Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    θοδωρος
    Post Thanks / Like

Exclamation Εξωτερικό Κλουβί και Θερμοκρασία αυτού

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα εξωτερικό κλουβί.
    Το θέμα που σκέφτομαι είναι εάν πρέπει ο χώρος του
    κλουβιού να έχει κάποια θερμοκρασία συγκεκριμένη χειμώνα καλοκαίρι.
    Δε ξέρω εάν έχει αναφερθεί παλαιότερα... κάποια θέματα που διάβασα
    δεν αναφέρουν κάτι γι' αυτό.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    stelios
    Κατοικίδιο
    καρδερινoκαναρο(ερνεστο..)-2 cockatiel(Πανος..k Billis)-1 Καναρινι (Μητσος...)
    Post Thanks / Like
    Τι ειδος παπαγαλου θα βαλεις μεσα..??Σε ποια πολη μενεις..??Δεν μας αναφερεις ..!Θα κοιταξεις να βρεις...ενα μερος που δεν θα το χτυπαει....ο βοργιας...-να ειναι σχετικα φωτεινο μερος..(Αν το βλεπει ο ηλιος..ακομη καλυτερα)-Να μην εχει σχετικα βαβουρα... κ να ειναι καλα προστατευμενο απο εξωτερικους παραγοντες(κατοικιδια-αρπακτικα..κ.τ.λ)

Αν οι θερμοκρασιες δεν πεφτουν κατω απο 5-7 βαθμους πιστευω δεν εχουν προβλημα-Αν παλι ο παπαγαλος ειναι μονιμα σε εσωτερικο χωρο...κ σκεφτεσαι να τον βγαλεις εξω..θα πρωτεινα να το κανεις προς ανοιξη εποχη!Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα..-τα παιδια π εχουν περισσοτερη πειρα ας με διωρθοσουν

3. Likes CreCkotiels liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    θοδωρος
    Post Thanks / Like
    Για την ώρα έχω δύο κοκατίλ.
    Σκέφτομαι να αγοράσω και άλλα είδη Παπαγάλων.
    Η πόλη που μένω είναι η Πάτρα.
    Βεβαίως και υπάρχουν μέρες που η θερμοκρασία πέφτει πιο κάτω από αυτή που αναφέρεις.

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Ερασμία
    Κατοικίδιο
    Ένα Budgie, την Μόζι!! Ένα cockatiel, τον Πάρη και έναν σκύλο, τον Robbie :D
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ θα πρότεινα να μην τα βγάλεις έξω τώρα.... είναι ακόμα χειμώνας και έχει κρύο!!

"Να τα σέβεσαι όπως σέβεσαι και τους υπόλοιπους γύρω σου..."

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι κι εγω θα συμφωνησω να μην τα βγαλεις.. Δεν ειναι ανθεκτικα στο κρυο και ειναι αρκετα ευαισθητα.. Αν μπορεις να εξασφαλισεις σταθερη θερμοκρασια και υγρασια αλλα και προστασια απ τα πουλακια γυρω γυρω τοτε κατι παει και γινεται αλλα και παλι καλυτερα μεσα!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν βγάζουμε πουλάκια από εσωτερικό χώρο σε εξωτερικό το κάνουμε πάντα την άνοιξη προς καλοκαίρι με θερμοκρασίες σταθερές άνω των 15 βαθμών. Αυτό συμβαίνει για να συνηθίσουν σταδιακά το κρύο και να αναπτύξουν την αντοχή σε αυτό. Για τα κοκατίλ δεν γνωρίζω ακριβώς τι θερμοκρασίες μπορούν να αντέξουν, μιας και εγώ τα έχω μέσα μαζί μου και δεν έχω σκοπό να τα βγάλω έξω. Παρόλα αυτά δεν νομίζω πως μπορείς με κάποιο τρόπο να αλλάξεις τη θερμοκρασία ενός εξωτερικού κλουβιού. Υπάρχουν κάποιες θερμαινόμενες πατήθρες αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ασφαλείς να χρησιμοποιηθούν στην πράξη.

Σίγουρα θέλει καλή προστασία από τον αέρα γιατί τα κοκατίλ είναι πολύ πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα αέρα. Αρρωσταίνουν στο δευτερόλεπτο αν εκτεθούν.

8. Likes blackmailer liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    όλα τα πουλιά είναι ευαίσθητα στον αέρα, σίγουρα το κλουβί πρέπει να είναι κλειστό απο 3 πλευρές κατα τη διάρκεια του χειμώνα, μην σου πω και την μισή τέταρτη εάν δεν έχει βάθος να προστατευτούν πλήρως απο τον παγωμένο αέρα!!! η θερμοκρασία που αντέχουν γενικά οι παπαγάλοι είναι αρκετά χαμηλή, γνωρίζω αρκετούς κατόχους τέτοιου είδους στα Χανιά όπου μένω, οι οποίοι τα έχουν έξω χειμώνα καλοκαίρι, με ελάχιστη προστασία, ακόμα και σε περιοχές με τρομερή υγρασία χωρίς κανένα πρόβλημα και με καλές γέννες εκτός των άλλων.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να ξεκινήσεις τώρα την κατασκευή της εξωτερικής σου κλούβας και κατά τον Απρίλη τα βγάζεις έξω και τα αφήνεις μόνιμα απο εκεί και πέρα...
    Επίσης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι εάν κλείσεις την κλούβα με νάυλον να προσέχεις να μην δέχεται απ' ευθείας ήλιο για πολλή ώρα γιατί θα σκάσουν τα πουλάκια , αφού δημιουργείται ένα μικρό θερμοκήπιο...
    Νεκτάριος - Χανιά

10. Thanks CaptainChoco , CreCkotiels thanked for this post
    Likes CaptainChoco , CreCkotiels liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Stamatis
    Κατοικίδιο
    Budgies - english budgies - cockatiels
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Θοδωρή,
    Εγώ έχω μια μεγάλη κλούβα με cockatiels στην ταράτσα του σπιτιού μου, βέβαια μένω Αθήνα, αλλά θερμοκρασίες γύρω στους 0C το χειμώνα και 40C το καλοκαίρι βλέπουμε αρκετά συχνά. Τα πουλιά αρχικά τα είχα σε εσωτερικό χώρο και τα μετέφερα στην ταράτσα αρχές Μάιου, ώστε να έχουν το χρόνο να εγκλιματιστούν στις εξωτερικές συνθήκες. Μέχρι σήμερα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με παγετούς ούτε με καύσωνες. Όλο το χρόνο έχω περιμετρικά και πάνω από τα πάνελ οροφής, πράσινο δίκτυ σκίασης για προστασία από τα ρεύματα αέρα και από την ακτινοβολία ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Το χειμώνα κλείνω την κλούβα τουλάχιστον στις 3 πλευρές με πλαστικό ώστε να περιορίσω περαιτέρω τα ρεύματα αέρα. Τα πουλιά όταν είναι εγκλιματισμένα και υγιή δεν έχουν θέμα με τις χαμηλές θερμοκρασίες όσο με τα ρεύματα αέρα.
    Την Πρωτοχρονιά που είχαμε όλη μέρα θερμοκρασία γύρω στους 0C δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά ούτε και τους περασμένους χειμώνες. Εδώ στην Αθήνα βέβαια τέτοιες κακοκαιρίες κρατούν το πολύ για 3-4 μέρες και μετά οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν. Δεν ξέρω σε παρατεταμένες κακοκαιρίες με θερμοκρασίες αρνητικές για πολλές μέρες τι αντίδραση θα είχαν τα πουλιά. Πάντως με επιφύλαξη …. είχα διαβάσει σε ένα ιταλικό άρθρο ότι ένας εκτροφέας είχε cockatiels σε εξωτερική κλούβα και είχε μετρήσει πρωινή θερμοκρασία -15C χωρίς να χάσει ούτε ένα πουλί.

12. Thanks CaptainChoco , CreCkotiels thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    θοδωρος
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία