Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Είναι θεμιτό το τάισμα νεοσσών με κρέμα; (Συζήτηση)

Το ταισμα νεοσσων με κρεμα ειναι μια θεμιτη πρακτικη μετα απο καποιες μερες ή ειναι καλυτερα καθολου και να αναλαβουν ολη τη διαδικασια οι γονεις;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλέξανδρε σε αυτό το θέμα θα ακούσεις πολλές πολλές απόψεις. Κάποιοι είναι υπέρ, κάποιοι είναι κατά και κάποιοι κάπου στο ενδιάμεσο.
    Αρχικά να πούμε πως το τάισμα στο χέρι είναι μία τεχνική που θεωρητικά κάνει ένα πτηνό πιο ήρεμο. Από επαγγελματίες εκτροφείς χρησιμοποιείται όχι μόνο για το σκοπό της εξημέρωσης αλλά και γιατί, παίρνοντας τα μωρά από τους γονείς, εκείνοι προχωρούν σε νέα αναπαραγωγή γρηγορότερα από ότι αν τα φρόντιζαν μέχρι να απογαλακτιστούν. Έτσι καταλήγουν να έχουν περισσότερους νεοσσούς σε μία αναπαραγωγική περίοδο. Άσε που τα ταϊσμένα στο χέρι πωλούνται παραπάνω από τα μη.

Πάμε λοιπόν να πούμε κάποιες "αλήθειες" που είτε είμαστε υπέρ είτε κατά αυτής της τεχνικής δεν μπορούμε να τις αρνηθούμε.

1) Το ότι ένα πτηνό είναι ταϊσμένο στο χέρι δεν σημαίνει πως είναι και ήμερο με όποιον το χειρίζεται. Θα είναι σίγουρα τρομερά ήμερο με τον φροντιστή του και τις περισσότερες φορές και με τους υπόλοιπους ανθρώπους γύρω του. Παρόλα αυτά υπάρχουν περιπτώσεις που με άλλους είναι εξίσου φοβικό όσο και ένα μη ταϊσμένο στο χέρι πουλάκι.
    2) Αν δεν είναι έμπειρος αυτός που κάνει το τάισμα, μπορεί το πτηνό να πεθάνει. Αν δεν πεθάνει, είναι πιθανόν να αναπτύξει προβλήματα υγείας, με ποιο συχνούς τους μύκητες στον προλοβό, είτε όσο είναι νεοσσός, είτε σε μεγαλύτερη ηλικία. Η κρέμα πρέπει να έχει την σωστή θερμοκρασία. Αν είναι πολύ καυτή, μπορεί να κάψει τον προλοβό, αν είναι πολύ χλυαρή, μπορεί να προκαλέσει sour crop, το οποίο σημαίνει πως ο προλοβός δεν επεξεργάζεται την τροφή για να προχωρήσει προς το στομάχι. Η τροφή μένει στάσιμη εκεί και το πουλί παθαίνει μύκητες. Δες εδώ διάφορα προβλήματα που μπορεί να προκληθούν στον προλοβό αν η κρέμα δεν έχει τη σωστή σύσταση: http://beautyofbirds.com/slowcrop.html
    3) Πουλάκια που είναι ταϊσμένα στο χέρι κάποιες φορές δένονται σε υπερβολικό βαθμό με τον φροντιστή τους, σε σημείο εξάρτησης. Όλο αυτό επηρεάζει την ψυχολογία του πτηνού αρνητικά.
    4) Κάποιες φορές ακούγεται πως πουλάκια που είναι ταϊσμένα στο χέρι δεν γίνονται καλοί γονείς, αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι απόλυτο. Πολλά ταϊσμένα στο χέρι πουλάκι γίνονται γονείς κανονικά.
    5) Τα πτηνά που δεν έχουν ταϊστεί καθόλου ή έχουν ταϊστεί ελάχιστα από τους γονείς, δεν έχουν λάβει τα απαραίτητα αντισώματα (όπως τα ανθρώπινα μωρά από το μητρικό γάλα) με αποτέλεσμα να γίνονται πιο ευάλωτα σε ασθένειες.

Οι παραπάνω συμπεριφορές, σίγουρα μπορεί να εμφανιστούν και σε "άγρια" πτηνά, πχ το υπερβολικό συναισθηματικό δέσιμο με τον ιδιοκτήτη, απλά είναι πιο συνήθεις σε ταϊσμένα στο χέρι πτηνά.
    Υπάρχουν διάφοροι τρόποι ταΐσματος πτηνών στο χέρι που γνωρίζω:

1) Παίρνουν πολύ νωρίς το νεοσσό, συνήθως μετά τις πρώτες ημέρες και τον ταΐζουν αποκλειστικά στο χέρι.
    2) Αφήνουν το νεοσσό μέχρι αρκετές ημέρες (νομίζω 20 περίπου) και μετά τον ταΐζουν αποκλειστικά στο χέρι.
    3) Αφήνουν το νεοσσό με τους γονείς και κάνουν συμπληρωματικά ταΐσματα στη φωλιά.

Αυτά είναι γεγονότα, ουσιαστικά "δεδομένα" και δύσκολα αμφισβητούνται ακόμα και από αυτούς που είναι υπέρ.

Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι σωστό να αφήνουμε το νεοσσό με τους γονείς του. Είναι η δουλειά τους να τον μεγαλώσουν και να τον φροντίσουν όπως θα έκαναν στη φύση. Η μόνη περίπτωση που θεωρώ θεμιτό να επέμβουμε είναι όταν η ζωή του μωρού βρίσκεται σε κίνδυνο. Για παράδειγμα δεν το ταΐζουν, το μαδάνε και μπορεί να το τραυματίσουν ή το έχουν ήδη τραυματίσει, τα μωρά είναι πολλά και το μικρότερο μένει πίσω στο τάισμα. Μόνο σε τέτοιες συνθήκες νομίζω είναι σωστό να ταΐσουμε και εμείς προκειμένου να σώσουμε μία ψυχούλα. Ειδάλλως το θεωρώ αφύσικο όταν η φύση δεν μας έχει προικίσει με τα κατάλληλα εργαλεία για κάτι τέτοιο, εμείς να προσπαθούμε να το επιτύχουμε.

Παρόλα αυτά πιστεύω πως όσα πτηνά έχουν ήδη ταϊστεί στο χέρι, είναι ισότιμα με τα "άγρια". Δεν θα δίσταζα να πάρω ένα πτηνό ταϊσμένο στο χέρι,εξάλλου έχω ήδη ένα, τη Γκρέτελ μου και δεν την αλλάζω για τίποτα στον κόσμο. Δεν θα άλλαζα όμως και τον Αρθούρο που ταΐστηκε από τους γονείς του και ας μην θέλει τόσα χάδια όσο η Γκρέτελ. Ουσιαστικά αυτή είναι η μόνη διαφορά τους. Και νομίζω πως όλοι μας κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε αυτό το ταξίδι που είναι η εξημέρωση ενός πτηνού. Η διαδικασία πολλές φορές μπορεί να είναι χρονοβόρα, αλλά το "έπαθλο" και ο τρόπος που σου δείχνουν σταδιακά την εμπιστοσύνη και την αγάπη τους, είναι κάτι το μαγικό. Τα αγαθά κόποις κτώνται. Μην προσπαθούμε λοιπόν με τον "εύκολο" δρόμο, γιατί δεν είναι πάντα και ο σωστός. Αν θέλουμε να βοηθήσουμε στη διαδικασία της εξημέρωσης όσο έχουμε ένα ζευγάρι για αναπαραγωγή, μπορούμε εφόσον το ζευγάρι δεν ενοχλείται και συνεχίζει να ταΐζει κανονικά τους νεοσσούς, να τους παίρνουμε για λίγη ώρα κάθε μέρα 4-5 λεπτά και να τους χαϊδεύουμε για να συνηθίσουν την παρουσία μας.
    Τελευταία επεξεργασία από CaptainChoco; 05-10-2015 στις 23:23

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Μαλιστα. Ησουν πολυ κατατοπιστικη. Κατι που δεν εχω καταλαβει ομως ειναι γιατι πολλοι επιλεγουν τις 21 ημερες για να αρχισουν το ταισμα;

4. Likes CaptainChoco liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτά που εγώ κατανοώ ως λόγους, δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτοί όμως, είναι δύο.

Πρώτον, γύρω στις 20 ημέρες θεωρείται πως έχουν πάρει τα αντισώματα και έχουν μεγαλώσει σωστά από το τάισμα των γονέων, δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο ισχύει, μπορεί να αληθεύει, μπορεί και όχι. Και δεύτερον, θεωρώ πως είναι πιο εύκολο από άποψη χρόνου μιας και ένα cockatiel για παράδειγμα, από τις 15 ημέρες και μετά χρειάζεται μόνο 4 ταΐσματα την ημέρα, ενώ από τις 24 ημέρες και μετά χρειάζεται 3. Αυτό το καθιστά πιο εύκολο για τους ανθρώπους να προλαβαίνουν τα ταΐσματα, από ότι αν ήθελαν κάθε δύο με τρεις ώρες που χρειάζονται την πρώτη εβδομάδα ζωής.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας