Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Γιώργος - Λενα
    Κατοικίδιο
    2Κοκατιλ ,1 Ντοπερμαν,2 μπατζι
    Post Thanks / Like

Κατασκευή ζευγαρωστρας.

Καλησπερα σας....Ξεκίνησα την κατασκευή μιας ζευγαρωστρας για μπατζι. Θα ηθελα τη γνωμη σας οι διαστάσεις ειναι 60 μηκος χ 43 βαθος χ 45 υψος. Νομίζω ειναι καλα ,αυτα ειναι τα μετρα της μιας ζευγαρωστρας γιατι θα ειναι δυο χωρισμένες στη μέση, δηλαδή ολόκληρη η κατασκευή θα εχει μήκος 1,20μ. Ερώτηση α) το χώρισμα των δυο κλουβιών να γινει με ξυλο η με σύρμα , θα υπαρχει προβλημα αν τα δυο ζευγαρια θα εχουν επαφή έστω οπτική ? β) Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει εαν το σύρμα δεν ειναι κουνελοσυρμα αλλα κοτετσορσυμα ( αυτο το ψιλό με τα μικρα τετραγωνάκια).

​ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιώργο, αυτό που θέλεις να φτιάξεις εσύ είναι στην ουσία δύο ξεχωριστές ζευγαρώστρες για 2 ζευγάρια με τη δυνατότητα να τις ενώσεις; Γιατί αν απλά θέλεις 2 ζευγαρώστρες εξήντα εκατοστών μπορείς να τις βρεις αρκετά οικονομικά, μέχρι και 18 ευρώ η μία.

Τώρα για τις απορίες σου,
    α) Το χώρισμα για μένα δεν πρέπει να είναι ξύλινο γιατί γίνεται ωραιότατη φωλίτσα για ψείρες. Επίσης, αν κουτσουλήσουν πάνω στο ξύλο θα είναι δύσκολο να το καθαρίσεις σωστά. Αν θέλεις μη οπτικό χώρισμα, σκέψου κάτι σε πλαστικό ίσως;
    β) Για τους παπαγάλους γενικότερα επειδή σκαρφαλώνουν με το ράμφος τους και έρχονται σε μεγάλη επαφή με το κάγκελο δεν ξέρω αν θα ρίσκαρα να βάλω κάποιο σύρμα. Πρέπει να είναι εξαιρετικά καθαρισμένο στις ενώσεις γιατί εκεί συνήθως μαζεύει αρκετή βρωμιά. Το κοτετσόσυρμα δεν είναι αυτό που έχει στρογγυλά/ ρομβοειδή κάπως ανοιγματάκια;

3. Likes ermis1 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Γιώργος - Λενα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CaptainChoco Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιώργο, αυτό που θέλεις να φτιάξεις εσύ είναι στην ουσία δύο ξεχωριστές ζευγαρώστρες για 2 ζευγάρια με τη δυνατότητα να τις ενώσεις; Γιατί αν απλά θέλεις 2 ζευγαρώστρες εξήντα εκατοστών μπορείς να τις βρεις αρκετά οικονομικά, μέχρι και 18 ευρώ η μία.

Τώρα για τις απορίες σου,
    α) Το χώρισμα για μένα δεν πρέπει να είναι ξύλινο γιατί γίνεται ωραιότατη φωλίτσα για ψείρες. Επίσης, αν κουτσουλήσουν πάνω στο ξύλο θα είναι δύσκολο να το καθαρίσεις σωστά. Αν θέλεις μη οπτικό χώρισμα, σκέψου κάτι σε πλαστικό ίσως;
    β) Για τους παπαγάλους γενικότερα επειδή σκαρφαλώνουν με το ράμφος τους και έρχονται σε μεγάλη επαφή με το κάγκελο δεν ξέρω αν θα ρίσκαρα να βάλω κάποιο σύρμα. Πρέπει να είναι εξαιρετικά καθαρισμένο στις ενώσεις γιατί εκεί συνήθως μαζεύει αρκετή βρωμιά. Το κοτετσόσυρμα δεν είναι αυτό που έχει στρογγυλά/ ρομβοειδή κάπως ανοιγματάκια;
    Ναι Κωσταντινα αυτο το σύρμα λεω. Σωστά κατάλαβες με τη διαφορά οτι η κατασκευή ειναι με 3 επίπεδα. το 1 επίπεδο θα ειναι μονοκόμματο δλδ 1.20 μήκος για πτήσης και μεταφορά των νεοσσών μετα τον απογαλακτισμο εκεί . τα αλλα δυο θα ειναι χωρισμένα μόνιμα ,για αρχη θα χρησιμοποιησω μονο τις 2 ζευγαρωστρες.
    Η απορία μου ειναι εαν τα ζευγαρια θα εχουν οπτική επαφή αυτο δημιουργεί καποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγή τους η δεν εχουν θέμα?

Εχεις δικιο υπάρχουν σε καλές τιμες ζευγαρωστρες έξω ,αλλά εχω το μικρόβιο της κατασκευής.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν έχεις το μικρόβιο της κατασκευής, σηκώνω τα χέρια ψηλά! Χαχαχαχααχ Νομίζω πως το κοτετσόσυρμα δεν βολεύει και πολύ, πως θα συγκρατείς πατήθρες, ποτίστρες, ταΐστρες; Και τα ίδια τα πουλιά θα μπορούν να σκαρφαλώνουν άνετα;

Δεν γνωρίζω αν στα μπάτζι υπάρχει πρόβλημα να βλέπει το ένα ζευγάρι το άλλο, υποθέτω πως αν έχουν συνηθίσει την παρουσία τους στο δίπλα κλουβί και εκτός αναπαραγωγικής περιόδου, δεν θα έχουν ιδιαίτερο θέμα! Περίμενε όμως να μας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος στα μπάτζι!

6. Likes ermis1 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    AleXX
    Κατοικίδιο
    Budgerigars
    Post Thanks / Like
    Aποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να υπαρχει χωρισμα και δεν εχω δει και σε κανεναν να τα εχει με χωρισμα.... θα βοηθουσε εαν ΔΕΝ ηθελες να κανουν αυγα και στην αναπαραγωγικη περιοδο εβαζες το χωρισμα

8. Likes ermis1 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Γιώργος - Λενα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από greenalex1996 Εμφάνιση Μηνύματος
    Aποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να υπαρχει χωρισμα και δεν εχω δει και σε κανεναν να τα εχει με χωρισμα.... θα βοηθουσε εαν ΔΕΝ ηθελες να κανουν αυγα και στην αναπαραγωγικη περιοδο εβαζες το χωρισμα
    δεν κατάλαβα ακριβως τι εννοεις Αlex ,να ειναι μαζί και τα 2 ζευγάρια σε μια ζευγαρωστρα ?? και οχι χωριστα το καθε ζευγαρι???

Ευχαριστω!!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    AleXX
    Κατοικίδιο
    Budgerigars
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ermis1 Εμφάνιση Μηνύματος
    δεν κατάλαβα ακριβως τι εννοεις Αlex ,να ειναι μαζί και τα 2 ζευγάρια σε μια ζευγαρωστρα ?? και οχι χωριστα το καθε ζευγαρι???

Ευχαριστω!!!!
    ασχετα απο το οτι ζουνε σε σμηνοιτα μπατζι καλο θα ηταν αν εχεις 2 ζευγαρια, να ειναι ξεχωριστα.. αυτο που ειπα πανω ειναι οτι αν εχεις ενα ζευγαρι δεν υπαρχει λογος να τα εχεις με χωρισμα.

Sent from my Lenovo A760 using Tapatalk

11. Likes ermis1 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Εκτός αναπαραγωγηκης περιόδου μπορείς να έχεις τα ζευγάρια μαζί σε όλη την κλούβα.Για την αναπαραγωγή ξεχωριστά με ένα κομμάτι λαμαρινα λεπτό σχετικά.
    Περιμένουμε φώτο

13. Likes ermis1 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Γιώργος - Λενα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από greenalex1996 Εμφάνιση Μηνύματος
    ασχετα απο το οτι ζουνε σε σμηνοιτα μπατζι καλο θα ηταν αν εχεις 2 ζευγαρια, να ειναι ξεχωριστα.. αυτο που ειπα πανω ειναι οτι αν εχεις ενα ζευγαρι δεν υπαρχει λογος να τα εχεις με χωρισμα.

Sent from my Lenovo A760 using Tapatalk
    οποτε σωστά το παω 4 ζευγαρωστρες με 4 ζευγαρια που μεταξύ τους ειναι χωριστά.
    Ευχαριστω

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Γιώργος - Λενα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Εκτός αναπαραγωγηκης περιόδου μπορείς να έχεις τα ζευγάρια μαζί σε όλη την κλούβα.Για την αναπαραγωγή ξεχωριστά με ένα κομμάτι λαμαρινα λεπτό σχετικά.
    Περιμένουμε φώτο
    οποτε μόλις τελειώσει η κατασκευή και έρθουν τα ζευγάρια τα βαζω κατευθείαν το κάθε ενα στη ζευγαρωστρα του.
    Φωτογραφίες θα βάλω σύντομα μόλις τελειώσει η κατασκευή και ο χωρος που τους ετοιμάζω στην μεχρι τωρα παρατημένη αποθήκη μου.
    Ευχαριστω.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία