Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 91011
Αποτελέσματα 101 μέχρι 106 από 106
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα σε όλους σας! Εύχομαι και εσείς και οι φτερωτοί σας φίλοι να είστε όλοι καλά! Έχω καιρό να γράψω και ίσως κάποιοι να έχετε σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά… Δυστυχώς όντως κάτι δεν πάει καλά.. Στις 24 Ιουλίου πήγαμε στην Κρήτη με τον Τσάρλι και το ταξίδι ήταν πολύωρο και κουραστικό. Ο Τσάρλι ενώ στο καράβι τα πήγε μια χαρά στη διαδρομή για το χωριό, που δεν ήταν και μικρή, είχε χάσει την υπομονή του, φώναζε, σκαρφάλωνε τα κάγκελα και ήταν ολοφάνερο ότι ήθελε να βγει από κει μέσα το συντομότερο. Λίγο λοιπόν η δική μου βιασύνη να τον βγάλω από το μεταφορικό του να τον βάλω στο μεγάλο κλουβί να ηρεμήσει, λίγο μια απρόσμενη κίνηση δική του ήταν αρκετές για να μου φύγει και να μην τον δω ξανά..
    Τα συναισθήματα μου δεν περιγράφονται με λέξεις… Τις εβδομάδες που ακολούθησαν και έμεινα εκεί δε σταμάτησα να τον ψάχνω.. Έβγαινα πριν ξημερώσει και πήγαινα από τη μια πηγή στην άλλη στις οποίες του είχα αφήσει τροφή, τον φώναζα, φορούσα ένα γάντι που του άρεσε πολύ και ορμούσε κάθε φορά που το έβλεπε, κρατούσα το κλίκερ του που επίσης του άρεσε πολύ και το κινητό μου με φωνές παπαγάλων σενεγάλης και γυρνούσα στα χωράφια με την ελπίδα να με δει και να έρθει.. Ενημέρωσα τα γύρω χωριά, τα petshop μέχρι και το δασαρχείο κάλεσα αλλά φυσικά μόνο που δεν έβαλαν τα γέλια οπότε μπήκα μόνη μου στο δάσος αλλά ούτε τότε κατάφερα κάτι.. Τα παιχνίδια του και τα πράγματα του ήταν έξω στη βεράντα για να φαίνονται αλλά τίποτα..
    Δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω εκτός βέβαια από το να ήμουν εξαρχής πιο προσεχτική και υπεύθυνη. Κάθε μέρα από τότε απορώ πώς δεν μπόρεσα να σκεφτώ ότι θα είχε τέτοια αντίδραση μετά από μια τέτοια μέρα.. Οι ενοχές μου και η θλίψη μου δε μου άφηναν δύναμη να γράψω νωρίτερα όμως το σκεφτόμουν μέρες ότι έπρεπε να κλείσω αυτή την υπόθεση.. Χθες μάζεψα το κλουβί του και τα κλαδάκια του και τα παιχνίδια του από το δωμάτιό μου.. Δεν του λέω αντίο… Δεν μπορώ να το κάνω.. Για μένα θα είναι πάντα μαζί μου γιατί τον κουβαλάω μέσα μου και δε θα τον ξεχάσω ποτέ.. Θα τον σκέφτομαι πάντα ελεύθερο να γυρνάει τα βουνά της Κρήτης γιατί ο μικρός μου επαναστάτης είναι δυνατός και έξυπνος και ευπροσάρμοστος και είμαι σίγουρη ότι τα έχει καταφέρει πολύ καλά..
    Τέλος, και με συγχωρείτε αν σας κούρασα αλλά είχα πολύ ανάγκη να τα πω, θέλω να ευχαριστήσω την Κωνσταντίνα (CaptainChoco), το Μάριο (Μάριος_1) και το Μιχάλη (Whiteface) γιατί από τη μέρα που χάθηκε μέχρι και σήμερα με έχουν στηρίξει απίστευτα πολύ!!! Μου στάθηκαν εκείνες τις πολύ δύσκολες ώρες ακούγοντας με υπομονετικά και δίνοντας μου συμβουλές για το τι άλλο μπορούσα να κάνω όταν με κυρίευε η απελπισία και δεν μπορούσα να σκεφτώ καθαρά.. Με ήξεραν πολύ λίγο καιρό και μου στάθηκαν σαν πραγματικοί φίλοι, σαν αδέρφια και πραγματικά το ευχαριστώ μπροστά στη βοήθεια που μου πρόσφεραν είναι λίγο!
    Εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό.. Καλή συνέχεια!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αριάδνη ειλικρινά ενώ το γεγονός το ξέρω εξ αρχής όπως είπες , πάλι με άγγιξαν ιδιαίτερα τα λόγια σου και όλη η κατάσταση!
    Λυπάμαι ειλικρινά για όλα που έγιναν και όπως σου ξαναείπα είμαστε εδώ για όλα !
    Νομίζω πως αν όχι όλοι , οι περισσότεροι στο φόρουμ μαζί και εγώ θα καταλάβουμε ακριβώς τι νιώθεις μιας και λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουμε χάσει πουλάκι με αυτό τον τρόπο ...
    Ο Τσαρλι σε αυτό το διάστημα που τον είχες , είχε τόσα πράγματα (τροφές , κλουβια , παιγνίδια , σταντ , εκπαίδευση κτλ) που κανένας μα κανένας σε διάστημα τόσο λίγο δεν τα έχει προσφέρει ...
    Δεν θέλω να νιώθεις ένοχη μιας και σου εξήγησα του έδωσες τα πάαααντα αλλά δυστυχώς έτυχε αυτό το συμβάν !
    Από εδώ και πέρα θα ήταν καλό να κρατήσεις τις ωραίες στιγμές που σου χάρισε ο μικρός άγριος Σενεγαλέζος της Κρήτης , να είσαι πιο ψύχραιμη και προσεκτική και πήγαινε παρακάτω !
    Ο Τσάρλι αν το πάρουμε στατιστικά έχει πιθανότητες επιβίωσης μιας και συγκεκριμενα το χωριό σου που γνωρίζω ποιο είναι έχει εύκολη πρόσβαση σε πηγές νερού και αρκετά βρώσιμα καρποφόρα δέντρα ! Το χρώμα του και το μέγεθος του είναι το καλύτερο καμουφλάζ οπότε να είμαστε αρκετά αισιόδοξοι !!!
    Φυσικά , υπάρχει και η πιθανότητα να προσγειώθηκε σε κάποιο σπίτι και να εχει υιοθετηθεί !
    Καλή συνέχεια , και όπως είπαμε το γέγονε γέγονε προχώρησε πλέον και όλα θα πάνε καλά !

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

3. Likes Ariadni, xasimo liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κοριτσάκι μου γλυκό, σε όσους εμπιστεύτηκες εκείνη την περίοδο το τι συνέβη ξέρουμε πολύ καλά τι πέρασες και πόσο προσπάθησες για να τον βρεις. Δεν ξέρω αν άλλοι θα είχαν το κουράγιο να προσπαθήσουν τόσο. Μερικά πράγματα είναι γραφτό να γίνουν έτσι ακόμα και αν μας φαίνεται παράλογο και δεν καταλαβαίνουμε το γιατί. Ο μικρός αντάρτης θα τον βρει το δρόμο του στα όμορφα βουνά της Κρήτης, όποιος και αν είναι αυτός. Όπως λέει και ο Μάριος υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα να έχει υιοθετηθεί από κάποιο σπίτι.
    Κράτα σαν θησαυρό τις καλές και όμορφες στιγμές που ζήσατε μαζί γιατί τελικά αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ο επαναστάτης σου είχε τα πάντα, του πρόσφερες ότι μπορούσες και ακόμα περισσότερα και όλοι το είδαμε αυτό. Πολλά παιδιά από εδώ έχουν χάσει πουλάκι με παρόμοιο τρόπο και είμαι σίγουρη ότι μπορούν να ταυτιστούν και να σε καταλάβουν.
    Δεν ξέρω τι παραπάνω μπορώ να γράψω μιας και όλα αυτά είναι πράγματα που έχουμε πει τόσες και τόσες φορές όλο το καλοκαίρι. Μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα, ποτέ δεν θα ξεχάσεις αλλά θα μπορείς να επικεντρωθείς καλύτερα στον καιρό που περάσατε μαζί.

Όλα θα πάνε καλά, εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς!

5. Likes Ariadni, xasimo liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Ερασμία
    Κατοικίδιο
    Ένα Budgie, την Μόζι!! Ένα cockatiel, τον Πάρη και έναν σκύλο, τον Robbie :D
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αριάδνη πολύ Λυπάμαι γι' αυτό που σου έτυχε, πολύ στενοχωρηθηκα πραγματικά ... σίγουρα θα είναι πάρα πολύ στεναχωρο και επώδυνο
    Ότι και να έγινε προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι σίγουρα θα είναι κάπου ήσυχα, όμορφα και χωρίς κίνδυνο και θα είναι καλά!

"Να τα σέβεσαι όπως σέβεσαι και τους υπόλοιπους γύρω σου..."

7. Likes CreCkotiels, CaptainChoco , Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Αριάδνη, δε θα συγχωρέσεις ποτέ τον εαυτό σου ΑΛΛΑ θα γίνεις καταπληκτική στο επόμενο πουλάκι που θα πάρεις ( και που ευελπιστώ να είναι ζευγαράκι)...Πραγματικά το λέω είσαι από τα άτομα που πρέπει να έχουν την τύχη καποια πουλάκια να είσαι μαμμά τους (όχι όμως ταίρι τους)...
    Μην πετάξεις/χαρίσεις τον εξοπλισμό του Charlie μικρή

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    αριαδνη λυπαμαι πολυ για αυτο που σου ετυχε.ευτυχως δεν εχω χασει πουλακι αλλα μπορω να νιωσω τον πονο σου .το μονο που θα σε παρηγορησει ειναι να σκεφτεσε πως πεταει ελευθερος χωρις καγκελα.δυστυχως δεν τον χαρικες ουτε εκεινος καιδεν προλαβατε να δεθητε.αλλα συνεχιζεις στο μελλον μπορεις να χαρισεις την φροντιδα σου σε αλλο πουλακι ελπιζω οχι σενεγαλεζο γιατι θα στον θυμιζει και εγω τουλαχτιστον δεν θα ηθελα.τα πραγματα του μην δωσεις κρατατα καπου για το επομενοαν θελεις στο μελλον

10. Likes Ariadni liked this post

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 91011

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία