Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 106
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το ημερολογιο ενος Σενεγαλεζου!

Γεια σας και απο δω! Σημερα ηταν η πρωτη μερα του κυριου στο νεο του σπιτι! Ξεκινησε πολυ καλα! Εφαγε απ το χερι μου, ανεβηκε στο χερι μου και τελικα το κουτσουλησε! Μετα τον εβγαλα λιγο με το κλουβι του προς τον ηλιο. Σκαρφαλωσε παντου για καμποση ωρα μεχρι που εκει που σκαρφαλωνε μου εκσφενδονισε μια κουτσουλια! Καταλαβαινετε σε τι εκτιμηση με εχει!
    Απο εκει και μετα ομως λαγοκοιμαται συνεχεια με εξαιρεση τωρα την τελευταια 1,5 ωρα περιπου που εφαγε παλι απ το χερι μου επαιξε μ το παιχνιδι και τωρα παλι τεζα! Ειναι επειδη ειναι μωρο ή επειδη ειναι φοβισμενο; Και ετσι κοιμουνται; Μια στιγμη τ ματι ανοιχτο και την αλλη κλειστο;
    Επισης μονο του δεν εχει αναζητησει ουτε τροφη ουτε νερο! ( του δινω κ λιγη κρεμα για μερικες μερες ακομα). Αν του παω εγω ομως σπορακια τα τρωει! Μηπως ειναι βαθια τα μπολ για κεινο; Μαλλον του αρεσει να με βασανιζει!!

ΥΓ. Δεν εχω βρει ακομα ονομα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από Ariadni; 10-06-2015 στις 20:37

2. Thanks CreCkotiels thanked for this post
    Likes CreCkotiels, Cristina, xasimo liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    προφανώς έχει δεθεί πολύ με τον άνθρωπο απο τον εκτροφέα που τον απέκτησες γιαυτό και δέχεται φαγητό απο εσένα αμέσως. λόγω μεταφοράς όμως και στρες το πουλάκι δεν νιώθει την ανάγκη να πάει να φάει καθώς βρίσκεται σε διαδικασία αναγνώρισης και εξοικείωσης με το περιβάλλον...Κρέμα γιατί του δίνεις? δεν έχει απογαλακτιστεί πλήρως?
    Νεκτάριος - Χανιά

4. Thanks Ariadni thanked for this post
    Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι φαινοντουσαν δεμενοι! Το αγαπαει και το εχει εγνοια το μικρουλι! Ειχε ξεκινησει και ετρωγε σπορακια ομως ο εκτροφεας επεμενε πως θα ηταν καλυτερα να του δωσω λιγη κρεμα για μερικες μερες και ειπα να ακολουθησω τη συμβουλη του παρ ολο που αρχικα φοβομουν και δν ηθελα..

6. Likes CreCkotiels liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα συνεχίσεις Αριάδνη να δίνεις κρέμα μέχρι να μην θέλει εκείνος και να τρέφεται 100% με σπόρια!
    Μην του δίνεις ακόμα εσύ τίποτα , να μάθει καλύτερα να τρώει πρώτα μόνο του!
    Για το όνομα βγάλε τον κάνα πρωτότυπο όνομα χαχα !
    Υπομονή λοιπόν και όλα θα πάνε καλά !

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

8. Thanks Ariadni thanked for this post
    Likes Ariadni, Cristina liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Παιδιά εγώ στα δικά μου τα μικρά ( τα πήρα 2-3 μηνών) δεν έδωσα κρέμα. Ήταν πουλιά που μπορούσαν να πετάξουν αλλά δεν μπορούσαν να προσγειωθούν ούτε να κρατήσουν στο χεράκι τους μπορούσαν οτιδήποτε (για να καταλάβουν οι σχετικοί την ηλικία). Αποφάσισα να τα δελεάσω από την πρώτη μέρα να τρώνε...Τους πήρα οργανικά πέλλετς και προσπαθούσα καθημερινά να τους "ψήσω" να τρώνε λαχανικά φρούτα,κινόα κ όσπρια.. αλλά στην αρχή τους πίεζα πολύ με καλής ποιότητας pellets (Harrison's high potency fine) και μετρούσα κουταλιές και δεν τους έβαζα για ύπνο αν δεν είχαν φάει 2 κουταλιές ο καθένας...(πιο μετά τους συμπλήρωνα και στο φαγητό-θρυματισμένη )...Και αφού τελειώναμε τους έδινα μετά ηλιόσπορο καρύδια αμύγδαλα φυστίκια αιγίνης για επιβράβευση...δεν ήξεραν να τα φάνε και το 80% πήγαινε στράφι...αλλά τηρούσαμε και τηρούμε το πρόγραμμα καθημερινά

Όταν δε τρώγανε για οποιοδήποτε λόγο τους άφηνα ήσυχους και ξεκινούσα και έτρωγα εγώ και προσποιοόμουν ότι μου αρέσει πολύ αθτό που τρώω..αλλά πολύ (μουγκριτά και λέξεις τύπου "πωωωωωω ωρεεεεεοοο" και ερχόντουσαν κοντά (είχε πολύ γέλιο) δειλά δειλά και οι δύο μαζί και τους έδινα να δοκιμάζουν...Έφαγα μπολικα πελλετς, εφαγα αυγά τόνους,μπρόκολλα,κινόα,σελ ρυ τα πάντα.. Και αν τους δεις τώρα τα τρώνε όλα εύκολα και όμορφα χωρίς παραξενιές...και δεν έπαθαν τίποτα....

Άποψή μου είναι ότι οποιοδήποτε πτηνό (με ικανότητα πτήσης) στη φύση ώς νεοσσός όταν είναι έτοιμο να πετάξει φεύγει από τη φωλιά και τους γονείς...Για να μη του μπερδεέυεις το κεφαλάκι του πουλιού καλό είναι η κρέμα να σταματάει στον εκτροφέα...και να τον αφήνει όταν είναι έτοιμο για να φύγει από τη φωλιά..

10. Thanks Ariadni, xrisam thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    ναι αυτό ισχύει...ζηλεύουν τα σκασμένα!!! χαχαχα
    Νεκτάριος - Χανιά

12. Likes Efthimis98 , Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Ναι χαχαχαχαχα είναι κοιλιοδουλα πλάσματα. Αργά η γρήγορα τους ψήνεις να φάνε ότι πρέπει. Απλά σε τσουρεκιαζουν μέχρι να.....
    Για αυτό θέλω να καταλήξω ότι όταν το πτηνό είναι έτοιμο να φύγει από τους γονείς κόβεται το τάισμα και μαθαίνουν να τρώνε μόνα τους. Κατα τη γνώμη μου κρέμα πρέπει να του δίνει ο εκτροφέας μόνο και να τα πουλάει όταν είναι έτοιμα να φύγουν από τη φωλιά

14. Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από erithacus Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι χαχαχαχαχα είναι κοιλιοδουλα πλάσματα. Αργά η γρήγορα τους ψήνεις να φάνε ότι πρέπει. Απλά σε τσουρεκιαζουν μέχρι να.....
    Για αυτό θέλω να καταλήξω ότι όταν το πτηνό είναι έτοιμο να φύγει από τους γονείς κόβεται το τάισμα και μαθαίνουν να τρώνε μόνα τους. Κατα τη γνώμη μου κρέμα πρέπει να του δίνει ο εκτροφέας μόνο και να τα πουλάει όταν είναι έτοιμα να φύγουν από τη φωλιά
    Προσοχή!! άλλο να φύγουν απο τη φωλιά και άλλο να τρώνε μόνα τους...για να μην υπάρχουν παρερμηνείες!!
    Νεκτάριος - Χανιά

16. Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες! Θα προσπαθησω να την κοψει μονος του την κρεμα! Σημερα που ειχε ανεβει στο χερι μου τον πηγα στο μπολακι της τροφης, τον ακουμπησα και εφαγε. Οποτε τωρα μια ιδεα για το που ειναι η τροφη την εχει! Κανω και αυτο που ειπε ο erithacus! Κανω οτι τρωω και μ αρεσει αλλα για τωρα απλα με κοιταει! Ελπιζω να την κοψουμε γρηγορα την κρεμα!

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όνομα τελικά βρήκες?

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία