Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Cockatiel

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Stelios
    Post Thanks / Like

Cockatiel

Καλησπέρα και από εμένα...Έχω ένα cockatιλακι κοντά ένα μιση μήνα, στην αρχή με πλησίασε μόνος του και του έδινα σποράκια από το χέρι μου να φάει και έτρωγε αλλά τρομαγμένα. Τώρα έχει αρχίσει και επιτείθεται όταν του δίνω το χέρι μου για να έρθει. Όταν είναι νυστικός είναι τελείως διαφορετικός δεν τσιμπάει τόσο. Αλλά αν είναι φαγωμένος κάνει σαν τρελός. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε στο να γίνει λίγο πιο φιλικός μαζί μου ή να τον προσεγγίσω;
    Τελευταία επεξεργασία από CaptainChoco; 01-04-2015 στις 20:27 Αιτιολογία: μετατροπή κεφαλαίων σε μικρά

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Στέλιο και καλώς όρισες!

Αρχικά θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς κεφαλαία όπως ορίζουν και οι όροι συμμετοχής που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου εδώ! Όροι Συμμετοχής στο GreekBirdClub.com

Στο θέμα του κοκατίλ σου τώρα!

Αρχικά διάβασε αυτό το άρθρο που περιγράφει τα βασικά βήματα εξημέρωσης!

Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.

Έπειτα, καλό θα ήταν εκτός από τα σποράκια να αγοράσεις κεχρί το οποίο τους είναι ιδιαίτερα αγαπητό και μπορείς να το κρατάς έτσι που να μην φτάνει να σε δαγκώσει. Όταν λες είναι νηστικός τι εννοείς; Τις πρωινές ώρες που έχει να φάει από την προηγούμενη ημέρα;

Γενικά προσπάθησε η "εκπαίδευση" να μην κρατάει πάρα πολύ γιατί βαριέται και κουράζεται οπότε σε δαγκώνει, επίσης αν βλέπεις ότι δεν έχει διάθεση, άστον και προσπάθησε ξανά αργότερα. Προσπάθησε να μην τον πιέσεις. Κράτα το χέρι σου σε μια απόσταση και άστον να έρθει μόνος του να φάει.

Πόσο χρονών είναι; Μήπως περνάει τη φάση της εφηβείας ή της αναπαραγωγής που είναι γενικά λίγο πιο "γκρινιάρικα". Επίσης τον έχεις λίγο χρονικό διάστημα είναι λογικό ακόμα να μην σε εμπιστεύεται τελείως. Αν βλέπεις ότι δεν νιώθει άνετα με το χέρι σου μέσα στο κλουβί, βάζε το χέρι σου έξω από το κλουβί και δίνε του κεχρί!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Stelios
    Post Thanks / Like
    οπως τον βλεπω πρεπει να ειναι ενα με εναμιση χρονων,του εχω παρει κεχρακι το τρωει πολυ οντως αυτο.του εχω και καθρεφτη να του τον βγαλω?η δεν χρειαζεται?επειδη λειπω αρκετες ωρες απο το σπιτι πιστευω οτι τον εχει για παρεα γι αυτο του τον εχω...

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Την ηλικία του μπορείς να τη γνωρίζεις μόνο αν έχει δαχτυλίδι κλειστού τύπου στο ποδαράκι του ή αν στο έχει πει έμπιστος άνθρωπος που τον είχε πριν (όχι από πετ σοπ κλπ δηλαδή, γιατί συνήθως δεν ξέρουν ακριβώς). Αν θέλεις βγάλτον μας και μια φωτογραφία να τον χαζέψουμε!!!

Το κεχρί όσο διαρκεί η εκπαίδευση πρέπει να είναι κάτι που του δίνεις μόνο εσύ από το χέρι σου! Είναι ότι πιο νόστιμο και καλό είναι να ξέρει ότι του το παρέχεις εσύ! Οπότε δίνε του εσύ όσο πιο συχνά μπορείς!

Τον καθρέφτη καλύτερα να του τον βγάλεις, δεν τον βοηθάει σε κάτι και αν δεθεί με το είδωλό του στον καθρέφτη στο τέλος θα νευριάζει που δεν έχει ανταπόκριση!

5. Likes olga liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Stelios
    Post Thanks / Like

Ριγκο τον λενε

να το το παλικαρι μου

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Διάβασε αυτό και ξαναδοκίμασε Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum

δεν φαίνεται κάτι τώρα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Stelios
    Post Thanks / Like

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    Χρυσαυγή
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, cockatiels, african grey
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι ωραίος και περιποιημένος! Να τον χαίρεσαι! Ηρεμος φαίνεται, καθεται και στο χέρι. Πότε πάει να σε δαγκώσει? Το πρωι που ξυπναει και είναι πεινασμένος δοκιμαζε να του δίνεις κεχρί. Μπορεί να μην θέλει τα χέρια ακόμα, αλλά αν προχωρήσεις σιγά σιγά με την εξημερωση θα σταματήσει. Δεν τον έχεις πολύ καιρό οπότε είναι νωρίς ακόμα για να είναι τελείως ημερος. Σιγουρα είναι 1 έτους αλλά ακριβώς ηλικία δεν φαίνεται.

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να τον χαίρεσαι, είναι πολύ όμορφος κοκατιλάκος!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Stelios
    Post Thanks / Like
    καλησπερα οποιαδηποτε στιγμη του δωσω το χερι ειτε για να ανεβει πρωτα τσιμπαει και κανει ενα περιεργο ρουθουνισμα και μετα ανεβαινει,σημερα ειναι και η πρωτη μερα χωρισ τον καθρεφτη του..ειναι λιγο περιεργος ειναι η αληθεια σαν στεναχωριμενος αλλα ειναι λογικο πιστευω...ολη μερα ηταν κολλημενος μπροστα του.ευχαριστω και για τα καλα σας λογια για το ριγκο μου...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας