Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 58
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Τρωει αναμικτη τριφη για cocatiel την premium και κεχρι 2 φορες την εβδομαδα.Καθαριζω καθε μερα το κλουβι και καθε 4 μερρες το πλενω στο μπαλκονι.Νερο καθημερινα πλυσιμο με σκετο νερο και αλαγη.Ειναι νοχελικο κοιματε και δεν εχει ορεξη για παιχνιδια.Ειναι το κλουβι μεσα στο σπιτι το οποιο εθναι παντα ανοιχτο οταν ειμαστε σπιτι και αεριζετε μονιμα ο χωρος.

2. Likes Cristina liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η κοιλια πως είναι?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Η κοιλιά κανονική ούτε πριξιμο ούτε αλλαγή στο χρώμα της ούτε κάποιο εξόγκωμα.
    όπως και άλλα πουλάκια που έχω στο χωριό η κοιλιά είναι μια χαρά. κανονική για την κοιλιά έχω δει πολες φώτο και είναι κανονική όπως φαίνεται.

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Υπάρχει περίπτωση να κρύωσε?

Επίσης να σε ρωτήσω αν έχεις δει μέσα στο στόμα για τυχόν λευκοκίτρινά σημάδια....

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Οχι μολις ειδα τον στομα του δεν εχει τπτ κανονικα οπως πριν δεν εχει τπτ λευκοκιτρινο.Μπορω να τον παω καπου να τον εξετασουν?Ειμαι στην καλαμαρια.Αν κρυωσε μπορω να κανω κατι??Τις φωτο τις ειδατε?Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Χριστίνα
    Κατοικίδιο
    cockatiels, Μιμης το καναρινι ,Australian finches, society finches, waxbill finches
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλέξη, μην αγχώνεσαι! Όλα θα πάνε καλά! Αν έχεις την δυνατότητα καλά θα είναι να το πας σε πτηνιατρο. Θα το εξετάσει και θα πάρει και δείγμα απο κουτσουλιές, μήπως έχει τίποτα βακτήρια...με την δικιά μου που την έχω ελεύθερη είχα πρόβλημα και η πτηνιατρος έδωσε θεραπεία και της πέρασε. Ότι και να έχει θα βρεθεί! Αν πας να κρατάς τις κουτσουλιές της ημέρας για να πάρει δείγμα.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Aλεξη ψαξε για tabernil gentamicina σε καταστημα με κτηνιατρικα .Αν βρεις ,δινεις 1 σταγονα πρωι και μια απογευμα αδιαλυτη στο στομα του πουλιου ( ειναι γυρω στα 90 με 100 γρ ; ) .Αν δεν βρεις θελει αμεσα πτηνιατρο αν κοιμαται .Αν σου δωσει αντιβιωση μας την αναφερεις και δινεις οτι σου πει .Αν πετυχεις σε συγκεκριμενο που θα σου διαγνωσει σιγουρα κοκκιδια και θα σου πει 0.1 ml baycox στα 100 ml νερου , μονο τον συγκεκριμενο ,εγω προσωπικα θα ημουν επιφυλακτικος .... Αν δεν βρισκεις αμεσα γιατρο (σου στελνουμε σχετικη λιστα ) ουτε gentamicina ,παρε augmentin σκονη για ποσιμο εναιωρημα απο φαρμακειο των 250 mg και μας ειδοποιεις .Αν δωσεις φαρμακο παντως ,μετα καλλιεργεια δεν μπορει να γινει αμεσα .Ομως το πουλι δεν αρρωστησε σημερα και ηδη κοιμαται αρκετα και δεν ειναι καλο σημαδι για να μπορεις να περιμενεις
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Τωρα τον ειχα εξω και παιζαμε και ηταν μια χαρα.Μολις τον βαζω στο κλουβι μπουφιαζει και μονο τρωει δεν παιζει με τα παιχνιδια του οπως επεζε.Να τα βαρεθηκε δεν νομιζω.Κτηνιατρο δεν ξερω που να βρω εδω και αν βρω θα παω στην τυχη.Αν υπαρχει λιστα στειλτε την μου αν ειναι ευκολο.Αυριο εχω ρεπο οποτε θα βγω να βρω τα φαρμακα η κτηνιατρο.Σημερα ειναι η τριτη μερα αλλα νομιζω ειναι λιγο καλυτερα η ιδεα μου ειναι δεν ξερω.Αν δεν βρω τπτ σημερα να δωσω ουκμεντιν που θα βρω σε φαρμακειο σιγουρα. Και ποσο και πως?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλεξη οσα σου ειπα ,ειναι αν το πουλι κοιμαται συχνα μεσα στην ημερα και σιγουρα οχι οσο τις προηγουμενες μερες .Απλη νωχελικοτητα δεν σημαινει παντα ασθενεια .Οι κουτσουλιες ουτε διαρροια ξεκαθαρη δειχνουν ,ουτε αποκλειουν μικροβιο που δεν δινει παντα χαλια κουτσουλιες

Σου στελνω τη λιστα

για augmentin θα σου στειλω πμ ,αν μου πεις οτι δεν εβγαλες αλλιως ακρη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Οκ σε ευχαριστω πολυ.Περιμενω την λιστα και θα σας πω τι θα κανω και τι θα βρω.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας