Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 25
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Jk21 ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! με τις ψειρες ( αν υαρχουν τι να κανω// ) γιατι το εχω στο μπαλκονι αυτο ενω το κοκατιλακι μου μεσα..καταλαβαινετε φοβαμαι μη το κολλησει..κ εκτος αυτου παρατηρησα οτι το καναρινακι εχει κατι σαν μικρο εξογκωματακι κοντα η κατω απο το ματι..αλλα φοβαται παααρα πολυ κ πεταει συνεχεια ..οποτε δεν μπορω να το βγαλω καθολου φωτογραφιες. Σιγουρα θα τους πω να τον πανε γιατρο..αν και τον εχω μεχρι αρχες σεπτεμβρη...
    Efthimis98, το σκεφτηκα η αληεια ειναι..( παλαοτερα ειχα ενα καναρινι το πιπι..) τον ειχα εξι χρονια αλλα μετα απο πολλες ποδαγρες και λογω ηλικιας τον εχασαα)..αλλα αυτο αναφορικα με τα παιδια..εινα ιμικρα 5-6 χρονων και δεν πιστυω οτι μπορουν να ασχοληθουν..εκτος κ αν ενδιαφερουν ολοι μαζι..( ανκ δεν πιστευω) αλλα καταλαβαινετε..πως τα παιδακια ''χαιρονται '' απλα με την υπαρξη κατοικιδιων ..αυτο γινεται αλλα μεχρι εκει! Σιγουρα θα τους κανει καλο αλλα δεν ειμαι καοθλου αισιοδοξη.. (με τις ψειρες βοηθηστεε με)
    )

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    α κ το εχω στο μπαλκονι..ετσι μου ειπε..δεν πρεπει να σκεπαζεται η κατι τετοιο???

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Kαρδερινοκαναρο ειναι

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ο πτηνιατρος δεν αντιμετωπισε τις ψειρες; αν οχι ,τοτε πας σε καταστημα κτηνιατρικων φαρμακων ,παιρνει effipro ή frontline (τις μικρες συσκευασιες σαν αυτη την εντελως αριστερα ) και ριχνεις μια συντομη ψεκασια σε σβερκο που εχεις παραμερισει τα πουπουλα με υγρα δαχτυλα να φαινεται το δερμα .Επαναλαμβανεις καθε 1 μηνα αλλες δυο φορες μεχρι να δροσισει

το σπυρακι που αναφερεις ειναι μαλλον σημαδι ξηρης ευλογιάς .Πρεπει να το δουμε για να σιγουρευτουμε

Δες το θεμα εδω Φλεγμονή στο μάτι

Εσενα ειναι μαλλον ετσι

σε μικροτερο βαθμο αυτη τη στιγμη

Ακομα ενας λογος που μαλλον αμολυσανε το καημενο το πουλακι οι αντε να μην πω ....
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes stefos liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    οχι οχι..ευτυχως καμια σχεση δεν εχει μ αυτο το σπυρακιι..ειναι ενα πολυυ πολυ μικρο μηδαμινο εξογκοματακι..σε χρωμα οπως ειναι το γυρω γυρω των ματιων τους ..και βρισκεται κατω απο το ματιι! πφφ δεν σταματαει να πεταειι..δεν μαφηνει να το δω καλυτερα
    Τελευταία επεξεργασία από NataliaRiki; 21-08-2015 στις 15:34

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πρεπει να το δουμε .Ετσι ξεκιναει .Εκτος αν ειναι στη βλενογονο εσωτερικα του ματιου ,που ισως ειναι κατι σαν χαλαζιο .Αν ειναι στις παρυφες του βλεφαρου ειναι μαλλον ευλογια
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    δεν μ αφηνει να το δω καθολου..αν ειανι κατι απο αυτα γιατρευονται?
    ειναι επικυνδυνος για το δικο μου κοκατιλ?
    Τελευταία επεξεργασία από NataliaRiki; 21-08-2015 στις 16:01

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν εχει αναφερθει ποτε στο φορουμ μεταδοση στελεχους ευλογιάς καναρινιών σε παπαγάλους ,αλλα δεν μπορω να στο αποκλεισω .Νομιζω ομως οτι ειναι διαφορετικο στελεχος

η ξηρη μορφη του ιου (διαβασε σχετικα στο αρθρο ) δεν ειναι τιποτα ανησυχιτικο ,αν δεν ματωσει και μολυνθει το ογκιδιο .Κανει ο ιος τον κυκλο του και μετα ειναι οκ το πουλακι .Ειδικα αν δεν εχεις αλλα καναρινια ,δεν εχεις λογο καν να σε απασχολει αν το πουλι επειδη παραμενει μεσα φορεας που δεν νοσει ,το κατα ποσο μεταδιδει ή οχι τη νοσο σε αλλα πουλια στο μελλον .Η υγρη ή σηψαιμικη μορφη της νοσου ,δινει ειτε αναπνευστικα εντονα προβληματα ή καταποσης της τροφης (λογω εσωτερικων ογκιδιων που βγαινουν ) και η σηψαιμικη συνηθως σηψη σε ακρα .Δεν εχεις τετοια σημαδια .Το πουλι δειχνει να εχει υγειες παραστημα .Αν τελικα ειναι σπυρι ευλογιάς ,απλα θα του βαλεις αν ειναι κοντα στο ματι dexamytrex αλοιφη οφθαλμικη απο το φαρμακειο για καποιες ημερες (ειτε στο ογκιδιο μονο ,αν ειναι εκτος ματιου ,ειτε και μεσα στο ματι αν το ογκιδιο ειναι προς τα εσωτερικα του βλεφαρου )

αν ειναι ομως κατι σαν χαλαζιο ,τοτε θα παρεις μια αντιβιωση απο το φαρμακειο σε σιροπι (vibramycιn ) που η ουσια της (δοξυκυκλινη ) ,οχι τοσο με την αντιβιοτικη της ιδιοτητα ,αλλα καποια αλλη ,κανει το χαλαζιο να διαλυεται

δες εδω να καταλαβεις Xαλάζιο

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    μαλιστα! θα τα δω ολα αλλα σαν μικρος κοκος πολυ μικρος σε χρωμα οπως ειανι το γυρο γυρο των μτιων του,,ετσι ειναι..ζητησα καπο την αδερφη μου να δει αλλα δεν καθεται..φοβαται..για σιγουρια καλο ειανι να τον παμε πτηνιατρο ετσι δεν ειναι? μορει να εινια κ το χρωμα τοθ φτερου του καιν μου φαινεται...δεν ξερω..παντως ευχαριστω πολυυ για τις χρησιμες πληροφοριες!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν εχεις την οικονομικη ανεση ναι .Δεν εχω δει τι εχει ,για να σου πω αν πραγματι ειναι αναγκη σιγουρης επισκεψης

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας