Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 μέχρι 90 από 106
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη ημουν σιγουρος ότι θα μετεφερες με ποιο κατανοητο (οσο είναι τελως παντων εφικτο για θεματα γενετικης ) την ουσια του αρθρου , για αυτό δεν προεκταθηκα περισσοτερο σε θεματα που δεν τα παω καλα στην αναλυση τους , κατανοω βεβαια το τελικο συμπερασμα

Αυτό που εχουμε δει ηδη στο θεμα του βαψίματος της καρδερίνας Καρδερίνα , το βάψιμο της μάσκας , red mask of european goldfinch

δηλαδή ότι η υγεια επηρεαζει συνεργατικα με τη ληψη καροτενοειδων , το μεταβολισμο και αποδοση τελικα των καροτενοειδων στο φτερωμα των πουλιων , προφανως ισχυει και ευρυτερα .Το ποιοι παραγοντες την επηρεαζουν δεν είναι σιγουρο ότι σε όλα τα ειδη πουλιων είναι ιδια , σιγουρα όμως καποια μπορει να είναι και κοινα .Στην καρδερινα το όχι τελειο βαψιμο παντως στην εκτροφη , παρα την ληψη καροτενοειδων και ανεξάρτητα θεματων υγειας , πρεπει να μην είναι εφικτο λογω καποιας βελτιωσης στην προσπαθεια των εκτροφεων στο σημειο του χρωμοσώματος EDMTFH ( το εταιρο θα συνεχιζω να λεω ότι είναι το ενζυμο CYP2J19 που εμφανίζεται λογω του χρωμοσώματος 15 και όχι ακριβως γονιδιο ) που αυτή τη στιγμη ισως είναι αγνωστη

Τωρα ως προς την hdl .... είναι γνωστο ότι το αυγο και συγκεκριμένα ο κροκος του την ευνοει ιδιαιτερα .Αντίθετα τα ταγγισμενα λιπαρα οξεα και ειδικα οσα λογω θερμανσης εκτος της οξειδωσης μετατρέπονται σε τρανς λιπαρα , εχουν το αντιθετο αποτέλεσμα ...

Εκει πρεπει ισως να εστιασουν οσοι επιμενουν να βαφουν με χρηση ετοιμων ξηρων αυγοτροφων με φυτικα πολυακορεστα ελαια ευκολα επηρεαζόμενα από το φως , τον αερα και την υγρασια αλλα ακομα περισσοτερο και patee ( με εξτρα φυτικα ελαια ) αυγοτροφων που προφανως .Ολες αυτές και ψημένες είναι και δεν τις βαζουν για μερικες ωρες στο κλουβι και τις υγραινουν με νερο

2. Likes Deukalion liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Post Thanks / Like
    Με μπέρδεψες λίγο με τα γονίδια τώρα και τους αριθμούς.Με καρδερίνες δεν έχω ασχοληθεί,αν και τις μεταλλάξεις των Major,τις ξέρω με κλειστά μάτια και τις εξηγώ (εκτός απο μία αν θυμάμαι καλά) έχοντας σαν βάση τις μεταλλάξεις των καναρινιών.Αυτό το κοινό σημείο είχα συμπεράνει μετά απο συζητήσεις με τον Νίκο απο την Λάρισα.
    Τα πουλιά,ναι,έχουν διαφορές γενικά.Αρχιτεκτονικά όμως μοιράζονται κοινές λειτουργίες και όσο πιο βαθιά πάμε σε σημεία αναφοράς στον κόσμο των πτηνών,τόσο μεγαλύτερη συγγένεια θα βρίσκουμε.
    Επι παραδείγματι,σε ανάλογη έρευνα που εχει γίνει στα zebra το γονίδιο της επιδερμίδας EDMTFH δεν εξετάζεται καθόλου.Εντόπισαν όμως το CYP2J19,το οποίο μάλιστα έχει υποστεί τριπλασιασμό(χρωμοσωμική μετάλλαξη)σε σχέση με άλλα finches.Ετσι οι επιστήμονες το χωρίζουν σε Α,Β και C τύπο.Εχουν δηλαδή τρεις μορφές του ίδιου γονιδίου στην σειρά.Βρήκαν οτι ο Β-τύπος καθορίζει το κόκκινο χρώμα του ράμφους και οτι υπάρχει μια γονιδιακή μετάλλαξη που ακυρώνει αυτό το γονίδιο,επιτρέποντας στο κίτρινο να αναδειχτεί.Είναι κατι το αντίστροφο αυτού που έγινε με τα καναρίνια (σχηματικά,και όχι κυριολεκτικά).

Τώρα ξαναπήρα τον λόγο πιο πολύ για το παρακάτω υστερόγραφο.
    Όλα αυτά,πάνω κάτω,που έχω γράψει στο παρόν θέμα,είναι γραμμένα σε υποθετική γραμμή εδω και δεκα χρόνια.Εχουν γραφτεί καθαρά και ξάστερα σε βιβλίο,πριν καν επιβεβαιωθουν οι εικασίες απο έρευνες.Για να γίνει αυτό,σημαίνει οτι αυτά ήταν γνωστά εμπειρικά τουλάχιστον 15 χρόνια πριν,δηλαδή φτάνουμε στο 2000.Επειδή διαβάζω αρκετά,πολλά πράγματα ήταν γνωστά εδω και πάρα μα πάρα πολλά χρόνια.Δεν φταίει η Ελλάδα,που άργησε να δημιουργήσει μια εκτροφική κοινότητα,αυτά που λέμε,δεν είναι γνωστά μαζικά,ούτε στο εξωτερικό.Υπάρχει πρακτική εξήγηση για όλο αυτό.
    Τα παραπάνω τα έγραψα με σκοπό να δείξω πως τα παραπάνω επαναστατικά ευρήματα,είναι κατα κάποιο τρόπο χθεσινά νέα.Με νόημα αναφέρω οτι και στην έρευνα για τα λευκά υπολειπόμενα,κάποια απο τα δέιγματα των κανονικών καναρινιών ήταν πάλι gibber italicus.
    Σε κάθε περίπτωση γνωρίζω αρκετά πράγματα εδω και δύο χρόνια,ωστόσο το επίπεδο αλλά και ο προσανατολισμός του ενδιαφέροντος γενικά των εκτροφέων,δεν μου έχει επιτρέψει μέχρι χθες να τα γράψω.
    Χθες έγινε ένα κομβικό σεμινάριο στην ΑΛΟΠ όπου για εμένα είναι και το εναρκτήριο βήμα σε μια μεγάλη προσπάθεια που θα ακολουθήσει.
    Ας ευχαριστήσω και απο αυτό το βήμα,τον κύριο Μάκη Γερολυμάτο για την εμπιστοσύνη και την προτροπή που μου δείχνει στην παραπάνω κατεύθυνση.

4. Likes IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

η ουσια Δημητρη ειναι , οτι και εδω υπηρχαν δημοσιευμενα νωριτερα : Tο βάψιμο του red siskin στη φύση , ανατρέπει οτι ξέραμε για το κόκκινο καναρίνι;

και ηταν αναμενομενα και τα αποτελεσματα των ερευνων σε καναρινια που τις ειδαμε στο παρων αρθρο στο αρχικο ποστ το 2106 αλλα στον οργανωμενο χωρο των εκτροφεων , φαινοντουσαν αστεια , γιατι δεν ειχαν παρουσιαστει απο ατομα του χωρου επισημα και δεν γινοταν αποδεκτα .Μεχρι προσφατα διαβαζα οργανωμενους με κυρος να μιλουν για τη λουτεινη στα κοκκινα σαν κατι δαιμονικο ...

Ειναι σημαντικοτατο που εστω και τωρα αυτο αλλαζει !

Παραθετω την << παρουσιαση >> του σχετικου σεμιναριου που αναφερεις

https://alop.gr/2018/02/

6. Likes Deukalion, adreas liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    η ουσια Δημητρη ειναι , οτι και εδω υπηρχαν δημοσιευμενα νωριτερα : Tο βάψιμο του red siskin στη φύση , ανατρέπει οτι ξέραμε για το κόκκινο καναρίνι;
    Ωραίο θέμα μου παρέθεσες,θα το διαβάσω.Στο πρώτο μήνυμα τα δύο link δεν δουλεύουν και ειδικά το πρώτο με ενδιαφέρει.Το δεύτερο φαντάζομαι είναι απο το βιβλίο του Birkhead για το κόκκινο.Φανταστικό βιβλίο,κυκλοφορεί ελεύθερο ("σπασμένο") στο ιντερνετ.Το προτείνω,είναι ένας επιστήμονας που έχει αφιερώσει όλη του την ζωή στα πτηνά,όπως και ο Hill,η Kimball κα.

Σχετικά με τους εκτροφείς,νομίζω υπερεκτιμάς το θέμα.Είμαστε πολύ πίσω στην ορνιθοκουλτούρα και δεν έχουμε σταθερές γέφυρες με άλλα είδη πτηνών,όπως οι παπαγάλοι.Κάτι τέτοιο όμως υπάρχει στο εξωτερικό.Είμαστε πίσω λοιπόν,συγκυριακά.
    Η δαιμονοποίηση της λουτείνης μπορεί πολύ εύκολα να έρθει,αφού υποθέτω το βάψιμο του "μάστορα" φαίνεται κατα πρώτο λόγο στα μωσαικά.Εκεί,ακόμα και λάθος στην διατροφή των γεννητόρων να γίνει θα μεταφερθεί στους απογόνους και σε ένα υψηλό επίπεδο διαγωνισμού,όλα μετράνε.Λίγο απο εδώ(ελαφρώς κίτρινοι οδηγοί),λίγο απο παραδίπλα (πχ φωνές απο Ιταλία,που ταίζουν μόνο ασπούρι για κάποιες μέρες(δεν κατανοώ πως ζούνε αν γίνεται αυτό)),έρχεται και η ρετσινιά.
    Μου είναι όλα λογικά.Αν και είτε το ξέρουν είτε δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ να το μάθουν,όλοι ταίζουν λουτείνη μέσω των σπόρων.Πολύ απλά να το πω,αν δεν γινόταν αυτό,τότε δεν θα βλέπαμε και κανένα κιτρινο καναρίνι σε κανένα μανάβικο ή συνεργείο αυτοκινήτων,που αργοπεθαίνει τρώγοντας μόνο σπόρια.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Eφτιαξα τον ένα συνδεσμο στο avianmedicine.net

ο άλλος που οδηγουσε σε αρθρο , δυστυχως δεν ανοιγει γιατι εχει κλεισει η σελιδα .Σχολιαζει πραγματι το αρθρο λεγομενα του Βirkhead αλλα δεν πρεπει να ηταν το δικο του βιβλιο γιατι αν δεις εχει παραπομπες με το ονομα του για αυτό το βιβλιο

Ψάχνοντας το συνδεσμο για να τον φτιαξω , επεσα και σε αυτό που δειχνει αρκετα ενδιαφερον (θα το δω άλλη στιγμη )

https://repository.si.edu/bitstream/...=1&isAllowed=y

αλλα και review πανω στο βιβλιο που λες

http://www.academia.edu/28220200/Boo...ineered_Animal

Σχετικα με τους εκτροφεις , την εκτροφη και γενικα τον οργανωμενο χωρο ... Πιστευω πραγματι ότι στο εξωτερικο την ψαχνουν πιο σοβαρα από επιστημονικης πλευρας διάφοροι οργανισμοι , ισως και εκτροφεις . Όμως δεν πιστευω ότι ο μεσος εκτροφεας εκει , μπορει να πετυχει πολλα περισσοτερα από τον δικο μας , αν εδώ ξεφυγουμε από τον παπαγαλισμο καποιων παλιότερων δεδομενων - γνωσης που μεταφερθηκε πριν 10 -15 χρονια στον τοπο , που για τοτε στα δεδομενα μας φανταζε πραγματι προοδος αλλα στα δεδομενα του σημερα εχει αρκετα λαθη ή πιο σωστα μισες αληθειες . Δυστυχως σε αυτό προσπαθησα τοσα χρονια να συνεισφερω χωρις αποτέλεσμα , γιατι αυτό μπορει να ερθει μονο αν οργανωμένοι αναγνωσμενου κυρους αποδεχθουν και στηριξουν καποια πραγματα , αφου σε άλλη περιπτωση όλα αυτά θα συνεχιζουν να φανταζουν εικασιες ενός << θεωρητικου >> .Το ότι σε ένα σεμιναριο συλλογου από ατομο που διαθετει αυτό το κυρος ακουστηκε εστω και σημερα μετα από σχεδόν 2 χρονια που εχει υπαρξει η εξελιξη επιστημονικα για την ερευνα που αφορα τις ξανθοφυλλες και την μετατροπή τους σε κετοκαροτενοειδη ,η φραση << νεα δεδομενα >> , για μενα είναι σημαντικοτατο και με κανει αισιοδοξο για τη συνεχεια

9. Likes Deukalion liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Post Thanks / Like
    Όλα αυτά που λέμε είναι πολύ σημαντικά και ταυτόχρονα ασήμαντα.Αυτό κυρίως χαρακτηρίζει το "θεωρητικός" που ανέφερες και που ίσως να στιγματίσει και εμένα.

Δεν είναι μόνο η μετατροπή κάποιων καροτενοειδών αλλά και η γενετική διαχείριση που πλέον είναι κάτι το κεκτημένο.Έχουμε εν ολίγοις νέα επαναστατικά δεδομένα.
    Είναι όμως επαναστατικά;
    ΟΧΙ για τους περισσότερους.Δεν σημαίνουν τίποτα σε ένα πρώτο επίπεδο διαχείρισης.Η επιστήμη μπορεί να είναι επαναστατική αλλά δεν αλλάζει την ζωή όπως η τεχνολογία.Αφου λοιπόν,δεν προτείνεται και μια αποτελεσματική ή επαναστατική πρακτική με καλύτερα αποτελέσματα,για τους πολλούς,η επιστήμη δεν έχει αξία.Κανεις πχ δεν είπε μπράβο στον Νεύτωνα που είδε ένα μήλο να πέφτει κάτω απο την μηλιά και περιέγραψε αυτό το γεγονος της καθημερινής εμπειρίας.Ενώ όλοι θα μπορούσαν να του πούν,"βλάκα,περιμέναμε απο εσένα την βιομηχανική επανάσταση".

Λοιπόν,πρακτικά τι σημασία έχουν όλα αυτά;
    Θα πείσεις εσύ Δημήτρη,να μην κάνουν χρήση κανθαξανθίνης γιατί κάνει κακό;
    Έχει σημασία σαν αποτέλεσμα,η μετατροπή των κίτρινων καροτενοειδών σε κόκκινο χρώμα;Τόσα χρόνια με σπόρια και κανθαξανθίνη αυτό δεν έκαναν;Αν βρεις όμως,ή αν βρώ μια άλλη φόρμουλα,που πάει πιο εύκολα το μέτριο λιποχρωμικό σε καλό,ναι τότε,θα αποκτηθεί κάποιο νόημα και για τους πολλούς.
    Αν αναπτύξω αυτή την στιγμή την θεωρία για το πως βγάζουμε γαμέτες με 5 μη αλληλόμορφα γονίδια,πιστεύεις θα με παρακολουθήσει κανείς;Όχι βέβαια,δεν έχει νόημα άλλωστε γιατί για την τεράστια πλειοψηφία,το παλιό σύστημα αλληλόμορφων είναι ικανοποιητικό στην εμπειρία τους.
    Και στα δύο παραπάνω,δεν έχει αλλάξει κάτι που θα διαφοροποιούσε την μέση ή ενδεικτική πρακτική.Επίσης κάθε τι που πάει να αλλάξει μια παγιωμένη κατάσταση,σαν φυσικό ανακλαστικό,είναι να βρει αντίσταση.
    Κάποιος που έχει λευκά υπολειπόμενα τι θα κάνει τώρα;Τίποτα.Όπως κάθε χρόνο θα κρατήσει τα καλύτερα πουλιά και τουρλουμπούκι για του χρόνου.Σε τι να τον βοηθήσουμε εμείς αυτόν ή κάποιον άλλο που έχει κόκκινα ή ότι να ναι.
    Στο άλλο άκρο εγώ,φέτος,έχω κάτι πουλια παράξενα πασπαρτού.Σε μια διασταύρωση παίζω μπάλα με τους εξής παράγοντες:χιονέ,έντονο, μωσαικό , κοβάλτιο , μαύρο , ιζαμπέλ και σατινετ. Εχει δει κανείς τους ιζαμπέλ κοβάλτιο κίτρινο μωσαικου ή περιμένουν να έρθει έτοιμο απο το εξωτερικό ; Αυτό κάνω και αυτό θα κάνω και σε αυτή την γραμμή σε εμένα και σε κάθε σαν και εμένα , δεν μου φτάνει το παλιό σύστημα για να ελέγξω την κατάσταση.

Οι λίγοι που θα καταλάβουν το όπλο που τους δίνεται και θα παρατηρούν τις λεπτομέρειες,θα κάνουν την διαφορά στις εκτροφές τους.Αυτό βέβαια θέλει χρόνο.Είμαι αρκετά αισιόδοξος,δεν σου κρύβω.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποιος μιλησε μονο για θεωρια;

Ποιος ειπε ότι πρεπει να καταργησουμε την κανθαξανθινη στο χρωματισμο καναρινιών που προοριζονται για διαγωνισμούς; Η κανθαξανθινη εχει θεση ακομα και στους απλους χομπιστες .Σε πολύ μικρες δοσεις πριν την γεννηση των αυγων , εχει θετικοτατη επιδραση στην εκκολαψιμοτητα και εχει παρατεθεί αυτό εδώ μεσα και ειπωθεί , όχι μια φορα !!!

Ποιος μειωσε τη σημασια της γενετικης διαχειρισης στο τελικο αποτέλεσμα;

Ποιος υποσχεθηκε εκθεασιακα αποτελέσματα μονο με λουτεινη και άλλα καροτενοειδη;Οποιος βρει τετοια δημοσιευση μου να μου την επισυναψει !!!! Εχω κατ επαναληψη αναφερει σαν προταση την μειωση εστω στο μισο αρχικα της κανθαξανθινης από οσο συνηθως επισημα δινεται ( 10γρ στο κιλο τροφης δηλαδή ) γιατι ανεπίσημα ξερεις ότι σε πολλους ουτε αυτό ισχυει .... και συμπληρωση με ασταξανθινη , λουτεινη , β καροτινη και 8 apo carotenal ( θελω να μου βρεις ατομο που να το αναφέρει στην Ελλαδα πιο παλια από ότι εχει γινει εδώ μεσα ) . Αλλα για να μιλαμε για πραξη πρεπει καποιοι να εφαρμοσουν την προταση δημοσια ...

Ποιος δεν εδωσε κοκκινη καθαρα χρωστικη , συμπηρωματικη της κανθαξανθινης ; Η Ασταξανθίνη ως χρωστική στο βάψιμο Καναρινιών κόκκινου παράγοντα

Στην καρδερινα όταν καποτε ξεκινουσα το θεμα με τη λουτεινη , παλι τα ιδια ακουγα και καποιοι παλι λεγανε για θεωριες και τωρα που ασχολουμε και στην πραξη , παλι θεωρητικο με λενε .... Δεν εχω σκοπο να ασχοληθώ με κοκκινα .Υπαρχουν πολλοι για να δοκιμασουν και δεν χρειαζεται να το κανουν σε ολο το κοπαδι τους αν φοβούνται τα αποτελέσματα

Αλλα όταν μιλαμε για πραξη , πρεπει να προτείνουμε και τα εργαλεία ...

η HDL λοιπον χοληστερολη , η καλη χοληστερολη , είναι το << οχημα >> καλυτερης μεταφορας των χρωστικών ! Αυτή που υπαρχει φουλ στον κροκο των αυγων , αυτόν που οι κοκκινάδες εκτροφεις αφαιρουν όταν προσθετουν αυγα ( ή τουλάχιστον ετσι λενε δημοσια ... ) ή αγοραζουν ουδέτερες αυγοτροφες χωρις αυτόν , για να αναμιξουν εκει τις χρωστικες τους

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18575296

CONCLUSION:

In the majority of healthy adults, an addition of one egg per day to a normal fat diet could raise HDL-c levels and decreased the ratio of TC toHDL-c. Therefore, egg consumption might benefit blood cholesterol.
    https://www.livestrong.com/article/2...d-boiled-eggs/

High-density lipoproteins, or HDLs, are dubbed “good cholesterol” because they collect extra cholesterol and get it out of your blood by transporting it back to the liver
    Eggs Boost Good Cholesterol

In one study, half of the participants ate three whole eggs daily, while the other half consumed an equivalent amount of egg substitute. They all followed a diet that restricted carbohydrates to 25 to 30 percent of total calories, which is about half the normal recommended intake. At the end of 12 weeks, both groups had higher levels of HDL, but the group who ate whole eggs also had lower triglycerides and the function of their HDL improved, according to the journal “Lipids” in June 2013. Another study found that LDL went down, while HDL levels increased, when people with metabolic syndrome restricted carbs and ate three eggs daily, reports the March 2013 issue of “Metabolism.”

Αυγουλακι λοιπον για καλη hdl χοληστερολη !!!! και τι άλλο ;

Ποιος είναι ο σπορος που ολοι πια σιγα σιγα συνειδητοποιούμε με τα στοιχεια που εχουν παρατεθεί τη μεγαλη αξια του αλλα όταν φτανουμε να τον αναμιξουμε στα μιγματα μας ή να τον παρουσιάσουμε στα αρθρα μας (εγω όχι !!! ) λεμε ξαφνικα και αδικαιολόγητα όχι πανω από 5 % , γιατι καπου το ακούσαμε επισης αστήριχτα;

Κανναβουρι !!!!!

http://www.tandfonline.com/doi/full/...ijas.2015.3473

In conclusion, dietary HS and DOS can be used at their highest levels tested in the present study (75 g/kg of HS+1 g/kg of DOS) to decrease lipid levels of blood serum in broilers without any negative effect on performance.
    total serum cholesterol, low and very low density lipoprotein, and TG levels was minimised at 75 g/kg of HS, but serum high density lipoprotein (HDL) was increased with increasing HS levels (P<0.01).
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/

Hempseed has an excellent content of
    omega-3
    and
    omega-6
    fatty acids. These compounds have beneficial effects on our cardiovascular health. Recent studies, mostly in animals, have examined the effects of these fatty acids and dietary hempseed itself on platelet aggregation, ischemic heart disease and other aspects of our cardiovascular health

However, others have shown that healthy individuals supplemented for 4 weeks with hempseed exhibited a lower total-to-HDL cholesterol ratio [
    24
    http://www.lifeextension.com/Magazin...-Seeds/Page-01

This important total cholesterol to HDL ratio can be positively influenced by hemp seed oil, according to human research published in the European Journal of Nutrition. Scientists reported that participants consuming 1 ounce of hemp seed oil daily for four weeks lowered their ratio of total cholesterol to HDL, thereby protecting against the number one killer of Americans.8

Να δω λοιπον αν ποτε γινει πραξη και ο κροκος ελευθερος στα κοκκινα και το κανναβουρι επισης να σταματησει να αποτελει taboo και τα μιγματα επιτελους να το εχουν σαν βασικο λιπαρο σπορο και όχι το φτωχο σε αμινοξέα νιζερ και μηδενικο σε ω3

12. Likes Deukalion liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    καλήμερα παιδιά, καταρχάς συγχαρητήρια για το θέμα ειναι πραγματικά ενα απο τα καλύτερα που εχω διαβάσει. φέτος πρώτη φορά ειπα να ασχοληθώ με ''βάψιμο'' και εχω διαβάσει πολλά πριν ξεκινήσω αλλα και πάλι δεν είναι αρκετά. φέτος ασχολήθηκα με κόκκινα μοσαικ αχάτης και κόκκινα μοσαικ, έχω καταλήξει στο ότι θα πρέπει να αρχίσω βάψιμο στα μικρά στις 40 μέρες και τώρα δίνω μόνο ασπράδι όσο είναι στην φωλιά. δεν έχω καταλάβει ακόμα ομος τι σκεύασμα πρέπει να δώσω. δλδ στα μοσαικ δίνω το ίδιο σκεύασμα με ένα καναρίνι κόκκινο;

14. Likes panos70 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καταρχην Μιχαλη (αν και δεν εκτρεφω καναρινια χρωματος και να ακουσεις και τη γνωμη οσων εχουν ) για τα mosaic καλα ειναι να περιμενεις μια βδομαδα σχεδον πιο αργα απ οσο λες , για να ξεκινησεις παροχη χρωστικης

Aπο κει και περα εχω δει σε καποιες εταιριες , να προωθουν ξεχωρο σκευασμα για καναρινια mosaic , στη συσταση του οποιου αναφερονται οι ιδιες χρωστικες, ισως ομως σε διαφορετικες ποσοστοσεις μεταξυ τους . Απο θεμα κοκκινου χρωματος σαν αποχρωση τελικη , δεν γνωριζω προσωπικα τα standart της ρατσας να ζητουν κατι διαφορετικο απο το καθαρα κοκκινο καναρινι , ομως απαιτουν την δυνατον ιδανικη λευκοτητα στα σημεια του mosaic που δεν υπαρχει κοκκινος παραγοντας .Αυτο ισως απαιτει καποια πιο ηπια δοσολογια απο ενα σκευασμα χρωστικης για κοκκινα καναρινια , τις πρωτες μεταβατικες ημερες μεταξυ 45 και 55 μερας (το 40 νομιζω ειναι πρωιμο οριο ) γιατι σε καθε πουλι η εναρξη βαφης των κοκκινων σημειων του φτερωματος δεν ξεκινα την ιδια στιγμη ακριβως .Προσοχη επισης πρεπει να δωσεις πριν τις γεννες , που ενω στα καθαρα κοκκινα πουλια η προσθηκη χρωστικης στο σιτηρεσιο και η εναποθεση της στο γεννημενο αυγο, ευνοει αρκετα (αν γινει με μετρο ) την προδιαθεση σωστου βαψιματος και απορροφησης των χρωστικων μετα απο το νεοσσο , στα mosaic ισως (οχι σιγουρα ) εμφανισει << λεκεδες >> πριν την 45η μερα .Παντως σε απογονους απο ζευγαρι που δεν περιμενεις απο γενετικο παρελθον που εχουν και πολλα πραγματα , αξιζει να το δοκιμασεις και αυτο , να δεις τα αποτελεσματα .Εχω ακουσει αλλους να λενε οτι επηρεαζει και αλλους να εχουν δωσει και να μην ειχε καμμια εμφανη αρνητικη επιδραση στο λευκο , αρκει με το που γεννηθηκαν οι νεοσσοι , να μην δεχθουν τις πρωτες εβδομαδες ιχνος χρωστικης

Θα σου εφιστουσα επισης την προσοχη , οσο ο κροκος του αυγου θα απαραγορευεται στο διαιτολογιο τους το πρωτο 45ημερο , να κανεις χρηση αυγοτροφης με ελαιολαδο ειτε φτιαχνοντας μια δικια σου (που να εχει μεσα και σκευασμα με βιταμινη Α και εξτρα Ε για αντιοξειδωτικη δραση που δρα συντηριτικα στα λιπαρα με φυσικο τροπο ) ειτε εχοντας σαν βαση ξηρου τυπου που θα εχεις προσθεσει ασπραδι και κυριως ελαιολαδο (που εχει αρκετα μονοακορεστα που δεν ταγγιζουν τοσο ευκολα οσο τα πολυακορεστα ) ,γιατι η χρωστικη για να απορροφηθει σωστα , θελει λιπαρη τροφη και αταγγιστη . Δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι αυτο θα το βρεις ποιοτικα σε μια πατε τυπου με λαδια ειτε πολυακορεστα φυτικα που ταγγιζουν πανευκολα αν δεν εχουν φουλ συντηριτικα μεσα τους .Επισης και καλης ποιοτητας μιγμα με φρεσκους λιπαρους σπορους , οσους εχει σαν ποσοστο στη συσταση του και κυριως Κανναβουρι ,περιλλα , λιναρι , για σωστο λογο ω6 προς ω3 και οχι το νιζερ βασικο σπορο

16. Likes mixalisss, panos70, Sorin Cojocaru liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    οπότε καλύτερα είναι να ψάξω για κάτι εξειδικευμένο για μωσαϊκά. για τον κρόκο στο αυγο το τηρώ ήδη και δεν έχω δώσει καθόλου. και για το μείγμα σπόρων να σου πω την αλήθεια έδινα ένα απλό μειγμα του εμπορίου αλά τώρα θα το ψάξω καλύτερα για μειγμα σπόρων αλά και για καλύτερη αυγοτροφη. δεν έχω βλέψεις για διαγωνισμούς οπότε δε θέλω το φουλ κόκκινο χρώμα. κυρίως με νοιαζει η καλή υγεία των πουλιών αλλά και ένα καλό αποτέλεσμα.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας