Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 41
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    Κoκατιλ τον Λουφη και ενα σκύλο τον Blakc
    Post Thanks / Like
    Δεν φαινονται Αλέξη,κανε δεξί κλικ πάνω στη φωτο που έχεις ανεβασει στο photobucket και κανε αντιγραφή διεύθυνσης εικόνας αυτό το λινκ θα βάλεις εδώ

2. Likes CaptainChoco , xrisam , CreCkotiels liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like

4. Likes VOSDOGIAN, xrisam , CreCkotiels, Ariadni liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Κουκλί ειναι πανέμορφο ,εμένα γιατι δεν μου φαίνονται κομμενα τα φτερά?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    είναι μόνο τα μέσα ψαλίδισμενα μίλησα με στο τηλ και μου είπε ότι τα ψαλίδιζει για να μην πετάει πολύ και αφήνει μοκροσκοπικα πούπουλα και τα αναπνέουμε και μην πάθουμε ινωση. είναι αρωστια που κολάν τα πούπουλα στα πνευμόνια του ανθρώπου και είναι επίκυνδινα
    ισχύει κάτι τέτοιο?
    εγώ σήμερα τον έβγαλα έξω και είναι όντος η μέρος κάθετε στο χέρι μου και κάνουμε βόλτες στο σπίτι και αλλάζω και χέρια και δεν φεύγει ούτε τσιμπάει.
    ευτιχως γιατί νόμιζα ότι ήταν άγριος.
    δεν τρώει όμως από χθες γιατί?
    τον έβαλα πυλινα δοχεια για φαΐ και νερό.
    φαι πηρα για μεσαιους παπαγαλους που εχει μεσα καπου 10 διαφορετικα σπορια

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    καταρχην καλως το δεχτηκες!!!!!!ειναι πολυ ομορφο πουλακι.δεν τρωει επειδη δεν εχει σηνυθησει τον χωρο και εσενα ,ειναι και απο το ταξιδι.θα σου ελεγα να μην τον βγαζεις πολυ απο το κλουβι γιατι δεν θα το συνηθυσει γρηγορα.αυτο με το φαι θα διαρκεσει το πολυ 3-4 μερες.αλλα αφου ειναι ημερος πιο γρηγορα θα φαει.αστον να συνιθησει το κλουβι του και τα δοχεια του να τα εχεις σε σημεια που δεν κουτσουλαει.για τα φτερα μου φαινεται λιγο πονηρο αλλα τελως παντων.εγω δεν εχω ακουσει για τετοια αρρωστεια παρολου που ειμαι αλεργικος σχεδον στα παντα(δερματολογικα και αναπνευστικα) αλλα ποτε δεν ξερεις μπορει να υπαρχει.....λοιπον ασε το πουλακι να συνηθυσει το χωρο του και μετα θα συνηθησει και εσενα.

8. Likes alex1986lunatic, Ariadni liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιαννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Χαίρομαι που ειναι ήμερος, για αυτό που σου είπε θα σου απαντήσουν πιο έμπειρα άτομα,οτι δεν τρώει ειναι φυσιολογικό ειναι λόγω στρες καμια φορά κάνουν 2-3 μερες να φάνε, να το παρατηρείς και να τον αφήσεις ήσυχο μεχρι να φάει μην τον βγάζεις απο το κλουβί,μια πολυ καλη τροφή ειναι αυτή

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ναι δεν θα τον ξαναβγαλω μεχρι να ηρεμησει και να μαθει τον χωρο.Οταν λες σου φανηκε πονηρο τι εννοεις.Δεν μου ανοιγει το λινκ με την τροφη. Ανοιξε την ειδα..οκ

11. Likes xrisam liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    να τον ξαναβγαλεις αλλα για κανα δεκαλεπτο την ημερα για να μαθαινει και εσενα απλως μην ειναι συνεχεια εξω.λεγοντας πονηρο ενοω πως αφου μπορει να πεταξει ποιος ο λογος για να τα κοψει και μου φανηκε παραξενο αυτο με την αρρωστια γιατι για να τα αναπνευσεις τα πουπουλα ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειναι αρκετα μεγαλα για να τα ρουφιξεις χωρις να το καταλαβεις.επισης πουπουλα τα πουλια βγαζουν απο ολο το σωμα τους.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αλεξης
    Post Thanks / Like
    Τον ειπε ο κτηνιατρος που παρακολουθει τα πουλια του.Οτι οταν πετανε ολα τα πουλια οχι μονο οι παπαγαλοι φευγουν κατι μικροσκοπικα πουπουλα απο το σωμα τους που δεν φαινονται με το ματι και αυτα μπορει να κατσουν στους πνευμονες μας και να παθουμε ινωση.Πουλια εχω απο μικρος καρδερινες φλωρια σκαθια αργανελια φανετες σπινους και περιστερια ο μπαμπας μου ντουνεκια βουτες καραγαλατσια και γενικα απο μικρος ειμαι με τα πουλια και πρωτη φορα το ακουω γιαυτο μου εκανε εντυπωση.Δλδ φαντασου οταν εμπενα στο κουμασι να πιασω στα χερια κανενα ντουνεκι για να κατεβασω τα υπολοιπα που πετουσαν αυτα που ηταν μεσα και πετουσαν απο δω και απο κει τι πουπουλο εβγαινε.Ξερω γω τι να πω.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το πουλάκι καλό είναι να μην ξαναβγεί από το κλουβί μέχρι να φάει και να νιώσει άνετα με το χώρο του Όσο ήμερα και αν είναι, όλα οι παπαγάλοι έχουν το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος. Οφείλουμε να το σεβαστούμε και να συγκρατήσουμε λίγο τον ενθουσιασμό μας, που καταλαβαίνω πως είναι μεγάλος, μέχρι να ηρεμήσει το μικρούλι! Άρχισε να τρώει καθόλου Αλέξη;

Είναι μία γλύκα από τις φωτογραφίες!

Όσο για την ασθένεια που σου ανέφερε, προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. Αλλά στο φόρουμ οι περισσότεροι που έχουμε κοκατίλ δεν έχουμε κομμένα φτερά και πετάνε κανονικά. Δεν είδα κανέναν να παθαίνει κάτι. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο έχει βάση αυτό που ισχυρίζεται. Προσωπικά 1,5 χρόνο τώρα που πετάνε στο δωμάτιο τα δικά μου, δεν έχω πάθει κάτι.

*** Ψάχνοντας παραπάνω βρήκα πως πράγματι η πούδρα που βγάζουν τα πουλιά (όχι απαραίτητα όταν πετάνε, αλλά γενικότερα ακόμα και όταν τινάζονται), μπορεί να προκαλέσει κάποια προβλήματα στους πνεύμονες αν μένουν σε ένα κλειστό χώρο που δεν αερίζεται καθόλου κλπ. Παρόλα αυτά, οι πηγές μιλούν για μεγάλο αριθμό πτηνών, στο ίδιο περιβάλλον με ελλειπή καθαριότητα και δίνουν σαν παράδειγμα τα περιστέρια.

15. Likes Ariadni, xrisam liked this post

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία