Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 152 1231151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 1512
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αναπαραγωγή ιθαγενών 2016 !

Νομιζω οτι θα πρεπει σιγα σιγα να ανοιξουμε το θεμα τις αναπαραγωγής! Καθως οι περισσότεροι απο εμας θα ετοιμάζουμε τα ζευγαρια μας η κάποιοι τα εχουν ήδη ετοιμα καλό θα ηταν να γραφαμε πως σκοπεύουμε να διαχειριστούμε τα ζευγαράκια μας!άνοιξα το παρών θέμα γιατί κάποιοι θα ασχοληθούν πρώτη φορά ισως με τα ιθαγενή και μπορει να τους βοηθήσουμε η ακόμα και να βοηθήθουμε και εμείς οι ίδιοι.Ο χώρος νομίζω δεν προσφέρεται για ανθρώπους που ξέρουν τα "παντα" και είναι απόλυτοι !!!ελπιζω να κανουμε μια ωραια συζήτηση σε ομορφο κλίμα. ...!

Θα έλεγα λοιπόν να γράψει ο καθένας :

Πόσα ζευγάρια θα βάλει...
    Διαστάσεις κλούβας....
    Τι φωλιές θα χρησιμοποιήσουμε, (διάμετρος,εσωτερική, εξωτερική? )
    Τι μείγμα χρησιμοποιούμε. ......
    Τι αυγοτροφη ...
    Εαν δινουμε συμπληρωματα και σε ποια συχνότητα!
    Εάν ακολουθουμε κάποια φαρμακευτική αγωγη πριν την αναπαραγωγή!

Σίγουρα θα έχω ξεχάσει αρκετά αλλα πιστεύω θα προσθέσετε και εσείς τα δικά σας!
    Καλό θα ήταν να βάζαμε και καμία φωτο!!!και βίντεο δεχόμαστε!!!Δεν μας φοβίζει το μάτι!

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν!
    Φέτος έλεγα να βάλω λιγότερα ζευγαρια αλλα τελικά θα βάλω περισσότερα από κάθε άλλη φορα!!!
    9 τον αριθμό και όλα καρδερίνες! Τα περισσότερα ζευγαρια τα ανακατεψα εκτός από δυο για να έχω ας πούμε κάποια σιγουριά!

Οι περισσότερες κλούβες που χρησιμοποιώ είναι κινεζικές 76cm. και καποιες 60αρες.

Οι φωλιές που τους βάζω είναι ψαθινες 10 cm εσωτερικές γιατί νομίζω με βολεύουν περισσότερο.δεν θεωρώ την κάλυψη τις φωλιάς τουλάχιστον σε παλιά πουλιά απαραίτητη αλλα σε όσα βάζω την κάνω εξωτερικά.

Το μείγμα που χρησιμοποιώ είναι τις raggio di sole black major και γενικά ότι μείγματα τους εχω βάλει είναι για όλο τον χρόνο το ίδιο, μόνο που σε κρύο προσθέτω λίγο καναβουρι.

Αυγοτροφη του εμπορίου την Indios που προσθετω διαφορα και μπολικο αυγουλακι!αυτα και μονο.

Εκτος απο το νήμα που χρησιμοποιώ τους βάζω και βαμβάκι αλλα λίγο!!!

Θεωρώ την εκτροφή τις καρδερινας αρκετά εύκολη όταν έχουμε υπομονή!!!Αυτό νομίζω είναι πολύ σημαντικό όπως και να αφήνουμε τα πουλιά στην ησυχία τους ! να μην αρχίζουμε να αλλάζουμε τα ζευγάρια και να μην τα σκαλιζουμε!Ότι κάναμε,κάναμε!

Αυτά τα ολιγα για αρχή και στην πορεία θα πούμε πολλά περισσότερα......!
    Φωτο προσεχώς!

Καλή αναπαραγωγική χρονια σε όλους....
    Τελευταία επεξεργασία από kostas karderines; 14-02-2016 στις 16:00

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες , Φλώρια , Gloster
    Post Thanks / Like
    Για φετος θα βαλω 4 ζευγαρια φλωρια αρχεγονα και μεταλλαγμενα!
    Απο καρδερινες αν ολα πανε καλα θα βαλω 6 ζευγαρια!
    Οι ζευγαρωστρες που χρησιμοποιω ειναι 2 ενωμενες 60αρες στο μηκος ή 2 76 αρες ενωμενες και αυτες κατα μηκος!
    Οι φωλιες ειναι κλειστου τυπου με καλυψη και τις βαζω εσωτερικα!
    Απο τροφη τωρα δινω την luxury της King και την εχω ολο το χρονο με προσθηκη για τον χειμωνα με καναβουρι και μικρο ηλιοσπορο, μιας και ειμαι εξωτερικος στα περισσοτερα πουλια!
    Αυγοτροφη δινω πλεον μια του jk21! Στην προετοιμασια δινω μαζι και αυγο σκετο και χορταρικα οπως μπροκολο ,τσουκνιδα, ζωχο κλπ κλπ
    Απο βιταμινες δινω vitin kai miral
    Νημα δινω του εμποριου που περιεχει φυσικες τριχες ζωων, βρυα, βαμβακι, λινατσα κλπ
    Αυτα σε γενικες γραμμες

Καλες αναπαραγωγες σε ολους!!
    Λογοθετης Κώστας
    Χίος

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ANASTASIS
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΟΙΚΟΣΙΤΑ
    Post Thanks / Like
    Υπαρχει καποιος λογος η πλεονεκτημα που βαζεις τις κλειστες φωλιες εσωτερικα?
    Ετσι δεν χανεις την ευκολια της προσβασης ?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ποια συγκεκριμενα συνταγη εχεις επιλεξει Κωστα;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από OANASTASIS Εμφάνιση Μηνύματος
    Υπαρχει καποιος λογος η πλεονεκτημα που βαζεις τις κλειστες φωλιες εσωτερικα?
    Ετσι δεν χανεις την ευκολια της προσβασης ?
    Σιγουρα χανεται η ευκολια προσβασεις οπως λες αλλα στις συγκεκριμενες ζευγαρωστρες δεν μπορουν να μπουν εξωτερικα!
    Τις χρησιμοποιω αυτες και ετσι γιατι απλα μου εχουν ''δουλεψει'' και δεν θελω να πειραματιστω με κατι αλλο!
    Λογοθετης Κώστας
    Χίος

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    ποια συγκεκριμενα συνταγη εχεις επιλεξει Κωστα;
    Δινω την Αυγοτροφή λουτείνης

με παρα πολυ καλη αποδοχη απο ολα τα πουλια!
    Επισης ειναι ευκολη και γρηγορη!
    Λογοθετης Κώστας
    Χίος

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Στεφανος
    Κατοικίδιο
    γαρδελια !!
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν θα πω και εγώ τι θα κανω ο πρωτάρης της παρέας .
    Καταρχήν δεν έχω περιθώρια να κάνω δικά μου πράγματα μιας και θα <<πατήσω >> πάνω σε οδηγίες του Γιώργου (geam ).
    Πάμε λοιπον, θα προσπαθήσω για ενα ζευγάρι μπαλκανικα . Το ζευγάρι είχε επιτυχίες τις προηγουμενες χρονιές και αυτό μου προσφέρει μια σχετικη σιγουριά για καλά αποτελέσματα.
    Ζευγαρωστρα και εδώ με έχει τακτοποίηση ο geam δινωντας μου μια του μέτρου ! Ζευγαρωστρα όπου έχει ξανά αναπαραχθεί το συγκεκριμένο ζευγαρι.
    Φωλιά μου έχει δώσει δυο ο Γιώργος αλλά η ψάθινη μου άρεσε πολύ και αυτή θα βάλω.
    Νήμα για φωλιά.........ναι καλά μαντεψατε by the geam! Δύο ειδών νήματα παρακαλώ! Γενικά το ζευγαρακι αποκτήθηκε με μπολικη προίκα.
    Τσόχα ούτε κουβέντα , ο Γιώργος μου είπε οτι δεν την ήθελαν καθολου
    Τώρα για μείγμα ,δίνω carduelidi και major black σε ποσοστο 50_50 ιδέα που μου σφύριξε ο καλός φίλος μου jimk1 (ευχαριστω φιλε) και που βλέπω οτι τα πουλιά <<μπηκανε >> σε αυτό το μείγμα .
    Αρχικα βέβαια εβαζα και του Γιώργου σε μεγάλη ποσοστοση που τώρα έχει μειωθεί στο 20%.
    Αυγοτροφη μια του jk21 που βλέπω οτι πάει καλά .
    Λαχανικά ακόμα δεν βλέπω μεγάλη προθυμία απο τα πουλιά εκτός απο την ρόκα που κυριολεκτικά γίνεται μάχη .
    Αυτά απο εμένα , εύχομαι καλές αναπαραγωγές σε όλους με καλά εως πολύ καλά αποτελέσματα .

Θέλω να πω παλι ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο για τα πουλάκια που μου έδωσε καθώς και για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε !!
    Ελπίζω να τα καταφέρω ........

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Γιώργος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stefos Εμφάνιση Μηνύματος
    Λοιπόν θα πω και εγώ τι θα κανω ο πρωτάρης της παρέας .
    Καταρχήν δεν έχω περιθώρια να κάνω δικά μου πράγματα μιας και θα <<πατήσω >> πάνω σε οδηγίες του Γιώργου (geam ).
    Πάμε λοιπον, θα προσπαθήσω για ενα ζευγάρι μπαλκανικα . Το ζευγάρι είχε επιτυχίες τις προηγουμενες χρονιές και αυτό μου προσφέρει μια σχετικη σιγουριά για καλά αποτελέσματα.
    Ζευγαρωστρα και εδώ με έχει τακτοποίηση ο geam δινωντας μου μια του μέτρου ! Ζευγαρωστρα όπου έχει ξανά αναπαραχθεί το συγκεκριμένο ζευγαρι.
    Φωλιά μου έχει δώσει δυο ο Γιώργος αλλά η ψάθινη μου άρεσε πολύ και αυτή θα βάλω.
    Νήμα για φωλιά.........ναι καλά μαντεψατε by the geam! Δύο ειδών νήματα παρακαλώ! Γενικά το ζευγαρακι αποκτήθηκε με μπολικη προίκα.
    Τσόχα ούτε κουβέντα , ο Γιώργος μου είπε οτι δεν την ήθελαν καθολου
    Τώρα για μείγμα ,δίνω carduelidi και major black σε ποσοστο 50_50 ιδέα που μου σφύριξε ο καλός φίλος μου jimk1 (ευχαριστω φιλε) και που βλέπω οτι τα πουλιά <<μπηκανε >> σε αυτό το μείγμα .
    Αρχικα βέβαια εβαζα και του Γιώργου σε μεγάλη ποσοστοση που τώρα έχει μειωθεί στο 20%.
    Αυγοτροφη μια του jk21 που βλέπω οτι πάει καλά .
    Λαχανικά ακόμα δεν βλέπω μεγάλη προθυμία απο τα πουλιά εκτός απο την ρόκα που κυριολεκτικά γίνεται μάχη .
    Αυτά απο εμένα , εύχομαι καλές αναπαραγωγές σε όλους με καλά εως πολύ καλά αποτελέσματα .

Θέλω να πω παλι ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο για τα πουλάκια που μου έδωσε καθώς και για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε !!
    Ελπίζω να τα καταφέρω ........
    1. σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
    2. ξέχασες την αύξηση της ζωικής πρωτείνης...

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    θεωρω τιν εαυτο μου πρωταρη στην εκτροφη της καρδερινας , αυτη ειναι η πρωτη μου σοβαρη προσπαθεια εκτροφης καρδερινων ματζορ και balcanica
    Κανω εσωτερικη εκτροφη με μεικτο φωτισμο και συστημα ανατολης δυσης
    Θα βαλω 6 ζευγαρια Βαλκανικα ,ενα του 2014 και 5 του 2015
    επισης θα βαλω 2 ζευγαρια καρδερινες ματζορ , αρχεγονα και μεταλλαξεις
    Οι ζευγαρωστρες που χρησημοποιω ειναι 90cmx40x40 και 100cmx50x50 μηκος

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Φωλιες χρησημοποιω εξωτερικες γαι τις ζευγαρωστρες που εχουν πορτα πανω ψηλα στο κλουβι και για τις αλλες που δεν εχουν πορτα ψηλα βαζω εσωτερικες ψαθινες με μεταλλικη βαση . επισης εξωτερικες βαζω 2 ειδη , μια τελειως κλειστη και μια ανοικτη με καγκελα για να βαζω πρασιναδες ειδικα για Balcanica .

Οι κλωστες που χρησημοποιω

[IMG][/IMG]

Μειγμα σπορων χρησημοποιω την Greg carduellini της Orn.........a

Αυγοτροφες χρησημοποιω ετοιμες την spinus μαζι με wimo soft της ιδιας εταιριας . επισης τις πλειστες συνταγες που προτεινε ο Δημητρης , Nesting eggfood , για το βαψιμο της μασκας κλπ

Συμπληρωνατα που χρησημοποιω γενικα , MUT VIT , FERTI VIT , CALCI LUX ,OPTIBREED , καρνητινη , κεφιρ , ενεργους μικροοργανισμους ΕΜ ,Εκχιλισματα αγκιναρας , ταραξακου , αγκαθι μαριας , προπολης , γυρη , σπυρουλινα , λεκιθινη σογιας , βραζιλιανικα καρυδια , μειγμα 4 σπορων Fonio gold , οινοθερα βιεννης ,
    καμελινα , chia , μειγμα 5 αποξυραμενων ταραξακο ,καλεντουλα ,ρηγανη , θυμαρι , τσουκνιδα

χορταρικα φρεσκα δινω ταραξακο ,καλεντουλα ,ρηγανη , μπροκολο , πιπεριες φλωρινης , σουμακι , kale , τσουκνιδα ,αγριο ραδικι , σπανακι

επισης φετος θα κανω εισαγωγη νεων φυτων στην εκτροφη μου 1)Moringa Oleifera η αλλιως Drumstick/Miracle tree
    2)Cosmos Sulphureus Asteraceae
    3)yellow , orange Nastartium Tropaeolum

Καλη αναπαραγωγη σε ολους
    Τελευταία επεξεργασία από legendguards; 15-02-2016 στις 19:10

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φετος θα βαλω 3 ζευγαρια . Τα δυο ειναι ιδια με περυσι

και το τριτο ειναι ενα αρσενικο που ειχα και περυσι με τη Λαζαρινα που ηρθε πριν λιγους μηνες στην εκτροφη μου

οι κλουβες ειναι σχεδον 1.20 μηκος με υψος αν θυμαμαι οι δυο γυρω στους 50 π , η αλλη γυρω στο 1.20 αλλα που ξεκινα απο το εδαφος

Συμπληρωματα δινω γυρη στην αυγοτροφη σταθερα και σε αρκετη ποσοτητα (οπως και αυγοτροφη απλα με λιγοτερο ή περισσοτερο αυγο στη συνταγη ανα εποχη ) , σπιρουλινα σε μικρη ποσοτητα και δεν ειχα σκοπο να δωσω φετος καποιο συνθετικο εκτος της καρνιτινης Καρνιτίνη αλλα προκειμενου καποιο ferti vit που εληγε το φθινοπωρο του 2016 , καλου μου φιλου ( που σε τετοια θεματα ειναι εξευτελιστικα της λεπτομερειας .... ) ειπα να κανω χρηση εγω με προσθηκη στην αυγοτροφη σε ελαφρως μειωμενη της προτεινομενης ποσοτητας (αλλα παροχης ισως μεγαλυτερο διαστημα ... θα δω ) .Επισης βραζιλιανικο φυστικι στην αυγοτροφη για σεληνιο .

Φωλιες
    τετοιου τυπου που θα ντυθουν με πευκοβελονες ψευτικες 10 ποντων . Συνηθως χτιζουν τη φωλια οπως ειναι σκετη .Ισως βαλω ομως τσοχα απο μαλλι ,οπως αυτη στη φωτο

Νημα θα βαλω λευκη λεπτη τριχα βαμβακερη (οχι την ευκαμπτη που πιανεται στα δαχτυλα ) ,μαλλι σαν αυτο στη φωτο με την τσοχα και βαμβακι αναλογα με το ποσο θα ζητανε

Μιγμα σπορων δινω δικο μου .Αυτη την εποχη ξεκινα ενισχυμενο σε αριθμο σπορων με βαση ομως παντα το κανναβουρι ,την καφε περιλλα ,τον ηλιοσπορο ,το ραδικι ,το σουσαμι ,την κια ,την καμελινα και το νιζερ .

το 90 % του μιγματος αποτελειται απο Καναρινοσπορο (κεχρι ) , κανναβουρι , περιλλα καφε , ηλιοσπορο , σουσαμι , ραδικι , βρωμη , αγκαθι Μαριας ,καμελινα ,κια , βασιλικο , λιναρι , παπαρουνα , Aλφαλφα , Μιλλετ , Γλυκανισο

και προσθηκη 10 % μιγμα condition blattner που συμπληρωνει το μιγμα με μεγαλη ποικιλια σπορων ,μεσα στους οποιους μαυρο και λευκο μαρουλοσπορο , γρασιδι , λευκη περιλλα (αν και βλέπω οτι και ο blattner σε αυτο το μιγμα τουλαχιστον επιλεγει κυριως καφε περιλλα ) ,αλλα ειδη ραδικιου και αλλους σπορους

Οταν θα εχω πρωτα ο Θεος μικρα ,θα υπαρχει εξτρα ταιστρα με μιγμα κανναβουρι , καφε περιλλα

Σημαντικοτερο ολων αυτων που ανεφερα ,θεωρω την παροχη κλαριων με ημιωριμους σπορους απο τη φυση .Δινω στο φουλ ζωχο σε κλαρια και θα εδινα αλλα βρισκω λιγο κοντα μου (αυτοι οι κηπουροι με τα χλοοκοπτικα συνομοτησαν φετος εναντιον μου χαχαχα ) ταραξακο και τσουκνιδα

Αυγοτροφη θα δωσω και τις δυο ή καποια απο αυτες αναλογα την αποδοχη ή αναμιξη της πρωτης με αυγο βραστο

α) Η ιδανική αυγοτροφή για καρδερίνες και για όλα τα πουλιά

β ) στην εκδοχη του βιντεο και με προσθηκη αρκετης κινοα Νestling eggfood for Goldfinches - Πατέ αυγοτροφή υψηλής πρωτεΐνης για νεοσσούς

Θα δωσω και κατεψυγμενο σκουληκι της topinsect το ειδος που συγκεντρωνει την καλυτερη σχεση πρωτεινης λιπους και ασβεστιου φωσφορου

Φαρμακευτικη αγωγη δεν κανω πριν την αναπαραγωγη , δινω ομως παντα διαλυμενο στις συνταγες αυγοτροφης και ποτε ποτε στο νερο το Αντιβακτηριακό και ηπαροπροστατευτικό σκεύασμα για καρδερίνες και όλα τα πτηνά

Καλη επιτυχια σε ολους ! Να ζησουμε ομορφες στιγμες και να ειμαστε ετοιμοι για χαρες και πικρες ,γιατι ετσι ειναι η εκτροφης των ιθαγενων !!!
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Σελίδα 1 από 152 1231151101 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία