Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 33
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    Ένα Ζακουδάκι ❤︎
    Post Thanks / Like

Πληροφορίες για ζακό

Καλησπέρα! Σε λίγες βδομάδες ή λίγες μέρες θα αποκτήσω ένα μικρό ζακό και πολύ πιθανό να το ταΐζω εγώ στο χέρι (σε περίπτωση που μου φανεί πολύ δύσκολο θα το ταΐσει ο εκτροφεας και θα το πάρω σε 3 μήνες που θα μπορεί να τρώει από μόνο του!) Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα για αυτά τα καταπληκτικά πουλιά αλλά θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλετε ότι πληροφορίες μπορείτε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από stavroula1998; 17-01-2016 στις 11:35

2. Likes Ariadni, erithacus liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν να σου πω ότι το τάισμα στο χέρι μπορεί να κάνει τον παπαγάλο 'ημερο' αλλά στην ουσία είναι σαν εξάρτηση από τον άνθρωπο.Επίσης δεν περνει όλα τα αντισώματα.
    Για πληροφορίες θα σου πουν τα εμπειροτερα μέλη.Και μην ξεχάσεις να μας τον συστάσεις μόλις τον πάρεις,πολλές πολλές φώτο.

4. Likes erithacus liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    Ένα Ζακουδάκι ❤︎
    Post Thanks / Like
    Το συγκεκριμένο πουλάκι το παράτησαν οι γονείς του και δν το ταιζαν οπότε αναγκαστικά το πήρε από την φωλιά. Έτσι το ταΐζει τώρα στο χέρι και μου είπε πως θα με βοηθήσει να το ταΐσω και εγώ.

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Likes Ariadni, erithacus liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Άαα ωραία φώτο μην ξεχάσεις εε;

8. Likes erithacus liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    Ένα Ζακουδάκι ❤︎
    Post Thanks / Like
    Εννοείται! Απλά θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Πχ για την διατροφή του, την συμπεριφορά του κλπ.

10. Likes erithacus liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    african grey timneh, o Ρίκος
    Post Thanks / Like
    Διαβασε ολα τα μηνυματα του μελους erithacus. Ειναι εγκυκλοπαιδια!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σταυρούλα (υποθέτω αυτό είναι και το όνομα σου? ) καλώς ήρθες στην παρέα μας! Μπράβο σου που μπήκες στη διαδικασία να διαβάσεις πριν το αποκτήσεις! Το μικρούλι που θα πάρεις είναι αυτό στη φωτογραφία του προφίλ σου? Όπως και να έχει είναι πανέμορφα και καταπληκτικό είδος! Είναι πανέξυπνα πραγματικά και φτάνουν σε πολύ υψηλό στάδιο επικοινωνίας με τον άνθρωπο! Και δεν αναφέρομαι μόνο για την ικανότητα ομιλίας που έχουν που πραγματικά είναι στο ανώτερο επίπεδο αλλά και για την αντίληψη τους! Όταν με το καλό το πάρεις περιμένουμε με πολύ χαρά να μας συστήσεις εάν το επιθυμείς και εσένα και το μικρό σου στις παρακάτω ενότητες!
    Θέλουμε να σας γνωρίσουμε
    Συστήστε μας και τους φτερωτούς συντρόφους σας

Λοιπόν ας πάμε τώρα στο θέμα του ταίσματος στο χέρι! Είναι αμφιλεγόμενο το αν πρέπει να γίνεται από εμάς ή από τον εκτροφέα κι αυτό γιατί είναι κάπως πολύπλοκη διαδικασία σε ορισμένα στάδια. Πόσο είναι τώρα το μικρούλι που θα πάρεις? Ανάλογα την ηλικία και το βάρος τους η τροφή δίνεται σε διαφορετικές ποσότητες κάθε μέρα και είναι σημαντικό να δίνεται σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για να μη δημιουργηθούν προβλήματα! Βέβαια αυτό ισχύει όταν είναι πολύ μικρά! Αν είναι στο στάδιο που κοντεύει να την κόψει τότε τα πράγματα είναι πιο απλά! Σου παραθέτω εδώ ένα άρθρο για να τα δεις πιο αναλυτικά!
    Τάισμα νεοσσών στο χέρι (Handfeeding)

Το κομμάτι της διατροφής είναι πάρα πολύ σημαντικό και πρέπει να του παρέχεις ποικιλία για να παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά! Λαχανικά, φρούτα, όσπρια κτλ. Θα σου βάλω μερικά άρθρα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις όλα όσα χρείαζονται και να πάρεις την απόφαση για τη διατροφη που θα του κάνεις που θα εξυπηρετεί και εσένα και φυσικά το πουλάκι!
    Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι
    Μίγματα Σπόρων για παπαγάλους.
    Οι φυσικοί χυμοί στη διατροφή των παπαγάλων.
    Το διαιτολόγιο των παπαγάλων μας
    Αυγοτροφή
    Η διατροφή των african grey
    Κόκκαλο σουπιάς!

Ας περάσουμε τώρα στο κομμάτι της διαμονής που είναι εξίσου σημαντικό. Το κλουβί είναι το σπίτι του και πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό, μεγάλο και όμορφο! Όσο πιο μεγάλο κλουβί του πάρεις τόσο το καλύτερο! Σκέψου ότι θα περνάει εκεί αρκετές ώρες και πρέπει να είναι άνετο! Επίσης είναι καλό να του έχεις φυσικές πατήθρες για τα νυχάκια του και μερικά παιχνίδια για να περνάει την ώρα του και να μη βαριέται! Στα παρακάτω άρθρα και ενότητες θα τα δεις όλα αναλυτικά και θα πάρεις και αρκετές ιδέες από κατασκευές που έχουν κάνει άλλα μέλη για τα μικρά τους!
    Ποια φυσικά κλαδιά είναι ασφαλή?
    Βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...
    Καθαρισμός του κλουβιού
    Χειροποίητα παιχνίδια για μικρούς-μεσαίους παπαγάλους
    Σταντ-παιχνιδότοποι.

Και εδω μερικά πράγματα για το είδος και γενικά για τα παπαγαλάκια!
    African Grey (Psittacus erithacus)
    Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο.
    Η γλώσσα του σώματος του παπαγάλου.

Σου βάζω και το θέμα ενός μέλους που έχει δυο ζακουδάκια και μοιράζεται μαζί μας συνέχεια τα κατορθώματα τους και τις εμπειρίες τους και θα σε βοηθήσει διαβάζοντας το να γνωρίσεις καλύτερα το είδος και τις ιδιαιτερότητες του!
    Τα Ζακουδάκια μου
    Ελπίζω όλα αυτά να σε βοηθήσουν! Είναι αρκετά αλλά μην πελαγώσεις! Ο,τι απορία έχεις ή ό,τι θες να συζητήσουμε παραπάνω εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όπως μπορούμε! Καλό διαβασμα!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stavroula1998 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα! Σε λίγες βδομάδες ή λίγες μέρες θα αποκτήσω ένα μικρό ζακό και πολύ πιθανό να το ταΐζω εγώ στο χέρι (σε περίπτωση που μου φανεί πολύ δύσκολο θα το ταΐσει ο εκτροφεας και θα το πάρω σε 3 μήνες που θα μπορεί να τρώει από μόνο του!) Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα για αυτά τα καταπληκτικά πουλιά αλλά θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλετε ότι πληροφορίες μπορείτε! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
    Το συγκεκριμένο πουλάκι το παράτησαν οι γονείς του και δν το ταιζαν οπότε αναγκαστικά το πήρε από την φωλιά. Έτσι το ταΐζει τώρα στο χέρι και μου είπε πως θα με βοηθήσει να το ταΐσω και εγώ.

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σταυρούλα καλησπέρα,

Ζακοιδιοκτήτες αυξάνσθαι και πληθαίνεσθαι....Πρώτα από όλα να ξέρεις ότι πρόκειται να βάλεις στη ζωή σου ένα καταπληκτικό πλάσμα με ιδιαίτερα αναπτυγμένο δείκτη νοημοσύνης και με ιδιαίτερη περιέργεια και επιθυμία ανάγκη να γνωριστεί και να επικοινωνήσει μαζί σου....θα σε σαγηνεύσει θα σε υποτάξει ενώ η ζωή σου δε θα είναι ξανά ποτέ ίδια....Τα λόγια μου θυμίσου (και εσύ)

Παρόλαυτα, σου προτείνω να μην δώσεις κρέμα εσύ και να μην ακολουθήσεις οδηγίες για το πώς δίνεται..Σε αυτή την ηλικία οποιοδήποτε παράπτωμα είναι μοιραίο και δεν έχεις το "χρόνο" να διορθώσεις οποιοδήποτε λάθος με κάποιο φάρμακο...οι συνέπειες θα είναι ραγδιαίες και ακαριαίες ...Πρόχειρα σου αναφέρω το εξής...εάν η θερμοκρασία της κρέμας είναι πιο ζεστή από όσο πρέπει, θα του ερεθίσεις το πρόλοβο πολύ γρήγορα θα αναπτύξει φλεγμονή και πολύ γρήγορα θα τα κακκαρώσει (μπαμ μπαμ σχόλασμα πριν προλάβεις να καταλάβεις τι έκανες λάθος)....Αν την δώσεις πιο "κρύα" από ότι πρέπει θα "πετρώσει" πάλι στο πρόλοβο και πάλι θα τα κακκαρώσει....Θεωρώ απίστευτα ανεύθυνο εκ μέρους του εκτροφέα να σου προτείνει κάτι τέτοιο....Τα δικά μου εγώ δεν τα τάισα ποτέ με κρέμα....
    Κάνε υπομονή να φτάσει 3 μηνών και τότε, θα έχουμε όλοι εδώ πολλά να πούμε και να δούμε

(Νοιώθω την αγωνία σου να ξέρεις...αυτό που περιμένεις να περάσουν οι ημέρες και να το φέρεις σπίτι.....και είσαι και στο κατάλληλο forum...)....Κάτι μου λέει οτι θα περάσει το μικρό Ζάχαρες

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    Ένα Ζακουδάκι ❤︎
    Post Thanks / Like
    Αριάδνη όχι δεν είναι αυτό που έχω στην φωτογραφία δικό μου. Το δικό μου είναι ακόμα 19 ημερών Σε ευχαριστώ και για τα άρθρα που μου έστειλες! Είναι όλα τους πολύ χρήσιμα και θα τα περάσω από έναν εξονυχιστικο έλεγχο!
    Erithacus, η αλήθεια είναι πως και εγώ φοβάμαι να πάρω μια τόσο μεγάλη ευθύνη, γιατί δεν είναι και λίγο να ταΐσεις ένα μικρό. Του το είπα βέβαια αλλά μου είπε πως θα με καθοδηγεί και θα είναι πολύ πιο εύκολο απ'οσο πιστεύω. Το περιμένω από το καλοκαίρι οπότε δεν θα είναι θέμα να περιμένω λίγους μήνες ακόμα. Το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά και κάποια στιγμή να το πάρω και να το μεγαλώσω όσο πιο καλά μπορώ έτσι ώστε να είναι ευτυχισμένο!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Αριάδνη όχι δεν είναι αυτό που έχω στην φωτογραφία δικό μου. Το δικό μου είναι ακόμα 19 ημερών Σε ευχαριστώ και για τα άρθρα που μου έστειλες! Είναι όλα τους πολύ χρήσιμα και θα τα περάσω από έναν εξονυχιστικο έλεγχο!
    Erithacus, η αλήθεια είναι πως και εγώ φοβάμαι να πάρω μια τόσο μεγάλη ευθύνη, γιατί δεν είναι και λίγο να ταΐσεις ένα μικρό. Του το είπα βέβαια αλλά μου είπε πως θα με καθοδηγεί και θα είναι πολύ πιο εύκολο απ'οσο πιστεύω. Το περιμένω από το καλοκαίρι οπότε δεν θα είναι θέμα να περιμένω λίγους μήνες ακόμα. Το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά και κάποια στιγμή να το πάρω και να το μεγαλώσω όσο πιο καλά μπορώ έτσι ώστε να είναι ευτυχισμένο!

Σταυρούλα, Καταλαβαίνω ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να "ξεφορτωθεί" το "κάθε τρεις ώρες τάισμα-σκούπισμα καθάρισμα" το συντομότερο δυνατό...αλλά μια πατάτα να κάνεις (που διακιολογημένα θα κάνεις όχι μια αλλά παραπάνω) θα στοιχίσει ακριβά και αυτό από μόνο του θα έπρεπε να είναι ανασταλτικός παράγοντας για αυτόν που στο δίνει...Μην ψηθείς να το πάρεις τόσο μικρό....κάνε υπομονή

Εάν έχεις την διάθεση και υπομονή, μπορείς να το πάρεις πιο νωρίς από τους 3 μήνες αρκεί να επιβεβαιώσεις η ίδια ότι τρώει μόνο του (με τα μάτια σου).Δε θα μπορεί να κρατήσει με τα χεράκια του τη τροφή σε αυτή την ηλικία αλλά στους δύο δυόμιση μήνες πρέπει ο εκτορφέας να έχει αρχίσει να το "ενθαρρύνει" να τρώει μόνο του...πρέπει να τσιμπολογάει τροφή στερεή και ας μην έχει ακόμα δύναμη στα χεράκια του...
    Υπάρχει και ένας άλλος λόγος για τον οποίο δε συμφωνώ καθόλου να τον ταϊσεις κρέμα εσύ (ο οποίος ήταν και ο σημαντικότερος για εμένα στα δικά μου) και αφορά την ψυχολογία του πτηνού....Αλλά αν από μόνη σου καταλαβαίνεις ότι είναι επικίνδυνο και είσαι αρνητική, δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε αυτό παρά μόνο όταν κάποια στιγμή θα θές να του την ξαναρχίσεις εσύ ( ελπίζω βέβαια και θα προσπαθήσω να μη φτάσεις εκεί)

16. Likes Ariadni liked this post

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία