερομαστε για τους ψυχρους μηνες . Για τους θερμους μηνες χρησιμοποιειται απλα σαν βαση που αν θελουμε να δινει ασφαλεια απο αρπακτικα , τοτε απλα κανουμε αυτο που αναφερθηκε με το πρασινο μεταλλικο πλεγμα .Για τα κουνουπια πρεπει να προστεθει κουνουποσιτα προφανως ....
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Μαρ
    Κατοικίδιο
    timbrado espaniol ( classico)
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω πολυ τωρα υπαρχει μια ολοκληρωμενη αποψη ισως στο μελλον τη δοκιμασω

4. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    Βασίλειος
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα στην παρέα και καλή χρονιά να έχουμε! Κατόπιν επιθέσεως από άγριο πουλί στο καναρίνι μου πριν περίπου 2 μήνες, από την οποία τραυματίστηκε (ευτυχώς ελαφρά), αποφάσισα να φτιάξω κάτι που να προστατεύει τα 2 πουλάκια που έχω, ώστα να μπορώ να τα αφήνω έξω, χωρίς να έχω το άγχος μην πάθουνε τίποτα. Ομολογώ ότι το συγκεκριμένο θέμα ήταν ο,τι καλύτερο βρήκα και με ενέπνευσε να φτιάξω και γω κάτι αντίστοιχο. Για να μην μακρηγορώ, προχωρώ κατευθείαν στην παρουσίαση, όσο πιο συνοπτικά μπορώ!

Αρχικά αγόρασα από το ίντερνετ το θερμοκήπιο τεσσάρων ορόφων Greenpico διαστάσεων 69 x 49 x 155 cm (38 ευρώ με τα μεταφορικά)

Εν συνεχεία αγόρασα από το ebay ένα αντίστοιχο κάλυμμα για δύο ορόφους που είναι σχετικά διαφανές (περίπου 7 ευρώ)
    eBay item number:
    332615387901

Μόλις έφτασε το θερμοκήπιο το συναρμολόγησα, χωρίς να βάλω το κάλυμμα που περιείχε στην συσκευασία.
    Κάθε όροφος απέχει περίπου 32cm ο ένας με τον άλλον και στο πάνω ράφι, στο κέντρο του, φτάνει μέγιστο ύψος 47,5cm
    Για καλή μου τύχη, ήταν στο όριο οι διαστάσεις που ζητούσα για τα κλουβιά μου!

Μετά το επένδυσα με κοτετσόσυρμα, (δένοντας με ταιραπ) αφήνοντας κενό την πίσω πλευρά (αυτήν που θα ακουμπάει στον τοίχο),
    έβαλα νάυλον σε κάθε ράφι, το οποίο και κόλλησα (από την κάτω πλευρά) με ταινία στις 4 άκρες.

Στους 2 κάτω ορόφους έβαλα γλαστρούλες (με πέτρες μέσα) για να βαρύνει η κατασκευή και φυσικά να ομορφύνει! (Προτείνω φυτά χαμηλού ύψους)
    Μόλις έφτασε και το κάλυμμα από το ebay, το τοποθέτησα στην ουσία ανάποδα, με τα φερμουάρ πίσω δηλαδή. Στην μπροστινή πλευρά και στις 2 πλαινές,
    έκοψα με φαλτσέτα το νάυλον, ώστε να μπορούν να βλέπουν τα πουλάκια!

Για να βγάλω το πάνω κλουβί, ανασηκώνω λίγο το κάλυμμα, γι'αυτο δεν το έχω δέσει με ταιραπ στο πίσω μέρος,
    έχει βέβαια τα σχοινάκια στην κάτω μερία που μπορείς να τα δέσεις...

Ελπίζω να βοήθησα και γω με τη σειρά μου να εμπνεύσω κάποιον άλλο και να είναι τα πουλάκια μας υγιή και ευτυχισμένα!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ όμορφο, μπράβο !!!

7. Likes vaskospro, koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όμορφα και τακτοποιημένα...
    Αν έχεις πρόβλημα με την σταθερότητα μπορείς να βάλεις 2 στραβόβιδες στον τοίχο και να τις γυρίζεις με το χέρι 90 μοίρες για να το αφαιρείς
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

9. Likes koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    Βασίλειος
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Πριν βάλω τις γλάστρες ομολογώ ότι είχα σκοπό να το στερεωσω με βίδες στον τοίχο,
    αλλά έχει βαρύνει παραπάνω απ ότι περίμενα και γω! Μπορεί ανετα να συγκρατηθεί από έντονο άνεμο και από επίθεση γάτας...
    Σίγουρα άμα βάλω και τις βίδες θα ειμαι 1000 τοις 100 ήσυχος!

11. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2018
    'Ονομα
    John
    Post Thanks / Like
    Να προσθέσω και εγώ τις φωτογραφίες μου, μίας και από εδώ πήρα την ιδέα να πάρω θερμοκήπιο για να έχουν προστασία από το κρύο και τα αρπακτικά τα πουλάκια μου. Πρόσφατα είχα πολλές επιθέσεις αρπακτικών, αλλά ευτυχώς δεν είχαμε κανένα τραυματισμό. Οι διαστάσεις είναι 150*150*195 κόστος 99€ με τα μεταφορικά. Παίρνει άνετα 8 60αρες. Εγώ έχω 4 ζευγαρακια μέσα.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

13. Likes IscarioTis, mitsman, wild15, ndlns, vaskospro liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Πολυ ωραιο ρε,με τον αερα λες να μην εχεις θεμα?για σημερα μιλαω γιατι σε μας γινεται της φοφης
    Ω ρε φιλε πρεπει να ειδα τους καρποντακους

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

15. Likes DScythe liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πωωω φοβερο είναι... σουπερ μινι εκτροφείο!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

17. Likes DScythe liked this post

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 78910 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία