Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 27
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

γιατι να μην μπορεις; αρκει να δειξουν ενδιαφερον

και σε μορφη πουρε ισως μπορουσε να δοθει σε μικρη ποσοτητα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes eyes lf liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Δημητρη θελω να κανω αυτην την αυγοτροφη ή την αλλη με του σουμακι και την αλπουμινη αλλα εχω τα εξης θεματα. Στην δευτερη αναφερεις οτι θα βαλουμε τις χρωστικες (ακομη και σε μιση ποσοτητα ειπες) στο νερο αλλα εγω δεν το κανω. Προτιμω στην αυγοτροφη και να ειναι σε υγρη μορφη για να διαλυω τις χρωστικες σε κους κους με νερο. Πως θα το κανω με την ξηρη του σουμακ και αλπουμινη? Και το αλλο ειναι αυτο με την γλυκοπατατα. Εχω ακουσει οτι η χρωστικες χανουν την δυναμη τους οταν μπουν σε καυτο νερο. Ισχυει? Εδω που ψηνεται στους 180 βαθμους δεν τιθεται θεμα να αδυνατισουν?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

Στον βρασμενο πουρε της γλυκοπατατας ,μπορει να προστεθει και η τυχον χρωστικη που θελει να προσθεσει καποιος εκτροφεας .Η ποσοτητα της χρωστικης θα αντιστοιχει στο συνολικο βαρος της αυγοτροφης και οχι μονο του πουρε .Στα York η προσθηκη κανθαξανθινης πρεπει να ειναι ελαχιστη , ενω στα κοκκινα καναρινια μπορει να επιτευχθουν καλα αποτελεσματα ακομα και με την μιση δοσολογια που προτεινεται στα σκευασματα ,κατι που εχει ως αποτελεσμα την καλυτερη απορροφηση των χρωστικων ,αφου το οργανο που ειναι υπευθυνο για την απορροφηση της , καταπονειται πολυ λιγοτερο και λειτουργει πολυ πιο καλα
    στη συγκεκριμενη τουλαχιστον αυγοτροφη , προτεινω ξεκαθαρα τη χρωστικη μεσα στην αυγοτροφη και οχι στο νερο .Νομιζω και σε κεινη που λες ,αλλα αν θες δωσε μου λινκ ποια εννοεις ακριβως να σου εξηγησω και για εκεινη

Αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται το κουσκους αν δεν την ψησεις τοσο πολυ και την βγαλεις νωριτερα γυρω στα 15 με 20 λεπτα ,εχοντας μια πιο ζωντανη σε χρωματα τροφη και με αρκετη υγρασια ,αν τελικα την θες οπως στη φωτο ,τοτε μπορεις να την ανακατεψεις με κουσκους ,οπου διαλυεις ως συνηθως οτι θες ,αλλα να ξερεις οτι σε καθε αυγοτροφη με ποσοστο πρωτεινης πανω απο 14 % που προσθετεις ειτε κουσκους ειτε ρασκ ,η προσθηκη τους εχει αποτελεσμα μερικη μειωση της πρωτεινης ,αναλογα τις αναλογιες στο τελικο μιγμα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes kaper liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Δημητρη το κους κους το λεω για αυτην.http://www.greekbirdclub.com/showthr...tor-canaries-). Για αυτην με την γλυκοπατατα ρωτω αν δεν επηρεαζεται η χρωστικη απο την θερμοκρασια

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

και σε κεινη μπορεις να διαλυσεις τη χρωστικη στο μουλτι με τα βρασμενα ασπραδια πριν τα προσθεσεις .Τοση χρωστικη οσο το συνολο του βαρους της αυγοτροφης

οσο για τη θερμοκρασια ... οι ετοιμες κοκκινες αυτοτροφες δεν ψηνονται ;

εχω παντως να σου κανω και αλλη μια προταση

που στηριζεται στην ιδεα αυτης της αυγοτροφης πιο κατω , με οτι υλικα θες που να ταιριαζουν στα πουλια που θα μου πεις οτι εκτροφεις (και γλυκοπατατα αν θες μεσα και σουμακ ) και υφη ειτε την κρεμωση οπως θα την δεις να βγαινει ,ειτε την γνωστη αφρατεμενη που εχει μια ξερη αυγοτροφη αν της προσθεσεις νερο ή κουσκους ... Απλα θα προσθεσεις μετα φρυγανια παμφθηνη 1μισυ το κιλο απο γνωστο μαρκετ σε ισοποση αναλογια με την κρεμωδη

Νestling eggfood for Goldfinches - Πατέ αυγοτροφή υψηλής πρωτεΐνης για νεοσσούς

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Καλημερα. Αυτην την εχω κανει χτες μετα απο παροτρηνση σου μετον εξης τροπο. Εβαλα 4 κουταλιες της σουπας κινοα στο γαλα πριν να ζεσταθει μαζι με σχεδον μια κ.σ απο σπορους τσια καμελινας και λιναριου και 1 κ.σ μαγεια μπυρας. Οταν την εψησα και κρυωσε εβαλα 1 κ.σ γυρη και μιση κ.γ σπιρουλινα δυαλιμενη σε λιγο χλιαρο γαλα και ανακατωσα. Η υφη ηταν κατι σαν κρεμωδες ζυμαρι. Μετα προσθεσα λιγη φρυγανια αλλα μου λασπωσε. Θα την πρωτιμουσα στην αρχικη της μορφη παρολο που δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους τροφες. Εβαλα λιγη σε 3-4 ζευγαρια γκλοστερ εκ των οποιων τα 2 εχουν νεοσσους και μπορω να πω οτι την τιμησαν. Να πω οτι εκτος απο γκλοστερ εκτρεφω και κοκκινα και κοκκινα μοσαικα. Θα ηθελα μια παραλλαγη αυτης της αυγοτροφης για αυτα ειδικα για τα μοσαικα που ειναι τα μονα που βαζω ετοιμη του εμποριου. Οσο για τα κοκκινα φοβαμαι να ρισκαρω τουλαχιστω για φετος γιατι θα κατεβω εκθεση και δεν θελω να αλλαξω κατι μεσουσης της χρονιας αλλα θα ηθελα να κανω μια δοκιμη σε 2-3 ζευγαρια να δω την διαφορα. Η ξηρη με το σουμακι μου αρεσε σαν ιδεα αλλα αν την υγρανω με ασπραδια αυγου για να βαλω χρωστικες ειπες θα πεσει το ποσοστο πρωτεινης. Θελω εναν συνδιασμο υλικων αυτων των 2 που να δινει τα καλυτερα αποτελεσματα κατα την γνωμη σου. Δηλ θελω και το σουμακι και την παπρικα τον πελτε και την γλυκοπατατα. Δεν μπορω να αφρατεψω την ξηρη που εχει αποξηραμενω ασπραδι με την γλυκοπατατα και να βαλω εκει τις χρωστικες? Ποια ειναι η καλυτερη δυνατη λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Να και η φωτο πριν να μπει η γυρη με τη σπιρουλινα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Συγνωμη δεν ηταν chia ο σπορος που εβαλα αλλα παπαρουνοσπορος

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

μαλλον προσθεσες γυρη και σπιρουλινα , αφου την κατεβασες απο το ματι και δεν απορροφηθηκε η επιπλεον υγρασια ...

στη διαρκεια της ημερας , στην αντιστοιχη αυγοτροφη ,θα εχεις την εκδοχη που θες και για τα μοσαικ σου και τα κοκκινα (ιδια αυγοτροφη θες και για τα δυο οταν βαφεις ,ουδετερη για τα μοσαικ ,οταν δεν βαφεις

η προσθηκη ασπραδιων δεν ριχνει την πρωτεινη ... η προσθηκη κουσκους ή φρυγανιας την ριχνει

αν εχεις αποδοχη απο τα πουλια (που θα εχεις αλλα δεν μπορω ποτε να αποκλεισω τον παραγοντα χαρακτηρα πουλιου ) μην φοβασαι τιποτα και για οποιονδηποτε διαγωνισμο ακομα και να ηταν παγκοσμιος ως προς το σωστο βαψιμο .Οταν ειμαι σιγουρος για κατι ,δεν φοβαμαι να το υποστηριξω ! Εγω ξερω τι ειναι η καροφυλλη και τι περιεχει .... Tα μυστικά του βαψίματος των καναρινιών κόκκινου παράγοντα

οι εκτροφεις που δινουν φανατικα αλλα φανατικα υποστηριζουν οτι φοβουνται την λουτεινη για το κιτρινο της (αυτη που βγαινει απο το καλαμποκι .... ) ξερουν ;

Tο βάψιμο του red siskin στη φύση , ανατρέπει οτι ξέραμε για το κόκκινο καναρίνι; ποστ 54 (διαβασε το ολο )

Να τολμησεις !!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Χαρης
    Post Thanks / Like
    Ναι εβαλα την γυρη και σπιρουλινα μετα που κρυωσε για να μην αλοιωθουν απο την θερμοκρασια.
    Δεν εχω προβλημα να το τολμησω δημητρη αλλα δεν θα το κανω σε ολα απο φετος γιατι πρεπει να δω και ποια διαφορα θα εχουν μεταξυ τους.
    Αρα για τα μοσαικα να κανω την ιδια αλλα να αφαιρεσω τους κροκους την γυρη και την σπιρουλινα τωρα που βαφεται το ασπρο και να προσθεσω κι αλλα ασπραδια? Ποσα? Απο τους σπορους που εβαλα ειναι οκ? Για τα κοκκινα αντι συμιγδαλι να βαλω πολεντα καλαμποκιου ή καλαμποκαλευρο και να σμιξω την χρωστικη στο γαλα ή να κανω την ξηρη με το σουμακι και το αποξυραμενω ασπραδι και να την αφρατευω με επιπλεον ασπραδια βραστα ή γλυκοπατατα στα οποια θα βαλω και τις οποιες χρωστικες? Ή μηπως να κανω αυτη με την γλυκοπατατα και να βαλω και σουμακι με πολτο και παπρικα?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας