Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 29 από 29
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Μάριε επειδη κι εγω στην αρχή είχα μπερδευτεί με τις διαστάσεις, τις μετεφρασα απο το γερμανικό site όπως τις έγραψα. Το μήκος που λες το αναφέρουν ως πλάτος (διάσταση πρόσοψης) και το πλάτος ως βάθος.

Αυτά είναι τα κλουβιά..

Πιστεύω να πέτυχε η επισύναψη! Το πρώτο 54x34x75 εκ. και το δευτερο 54 x 32 x 70 εκ. (πλάτος x βάθος x ύψος). Τιμές 36,5+11 (μεταφορ) και 30+10 (μεταφορ.) αντίστοιχα. Αν καταλαβαίνω καλά, σε αυτά μπορούν να φιλοξενηθούν και δυο parrotlet από πλευράς χώρου, αλλά δε προσφέρονται για αναπαραγωγή λόγω αδυναμίας διαχωρισμού του χώρου?

Άρα εφόσον όπως λέει και η Κων/να ότι είναι προτιμότερο να είναι μεγάλο το πλάτος τους, πάμε προς τις λύσεις του Μάριου που είναι και πιο προσιτές? Αισθητικά μου άρεσαν αυτά που σας έδειξα, αλλά η λειτουργικότητα είναι σημαντικότερη..

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    επίσης ένα ακόμα μειονέκτημα βασικό νομίζω, είναι ότι και τα 2 κλουβιά που δείχνεις δεν έχουν σχάρα στον πάτο και έτσι τα πουλιά θα έρχονται σε επαφή με της κουτσουλιές τους, πράγμα που δεν θέλουμε! εξάλλου οι λύσεις με τις ζευγαρώστρες είναι σίγουρα και πιο οικονομικές!
    Νεκτάριος - Χανιά

3. Likes CaptainChoco liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλύτερα οι ζευγαρώστρες ναι, γιατί αν το δεις και από την άλλη πλευρά, όταν ένα κλουβί είναι μακρόστενο προς τα πάνω πως να βάλεις πολλές πατήθρες και παιχνίδια; Ότι είναι χαμηλά θα το κουτσουλάνε συνέχεια. Ενώ με τη ζευγαρώστρα μπορείς πιο εύκολα πιστεύω να κάνεις τη διαρρύθμιση λίγο πιο περίπλοκη που να τους αρέσει και ταυτόχρονα να μένει καθαρό πιο καλά!

5. Likes blackmailer liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τώρα σου είπαμε νομίζω τα περισσότερα και ιδιαίτερα να σταθείς στην σχάρα που πολύ σωστά υπενθύμισε ο κ.Νεκτάριος ...
    Με το καλό να πάρεις όποιο τελικά αποφασίσεις και θα βρούμε και πολλά ωραία φυσικά κλαδιά να το επιπλώσεις το σπιτάκι του-της μικρού-ής !

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

7. Likes CaptainChoco , stavros46 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like
    Τόσο απλά και προφανή, thank u all!!!

9. Likes CreCkotiels liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like
    Γειά σας και πάλι.

Κλουβί και εξοπλισμός για το parrotlet βρέθηκαν, το περιεχόμενο περιμένουμε.. Πάνω σ αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας.

Αυτό που ψάχνω είναι να πάρω ένα πουλάκι το οποίο θα μπορώ να ημερώσω στο δυνατότερο βαθμό και θα είναι υγειές, μεγαλωμένο τις λίγες αυτές ημέρες μέχρι να αποχωριστεί τους γονείς του ή τον εκτροφέα του με τις ιδανικότερες για τη φυλή του συνθήκες, ώστε οι πιθανότητες για να αποκτήσω ένα πουλάκι με καλό χαρακτήρα να είναι με το μέρος μας.

Η απορία που μου γεννήθηκε μετά από την επίσκεψη μου σε έναν εκτροφέα που είχε κάποια μωρα parrotlet είναι:

Aν ή πόσο σημαντικό είναι το τάισμα στο χέρι μέχρι τον απογαλακτισμό προκειμένου να εξοικειωθεί με τον άνθρωπο? Αν ναι ποια είναι η ηλικία που πρέπει να γίνει και πόσο πρέπει να διαρκέσει αυτή?

Στο άρθρο αυτό δε δίνεται τόση σημασία στο τάισμα στο χέρι, αντίθετα παρουσιάζονται πολλοί λόγοι αποφυγής της τακτικής αυτής:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...B7%CE%BD%CF%8C

«Το ότι το πτηνό είναι ταϊσμένο στο χέρι, σημαίνει ότι έχει άπλα μια πολύ μικρή εξοικείωση με το ανθρώπινο χέρι και τίποτα παραπάνω. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα του κάθε πτηνού το πόσο εύκολα η όχι θα μας δεχτεί και θα μας εμπιστευτεί.»

Μα ο χαρακτήρας του δε διαμορφώνεται και από τους χειρισμούς αυτούς ???

Αν έπαιρνα το πουλάκι αφού απογαλακτιστεί από τους γονείς του – δεδομένου του χαρακτήρα και των συνηθειών της φυλής του – θα μπορούσε με την κατάλληλη φροντίδα και απασχόληση από εμένα να γίνει ένα ήμερο και κοινωνικό με τους ανθρώπους πουλάκι?

Ο εκτροφέας δίνει τη δυνατότητα αγοράς ταϊσμένου στο χέρι ή ταϊσμένο από τους γονείς, με πολύ μεγάλη διαφορά τιμής βέβαια. Τί να προτιμήσω?

Θα ήθελα παρακαλώ όποιος πραγματικά γνωρίζει (ειδικά για τη συγκεκριμένη φυλή) να έλεγε τη γνώμη του, μιας και διαβάζω διαφορετικές απόψεις και δε ξέρω πού βρίσκεται η αλήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από stavros46; 26-04-2015 στις 22:21

11. Likes CreCkotiels liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Σταύρο ! Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη !!!

Θα σου πω την δική μου άποψη και θα ακούσεις και άλλες και μετά θα επιλέξεις εσύ τί θα κάνεις !!

Τα πουλάκι τα οποία ταίστηκαν στο χέρι για τους x,y,z λόγους ναι έχουν κάποια εξοικείωση με την ανθρώπινη παρουσία , δεν είναι όμως ήμερα ! Το αν θα ημερέψει το παπαγαλάκι είναι στο χέρι το δικό σου , πόσο θα ασχοληθείς με εκείνο ! Εμένα η Μόκα (κοκατιλ είναι βεβαια αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν και είναι κοινά) είναι ταισμένη στο χέρι από πολύ μικρή και είναι αγρίμι μιας και δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί της ! Όμως έχει μια εξοικείωση με εμένα παρότι που είναι 2 ετών και 10 μηνών !!!

Τα πουλάκια συνήθως όχι απαραίτητα σταματάνε να τρέφονται από τους γονείς τους ή αντίστοιχα σταματούν να ζητούν κρέμα και τρώνε εξ ολοκλήρου σπόρια 40 ημερών ! Όμως υπάρχουν πουλάκια τα οποία δεν απογαλακτίζονται 40 ημερών αλλά 50, 60,70 κοκ όποτε αυτά θέλουν !Τα μικρά από 40 ημερών θα ξεκινήσουν να τσιμπολογάνε σπόρια και παράλληλα να τρώνε κρέμα ! Άλλα θα την σταματήσουν πλήρως άλλα θα καθυστερήσουν !

Καλό θα ήταν λοιπόν , επειδή πολύ εκτροφείς παρερμηνεύουν την φραση "απογαλακτίζονται 40 ημερών" και τα κόβουν απότομα , για να εισαι σίγουρος πάρε μεγαλωμένο από γονείς , νεαρό και ασχολήσου μαζί του !!
    Εκεί οι γονείς θα κανονίσουν πότε θα απογαλακτιστεί και όχι ο εκτροφέας !! Φυσικά, θα πρέπει να εμπιστεύεσαι και τον εκτροφέα ο οποίος δεν θα το πάρει πριν οι γονείς το απογαλακτίσουν πλήρως !

Αν τον εμπιστεύεσαι 100% ότι θα το απογαλακτίσει σωστά και ομαλά όταν εκείνο θέλει τότε πάρε ταισμένο στο χέρι ώστε να ασχοληθείς πιο εύκολα !
    Ψάξε το πολύ καλά !!!

Καλή συνέχεια !!!

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    το μεγαλωμένο στο χέρι πουλί δεν σημαίνει και κοινωνικό ή ήμερο πουλί, σημαίνει ότι απλά θα έχει μάθει να μην φοβάται τα χέρια του ανθρώπου και να φεύγει μακριά όταν πλησιάζεις. προσωπικά (αν και οι περισσότεροι εδώ μέσα διαφωνούν) πιστεύω ότι ένα τάισμα 10-15 ημερών σε ένα παρροτλετ ή γενικά κάμποσων ημερών στους παπαγάλους δεν είναι κακό μιας και το μικρό θα έχει ήδη πάρει τα απαραίτητα αντισώματα απο το σάλιο των γονέων τις προηγούμενες ημέρες. επίσης έχω ακούσει και διαβάσει να λένε ότι μεγαλωμένα στο χέρι πουλιά δεν ζευγαρώνουν...αντίθετα έχω δεί μεγαλωμένα στο χέρι πουλιά να κάνουν επιτυχημένες γέννες ξανά και ξανά χωρίς κανένα πρόβλημα!!!
    όσον αφορά την τιμή προφανώς και θα είναι διαφορετική εάν δεν είναι μεγαλωμένο στο χέρι ή εάν είναι...και μόνο το κόστος της κρέμας να βάλεις και τον κόπο του εκτροφέα να κάνει μίνιμουμ 3 ταίσματα τη μέρα σκέψου ότι η τιμή ανεβαίνει...αυτά απο εμένα, καλή σκέψη και σύντομα εύχομαι να βρείς αυτό που επιθυμείς και ψάχνεις!
    Νεκτάριος - Χανιά

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Ελενα
    Κατοικίδιο
    2 σκυλάκια και προσεχώς 1 κοκατιλ θυληκο
    Post Thanks / Like
    καλό θα είναι να πάρεις πρώτα το ένα γιατί είναι δύσκολο να τα εκπαιδευσεις και τα δύο ταυτόχρονα.
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 28-06-2015 στις 22:16 Αιτιολογία: σβησιμο αναφορων off topic

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία