Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Gloster canaries, white froned amazon
    Post Thanks / Like

Question Έχουν τα york επιπλέον ανάγκη για συμπλήρωμα ασβεστίου ;

παιδιά πρόσφατα αγόρασα καναρίνια yiorkshire. όλοι οι εκτροφείς μου έχουν πει ότι πρέπει να δώσω επιπλέον ασβέστιο από ότι δίνω στα άλλα καναρίνια. ΄΄εχω σουπιοκόκκαλο στα κλουβιά. σκεφτομε να βάλω ένα από τα πιο κάτω συμπληρώματα oropharma calci -lux ή calcicare 40+ .

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποσο δινεις στα αλλα καναρινια; δινεις μονο σουπιοκοκκαλο ή και καποιο συμπληρωμα ηδη ;

ολα τα πουλια εχουν αναγκη ασβεστιου και ειδικα τα θηλυκα ιδιαιτερα μαλιστα στην αναπαραγωγη . Καποιοι αρκουνται με το σουπιοκοκκαλο , που ανετα μπορει να καλυψει τις αναγκες των πουλιων αν τρωγεται απο τα πουλια και εκεινα δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο θεμα δυσαπορροφησης του ασβεστιου .Καποιοι αλλοι πραττουν το ιδιο και απλα εχουν καποιο συμπληρωμα για καποια επειγουσα κατασταση σε πουλια που εμφανιζουν θεμα δυστοκιας ή αυγων με μαλακο κελυφος (λογω δυσαπορροφησης ή ορμονικων ζητηματων ) .Καποιοι αλλοι δινουν εξτρα συμπληρωμα σαν αυτα που αναφερεις αλλα και αλλως εταιριων και καποιοι προτιμουν να τριβουν εξτρα σουπιοκοκκαλο στην αυγοτροφη ,που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα συμπληρωματα (αν δεν θελουμε να δωσουμε αμεσα για θεμα δυστοκιας ) .Επιλεγεις οτι θες .Ολα εν δυναμει ειναι οκ

Ομως μπορουν οι ιδιοι εκτροφεις να σου πουνε με επιχειρηματα ,ποιο κατεγραμμενο επιστημονικα θεμα ειναι αυτο που προκαλει την κατα τη γνωμη τους επιπλεον αναγκη ασβεστιου στα Υοrk ; στο ρωτω γιατι αν εχουν μια τετοια ιδεα στο μυαλο τους χωρις να υπαρχει βαση ,μπορει να οδηγουνται σε υπερβολες που εχουν και κεινες σημαντικους κινδυνους οπως την υπερασβεστιαιμια στα πουλια ή το λιγοτερο σκληρα κελυφη στα αυγα και αδυναμια του νεοσσου να τα σπασει για να βγει απο αυτα .Δεν γνωριζω καμμια τετοια ιδιαιτερη αναγκη ,γνωριζω ομως οτι σημαντικα ονοματα εκτροφεις ανα τον χωρο ,διατηρουν πολυ καλες σχεσεις με αντιπροσωπειες συμπληρωματων και τροφων για πουλια ...

Προσεξε ... δεν σου ειπα να μην παρεις ! σου ειπα να ρωτησεις για να σου δωσουν εγκριτες απαντησεις και οχι εναν απο τους πολλους μυθους αναμεσα στους εκτροφεις

Θα σου επισης να τους διαμηνυσεις ,οτι αν δεν αφηνουμε τα θηλυκα να κανουν σωστα τον κυκλο μιας γεννας και δινουμε τα μικρα σε παραμανες , δεν ειναι παραλογο να αναστατωνεται το ορμονικο τους συστημα και τοτε οχι μονο προβληματα με το ασβεστιο δημιουργουνται αλλα και πολλα ισως αλλα ....
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. βάζω αυγοτροφη του εμπορίου μαζί με φυσικά συμπληρώματα όπως σιτελαιο brazilian nut κλπ . θα δώσω fertivit αρχίζοντας την προετοιμασία τον Ιανουάριο μετα την εκκόλαψη των αυγών θα δώσω ίσως optibreed .το σουπιοκοκκαλο υπάρχει πάντα στο κλουβί. στα gloster δεν δίνω κάτι επιπρόσθετο αλλά εκτροφεις των yiorkshire μου είπαν είναι αναγκαίο. αν είναι αναγκαίο πιο σκεύασμα θα μου προτείνατε. Δεν θα χρησιμοποιώ παραμανες στα yiorkshire και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οποιο και να δωσεις καποιας γνωστης εταιριας , υποθετω καλο ειναι

εγω οποτε εχω δωσει ,ειναι καποιο ανθρωπινο σκευασμα φαρμακειου (κομματι αναβραζουσας ταμπλετας των 500 mg ) που υπαρχουν αρκετα και διαλυονται οικονομικοτερα σε μεγαλη ποσοτητα νερου

δινω ομως σπανια ,επειδη και σουσαμι εχω σε ικανη πια ποσοτητα στο μιγμα μου και σε καναρινια και σε καρδερινες ( 5 % και 10 % αντιστοιχα ) που ειναι ιδανικοτατη φυσικη πηγη ασβεστιου και σουπιοκοκκαλο τρωνε και γαλα εχω στις συνταγες αυγοτροφης που δινω

Συνεχιζω ομως να σου λεω ,οτι αν θες να εχει μελλον στη ρατσα και οχι ουραγος τους ,να ρωτησεις αυτους τους εκτροφεις ,γιατι εχουν τα york μεγαλυτερη αναγκη ασβεστιου .Να σου επιχειρηματολογησουν !!!

5. Thanks Αντισυμβατικός thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Οκ. Δημήτρη θα αναμένω τους εκτροφείς των yiorkshire. Δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω σε αυτό το post αλλά σήμερα πήγα στα βιολογικά και αγόρασα sesame oil (σουσαμιου). Μπορώ να το δώσω στην αυγοτροφή;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν δεν επεκταθουμε ειδικα για αυτο το ελαιο ,ναι μπορεις να το δωσεις ,αλλα θα << εδινες >> πολλα περισσοτερα αν εδινες αναποφλοιωτο σουσαμι με ασβεστιο φουλ και πολυ καλη πρωτεινη ,οχι μονο το λαδι του

Παντως αφου εδινες σιτελαιο που εχει ω6 θα την προτιμοτερο το λινελαιο με ω3 γιατι το σησαμελαιο εχει και αυτο ω6

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη δίνω σιτέλαιο και λινέλαιο. Σήμερα είδα το σισαμελαιο και το αγόρασα. Ισως δινω εναλλάξ σιτέλαιο και σισαμελαιο.

9. Likes jk21 , mparoyfas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    βρε παιδιά δεν εκτρέφει κανείς yiorkshire;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο Παναγιωτης ο oasis .Αλλα ισως δεν εχει δει το θεμα .Εσυ ομως που εχεις γνωστους δεν μας μετεφερες τελικα ,για ποιο λογο λενε οτι εχουν μεγαλυτερες αναγκες και πως το στηριζουν ;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη όταν το συζητήσαμε μου έχουν πει ότι έχουν περισσότερη ανάγκη από άλλες ράτσες Καναρινιών. Επίσης το στήριξαν και από συζητήσεις που είχαν με Έλληνες και Ιταλούς εκτροφεις yiorkshire .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας