Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 91 μέχρι 100 από 106
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βασικα εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει εξειδικευμενη χρωστικη για μωσαικα ... Σου αρκει ο συνδιασμος κανθαξανθινης ( σαν red carophyll ή αλλο εμπορικο σκευασμα ) , με β καροτινη και αλλες φυσικες χρωστικες , που θα εχεις διαβασει εδω ηδη .Αν δεν πας σε διαγωνισμο ,θα σου προτεινα να μην φουλαρεις τα πουλια με την πληρη δοση που προτεινουν οι εταιριες , αρκει να τα ενισχυσεις με φυσικες χρωστικες επισης .Αν εχεις διαβασει το θεμα ξερεις τι εννοω και αν θες το συζηταμε περισσοτερο . Για αυγοτροφη να ψαξεις για ετοιμη , μονο αν βαριεσαι να ετοιμασεις καποια δικη σου .Αν εχεις διαθεση και για αυτο υπαρχουν αρκετες επιλογες και αν εχεις την προθεση θα σε κατευθυνω

Θα τα πουμε αφου ακουσεις βεβαια και τη γνωμη αλλων μελων
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes mixalisss, Deukalion, panos70 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    η αλήθεια είναι οτι σε σκεύασμα που θα πάρω έλεγε για 8 με 10γρ σε ενα κιλό αυγοτροφης και σκέφτηκα να έβαζα εγω μονο 5 με 6. το θεμα ειναι οτι λογο του οτι ειμαι ναυτικός και δε δε μπορώ να ζητήσω στη γυναίκα μου να φτιάχνει αυγοτροφες ειπα να έβρισκα μια ποιοτική αυγοτροφη εμπορίου αλλα και εδω δε ξερω τη πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε λευκή ουδέτερη η κόκκινη αυγοτροφη.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα σου ελεγα οτι αξιζει να δοκιμασεις με μικροτερη δοσολογια ! Ποιο σκευασμα θα αγορασεις;

Αν και υπαρχουν ευκολες σπιτικες , ας ξεκινησουμε με το δεδομενο οτι θα πας σε ετοιμη και στην επιλογη της θα σε βοηθησουνε ελπιζω και μελη μας , γιατι εγω δεν χρησιμοποιω . Ειναι δεδομενο οτι μεχρι να ξεκινησει το βαψιμο των νεοσσων , θες 100 % ουδετερη . Απο εκει και περα αν κανεις χρηση ετοιμης , ειτε πρεπει να παρεις αλλη με κροκο μεσα κανονικα ή μπορεις να αναμιγνυεις ουδετερη με βρασμενο αυγο σε μουλτι . Σχεδον 60 εως 100 γρ αυγοτροφης με 1 αυγο . Εξαρταται απο την αυγοτροφη και το μεγεθος του αυγου .Ομως με λιγα πουλια , θα πρεπει να συντηρεις στο ψυγειο 2-3 μερες οσο απο το μιγμα θα δωσεις σε αυτες τις ημερες και το αλλο να πηγαινει καταψυξη .Προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος σε αυγοτροφη περιοδου βαψιματος που δεν περιεχει κροκο . Θα σε συμβουλευα επισης , μονο στην περιοδο βαψιματος , να δινεις αρχικα πολυ μικρη ποσοτητα σπιρουλινα στην αυγοτροφη (για να συνηθισουν τη γευση ) και πολυ συχνα πιπερια φλωρινης στα καγκελα (ακομα και καθε μερα να δινει μονιμα λωριδες αν γινεται αποδεκτη ) αλλα και σπανακι και τριμμενη γαριδα (αφου βραστει 15 λεπτα ) τριμμενη ξεχωρα ή εντος της αυγοτροφης .Υπαρχουν και αλλα που θα μπορουσες να δινεις για φυσικη ενισχυση του χρωματος αλλα με δεδομενο οτι θα αναλαβει η συζυγος κατι τετοιο ,ας μεινουμε στα βασικα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes panos70, mixalisss liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    την manitoba redxantin lipocrome μάλλον θα πάρω γιατί είναι συνδυασμός χρωστικών. τώρα δίνω σπιτική αυγοτροφη στην οποία βάζω μέσα μέλι σπιρουλινα θυμάρι βασιλικό και λιγο χαμομήλι βάζω μόνο ασπράδια αυγού φρυγανιά τριμμένη και κουσκούς, οταν φύγω θα πρέπει να δίνω έτυμη αυγοτροφη εμπορίου και από τώρα θέλω να το κάνω για να συνηθίζουν. απο φρέσκα δίνω όλο το χρόνο σπανάκι μπρόκολο και μήλο (αναλόγως τι βρίσκω ). τώρα δε δίνω φρέσκα γιατι τα μικρα ειναι 10 ημερων. θα τους δώσω οταν γίνουν 30 ημερων.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτο που μπορω να σου πω οτι πρεπει να γινει αμεσα , ειναι η αφαιρεση της σπιρουλινας απο το διαιτολογιο τους αμεσα , μεχρι 45 μερα .Τα ιδια ισχυουν για το σπανακι .Περιεχει και 8 apo carotenal και λουτεινη σε σημαντικη ποσοτητα . Καλα ειναι και τα αλλα χορταρικα ή λαχανικα να αφαιρεθουν μεχρι αυτη την ημερα , αν θες ολικη αφαιρεση χρωστικων πηγων οσο το λευκο επηρεαζεται και θα επρεπε να το εκανες 100 αν πηγαινες για εκθεσιακο αποτελεσμα .Μετα απο αυτη την ημερα , αντιθετα πια , για μενα προσωπικα επιβαλλεται και η σπιρουλινα και το σπανακι αλλα και καθε αλλη πηγη καροτενοειδων , πιο σκουρων ( β καροτινης , 8 apo carotenal ) αλλα και πιο ανοιχτων (ζεαξανθινη , λουτεινη ) , οπως φυσικα 100% και ασταξανθινης (βλεπε γαριδα κλπ ) .

Το σκευασμα σου περιεχεται στον καταλογο του αρχικου ποστ (στο αρθρο ) και πραγματι εχει αρκετη κανθαξανθινη και προσθηκη β καροτινης .

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    παντός πιπεριά δεν είχα δοκιμάσει και σίγουρα θα το κάνω. επίσης διάβασα και για το πατζαρι οτι ειναι καλο

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    οχι τώρα δε δίνω καθόλου φρούτα και λαχανικά, μόνο λίγη σπιρουλινα που δεν ήξερα ότι δε πρέπει να δίνω τώρα και θα την σταματήσω από αύριο.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η πιπερια περιεχει αρκετα χρησιμα καροτενοειδη και κυριως την κοκκινη καπσανθινη , ενω εχει και αρκετη καπσορουμπινη (εχει και β καροτινη )

Το παντζαρι δεν εχει χρωστικη ιδιοτητα για το φτερωμα .Η χρωστικη του Ε162 ειναι γενικα ασταθης χρωστικη και σιγουρα υδατοδιαλυτη , αποβαλομενη μεσω ουρων http://www.food-info.net/gr/e/e162.htm
    Θα το εχεις διαπιστωσει και συ , αν συνηθιζεις το παντζαρι στη διατροφη σου . Το ειχα αναφερει και στο σχετικο αρθρο .

Η σπιρουλινα ειναι απο τα ιδανικοτερα φυσικα σκευασματα που περιεχουν χρωστικες . Απλα η γευση της περιοριζει την ποσοτητα παροχης της

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    mixalisss
    Κατοικίδιο
    κανάρια χρώματος
    Post Thanks / Like
    ναι όντος το έχω παρατηρήσει. τι εννοείς ασταθής. οτι δηλαδή δεν έχει στάνταρ αποτελέσματα;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ας το πω καπως πιο λαικα , εχει τετοια δομη που διαφορες συνθηκες του οργανισμου αλλα και του περιβαλλοντος μπορουν να την επηρεασουν και να μην κρατησει τη σταθερη δομη της και δεν ειναι μεταβολισιμη απο τον οργανισμο και ειδικα απο το συκωτι προς το αιμα και τελικα το φτερωμα . Ανεξαρτητα απο αυτο , τα πουλια μεταβολιζουν σε ποσοτητα που να επηρεαζει το φτερωμα τους , κυριως τα καροτενοειδη (να τονιστει οτι ειναι λιποδιαλυτα ) και το παντζαροχρωμα ειναι υδατοδιαλυτο και οχι καροτενοειδες

13. Likes mixalisss, Deukalion liked this post

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία