Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 28
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Τόλης Χασιώτης
    Κατοικίδιο
    λουγαρα,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Καλα εσυ Τασο εισαι η εξαιρεση του κανονα!Απο 8 πουλια και τα 8 θηλυκα ειναι εξαιρετικα σπανιο.Γι αυτο κιολας καλο θα ειναι να ξεκιναμε με περισσοτερα ζευγαρια.Λογικα θα εβαλες αρσενικο αρχεγονο με θηλυκια μεταλλαγμενη ετσι;
    Αλλα δεν καταλαβα γιατι δεν σου αρεσουν τα ποσοστα;Γενετικα τα πουλια θα εχουν αυτα τα ποσοστα αιματος απο μπαλκανικα,δεν ειναι πιθανοτητες να βγουν μεταλλαγμενα αν αυτο καταλαβες..

*Αν γινεται να μεταφερθει το θεμα ως ξεχωριστο καπου θα ηταν καλυτερα για να μην ζαλιζουμε και τους μη ενδιαφερομενους,αλλα κι επειδη ειναι ασχετο με το θεμα.

2. Likes tasos-mo liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    Ωδικα πτηνα..
    Post Thanks / Like
    εξαιρεση που επιβαιβεωνει τον κανονα...χαχαχα τα τραβαω κατι τετοια..
    μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις... αν τα θηλυκα που θα παρεις.. ειναι στο 50% των μειτζορ ολα;;;... τοτε τι κανεις;;; γιαυτο διευκρινησα οτι εγω ειχα ενα ζευγαρι... δεν ξερω ποσα εχουν τα παιδια,γιαυτο επιφυλασσομαι..

4. Likes Τόλης, kostaskirki liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Τόλης Χασιώτης
    Κατοικίδιο
    λουγαρα,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasos-mo Εμφάνιση Μηνύματος
    εξαιρεση που επιβαιβεωνει τον κανονα...χαχαχα τα τραβαω κατι τετοια..
    Χαχαχα φανταζομαι την ανυπομονησια που θα ειχες και μετα θα σου ερχοταν να τα αμολησεις ολα!

Θα ειναι σιγουρα στο 50% μέιτζορ και 50% μπαλκανικα τον πρωτο χρονο οπως και να 'χει..Μετα οσο τα ζευγαρωνεις με μπαλκανικα σε βαθος χρονων,χανονται τα χαρακτηριστικα των μέιτζορ και υπερισχυει το αιμα των μπαλκανικα.

6. Likes stefos, tasos-mo, kostaskirki liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Τόλης Χασιώτης
    Κατοικίδιο
    λουγαρα,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasos-mo Εμφάνιση Μηνύματος
    αν τα θηλυκα που θα παρεις.. ειναι στο 50% των μειτζορ ολα;;;... τοτε τι κανεις;;;
    Τωρα καταλαβα τι εννοεις μαλλον!Και να μοιασουν περισσοτερο στα μέιτζορ τον πρωτο χρονο(γιατι 100% μέιτζορ δεν γινεται να βγουν) δεν τρεχει κατι,γιατι στα επομενα ετη σιγα σιγα θα χαθουν αυτα τα χαρακτηριστικα.

8. Likes stefos, tasos-mo liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    Ωδικα πτηνα..
    Post Thanks / Like
    ναι για φαινοτυπο μιλαω... θεωρητικα θα ειναι ο γονοτυπος 50-50... αλλα το θεμα ειναι τι υπερτερει;; δεν το εχω ψαξει για αυτη την περιπτωση.. και εγω εικασιες κανω..

10. Likes Τόλης liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τολη εχεις δει ποτε απογόνους απο μπαλκανικα με μειτζορ να εχουν μετα απο καποια χρονια το μέγεθος της μπαλκανικα?
    Ρωτάω γιατί εγώ όσες φορές είδα τέτοιους απόγονους ήταν κάτι ενδιάμεσο! Θα με ενδιέφερε αυτό εάν το ξέρεις γιατι από μεταλλάξεις δεν σκαμπαζω!και με οσους το εχω κουβεντιασει αυτο μου λενε.
    Να φανταστείς ότι τα δικά μου πουλιά είναι γύρω στους 12 πόντους,πολύ μικρά!Για καρδερίνες μιλάμε.....μην παρεξηγηθούμε!

12. Likes Τόλης, stefos, tasos-mo liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Τόλης Χασιώτης
    Κατοικίδιο
    λουγαρα,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Οχι Κωστα δεν εχω δει μπαλκανικα που να προερχεται απο μέιτζορ μετα απο αρκετες γενιες.Ο,τι εγραψα ειναι θεωρια και μονο,αλλα φανταζομαι κι εσυ αυτα που ειδες δεν θα ηταν και 5ης-6ης γενιας για να βγαλουμε ακριβη συμπερασματα ετσι δεν ειναι;Για μεγεθος πουλιου,μασκας κ.τ.λ. δεν ξερω πως θα ειναι οι απογονοι μετα το ζευγαρωμα αλλα γονιδια θα εχουν και απο τους 2.Με το περασμα των χρονων η λογικη λεει οτι θα εχουμε πουλια πιο κοντα στα μπαλκανικα εμφανισιακα και σιγουρα αιματα αυτων,η γενετικη ομως τι λεει;Το αν θα παραμεινουν ογκωδη τα πουλια οσες γενιες κι αν περασουν μενει να το δουμε στην πραξη απο τα παιδια κι οποιον αλλο το προσπαθησε σε βαθος χρονου.

14. Likes stefos, kostas karderines, tasos-mo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι τολη αυτά που είδα δεν ήταν πολλές γενιές γι αυτό ρωτησα μήπως είχες δει! επειδή το έχω κουβεντασει και με τον Κώστα θα είναι ενδιαφέρον να το συνεχίσουν τα παιδιά και τα επόμενα χρόνια για να δούμε τι γίνεται!
    Πάντως το τελευταίο πουλάκι που έβαλε από τέτοια διασταύρωση είναι σπέσιαλ! και στην τελική τα παιδιά κανουν κάτι που τους αρέσει και αυτό έχει σημασία!εγώ πάντως τους στηρίζω με χίλια!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Τόλης Χασιώτης
    Κατοικίδιο
    λουγαρα,καρδερινες
    Post Thanks / Like
    Εννοειται τους στηριζουμε ολοι κι αν καποια στιγμη εχω καποια στοιχεια ή φωτο που θα βοηθησουν θα τα αναρτησω εδω!
    Αστα ομως εσυ αυτα προς το παρον και κοιτα να μας παρουσιασεις καμια λευκη με μαυρα ματια!Τοσα χρονια ακουω αλλα δεν εχω δει ακομα..

17. Likes kostas karderines, tasos-mo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για να δούμε τολη αλλα δεν είναι και τόσο εύκολο!το παλευω αρκετα χρονια φιλε αλλα....έφτασα κάποιες στιγμές αρκετά κοντά αλλα ειχα και άτυχιες,θα δουμε!
    Αυτό εδώ ας πούμε είναι του 2009 !το μεγαλυτερο ποσοστο ηταν λευκο,τα πόδια του φιλε και το ράμφος μου ειχαν κάνει τρομερή εντύπωση γιατί ήταν σχεδον διαφανα!αλλα το εχασα στην πτεροροια! δυστυχώς τότε πέρα από το να σπάω την ασπιρίνη και να του βάζω στο νερό δεν ήξερα από φάρμακα!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας