Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 29 από 29
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    Δημητρη δεν εχω τελιωσει παρολο που το δουλεψα λιγο χωρις πουλακι μεσα ...
    Οταν τελιωσω θα γραψω και τα σχολια μου και τα λαθη μου και τις προτασεις για αλλαγες στο υφισταμενο
    ο θερμοστατης εχει συρμα και θα τον κατεβασω κοντα στο κλουβι αλλα πιστευω η διαφορα θερμοκρασιας δεν θα υπερβενει τον ενα με δυο βαθμους ,
    το ντουι δεν ξερω τι ειναι , λαμπα θα βαλω μια led strip 6500k με 5 led απλως δεν αποφασισα ακομα πως και που ειναι καλητερα να την βαλω και γιαυτο δεν ειναι στις φωτογραφιες ,ανεμιστηρακι το εγραψα στα σχολια μου αλλα δεν προτιθεμαι να βαλω οπως επισης ουτε και τρυπες θα ανοιξω δεξια και αριστερα αφου μετα απο καποια λαθη στις διαστασεις του κουτιου εμεινε μια κενη λωριδα παχους μισου εκατοστου πανω απο το Plexiglass

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dimitris_patra Εμφάνιση Μηνύματος
    Αντώνη πολύ ωραία η κατασκευή σου.........λέω όμως να σου πω ένα δυό πραγματάκια που ίσως σου είναι χρήσιμα.

αν δεν κάνω λάθος εδώ, στην οροφή, έχεις τον αισθητήρα του θερμοστάτη. Έχω την εμπειρία από μιά επωαστική μηχανή και σου προτείνω τον αισθητήρα να τον τοποθετήσεις στο ύψος που θα βρίσκεται το πουλί. Αυτό γιατί η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ οροφής και βάσης μπορεί να είναι και 8-10 βαθμοί....ίσως και παραπάνω.
    Επίσης πρόσεξε το ντουί........ο λαμπτήρας βέβαια είναι μόνο 40w, ίσως όμως χρειάζεται ένα ντουί πορσελάνης. Και τέλος.....θα σου πρότεινα να βάλεις μέσα στο κουτί και μιά λάμπα φωτισμού.........στο άρρωστο πουλί νομίζω ότι χρειάζεται να έχουμε φως πολλές ώρες ώστε να τσιμπάει για να μην καταρρεύσει......αυτά

ΥΓ. είδα ότι σκέφτεσαι να βάλεις και ανεμιστηρακι ..........νομίζω ότι δεν χρειάζεται.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    θα χρειαστει να κλεισεις το κενο πανω απο το πλεξιγκλας γιατι θα χανει γρηγορα την θερμοτητα.

κλεισε με κατι στο κεντρο του κενου και ασε δεξια και αριστερα δυο μικρα κενα. το δεξια θα βαζει αερα και το αριστερα θα βγαζει.

το ποσο μεγαλο θα ειναι το κενο θα το κανονισεις μονος σου. αυτες τις σχισμες κλειστες με κατι προσωρινο (χαρτι-πανι) για να μπορεις να ρυθμιζεις την ροη του αερα.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    δεν μπορω να σου πω ακριβως το λογο , μπορει το ειδος του ξυλου ,μπορει το παχος , αλλα σε 6 λεπτα επιασα τους 30 βαθμους και για 20 λεπτα που το δουλευα δεν ειχε πεσει η θερμοκρασια ουτε ενα βαθμο , τωρα το θεμα της εισοδου και εξοδου της ροης του αερα ειμαι σε σκεψεις

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αντισυμβατικός Εμφάνιση Μηνύματος
    θα χρειαστει να κλεισεις το κενο πανω απο το πλεξιγκλας γιατι θα χανει γρηγορα την θερμοτητα.

κλεισε με κατι στο κεντρο του κενου και ασε δεξια και αριστερα δυο μικρα κενα. το δεξια θα βαζει αερα και το αριστερα θα βγαζει.

το ποσο μεγαλο θα ειναι το κενο θα το κανονισεις μονος σου. αυτες τις σχισμες κλειστες με κατι προσωρινο (χαρτι-πανι) για να μπορεις να ρυθμιζεις την ροη του αερα.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    καλο ειναι να μην χανει αμεσως θερμοτητα. βαλε τωρα στις δοκιμες μια απλη λαμπα, για να δεις καθε ποτε αναβει. ετσι θα καταλαβεις πως χανει θερμοτητα.
    τα ανοιγματα που σου λεω θα ρυθμίζουν ποιο πολυ την υγρασια.

σε ενα παλιο ψυγειο που ειχα φτιαξει κλοσσομηχανη ετσι το εκανα.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    θερμοστατης κωστα αναγραφει και την εσωτερικη θερμοκρασια . το εχω ρυθμισμενο στους 30 , οταν πεσει 29 αμεσως αναβει .

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αντισυμβατικός Εμφάνιση Μηνύματος
    καλο ειναι να μην χανει αμεσως θερμοτητα. βαλε τωρα στις δοκιμες μια απλη λαμπα, για να δεις καθε ποτε αναβει. ετσι θα καταλαβεις πως χανει θερμοτητα.
    τα ανοιγματα που σου λεω θα ρυθμίζουν ποιο πολυ την υγρασια.

σε ενα παλιο ψυγειο που ειχα φτιαξει κλοσσομηχανη ετσι το εκανα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες, Υβρίδια, Καναρίνια
    Post Thanks / Like

Μέτα από 2 χρονιά θα έλεγα ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη λειτουργία της κατασκευής. Την λειτουργώ έξω στο μπαλκόνι κ ζητώντας θερμοκρασία 23 βαθμούς μου δίνει 21. Δεν επηρεάζεται αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή. Από κατανάλωση δεν ξέρω αν έχει μεγάλη γι αυτό κ φέτος μετά το χειμώνα σκέφτομαι να τοποθετήσω γύρω από την κατασκευή πετροβαμβακα και 2ο στρώμα ξύλο. Αναφορικά με την υγρασία υπάρχει ένα μικρο ζήτημα αφού φτάνει κάποιες φορές που βρέχει έξω κ στο 70% κάτι που συμβαίνει κ μέσα στο σπίτια μας ούτως η άλλως.

7. Likes IscarioTis, jk21, wild15 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ποσα watt ειναι οι κεραμικες λαμπες ?Γιατι εβαλες 2 κεραμικες λαμπες ? νομιζω ειναι υπερβολικο , εγω με μια κεραμικη λαμπα των 25w θερμαινω σε ενα λεπτο ξυλινο κουτι πιο μεγαλο απο αυτο .

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Υποθετω λογω εξωτερικων συνθηκων . Παντως Γιωργο αν επιλεγεις να εχεις εξω το κλουβι - νοσοκομειο , πρεπει η θερμοκρασια με καποιο τροπο να βρεθει ψηλοτερα .Αν οχι 30 , τουλαχιστον 27 βαθμους ... Σκεψου οτι ανθρωπινη θερμοκρασια σε αντιστοιχια , ειναι καπου 22 με 23 , το 27 για τα πουλια . Η θερμοκρασια τους ειναι 40 με 42 βαθμοι

η μονωση ισως βοηθησει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

10. Likes legendguards liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες, Υβρίδια, Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από legendguards Εμφάνιση Μηνύματος
    Ποσα watt ειναι οι κεραμικες λαμπες ?Γιατι εβαλες 2 κεραμικες λαμπες ? νομιζω ειναι υπερβολικο , εγω με μια κεραμικη λαμπα των 25w θερμαινω σε ενα λεπτο ξυλινο κουτι πιο μεγαλο απο αυτο .
    Οντως ειναι υπεεβολικο, πενηνταρες ειναι η λαμπες κ ειναι δυο για λογους ασφαλειας. Την κατασκευη την εχω εξω στο μπαλκονι κ τωρα δουλευει με πουλακι μεσα, αν ειχα μια λαμπα κ χαλουσε η θερμοκρασια θα πεφτε στους 4 βαθμους κ το αρρωστο πουλι θα ψοφουσε. Παντως κ με μια λαμπα δουλευει μια χαρα, εχεις δικιο.

Στάλθηκε από το UMI_MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. Likes legendguards liked this post

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία