Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 33
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Appliaction and uses:
    Reptiles, pets, livestock farm animals-keeping, all kinds of dehumidification, sterilization.

Τελευταία επεξεργασία από dimitris_patra; 04-05-2016 στις 18:40

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    επισκεύτικα τα καταστήματα αυτά αλλά δυστυχώς δεν βρήκα πάνελ.Το βρήκα μόνο στη σελίδα μίας εταιρίας που τα κατασκευάζει αλλά από ότι κατάλαβα δίνουν μόνο μεγάλες ποσότητες. γι αυτό εγκατέλειψα την ιδέα του πάνελ.
    Παράγγειλα ξύλο κομμένο στις διαστάσεις που χρειάζομαι και κόστισε 30 ευρώ.Ρώτησα για το μονωτικό από αυτό που χρησιμοποιούμε στις ταράτσες αλλά μου είπε ένας πωλητής οτι θα ηταν τεράστιο λάθος γιατί είναι επικίνδυνο για τα πουλάκια.Μου σύστησε να το βάψω με μία μονωτική βαφή για ξύλο η οποία δεν είναι επιβλαβής και έτσι δεν είναι δηλητηριώδης για τα πουλάκια.Επίσης μου πρότεινε από μέσα να βάλω ένα φίλμ αλουμινίου (από ότι κατάλαβα στα ελληνικά είναι η ανακλαστική μόνωση) και διογκωμένη πολυστερίνη (φελιζόλ).

Θα ξεκινήσω με αυτά μόλις είναι έτοιμα τα ξύλα και θα ανεβάσω φωτό κατά τη διάρκεια της κατασκευής.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Κώστα καλά έκανες και δεν προτίμησες το μονωτικό για ταράτσες έτσι ώστε να αποφύγεις και την παραμικρή πιθανότητα.
    Πάντως το υδατοδιαλυτό υλικό μιάς πολύ γνωστής μάρκας στην ελλάδα, λέει στις οδηγίες.......ότι μπορεί να είναι ερεθιστικό στα μάτια, στο δέρμα ή με την εισπνοή κατά την εφαρμογή, αλλά είναι μη τοξικό όταν στεγνώσει.....σύμφωνα με τις προδιαγραφές της ΕΕ........κλπ .....κλπ και νομίζω ότι αυτό ισχύει και για όλα τα χρώματα, κόλλες κλπ

Καλή επιτυχία στην κατασκευή σου!!!!!!

4. Likes kostas karderines, George.72 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και για τις πολύτιμες συμβουλές και ιδέες.

6. Likes dimitris_patra liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    ξεκίνησα ήδη την κατασκευή μου.¨Εχω χρησιμοποιήσει ξύλο (πριονίδι) 16 μμ στο οποίο περάστηκε ένα χέρι άχρωμο μονωτικό και έπειτα βάφτηκε στο χρώμα που επέλεξε η γυναίκα(ήταν ο όρος για να γίνει η κατασκευή στο μπαλκόνι). Μέσα έκλεισα όπου υπήρχαν ανοίγματα με σιλικόνη και τοποθέτησα στα τοιχώματα αφρολέξ 20 μμ. πάνω από το αφρολέξ τοποθετήθηκε αυτό το υλικό με αλουμίνιο και ένα μαύρο υλικό που μοιάζει πάλι με αφρολέξ.Αυτό βοηθάει στο να αντανακλάται η θερμότητα.Η επόμενη κίνηση είναι να μπεί διπλό τζάμι στα ανοίγματα στις πόρτες και τα ηλεκτρικά.
    Για ηλεκτρικά αποφάσισα τελικά τις κεραμικές λάμπες που πρότεινε ο Δημήτρης με έναν ψηφιακό θερμοστάτη.Για ανεμηστιράκι το σκέφτομαι ακόμα γιατί με τα μείων που έχει τον χειμώνα εδώ δεν ξέρω κατα πόσο θα θερμανθεί ο χώρος.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    αφού το κουτί τελείωσε και έχουν τοποθετηθεί τα κλουβιά με τα πουλάκια το επόμενο στάδιο είναι η θέρμανση. Έψαξα για λάμπες κεραμικές και η αλήθεια είναι ότι βρήκα αρκετές επιλογές και σε πολύ καλές τιμές.Όμως αντιλήφθηκα καθυστεριμένα ότι έκανα λάθος στις διαστάσεις του κουτιού και δεν άφησα αρκετό χώρο ώστε να χωρέσουν οι λάμπες άνετα και πλέον το θεωρώ επικίνδυνο να έρθουν σε επαφή με το φαινυζόλ. Γι αυτό και έψαξα άλλη λύση.Αυτό που βρήκα είναι το θερμαινόμενο καλώδιο για τα ερπετά που είναι τυλιγμένο με σιλικόνη.Αυτό αντέχει και σε υγρασία και λέω να επιλέξω 6 μέτρα μήκος με 50W.Τι λέτε ,θα έχει καθόλου απόδοση με τα μεγάλα κρύα?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Μπορεις να ανοιξεις τρυπα και να μπει εξωτερικα η λαμπα.Επισης υπαρχουν καποιες πλακες που ζεστενουν τερραριουμ για φιδια αραχνες κλπ και ειναι πολυ λεπτες τις βρισκεις σε 2-3 μεγεθη και καλο θα ηταν να τοποθετηθει στο πλαι και οχι απο κατω.Για το καλωδιι δεν ξερω αν προσφερει την απαραιτητη θερμοτητα.Πολυ ομορφη η κατασκευη σου

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Μήπως εννοείς αυτό Αριστείδη.Είναι και αυτό μία από τις εναλλακτικές που κοιτάζω.βγαίνει σε πολλές διαστάτάσεις και watt.Εάν θα επιλέξω αυτό έλεγα να βάλω δύο κομμάτια ,ένα σε κάθε όροφο,των 35 ή 45 Watt. Και αυτό μου φαίνεται πιο ασφαλής λύση. Φομάμαι με τις λάμπες μην έρθουν σε επαφή με το φαινυζόλ και λαμπαδιάσει όλη η κατασκευή μαζί με τα πουλάκια...

11. Likes jk21 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like

13. Likes jk21, tasos-mo, wild15 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Η κατασκευή μου είναι έτοιμη και έχει μπεί σε λειτουργία καθώς η θερμοκρασία τα βράδια εδώ πέφτει στους 2-3 βαθμούς.
    Χρησιμοποίησα τελικά κεραμική λάμπα και τον θερμοστάτη της Lucky Reptile Thermo Control II που τον βρήκα σε καλή τιμή στα 30 ευρώ ενώ πρόσθεσα και Led ταινία με ψυχρό λευκό φως γιατί όταν οι πόρτες είναι κλειστές δεν υπάρχει αρκετός φωτισμός.
    Αυτό που κάνει ευχάριστη εντύπωση από την κατασκευή μου είναι ότι η εσωτερική θερμοκρασία είναι πάντα 3-4 βαθμούς υψηλότερη από την εξωτερική θερμοκρασία και χωρίς την χρήση της λάμπας.Επίσης όταν οι πόρτες είναι ανοιχτές πάλι έχω διαφορά θερμοκρασίας γύρω στους 3 Βαθμούς.Για παράδειγμα στις 9 το πρωί το εξωτερικό θερμόμετρο έδειχνε 4 βαθμούς και το εσωτερικό 7.7 χωρίς την χρήση της λάμπας.
    ¨Αν και από ότι διαβάζω στα Forum εδώ οι εκτροφείς αφήνουν και τα καναρίνια και τα ιθαγενή σε εξωτερικούς χώρους που οι θερμοκρασίες φτάνουν τους -15 χωρίς κανένα πρόβλημα, τα έχουν βέβαια σε χώρους προστατευμένους από αέρηδες και δίνουν τροφές πλούσιες σε λιπαρούς σπόρους.

[I
    MG]imag[IMG]pic upload[/IMG]e hosting site over 5mb[/IMG]
    [IMG]gifs upload[/IMG][IMG]post image[/IMG][IMG]image uploader[/IMG]

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία