Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 36
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    επειδή έγραψες για μόνωση σκέφτηκα το πάνελ.....αν πας στην κατασκευή πχ από κοντρα πλακέ θαλάσσης θα δυσκολευτείς να το μονωσεις.
    Στην κατασκευή αυτή που θέλεις να κάνεις ένα σημαντικό πρόβλημα που θα έχεις είναι το πως θα έχεις ομοιόμορφη διασπορά της θερμότητας.
    Αν οι κλούβες σου τοποθετηθούν οριζόντια η μία δίπλα στην άλλη, το πρόβλημα λύνεται σχετικά ευκολα.
    Αν όμως τις τοποθετήσεις κάθετα την μία κάτω από την άλλη, δυσκολεύουν τα πράγματα....... πχ μπορεί στην επάνω η θερμοκρασία να είναι 20'Cκαι στην κάτω 10'C.......και η κατασκευή χρειάζεται άλλη μελέτη......σκέψου το.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Για κόντρα πλακέ θαλάσσης σκεφτόμουν και για δύο ορόφους.Η μόνωση θα μπορούσε να είναι κάτι απλό.Να γίνει μέσα από το ξύλο μια στρώση νάυλον ώστε να μην περνάει υγρασία συν φελιζόλ για παράδειγμα να κρατάει την θερμότητα.
    ¨Αν όμως μονώσω και τους δύο ορόφους μεταξύ τους ώστε η θερμότητα να μην μεταφέρεται από κάτω προς τα πάνω και τοποθετήσω από ένα θερμαντικό σώμα σε κάθε όροφο π.χ από μία 40 watt κεραμική λάμπα?

Οι λάμπες αυτές είναι οι ίδιες που χρησιμοποιούνται στα ερπετά?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πανελ πολυουρεθανης , η καλυτερη λυση , μην κοιτας κατι αλλο , ειδικα για εκει πανω και μην του δινεις περιθωριο να μας γραψει τον αλλο μηνα .Τωρα που ξεκινησε ενα πολυ ομορφο θεμα , να μας το παρουσιασει χαλαρα αλλα τωρα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

4. Likes Cristina, Kostas Angelo liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πανελ πολυουρεθανης , η καλυτερη λυση , μην κοιτας κατι αλλο , ειδικα για εκει πανω και μην του δινεις περιθωριο να μας γραψει τον αλλο μηνα .Τωρα που ξεκινησε ενα πολυ ομορφο θεμα , να μας το παρουσιασει χαλαρα αλλα τωρα
    .......σιγά ορέ μην σου φύγει ο κύρος ο γρανάζης (δηλ. εγώ) και έρθει η καταστροφή!!!!!!

6. Likes Kostas Angelo, kostas karderines liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Α δεν κρατω κανενα μην φυγει ! σε ειδα σε φορμα , με ομορφη ιδεα , τεκμηριωμενη με τις οποιες ηλεκτρολογικες δικες μου γνωσεις και ξερω οτι μπορει σε ενα μηνα ,μπορει εσυ να εισαι ετοιμος να συνεχισεις ,μπορει ο Κωστας ομως να σκεφτει να κανει κατι αλλο και να ξεχαστει το θεμα . Τωρα αυτα θα σχολιαζουμε; ας αφησουμε τα offtopic του jk και .... συνεχιζουμε !!!!
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    ......βάλε το χιούμορ στην καθημερινότητα σου......στο έχω ξαναπεί αλλά δεν με ακούς!!!!!

Πάμε παρακάτω.......
    Κώστα το πως θα κάνεις την κατασκευή θα το αποφασίσεις εσύ. Και το γράφω αυτό επειδή απ όσο ξέρω είσαι λίγο καιρό εκεί και δεν γνωρίζω τι κατασκευαστικές δυνατότητες έχεις.......δηλ. εργαλεία κλπ.
    Σχετικά με αυτό που έγραψες για κοντρα πλακέ και εσωτερικά νάιλον.......ξέχνα το!!!! αν μπει η υγρασία μέσα στο κουτί......μπήκε!!!! το νάιλον δεν θα σου προσφέρει τίποτα.
    οπότε.......αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το κουτί από κοντρα πλακέ, εγώ θα σου προτείνω να το περάσεις εξωτερικά με μονωτικό που χρησιμοποιούμε για μόνωση από υγρασία στις ταράτσες........2-3 χέρια και δεν περνάει μέσα τίποτα, ακόμα και αν είναι στην βροχή.
    Επίσης.......λέμε για μόνωση αλλά........με την πρόσοψη τι θα κάνεις????? ένα απλό τζάμι σε -16'C ????διπλό τζάμι????? τζάμι και απέξω πορτάκια??????

9. Likes jk21 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ρώτησα έναν γνωστό σήμερα και μου είπε ότι μάλλον υπάρχει πάνελ σε ένα κατάστημα τύπου *****.Θα πάω την παρασκευή να ψάξω τι δυνατότητες έχω.
    Σε Άλλο μαγαζί με κατασκευαστικά υλικά έχουν μηχανουργείο που κόβουν τα ξύλα στα μέτρα που χρειάζεται ο πελάτης,αλλά δεν θυμάμαι να είδα πάνελ.
    Άν τελικά χρησιμοποιήσω πάνελ τις πλευρές μεταξύ τους πως τις ενώνω? και τις γωνίες πως τις κλείνω?
    Για πρόσοψη έχω εδω δίπλα έναν τζαμά που φτιάχνει παράθυρα.οπότε μόλις με το καλό τελειώσω το κουτί θα ξεκινήσω να ψάχνω και τις ενναλακτικές για πρόσοψη.
    Για τη μόνωση στο ξύλο δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου σε αυτό το υλικό (τελείως ερασιτέχνης).Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα.
    ¨Αν χρησιμοποιήσω ξύλο η αντίσταση δεν είναι επικίνδυνη?

Κάνω τόσες ερωτήσεις ώστε να συγκεντρώσω τα υλικά για κάθε περίπτωση και να πάω στα καταστήματα έτοιμος ώστε τελικά να επιλέξω.

Οι όμορφες (κατασκευαστικές) ιδέες είναι μέρος του Χόμπυ μας πιστεύω και είναι το αλατοπίπερο της εκτροφής!
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 04-05-2016 στις 18:03 Αιτιολογία: αναφορα πολυκαταστηματος με δομικα υλικα και ειδη σπιτιου

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Κάτι σαν αυτό? Πάχος 2,5 εκ με 9,43 ευρώ από ebay.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Kostas Angelo Εμφάνιση Μηνύματος
    Ρώτησα έναν γνωστό σήμερα και μου είπε ότι μάλλον υπάρχει πάνελ σε ένα κατάστημα τύπου Praktiker.
    δες εκεί μήπως βρεις καμιά ντουλάπα για εξ. χώρο βολική ώστε να τοποθετήσεις μόνο τα ηλεκτρολογικά.......

Άν τελικά χρησιμοποιήσω πάνελ τις πλευρές μεταξύ τους πως τις ενώνω? και τις γωνίες πως τις κλείνω?.
    παίρνεις γωνιά αλουμίνιο 5χ5cm....βίδες ή πριτσίνια......και σιλικόνη........

¨Αν χρησιμοποιήσω ξύλο η αντίσταση δεν είναι επικίνδυνη?
    ξέχνα τις αντιστάσεις.......πρέπει να φτιάξεις στηρίγματα κλπ.....κλπ βάλε λάμπες κεραμικές με ντουί πορσελάνης είναι πιό εύκολο.

Οι όμορφες (κατασκευαστικές) ιδέες είναι μέρος του Χόμπυ μας πιστεύω και είναι το αλατοπίπερο της εκτροφής!
    .......εγώ θα έλεγα.......ρε τι τραβάμε με τα παλιόπουλα!!!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Η πρώτη σκέψη ήταν η ντουλάπα αλλά η μεγαλύτερη που βρήκα σε μήκος ήταν 80 άρα.Οι κλούβες είναι 90άρες.
    Ωραία θα κάνω μια έρευνα αγοράς και θα επανέλθω με τα υλικά που βρήκα.

Κάτι τελευταίο προς το παρών.Οι λάμπες είναι οι ίδιες για τα ερπετά?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας