Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 39
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    dennis
    Post Thanks / Like

Question Pellets για κοκατιλ!!

Όπως είχα διαβάσει εδώ , σε ένα άρθρο ότι το pellet μπορεί να καλύψει το 80% της διατροφής του παπαγαλου,και έχω να ρωτήσω τα εξής
    1ον. Αν ταιζω το κοκατιλ 5 ημέρες pellet και δύο σπόρους ,χρειάζονται τα φρούτα και αν ναι πόσες φορές την εβδομάδα ??
    2ον παίρνει όλες τις βιταμίνες και πρωτεΐνη από τα pellets?
    3ον πως θα μπορέσω να του αλλάξω την Διατροφή από σπόρους σε pellets?
    4ον. Ποια εταιρείες είναι καλές όσων αναφορά τα pellets και από που μπορώ να τις προμηθευτώ στην Αθήνα (οποίος γνωρίζει μπορεί να μου στείλει πμ,λόγω που δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων εδώ !!!)

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

3. Likes CreCkotiels liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα !!!
    Γιατί σκέφτεσαι να δίνεις στον παπαγάλο σου pellet και να μην του παρέχεις σπόρια-λαχανικά και αυγοτροφή ?
    Οι εταιρίες λένε πως το πουλάκι που τρέφεται με pellet παίρνει ότι χρειάζεται για να είναι υγιές , το καταπόσο ισχύει και δεν είναι "επιχειρήματα" για πώληση εκείνοι το ξέρουν ...
    Αν αποφασίσεις να του αλλάξεις την διατροφή θα σου συνιστούσα να μην του σταματήσεις τα σπόρια ... !
    Τα κοκατιλ τρώνε περίπου 2 κουταλιές της σούπας σπόρια καθημερινά , οπότε αν θες θα μπορούσες να του δίνεις 1.5 κουταλιά σπόρια και σε ένα άλλο σκεύος να εχεις 0.5 κουταλιά pellet !
    Οι περισσότεροι συστήνουν τα Harrison's και στην Ελλάδα δε γνωρίζω αν πουλάνε , μόνο με online Παραγγελία ! Θα σου πουν όσοι τα χρησιμοποιούν ...
    Πάντως αν θες να ενισχύσεις την διατροφή του κοκατιλ σου πέραν της διατροφής των παπαγάλων Cockatiel που προτείνουμε θα μπορούσες παράλληλα με τους σπόρους-χορταρικά & αυγοτροφή να ετοιμάσεις εσύ Pellets με φρέσκα αγνά υλικά χωρίς να χρειάζεται να πάρεις την ξηρά τροφή !

Βρήκα τα εξής "συστατικά" των pellet ξηράς τροφής , δε ξέρω αν είναι αυτά (μάλλον αυτά είναι) και δυστυχώς αυτή η "γενικότητα" στους όρους είναι ύποπτη .. αν δε ξέρεις ακριβώς τι τρώει το κοκατιλ σου τότε καλύτερα να μην το πάρεις ...
    Δημητριακά
    Σπόροι (ελάχιστοι πυρήνες αραχίδων 10%)
    Φρούτα (ελάχιστοι νωποί καρποί 5%)
    Φυτικά πρωτεϊνικά αποσπάσματα
    Παράγωγα φυτικής προέλευσης
    Ζάχαρες
    Μεταλλεύματα
    L-λυσίνη
    Methionine
    Extr. Schidigera Yucca
    Fructo-ολιγοσακχαρίτες
    Βιταμίνες
    Ιχνοστοιχεία
    Ακατέργαστη πρωτεΐνη 14 %
    Ακατέργαστο λίπος 16 %
    Ακατέργαστη τέφρα 4.5 %
    Ακατέργαστη ίνα 3.5 %
    Ασβέστιο 0.9 %
    Φώσφορος 0.6 %
    Μαγνήσιο 0.15 %
    Νάτριο 0.2 %
    Λυζίνη 0.75 %
    Methionine 0.30 %
    Θρεονίνη 0.50 %
    Tryptophan 0.13 %
    Βιταμίνη Α 12.000 IU/kg
    Βιταμίνη D3 1.200 IU/kg
    Βιταμίνη Ε 30 mg/$l*kg
    Βιταμίνη Κ 1.2 mg/$l*kg
    Βιταμίνη B1 1.5 mg/$l*kg
    Βιταμίνη B2 8 mg/$l*kg
    Βιταμίνη B3 12.5 mg/$l*kg
    Βιταμίνη B6 3 mg/$l*kg

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Απ'οσο γνωριζω το υπολοιπο 20% ειναι λαχανικα/φρουτα και οχι σποροι. Επισης ειναι λαθος η τακτιτη που περιγραφεις. Δε θα του δινεις 5 μερες πελλετ και 2 σπορους. Αντιθετα θα τους δινεις καθε μερα απ'ολα στις αναλογιες που χρειαζεται. Θεωρητικα τις παιρνει αν και υπαρχουν καποιοι (γκουχου γκουχου jk21 γκουχου γκουχου) που το αμφισβητουν. Παντως γι αυτο το λογο δε τα αφηνεις παραπανω απο 1 μερα και η συσκευασια πρεπει να καταναλωνεται εντος 2 μηνων απο το ανοιγμα της. Στην Ελλαδα τα μονα αξιολογα pellet που κυκλοφουν ειναι τα Harrison's τα οποια ειναι απο οργανικα συστατικα, χωρις συντηρητικα και προσθετα και μπορεις να τα βρεις σε καναδυο σημεια στην Αθηνα. Αυτα χρησιμοποιω κ γω απο το καλοκαιρι μετα απο συσταση πτηνιατρου. Στο εξωτερικο υπαρχουν κι αλλες εταιρειες με καλα προιοντα αλλα δυστυχως στην Ελλαδα τα υπολοιπα που κυκλοφουν εχουν περιεργα προσθετα, ζαχαρη, κτλ. Καλυτερα δλδ να προτιμησεις μονο σπορους παρα αυτα. Την μεταβαση την πραγματοποιησα σταδιακα. Ξεκινας με ενα μικρο ποσοστο πελλετ στο μιγμα της τροφης και σταδιακα το αυξανεις μεχρι οτου φτασεις στο ζητουμενο ποσοστο.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Εν τω μεταξυ εγω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ειναι τοσο ενοχοποιημενα τα πελλετ στην Ελλαδα. Τα πελλετ δεν ειναι ενα εμπορικο τεχνασμα των εταιρειων. Αυτες ελεγχουν ουτως ή αλλως την αγορα με τα μιγματα σπορων γιατι λοιπον να μπουν στη διαδικασια να αναπτυξουν προιοντα με πελλετ; Η αναγκη αυτη δημιουργηθηκε επειτα απο δεκαετιες ερευνων και εμπειριας εκτροφης στο εξωτερικο οπου ειχε γινει προφανες οτι το σχημα σπορια/λαχανικα/φρουτα/αυγο δεν ειναι αρκετο. Πριν λιγο καιρο ειχα ανεβασει ενα βιντεο με παπαγαλους μακαω που τρωνε λασπη γιατι το πλουσιο οικοσυστημα του αμαζονιου σε σπορια/λαχανικα/φρουτα/πρωτεινη δεν αρκουσε! Αυτη λοιπον την αναγκη εμεις στο σπιτι πως θα την καλυψουμε; Εκει λοιπον ερχονται τα πελλετ τα οποια μπορουν να δωσουν μια ολοκληρωμενη διατροφη στα πτηνα. Ωστοσο Ελλαδα με την μηδενικη εμπειρια εκτροφης παπαγαλων συνεχιζουμε να λεμε τα δικα μας και να βλεπουμε συνομωσιες παντου. Ειναι νομιζω ο φοβος που χαρακτηριζει την επαρχια σε κατι καινουργιο και διαφορετικο. Διανοειται κανεις να ταισει το σκυλο/γατα του πλεον κατι διαφορετικο απο καλης ποιοτητας κροκετα;;; Ετσι πιστευω σε μερικα χρονια θα καμφθουν οι φοβοι μας και καθιερωθουν τα πελλετ και στα πτηνα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    dennis
    Post Thanks / Like
    ευχαριστώ πολυ και κάτι ακόμα ,δηλαδή πόση αναλογία θα του παρέχω αν αποφασίσω να τον ταίζω και pellet (τα είδα λογω ενος άρθρου που ειχε ομιλία μια πτηνίατρου),δλδ ποσο σπορους ,pellet και λαχανικα??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Η δικια μου πτηνιατρος μου ειχε πει για 80%-20%. Αλλα νομιζω το καλυτερο ειναι να μιλησεις με πτηνιατρο για τις αναγκες του δικου σου πτηνου.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    σπύρος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alex1986lunatic Εμφάνιση Μηνύματος
    Εν τω μεταξυ εγω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ειναι τοσο ενοχοποιημενα τα πελλετ στην Ελλαδα.
    δεν είναι μονο στη ελλάδα είναι παντού....
    τ "πελετ" είναι μπισκοτάκια π είναι βουτηγμένα μέσα σε συμπληρώματα διατροφής σαν αυτ π ρίχνουμε στ νερό....

η συστηματική χρήση k των 2 δημιουργούν διαφοά προβήματα...

στ εξωτερικό σαν πρόγραμμα διατροφής έχουν τ gloop

gloop?

εγώ προσωπικά επειδή δεν έχω t χρόνο για μαγειρέματα τους δίνω
    φρέσκα λαχανικά/φρούτα πρωί,μεσημέρι k πριν κοιμηθούν
    σπόρια συνεχεια στις ταΐστρες
    k αβγόψωμό 1-2 φορες t βδομάδα
    ανάλογα την περίοδο ίσος βάλω 1-2 φόρε t βδομάδα κάποιο συμπλήρωμα γ ασβέστιο/"πτερορια"

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Τα πελλετ δεν εχουν καμια σχεση με μπισκοτακια...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τι διαφορά έχουν τα μπισκοτάκια στην τροφή και τι τα pellet ?
    Ρωτάω γιατί στις τροφές σπόρων που έχει μπισκοτάκια συνήθως η σύνθεση τους είναι ίδια με αυτή των pellet , είναι βιταμινούχα με φρούτα-λαχανικά και αυγό !
    Οπότε ποια η διαφορά Αλέξανδρε γτ μου φαίνεται περίεργο
    Τελευταία επεξεργασία από CreCkotiels; 10-10-2015 στις 13:55

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία