Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 24
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    Ωδικα πτηνα..
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stam64 Εμφάνιση Μηνύματος
    Εφέτος πρώτα ο Θεός καλά να είμαστε κ μεις κ τα πουλακια μας έχω σκοπό να ζευγαρωσω μειτζορ με δικό μου μπαλκανικα μηπως καταφέρω σε βάθος χρόνου να πάρω μεταλλαγμένα μπαλκανικα .
    Το αυτό μαζί με τα πατριωτακια μου Κωστή κ τον Ανδρέα. Ίδωμεν
    Σταμάτη δεν εχω ασχοληθεί με μειτζορ ποτε,αλλα μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον το εγχείρημα σας..καλη δυναμη και καλη συνέχεια και στους τρεις σας. Το καλο ειναι οτι εισαστε τρείς και θα εχετε πιο γρηγορα αποτελέσματα και αξιόπιστα. Μπραβο σας..

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mitsman Εμφάνιση Μηνύματος
    έχουμε βγει εκτός θεματος και χαλάμε το ομορφο θεμα του Κωστα, δεν θα παμε προς τα καπου... ο πινακας ειναι σαφης... f1 x f1 , δηλαδη σκαρθοκαναρο με σκαρθοκαναρο!
    δυστυχώς το σαιτ που ειχα βρει τον πινακα δεν υπαρχει για να σου πω περισσοτερα....

να ξεκαθαρισω οτι δεν το εχω με την γεννετικη και τις μεταλλαξεις...

για εσας που ασχοληστε με μεταλλαξεις και εχετε ορεξη για διαβασμα ειναι ποιο ευκολο να βρειτε την ακρη.

3. Likes kostas karderines, mitsman, stam64 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ουτε εγω σκαμπαζω ...

αλλα αν καταλαβαινετε τιποτα ,ισως βρειτε κατι εδω

http://www.timbrado.com/foros/showthread.php?t=11318

http://oneven17.blogspot.gr/2012/07/...kenari-ii.html

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stam64 Εμφάνιση Μηνύματος
    ωραία όπως το λες ποια η διαφορά το να ζευγαρωσεις μειτζορ φορεα μεταλλαξης με μπαλκανικα κ το αποτέλεσμα της μεταλλαξης που θα πάρεις στις επόμενες σεζόν (4-5 λεω τωρα εγω ) να το ζευγαρώνεις με μπαλκανικα.
    υ.γ εννοειται εντελώς φιλικά πάντα
    Ας ξεκαθαρισω πως εννοειται οτι μιλάμε εντελώς φιλικά δεν υπάρχει αλλος τρόπος αλλωστε για κατι που αγαπαμε τοσο πολυ!!! Προς Θεου!

Εννοειται οτι το ιδιο θα κανετε και εσεις αλλα οχι με φορεις πχ εουμο αλλα με μειτζορ εουμο!
    Σας βολευει αρχικα να ασχολειθειτε με μεταλλάξεις φυλλοσυνδετες σε αρσενικά πουλια!

Μα εξαρχης δεν ειπα οτι δεν γινεται! ειπα οτι γίνεται απλά θελει στοχο... ειναι μια υπόθεση που θα την πιασετε πιο ευκολα επειδη δεν εισαι ενας αλλα τρία αξιολογα παιδια!
    6-7 χρόνια αν ολα πανε καλα νομίζω οτι θα μπορειτε να μιλάτε για κάτι ωραιο!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    ενα ποστ απο το Αγγλικο φορουμ. ισως βοηθησει

i have kept quiet until i achieved my goal this year [i think it might be the 1st UK breeding], i have managed to transfer cinnamon/brown mutation onto the Himalayan Greenfinch using the European Greenfinch [Carduelis Chloris], when i started i knew mutations had already been transferred onto the Chinese Greenfinch and the Black-Headed Greenfinch [Carduelis Ambigua] so i thought i'd try Himalayans plus i prefer these to the other two species.
    With regard to the F1 hens they proved fertile 1st year [although some did'nt nest/lay eggs 1st year].Next season i'll be pairing carrier cocks to cinnamon hens so cinnamon cocks are on the cards.

http://www.nativebirds.co.uk/forum/v...p?f=49&t=34805

7. Likes kostas karderines, wild15, stam64 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    αρα ισως να μην χρειαστουν τοσα πολλα χρονια...ιδιος αν χρησιμοποιηθουν μικροσωμες μεταλλαγμενες μειτζορ, το μεγεθος θα επιτευχθει ευκολα. ετσι δεν ειναι?

9. Likes kostas karderines, stam64 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες , Φλώρια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αντισυμβατικός Εμφάνιση Μηνύματος
    αρα ισως να μην χρειαστουν τοσα πολλα χρονια...ιδιος αν χρησιμοποιηθουν μικροσωμες μεταλλαγμενες μειτζορ, το μεγεθος θα επιτευχθει ευκολα. ετσι δεν ειναι?
    Έτσι νομίζω και εγώ. Υπάρχουν Major με μέγεθος σχεδόν σαν balcanica
    Έτσι κι αλλιώς και στην φύση ή balcanica μπορεί να είναι από 12 έως 14 εκατοστά ενώ η Major ξεκινάει από τα 14 εκατοστά έως ...... Χα χα χα
    Λογοθετης Κώστας
    Χίος

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οι major που ειναι πολυ μικρες , απλα δεν ειναι καθαρες major .Ειναι μιξη με το υποειδος carduelis carduelis carduelis και πουλιουνται σαν μικροσωμες major ... Σιγουρα υπαρχουν οχι πολυ μεγαλοσωμες major αλλα δεν εχουν τεραστια διαφορα απο αυτο που θεωρειται προτυπο .Σε καθε περιπτωση το θεμα δεν ειναι μονο να βγουν μικρα πουλια που να εχουν την μεταλλαξη ,αλλα να εχουν και αλλα χαρακτηριστικα της balcanica ,οπως τα χρωματα (οχι πχ το εντονο λευκο της major ) ή το τραγουδι .Εκτος αν ο στοχος δεν ειναι μια καθαρα μεταλλαγμενη balcanica με ολα τα αλλα χαρακτηριστικα της ,αλλα να μοιαζει στην αρχεγονη μονο στο μεγεθος .Επισης αν βγει ενα τετοιο πουλι , περνα σιγουρα τα ιδια χαρακτηριστικα στο παιδι του; Σκεψεις κανω γιατι απο γενετικη δεν σκαμπαζω πολυ ...

12. Likes kostas karderines, stam64, tasos-mo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    το χρωμα ετσι και αλλιως θα αλλαξει αφου αυτο ειναι το ζητουμενο ενος τετοιου επιχειρηματος.
    ολες οι μπαλκανικα ειναι ιδιες σε ολη την Ελλαδα?
    οσο για το τραγουδι πόσοι γαρδελαδες εκτροφεις μπαλκανικα, ασχολουντε με αυτο? ελαχιστοι.

οι μεταλλαξεις τις μπαλκανικα θα απευθύνονται σε ''ειδικο κοινο''. αρκει να γινει σοβαρα και οχι για να τα αρπαξουμε, οπως κανουν κατι αλλοι.

14. Likes kostas karderines, stam64, tasos-mo liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κωστα καταλαβαινω τι λες αλλα δεν ξερω αν το ζητουμενο ειναι μια balcanica μεταλλαγμενη ή ενα πουλι μεταλλαγμενο να μοιαζει σε χαρακτηριστικα balcanica .Νομιζω δεν ειναι το ιδιο πραγμα ,αλλα ειμαι επισης σιγουρος οτι το κοινο που λες ,ακομα και το δευτερο να συμβει ,θα ειναι ικανοποιημενο σε αυτο που στοχευει

16. Likes kostas karderines, tasos-mo liked this post

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία