Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 34
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Παναγιωτης
    Post Thanks / Like

Senegal Parrot η Caique

Καλησπέρα σας,

Είμαι στο "ψάξιμο" για την αγορά ένος παπαγάλου μεσαίου μεγέθους. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 είδη (σκεφτόμουν και Sun Conure αλλα την απέκλισα διοτι διαβάζω ότι κάνουν περισσότερο θορυβο). Απο τα 2 ο Senegal διαβάζω ότι είναι πιο ήσυχος και ότι το Caique πιο παιχνιδιάρικο. Εσείς τι λέτε;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like
    και τα δυο ειναι καλες επιλογες για καποιον που θελει ενα ησυχο ειδος παπαγαλου. Αδυναμια μου ειναι οι σενεγαλης αν και αντικειμενικα, τα καικ εχουν πιο ομορφα χρωματα. Αν το ζητουμενο ειναι το μικροτερο επιπεδο θορυβου θα σου ελεγα να κοιταξεις και green cheeked conure, peach front conure (απο τις κονουρες μονο αυτες) meyers που ειναι ξαδερφακια του σενεγαλης, pionus που μπορεις να βρεις εξαιρετικα υποειδη με ωραια χρωματα. Αν παλι θελεις λιγο πιο μεγαλοσωμο παπαγαλο αλλα εξισου ησυχου και με καλυτερη ελαφρως δυνατοτητα ομιλιας κοιτα στα jardine.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Παναγιωτης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από oasis Εμφάνιση Μηνύματος
    και τα δυο ειναι καλες επιλογες για καποιον που θελει ενα ησυχο ειδος παπαγαλου. Αδυναμια μου ειναι οι σενεγαλης αν και αντικειμενικα, τα καικ εχουν πιο ομορφα χρωματα. Αν το ζητουμενο ειναι το μικροτερο επιπεδο θορυβου θα σου ελεγα να κοιταξεις και green cheeked conure, peach front conure (απο τις κονουρες μονο αυτες) meyers που ειναι ξαδερφακια του σενεγαλης, pionus που μπορεις να βρεις εξαιρετικα υποειδη με ωραια χρωματα. Αν παλι θελεις λιγο πιο μεγαλοσωμο παπαγαλο αλλα εξισου ησυχου και με καλυτερη ελαφρως δυνατοτητα ομιλιας κοιτα στα jardine.
    Σε ευχαριστώ πολυ, μάλλον θα πάρω από τα 2 είδη αυτό που θα έχει ο εκτροφέας πιο γρήγορα διότι μ'αρέσουν κι τα 2.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like
    καλη και απροβληματιστη συμβιωση με οποιο ειδος καταληξεις

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Παναγιωτης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από oasis Εμφάνιση Μηνύματος
    καλη και απροβληματιστη συμβιωση με οποιο ειδος καταληξεις
    Σε ευχαριστώ πολύ! Εχουν σημαντικες διαφορες στο χαρακτηρα τα 2 ειδη;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like
    δεν γνωριζω τετοιες λεπτομερειες.Λυπαμαι

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπερα Παναγιωτη κι απο μενα! Για τα καικ δεν ξερω λεπτομερειες αν και απ τα βιντεο που εχω δει φαινονται ιδιαιτερα ευχαριστα και παιχνιδιαρικα!
    Για τα σενεγαλης μπορω να σου πω μερικα πραγματα γιατι ειχα την τιμη να γνωρισω ενα για ενα μικρο χρονικο διαστημα! Ειναι πολυ εξυπνα και σκανταλιαρικα και αεικινητα! Εχουν μια απιστευτη φατσουλα σαν καρτουν και σιγουρα τα λατρευεις αμεσως! Εχουν ομως δυο κακα.. Ειναι πολυ ζηλιαρικα και δαγκωνουν πολυ και τα παντα! Λενε πως δαγκωνουν περισσοτερο απο καθε αλλο ειδος.. Εγω απ την μικρη μου εμπειρια μπορω να σου πω οτι αυτο μπορεις να το ελεγξεις καπως προσεχοντας παρα πολυ την καθε σου κινηση οσο ειναι μωρο για να μην γινει νευρικο! Φασαρια τουλαχιστον ο δικος μου δεν εκανε καθολου! Ισα που ακουγοταν το πρωι! Ο,τι αλλο θες και μπορω να βοηθησω μου λες!
    Σιγουρα παντως ο,τι και να παρεις θα το λατρεψεις!

8. Likes CreCkotiels, oasis, CaptainChoco liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    Παναγιωτη εγω πιστευω πως τα δυο ειδη ειναι ολοιδια εκτος απο την τιμη.και τα δυο παιχνιδιάρικα και δεν φημίζονται για την φασαρια.αν θελεις ενα μικρουτσικο παπαγαλο επελεξε ενα σενεγαλακι ενω αν θελεις ενα μεγαλυτερο επελεξε ενα caique

Στάλθηκε από το LG-H340n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Παναγιωτης
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τι διαφορα τιμης εχουν τα 2 ειδη και ποσο είναι το προσδοκιμο ζωής τους (απο ότι διαβασα είναι περιπου 30 χρονια κι στα 2 πανω κατω)

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    Τα σενεγαλακια θα τα βρεις γυρω στα 400 ενω τα caique τα εχω βρει ως και 800.ειναι μεγαλη διαφορα...αλλα αν ειναι να παρεις ενα caique με τοσο λεφτα προτιμησε να παρεις ενα ζακουδακι που κοστιζουν το ιδιο

Στάλθηκε από το LG-H340n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία