Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 66
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

γιατι η εταιρια εισαι σιγουρος οτι το ξερει; ή γιατι βαζουν νιζερ περισσοτερο στα μιγματα;

ισως γιατι για κοκκινα εντελως θελει να εχει αλλο σκευασμα για προταση
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

για οσους αποφασισουν να βαψουν φυσικα ... τροφουλα απο φυκια με μπολικο ιωδιο και φυσικη χρωστικουλα

Πληροφοριες αν κανουν θεμα δημοσιο και δειξουν την αυγοτροφη που το προσθεσανε

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νικο επειδη ξερεις οτι λιγοι ειναι αυτοι που διαβαζουν αναλυτικα ενα τετοιο αρχειο και ακομα περισσοτερο αν μπαινουν απο κινητο ισως δεν το ανοιξουν , θα θελες να μας δωσεις καποια περιληπτικα στοιχεια για οτι αναφερει πανω στα φυκια που προφανως ενδιαφερουν το συγκεκριμενο θεμα ( δεν εβαλα και γω τυχαια το προηγουμενο σκευασμα ) ;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Αυτοτροφοι φωτοσυνθετικοι οργανισμοι,οπως και τα ανωτερα φυτα
    απο αυτα παιρνουν το κοκκινο χρωμα οι σολομοι γαριδες κλπ

6.8 ΣΥΝΘΕΣΗ-ΑΝΑΛΥΣΗΗ σπουδαιότητα των φυκιών για τον άνθρωπο είναι αξιοσηµείωτη και αυτό οφείλεται στην πλούσια σύνθεση τους,όµοια µε τα θαυµαστά στοιχεία της θάλασσας, αποδίδοντας στον άνθρωπο όλη την ενέργεια και την ζωντάνια που χρειάζεται ο οργανισµός. Η εκπληκτική και εµπλουτισµένη σύνθεση τους είναι ένας από τους λόγους που τα φύκη σήµερα χρησιµοποιούνται στις θεραπείες.Συγκεκριµένα περιέχουν:1. Ανόργανα άλατα.2. Ιώδιο: Αµέταλλο στοιχείο, γνωστό από το 1911, ταµίγµατά του χρησιµοποιούνται ως αντισηπτικά.Προέρχεται από το βραχώδες έδαφος που το εµπεριέχει σε πολύ µικρό ποσοστό, αλλά κυρίως προέρχεται από τα φύκια. Στα καλλυντικά χρησιµοποιούνται µίγµατα ιωδίου και επιφανειοδραστικών ουσιών.3. Βιταµίνες:Α,C, Β12, D σε µεγάλες ποσότητες.4. Αµέταλλα στοιχεία: Άνθρακας, υδρογόνο, οξυγόνο,άζωτο, θείο, φώσφορος, χλώριο.Συγκεκριµένα το χλώριο, είναι απαραίτητο για να διατηρήσει τη σωστή αλκαλική και όξινη ισορροπία στο σώµα, λειτουργία ζωτικής σηµασίας για το µεταβολισµό των κυττάρων.5. Ιχνοστοιχεία: Μαγνήσιο: Παράγοντας σε ενζυµικές διαδικασίες , βοηθά την σύνθεση αµινοξέων( 49πρωτεΐνες, κολλαγόνο,) και τον µεταβολισµό ασβεστίου, φωσφόρου, νατρίου. Εξισορροπεί την δράση στα αρνητικά φαινόµενα των επιφανειοδραστικών ουσιών στη δράση ενζύµων.Ενισχύει τους αµυντικούς µηχανισµούς τουοργανισµού, αυξάνει τον µυϊκό τόνο και τηνλειτουργία των κυττάρων. Επίσης δρα κατά τηςαρτηριοσκλήρυνσης και της ψωρίασης.6. Κάλιο: προκαλεί διούρηση και ρυθµίζει την περιεκτικότητα του οργανισµού σε νερό. Η επίδρασή του στην καρδιά είναι σηµαντική. Είναι απαραίτητο για τη µυϊκή σύσπαση και τη νευροµυική διεγερσιµότητα.7. Ασβέστιο: ενισχύει τους ιστούς, µετριάζει τη διαπερατότητα της κυτταρικής µεµβράνης και έχει αντιαλλεργικές και αντιφλεγµονώδεις ιδιότητες.8. Σίδηρο: έχει σηµαντική αιµοποιητική και αντιαναιµική δράση.9. Μαγγάνιο: Σε περιπτώσεις αρθριτικής προδιαθέσεως έχει δράση απευαισθητοποίησης και αντιαλλεργική.Περιεκτικότ τα σε Βιταµίνες ανά γραµµάριο Ascorbic Acid (C) 0.7 meg Analogue Cobalmin ( B 12) 8.0 meg Biotin 0.3 meg Folic Acid 1.0 meg Pantothanic Acid 6.8 meg Provitamin A ( Beta Carotene) 185 mg Pyridoxine ( B6) 11.1meg Niacin 0.1 meg Riboflavin ( B2) 57.3 meg Vitamin E 0.1 IU Περιεκτικότητα σε Λιπαρά Οξέα εκατοστιαία ποσοστά λιπιδικού βάρους Linoleic (18:2) 12.4 %Linolenic 6, 9, 12 ( 18:3) 21.4 %Oleic( 18: 1) 5.0 % Palmitic ( 16:0) 43.4 % Palmitoleic (16:1) 9.7 % Palmitolinoleic ( 16: 2 ) Trace Trace stearic ( 18: 0) 2.9 % Cholesterol Zero ( Μηδέν)506.9

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΡΩΣΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΦΥΚΩΝ ΧΡΩΣΤΙΚΗ ∆ινο-φύκη Χρυσο-φύκη Ξανθο-φύκη Πρασινό-φύκη Χλωροφύκη Χλωροφύλλη(a,b,c) + + + + +Καροτίνη(α,β,γ) + + + + +Ξανθοφύλλες Φυκοξανθίνη + +Αλλοξανθίνη Μυξοξανθίνη Περιδινίνη +Κροκοξανθίνη Λουτείνη +) ++ Κύρια Χρωστική +) Γενικά Απαντάται Αµινοξέα ανά γραµµάριο Isoleucine 29 mg Alamine 47 mg Leucine 52 mg Arginine 38 mg Lysine 35 mg Asparagine 47 mg Methionine 7 mg Aspartic Acid 7 mg Phenylalamine 25 mg Cystine 2 mg Threonine 33 mg Glutamine 78 mg Tryptophan 7 mg Glutamic Acid 4 mg Valine 32 mg Glycine 29 mg Histidine 9 mg Proline 29 mg Serine 29 mg Tyrosine 17 mg

Περιεκτικότητα σε Μέταλλα και άλλα στοιχεία Boron 10.0 mgCalcium 14.0 mg Chlorine 464.0 mcg Cobalt 2.0 mcg Copper 4.0 mcg Chromium 0.53 mcg Flourine 38.0 mcg Germanium 0.27 mcg Iodine 0.53 mcg Iron 350.7 mcg Manganese 32.0 mcg Magnesium 2.2 mg Molybdenum 3.3 mcg Nickel 5.3 mcg Phosphorus 5.1 mg Potassium 12.0 mcg Selenium 0.67 mcg ilicon 186.7 mcg Sodium 2.7 mg Tin 0.5 mcg Titanium 23.3 mcg Vanadium 2.7 mcg Zinc 18.7 mcg

http://eureka.lib.teithe.gr:8080/bit...pdf?sequence=6
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 25-08-2017 στις 23:51

6. Likes jk21 , oasis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like
    Δηλαδη η φυκοερυθρινη μπορει να λειτουργησει σαν χρωστικη? Θα πρεπει να βρουμε φυκια της κατηγοριας ροδοφυκη?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν ειναι μονο τα φυκια με τη συγκεκριμενη χρωστικη κοκκινα Παναγιωτη .Yπαρχουν και αλλα με αλλη χρωστικη που ανηκει στα καροτενοειδη .Η Φυκοερυθρινη ειναι υδατοδιαλυτη και δε νομιζω να βοηθαει στο βαψιμο . Αυτη που εχω στο μυαλο μου ομως βοηθαει και δε βρισκεται μονο στα φυκια .Υπαρχει απο πολυ παλια εδω σε αυτο το φορουμ προταση διατροφικη συνδιασμου μιας πολυ καλης πηγης λουτεινης με μια πολυ καλη πηγη απο την κοκκινη αυτη χρωστικη αλλα οι μη εχοντες ωτα ....

ηδη καποιοι σχολιαζανε στο ανωτατο πανεπιστημιο fb σημερα , οτι χωρις τα 10 γρ χρωστικουλας << βαψιμο δε γινεται με παντζαρια και καροτα >> , μονο που τα παντζαρια τους τα προτεινουνε οι ημιμαθεις , οχι αυτο το φορουμ ! το φορουμ αυτο εχει εξηγησει γιατι τα παντζαρια βαφουν μονο την τουαλετα μας και τον πατο απο τα κλουβια ....

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    δεν ειναι μονο τα φυκια με τη συγκεκριμενη χρωστικη κοκκινα Παναγιωτη .Yπαρχουν και αλλα με αλλη χρωστικη που ανηκει στα καροτενοειδη

Η Ασταξανθίνη ως χρωστική στο βάψιμο Καναρινιών κόκκινου παράγοντα

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

και επειδη διαβαζω διαφορα στο διαδικτυο με αναφορες στο ονομα μου ...

Οποιος θελει ουσιαστικο διαλογο ερχεται εδω και μιλαμε με επιχειρηματα , οχι σε τοιχους τριτων στο fb

Εχουμε και λεμε λοιπον :

Να μου βρει οποιος ισχυριζεται κατι τετοιο , που εχω αναφερει οτι ενα καναρινι κοκκινου παραγοντα βαφεται σε διαγωνιστικο επιπεδο διχως καθολου κανθαξανθινη ; εχω σαφως πει οτι βαφεται με λιγοτερη σε συνδιασμο με αλλες χρωστικες οχι απαραιτητα εξ αρχης κοκκινες αλλα που μεταβολιζονται σε κοκκινες στον οργανισμο του , κατι που το λεει πια η ιδια η επιστημη και οχι εγω

Να μου πει αν θεωρει ασοβαρες τις αναφορες γνωστης πτηνατρου σε σεμιναριο , οτι εχει διαπιστωσει πως τα καναρινια κοκκινου παραγοντα που της ερχονται στο ιατρειο ειναι επιβαρυμενα σαφως στην υγεια τους και ζουνε λιγοτερο .Εγω τις θεωρω παντως σοβαροτατες και δεν ειναι δικες μου

να μου πει οποιος εχει αποψη αντιθετη , ποτε ειπα οτι δεν εχει σημασια και το γονιδιο ενος πουλιου στο σωστο βαψιμο του;

να μου πει επισης τη γνωμη του , εκτος απο το γονιδιο , στη σωστη απορροφηση των χρωστικων παιζει ρολο και η υγεια του ή οχι;

Να μου πει οποιος θεωρει οτι η κανθαξανθινη που δινεται σε δοσεις πανω απο τα ασφαλη ορια της ΕΕ οπως προσφατα τα εδωσα με επισημη δημοσιευση της σε αναρτηση μου στο φορουμ , οτι ειναι ασφαλης και δεν επιβαρυνει τα πουλια , γιατι ολοενα και περισσοτεροι οργανωμενοι εκτροφης καναρινιων κοκκινου παραγοντα δινουν εκχυλισμα milkthistle ; αν ειναι αχρειαστο γιατι το δινουν ; που ακουσανε για τη δραση του;

να μου πει οποιος θεωρει οτι δεν υπαρχει εναλλακτικος τροπος βαψιματος των πουλιων , η ασταξανθινη που σημερα παρουσιαστηκε και ειναι κατακοκκινη , ειναι ανεφικτος τροπος εστω συνδιαστικα με κανθαξανθινη ;

Να μου πει οποιος εχει αντιθετη αποψη οτι χορηγειται υπερβολικη χρωστικη απο τους εκτροφεις , γιατι μια λιποδιαλυτη χρωστικη φτανει στο σημειο να αποβαλλεται και με τις κουτσουλιες οταν ενα υγειες συκωτι θα μπορουσε να την μεταφερει επαρκως για αποθηκευση σε λιπωδεις ιστους;

Να μου πει οποιος δεν δεχεται την συμβατικοτητα παροχης χρωστικης κιτρινου χρωματος , ακομα και σημερα που η επιστημη με ερευνα σε καναρινια ειναι σαφης για την θετικη συμβολη της κιτρινης λουτεινης στο τελικο κοκκινο χρωμα μεσω μετατροπη της στο συκωτι , γιατι η carophyll red αποδεδειγμενα συμφωνα με στοιχεια της ΕΕ εχει μεσα την yellow dextrin που ειναι κατακιτρινη χρωστικη και μαλιστα ουτε καν λουτεινη;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Panos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

Στην Ελλαδα οτι λενε οι ερευνες για το red siskin δεν παει να πει οτι ισχυουν και για το κοκκινο καναρινι , γιατι στο κοκκινο καναρινι και καλα υπαρχουν για το βαψιμο και τα δυο γονιδια που αφηνουν τη λουτεινη κιτρινη και το αλλο που την κανει κοκκινη και παιζοντας μπαρμπουτι τα καναρινια , πεφτει παντα το πρωτο γονιδιο .... γιατι στην ουσια (και οχι στην πλακα ) αυτο διαδιδανε οι << εγκυροι >> .... μεχρι που βγηκανε οι ερευνες σε κοκκινα καναρινια που ηταν σαφεις οτι σε αυτα τοσο οι λουτεινη οσο και η ζεαξανθινη και αλλες ανοιχτοχρωμες χρωστικες γινονται στο συκωτι και τελικα στο φτερωμα κοκκινες
    Καλημέρα,πολύ ενδιαφέρουσες οι αναφορές σας και με αρκετό μεράκι συλλεγείσες.
    Σχετικά με το απόσπασμα του κειμένου σας που παραθέτω,ισχυρίζεστε ότι το γονίδιο της μετατροπής συγκεκριμένων καροτενοειδών σε κίτρινο λιπόχρωμα είναι αδρανές στα καναρίνια κόκκινου παράγοντα ή είναι μια παρερμηνεία του εμφατικού λόγου που χρησιμοποιείται εν προκειμένω;
    Διότι,εξ όσων γνωρίζω και από έρευνες που έχετε παρουσιάσει εδώ στο φόρουμ,οι δύο διαδικασίες τρέχουν παράλληλα,είναι δηλαδή ενεργή η παραγωγή κίτρινου λιποχρώματος και στα κόκκινα καναρίνια.
    Η ερώτησή μου δεν περιλαμβάνει ούτε το "μπαρμπούτι",ούτε κάποια εν τέλει αναλογία μετατροπής.Αφορά μόνο τα εν δυνάμει στάδια παραγωγής λιποχρώματος στα καναρίνια κόκκινου παράγοντα.
    Ευχαριστώ.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία