Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 33
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες

Κατασκευή για προστασία από το κρύο

Σκέφτομαι από το καλοκαίρι να βγάλω το ζευγαράκι μου τις καρδερίνες έξω στο μπαλκόνι λόγω έλλειψης χώρου μέσα στο σπίτι.Το πρόβλημα εδώ (Γερμανία) είναι οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα (μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα χιόνιζε ενώ τον χειμώνα έφτασε τους -16) και τα πολλά αρπακτικά.Από γεράκια μέχρι και τους σκίουρους.Το μπαλκόνι εδώ είναι δυτικό αλλά πολύ καλά προστατευμένο από αέρα.
    Σκέφτηκα λοιπόν για αρχή να φτιάξω ένα ξύλινο κουτί και μπροστά να του φτιάξω γυάλινη ή από plexi glas πρόσοψη μετακινούμενη και μέσα εκεί να τοποθετήσω το κλουβί.Εννοείται στην πρόσοψη θα έχω ανοίξει τρύπες για ανακύκλωση του αέρα.Θέλω στο εσωτερικό του κουτιού να τοποθετήσω ένα μονωτικό υλικό.Μετά σκέφτηκα να τοποθετήσω και ένα θερμαντικό σώμα ,γιατί από μόνο του το κουτί δεν φτάνει με θερμοκρασίες από 0 εώς -16 , όπως είναι λάμπα ή μία ηλεκτρική πλάκα με θερμοστάτη από αυτές που χρησιμοποιούν εδώ οι εκτροφείς για τα κοτοπουλάκια.

Έχει κάποιος άποψη για το ποιό θερμαντικό σώμα θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποίησω?
    Αν χρησιμοποιήσω λάμπα σε πόση απόσταση θα πρέπει να είναι από τα πουλιά ?θα τα ενοχλεί το βράδυ ο φωτισμός της ?
    Μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν απλό αναλογικό θερμοστάτη χώρου σε σειρά με την λάμπα ώστε να έχω σταθερή θερμοκρασία?
    Γνωρίζει κάποιος κάποιο μονωτικό υλικό για υγρασία και κρύο αλλά να είναι και κατάλληλο για τα πουλιά?
    Άν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα για κατασκευή είναι ευπρόσδεκτη!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Κώστα κατ αρχήν .......λάμπα πυρακτώσεως δηλ. που να φωτίζει αποκλείεται!!!!! Απαγορεύεται να τους κάνεις την νύχτα μέρα!!!!!
    Πες μας πόσο μεγάλο θέλεις να είναι το κουτί........δηλ τι διαστάσεις πρέπει να έχει για να χωρέσουν μέσα τα κλουβιά σου?????

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    .......αυτές οι λάμπες είναι κατάλληλες, κεραμικές που δεν φωτίζουν.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Δημήτρη σκέφτομαι 1 μέτρο ύψος x 1 μέτρο μήκος x 0,5 μέτρο πλάτος.ξύλινη κατασκευή να χωρέσει δύο κλούβες 90άρες πάνω κάτω.

Λάμπες εννοώ της elstein.Αλλά τώρα που το διαβάζω καλύτερα αυτές είναι υπέρυθρης ακτινοβολίας. Μάλλον δεν κάνουν.
    Κεραμικές θα μπορούσαν να θερμάνουν τέτοιο χώρο?είναι κατάλληλες για τα πουλιά?και έχουν τέτοια αντοχή να τις έχω για μεγάλο διάστημα αναμμένες?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    Η δική μου πρόταση είναι..........κουτί πανελ......θέρμανση με αντιστάσεις από τοστιέρα (αν σου αρέσει θα σου πω πως γίνετε), θερμοστάτης ψηφιακός (πάμφθηνος), ανεμιστηράκια 220v.....κλπ

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Εννοείται πως μου αρέσει..Αν η τιμή των υλικών δεν φθάνει στα ύψη..
    Το έχεις κατασκευάσει?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    έχω χρησιμοποιήσει αντιστάσεις για τοστιέρα σε επωαστική μηχανή γιά αυγά κότας κλπ.
    έχω βάλει δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι 220v \1000w αλλά συνδεδεμένες εν σειρά. Αυτό σημαίνει ότι η κάθε μία τροφοδοτείται με 110v, δεν ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία και δεν καίγεται ποτέ!!!!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Πολύ ενδιαφέρον! αν και δεν σκαμπάζω πολλά από ηλεκτρικά (άν και έχω τελειώσει στο ΤΕΙ σας ηλεκτρολόγος!!) νομίζω ότι δεν είναι κάτι δύσκολο.
    Τα υλικά που χρειάζομαι είναι αυτά που αναφέρεις παραπάνω?έχει και κάτι άλλο?
    Το πάνελ είναι πολυουρεθάνης?
    Τελευταία επεξεργασία από Kostas Angelo; 03-05-2016 στις 21:29

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2015
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες, υβρίδια
    οι αντιστάσεις εδώ κοστίζουν γύρω στα 10Ε η μία, ο θερμοστάτης 10Ε περίπου από ebay....... τα fan 5-6Ε το ένα (σαν το μεγάλο πρέπει να πάρεις) .......το κουτί δεν ξέρω πόσο......
    ίσως υπάρξουν και καλύτερες προτάσεις.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    τα πάνελ δεν είναι καθόλου ακριβά από ότι βλέπω εδώ.10 με 12 ευρώ το τετραγωνικό στα 40μμ πάχος.Δεν ξέρω βέβαια άν η τιμή είναι ίδια για τα 2 -3 τετραγωνικά που χρειάζομαι.Αν δεν μπορέσω να βρώ μικρή ποσότητα θα πάω στο ξύλο με μία εσωτερική επένδυση και εξωτερικά νάυλον για τις βροχερές μέρες.
    Η ιδέα όμως με τα ηλεκτρικά μου φαίνεται αρκετα καλή και αξιόπιστη αφού την έχεις χρησιμοποιήσει ..Να σε ενοχλήσω σε κανέναν μήνα που σκέφτομαι να το φτιάξω να μου πείς για συνδεσμολογία ?

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας